Jump to content

Probleme inchidere / deschidere usa


bibi91
 Share

Postare recomandată

Cureaua intinzatoare este de fapt cablul care face legatura intre manerul exterior si broasca. Ma indoiesc ca de acolo era buba caci daca era asa, treaba era foarte simpla. Tinea tras de maner si cu o surubelnita subtire impingea cablul si se ducea singur fix cat avea nevoie pe canelurile manerului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tinea tras de maner si cu o surubelnita subtire impingea cablul...

Exact asta a facut la prima vizita in service, cand a reusit sa deschida usa si a facut-o sa mearga pana a doua zi.

In ziua cand a lucrat cu surbuelnita si credeam noi ca e reparata, usa a mers fara probleme de la ora 13.00 pana seara, dar in urmatoare zi de dimineata, nu a mai functionat. Am mers iar in service, a reusit din nou sa deschida usa cu surubelnita si mi-a recomandat sa luam alta broasca, din motivul descris mai sus. Am achizitionat-o, a montat-o si acum nu mai am nicio problema, merge perfect.

Am si broasca veche in portbagaj si as putea sa ii fac niste poze, dar nu stiu daca va ajuta cu ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mod sigur poate fi repaarata si cea veche. daca nu a mers smecheria cu cablul mai mult ca sigur este ceva deranjat in broasca.unele broaste au tendinta" sa scape" la capatul cursei. pozele nu stiu cat ne ajuta caci e de prefarat sa vedem poze cu ea desfacuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa fie si ce spui tu, sincer nu ma pricep deloc.

Schimbatul ei cu una buna a fost cea mai la indemana solutie, mai ales ca usa e folosita frecvent si nu doream sa se mai strice exact intr-un moment nepotrivit.

Acum voi vedea cat o sa tina si aceasta, dar sper ca pentru banii dati sa nu mai faca figuri cativa ani buni.

Ps: daca imi amintesc bine, mecanicul a spus si ceva de faptul ca o poate face sa mearga (pe cea veche) dar nu se va mai incuia usa, lucru care era inutil, va dati seama. Oricum, o sa il pun pe sotul meu sa se uite la broasca stricata si daca o poate demonta, o sa incerc sa pun niste poze cu ea desfacuta... poate asa va ajuta pe cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Am un Golf 5 si am usa dreapta fata blocata de ceva timp. Am tot incercat sa o deschid ca sa pot umbla la yala, sa o gresez, dar degeaba. Am incercat toate sfaturile pe care le-am gasit pe forum dar degeaba. Nu am crezut ca o masina care are doar apx 80 000 km poate sa imi faca probleme de genul acesta. Masina nu a fost lovita ca sa ma gandesc la ceva de genul ca din cauza socului am ajuns in situatia asta. La reprezentanta, din start mi-au zis ca ma costa apx 700 RON. Problema este ca am auzit de la o cunostinta care a avut un Golf 5 si care a patit acelasi lucru, ca dupa ce a platit banii la reprezentanta s-a tot dus pe la ei cu aceeasi problema pana cand i s-a luat si a reusit sa scape de masina. Chiar nu se poate face nimic ca sa se deblocheze usa si sa nu ajungem pe la reprezentanta? Astept un sfat cat mai urgent va rog!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutia care a mers la mine a fost schimbarea broastei cu una SH, la pretul de 200-250 lei + manopra si gata! Intre timp ca sa deschizi usa vezi ca sunt cateva filmulete pe youtube cu modul de deblocare folosind o surubelnita mica.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat pe youtube si nu am gasit nimic despre deblocare usa. Lasa-mi te rog un link unde se poate vedea deblocarea usii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti pun un link de Golf 4, se descuie cam la fel si la Golf 5.

Eu am stat langa mecanic cand a desfacut-o pe a mea si a procedat la fel.

Ai grija sa nu zgarii manerul si vezi ca pe mine m-a atentionat mecanicul ca e posibil ca usa sa nu se mai incuie deloc, daca incerci sa o deschizi in acest mod.

Cel mai bine e sa folosesti filmuletul doar in cazul in care te-ai decis sa schimbi/repari broasca; sa nu fii nevoit sa stai cu usa descuiata peste noapte.

O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult! O sa incerc si varianta asta, oricum alta varianta nu mai am!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt dezamagit,usa stanga spate sa blocat definitiv,a inceput sa faca figur in iarna asta dar la a doua-treia-patra incercare se deschidea,acum nu mai vrea deloc.Inainte sa citesc acest topic am desfacut fata de usa interioara,nestiind ca la golf 5 nu mai ai acces pe interior cum este la Passat B5.Am sunat la reprezentanta,am sunat la un service bun in timisoara (ciclop) si toti mi-au zis ca nu scap la 1200 - 1500 de ron cu tot cu maneopera ... nu ma lasa sufletul sa dau in momentul de fata aceasta suma,deoarece avand cunostiinte minime de electronica,inclin sa cred ca este o "lipitura rece" undeva pe partea electrica a yalei ... problema este deschidera portierei,care nu se mai deschide nici din interior si nici din exterior ! Orice SFAT imi este de mare AJUTOR ...

multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca daca ai citii macar ultimele doua pagini din topic, nu pe tot asa cum am facut eu, o sa gasesti cateva solutii la problema ta.

