Jump to content

Probleme inchidere / deschidere usa


bibi91
 Share

Postare recomandată

Sigur switch-ul din usa. Vezi ca nici buzzer-ul din bord, care te avertizeaza ca ai luminile aprinse cu cheia scoasa din contact, nu functioneaza. Se poate inlocui doar switch-ul, fara sa cumperi o incuietoare noua.

Modificat de dinamita
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am inteles de la colegul Kelu la generatiile noi, golf 5, passat b6 nu se mai schimba switchul. Oricum cu siguranta e topic dedicat pentru problema ta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am inteles de la colegul Kelu la generatiile noi, golf 5, passat b6 nu se mai schimba switchul. Oricum cu siguranta e topic dedicat pentru problema ta

 

1. Golf 5 - se schimba, switch-ul este aceelasi, yala este asemanatoare - doar ca are doua motorase - similar cu yalele de Audi A4 B6, B7.

 

2. Passat B6, Audi A3 8P - am reparat yalele si la ele - in genere nu au probleme la switch ci mai mult la partea de incuiere-descuiere. Cu totul al tip de yala, fata de modelul anterior.

 

Claudiu - se rezolva la tine, se reconditioneaza total yala si nu o sa mai ai probleme cu ea.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Si eu am aceeasi problema. Cine ma ajuta si pe mine sa o rezolv?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care? ce cu switchurile din yala?

Vezi la prestari servicii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare baieti,

 

vin si eu cu o problema la usa soferului si anume..nu se mai inchide/deschide din telecomanda, doar din cheie in broasca fizic.

Acest lucru se intampla DOAR cu usa soferului...la inceput s-a auzit un caraiit de motoras(spun eu) doar la inchidere...deschiderea mergea din telecomanda...mai nou nu mai merge nici inchiderea nici deschiderea din telecomanda.

 

Ma puteti ajuta va rog sa rezolv problema ? La reprezentanta mi-au spus ca trebuie sa schimb broasca :| ...

Nu se poate inlocuii doar motorasul respectiv?

 

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar daca ai o alta broasca cu alt defect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar daca ai o alta broasca cu alt defect.

Poti sa-mi trimiti te rog un PM cu ce anume-mi trebuie...cum arata acea broasca si de unde s-o cumpar...nu ma mai complic cu alte stricaciuni.....ma gandesc ca daca o cumpar de noua poate pot s-o montez si eu...si nu as lua-o de la reprezentanta ca sigur umfla aia pretu' 300%

 

Multumesc mult !

Modificat de s3r61u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inlocuit recent o broasca orig la reprez, usa stanga spate, 710 lei, cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda...este ceva...nu stii sunt la fel broastele ...fata cu spate ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e la fel cea din spate cu cea din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu aceeasi problema cu blocatul usii stanga spate. Suplimentar pentru ca am doua fetite am activat child lock-ul. Masina e un Golf V Variant din 2008 cu motor BMM de 2 litri. Cand actionez butonul de deschidere sau dublu click pe cheie aud un dublu click la usa cu problema si sunet normal pentru celelalte usi. La ce sa ma astept? Stie cineva o solutie? Am citit posturile dar n-am remarcat si cumulul de blocari cu child lock-ul.

Trimis de pe al meu ARIA_Mini_3g folosind Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e blocata deja usa sau face figuri din cand in cand? Daca e blocata, e delicata treaba, daca doar face figuri, trebuie desfacut si remediat problema. La G5 e cam greu cu demontatul pe interior din pacate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E deja blocata de o saptamana. Am incercat mai toate sfaturile din post-uri... inclusiv am aplicat niste palme mai hotarate in dreptul incuietorii si mai jos ..simultan cu deschiderea din cheie.... asa cum am citit..... nimic! Daca stii pe cineva in Bucuresti ...s-o asculte putin....poate:-) sper eu sa nu ajung la decupaj in usa?

Trimis de pe al meu ARIA_Mini_3g folosind Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm... trebuie sa cedeze, in cele din urma, ca altfel e jale la tine.

 

oricum, trebuie sa o auzim inainte, sa vedem daca e din motoras sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Mai uita de ea o perioada si apoi incearca cand si cand, ca o sa se lase deschisa. Incearca sa eviti cat mai mult posibil decupajul usii. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

ma poate ajuta cineva, va rog, din Timisoara sa verific daca broasca-mi este defecta sau nu? nu as cumpar alta noua...degeaba...ma gandesc sa nu fie la cea de acuma de pe masina doar corodate niste fire sau intrerupte...ideea este ca nu mi se mai inchide/deschide din telecomanda...dar se aude un caraaaiit ...

 

Sau sa-mi indice un topic cineva cum sa dau jos singur fata metalica a usii pe exterior sa ajung la broasca...

este aici ceva de genul :  http://vwforum.ro/topic/107225-diy-demontare-fata-de-usa-exterioara-golf-5-variant-gti-plus-golf-6/

dar din cate vad..cred ca se refera la parte din interiorul masinii...

 

Multumesc !!

Modificat de s3r61u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut 

 

De curand am avut masina in vopsitorie pt o vopsire totala si am intampinat si eu aceasta problema: am USA SPATE STANGA BLOCATA.

 

Usa mi s-a blocat chiar in ziua cand am luat-o de la vopsitorie. M-ai exact dupa ce am ajuns acasa si am incuiat masina a trebuit sa i-au ceva din spate si nu s-a mai deschis.

Am citit forumul si am incercat toate posibilitatile care le-ai dat dmv aici dar fara rezultat:(.

 

Inca nu am avut timp sa ajung in service cu ea dar maine o voi face(sper sa am timp).

 

Vreau sa va intreb daca se poate rezolva aceasta problema intr-un service de cartier dar autorizat sau neaparat trebuie in reprezentanta(nu prea sunt fan reprezentanta).

 

salut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate rezolva oriunde, atata timp cat persoana se pricepe la yalele de VAG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost luni si am rezomvat problema.

 

"Defectiunea" a fost ca cei de la vopsitorie nu mi-au montat bine acea clema care vine prinsa pe manerul usii. A trebuit mutata pe alt canal si usile mi se deschid perfect acum.:)

Ma speriasem cand am vazut ca ar trebui decupaj in usa,etc...

Salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

La multi ani, colegi forumisti!

 

Am si eu problema cu usa dreapta fata, si din cate observ apare doar cand e frig, a inceput iarna trecuta si a disparut odata cu frigul, sperasem sa se fi rezolvat de la sine :), dar a inceput din nou distractia cu iarna asta ..., eroare este:

 

                Address 52: Door Elect, Pass.       Labels: 1K0-959-702-MIN3.lbl
Control Module Part Number: 1K0 959 702 P    HW: 1K0 959 792 L
  Component and/or Version: J387  TUER-SG BT    1133
           Software Coding: 0000180
            Work Shop Code: WSC 00066 000 00000
                      VCID: 3C7330C30172
2 Faults Found

00097 - Front Passengers Central Locking (Safe) Motor (V162)
            012 - Electrical Fault in Circuit
             Freeze Frame
                    Fault Status: 01101100
                    Fault Priority: 3
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 151
                    Mileage: 86777 km
                    Time Indication: 0

00929 - Locking Module for Central Locking; Front Passenger Side (F221)
            008 - Implausible Signal
             Freeze Frame
                    Fault Status: 01101000
                    Fault Priority: 3
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 151
                    Mileage: 86777 km
                    Time Indication: 0
 

Din cate vad, eroare apare pe 1K0 959 792 L, care , daca nu gresesc, e unitatea de control a usii, iar din ce am inteles din discutia pe forum, problema ar fi cauzata de incuietoarea din usa, care , daca nu gresesc, pentru masina mea ar fi 3D1 837 016 AC si solutia ar fi inlocuirea acesteia.

 

Puteti va rog sa-mi confirmati daca am inteles bine, problema si solutia?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, nu ai altfel ce face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si eu sa demontez azi fata, dar m-am blocat la maner. am dat jos plasticul ce mascheaza suruburile laterale, am desfacut surubul de sub acel capacel, am scos acel capac de langa maner, si din ce am inteles manerul ar trebui sa culiseze acum spre spatele masinii pe plan orizontal ca sa am acces la acel surub de sub maner, dar nu reusesc sa deplasez manerul incat sa am acces la surub. imi scapa ceva? mersi. evorba de usa fata dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci, trebuia sa ti tras de maner, ca si cum ai deschide usa, cand slabesti surubul care fixeaza butucul. Nu ai facut asa ? atunci pune-l la loc, trage de maner si slabeste iar surubul.

 

dupa aia trage de maner spre tine si spre spatele masinii - o sa iasa.

 

ma suni, daca nu ii dai de cap.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!