In fond despre asta e topicul si cred ca in 12 pagini gasesti tot ce vrei.

Cu un post deasupra ta e pus filmuletul cu deschiderea din exterior a usii la un G4, procedeu care se foloseste si la G5.

Succes si o zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raluca,solutii sunt pentru cei care au acces pe interior la yala...eu am dat capitonajul jos si surpriza neplacuta a fost ca l-am dat mai degeaba,am incercat si smecheria din filmulet dar tot degeaba,la mine problema a fost ca a fost blocat mecanismul care debloca yala si lasa usa sa se deschida atat din interior cat si din exterior !!! (cu rosu in poza)

In fine,dupa mult WD40 ,dat prin toate crapaturile si gaurile si dupa cca 100 de inchideri si deschideri din butonul de la sofer,usa s-a deschis...nu am stat pe ganduri si am dat foaia exterioara de usa jos,cu putin chin la "clanta" ,deoarece sunt niste urechi de prindere pe interior ,am demontat yala si am curatat-o cu WD40.....yala arata ca noua dar naiba stie ce a blocato !

Acum merge bine dar e graznic pentru cine chiar se strica definitiv partea electrica sau se strica(rupe) vreo piesa din mecanism !

Raluca...apropo,chiar am citit toate cele 12 pagini pe fuga,cand iti spune toti la telefon ca te costa intre 1200 - 1500 ron,cand mai suni si la schrot-uri si iti spun ca nu au yala de G5,cand hernia de disc isi face de cap,durerile fiind ingrozitoare si trebuie sa te apleci,indoi,etc ... crede-ma ca nu-i usor !

Bafta !

post-29344-0-53981400-1339771551_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dany, nu am spus cu rautate sa citesti topicul, dar intrebarea ta era prea evidenta, problema la fel si din 5 in 5 postari se tot repeta, pusa de alti si alti useri.

Ma bucur ca ai citit topicul, imi cer scuze ca nu am inteles din postul tau care era problema reala si imi pare bine ca ai reusit sa descui/deschizi usa cu pricina.

Solutia aleasa de mine a fost una de moment, dar una care s-a dovedit a functiona fara probleme si fara costuri prea mari (~300 lei).

Nici sumele pe care le-ai primit nu mi se par corecte, in conditiile in care eu am intrebat la dealer-ul din Ploiesti (Cardinal) si mi-a oferit un pret de 650 lei/broasca noua si o ora manopera, deci in niciun caz 1200 - 1500 lei. Eu zic sa te mai interesezi si sa nu accepti ofertele astea pentru ca sunt duble. Daca te pot ajuta cu un parc de dezmembrari auto din Ploiesti, da-mi un mesaj si iti trimit datele de contact. Eu ma voi asigura ca au broasca si ca ti-o vor trimite cu ramburs.

O seara buna! (Ps: scuze daca am fost rea...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ma alatur si eu celor cu usa fata dreapta blocata. Urmand sfaturile de aici am reusit sa o deschid (actionare maner usa interior concomitent cu comanda deblocare, insistat de cateva ori). Dupa o scanare am gasit urmatoarele:

Adresa 52: Uşa electr.pasager Eticheta: ROJ\1K0-959-702-MAX3.lbl

Număr VAG SW: 1K0 959 702 Q HW: 1K0 959 792 M

Componenta comandată: J387 TUER-SG BT 1133

Revizie: 31008001 Număr serial: 00000502978715

Codare: 0000436

Atelier: WSC 00066 000 00000

1 cod a găsit

00097 - Motor inchidere centrala fata-Safe- -V162- pasager

012 - Defect de circuit electric - intermitent

împrejurări cod:

Starea defectului: 00101100

Priorit.defectului: 3

Frecv. defectului: 1

Resetare contor: 6

rulaj: 81929 km

Indicator de timp: 0

Ce am retinut ar trebui demontata fata exterioara a usii pentru a avea acces la motoras. Nu am inteles ce se poate gresa si modalitatea de demontare mai exacta a manerului usii. Daca e cineva care m-ar putea ajuta cu cateva sfaturi in privinta asta raman dator, eventual din aceeasi arie geografica. Am cumva si alte optiuni? Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se demonteaza fata exterioara a usii.

Dupa aia, data jos yala, desfacuta si refacute lipiturile la ea, curatate colectoarele la motorase.

Manerul - intai scoti butucul de la yala - slabesti torx-ul de pe lateral si scoti butucul, detasezi cablul mic, dupa care tragi de manerul de usa, spre exteriorul usii - spre locul ramas liber dupa ce ai scos butucul. Manerul se va deplasa cativa mm, dupa care tragi de el ca si cum ai deschide usa - si iti va iesi manerul.

Scoti surubul torx, care e pe fata de usa - care venea sub maner - si de aici mai departe, incepi si scoti suruburile de la fata de usa.

Daca nu te descurci, ma poti suna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Avem in familie un G5 cu usa dreapta spate blocata. Din cand in cand se mai deschide.

Din experienta voastra unde ne putem duce in Prahova, Brasov (oras sau apropierea orasului) sa rezolvam problema?

Multumesc

Modificat de Ace2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la reprezentanta iti schimba yala cu totul,deci nu merita.cand o prinzi deschisa demonteaza fata exterioara de usa,da jos yala,refa lipiturile pe placa si curata colectoarele celor doua actuatoare din broasca si vei scapa de probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am si eu un VW Jetta din 2008 si am o problema cu usa stanga fata (culmea). De aprox. 2 luni nu se mai deschide din telecomanda si anume: cand deschid (descui) masina din telecomanda toate usile se deschid dar aceasta nu se mai deschide. Daca introduc cheia in broasca se deschide, dar nu totdeauna ramane blocata. Sunt zile cand se deschide si din telecomanda (atunci cand o deschid mai des). Cineva mi-a spus ca s-ar fi depus praf pe contacte in interior. Am incercat sa desfac fata de usa din interior dar nu am reusit (am desfacut 3 suruburi ale fetei de usa dar aceasta nu s-a desprins). Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat cum sa remediez problema. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am si eu omasina si problema identica cu a ta (dar la 2 ani distanta). Adica usa stanga fata nu se mai deschide din telecomanda, doar cu cheia dar sunt zile cand se deschide din telecomanda. Spune-mi si mie te rog cum ai rezolvat problema. Multumesc.

era interesant de vazut daca intervenea situatia pe partea soferului daca asculta mecanismul cheia.

ei uite, ca ti s-a indeplinit dorinta. Din pacate pentru mine. Cred ca sunt primul, din cate am vazut, care are probleme cu usa de la sofer. Sa va spun ce am patit.

Acu vreo doua zile ajung acasa de la servicu, si inchid normal masina. Dupa vreo ora vreau sa plec in oras, descui masina (din telecomanda) ca de obicei si cand trag de maner, surpriza, nimic. Mai deschid odata din telecomanda, crezand ca nu am apasat eu bine, acelasi rezultat. Verific celelalte usi, toate se deschid fara probleme. Intru in masina pe partea pasagerului si incerc sa o deschid din interior, nimic. Cand bag cheia in broasca si o invart, surpriza, s-a deschis. Incerc de cateva ori cu telecomada si merge de fiecare data. Cand dau sa ma intorc din oras, nu se mai deschide iar. O deschid cu cheia, ajung acasa si a doua zi, surpriza din nou: merge fara probleme. Azi nu mi se mia deschide decat cu cheia.

Efectiv nu inteleg ce dracu are si sper sa ma ajutati cu ceva sfaturi, desi din ce am citit pe aici banuiesc ca ar trebui sa o ung si eu?

Daca da, unde exact?

Multumesc.

Salut . Am si eu o masina si problema identica. Spune-mi te rog cum ai rezolvat.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca aveti probleme cu usile blocate la jetta luati legatura cu kelu de aici de pe forum. Si eu am avut aceiasi problema la usa soferului si am apelat la serviciile lui, mi-a desfacut broasca si i-a curatat periile de la motorasu care actioneaza incuietoarea. Asta pana nu vi se blocheaza de tot usa si atunci chiar ca o sa aveti de cheltuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

firestorm1312

Un sfat pentru cei care demonteaza usile la golf 5. In momentul cand slabiti siguranta care tine butucul, NU UITATI SA TINETI TRAS DE MANER!, altfel o sa dati siguranta peste cap si apoi aveti chin cu asezarea ei la punct. Eu am patit-o si am cerut ajutor la un mecanic, care s-a chinuit si el vreo 15 min.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In caz ca aveti nevoie, va precizez ca am eu de vanzare o yala (stanga spate cred, codul este 7L0 839 0015 D). E noua, in cutie, mi-a dat-o un amic ce nu avea ce face cu ea.

O dau cu 200 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nicu7774: la mine era tot cablajul din usa distrus inauntrul burdufului care face lagatura intre usa si restul masinii. Aproape toate firele erau rupte. Am inlocuit cablajul si totul a fost ok. Mecanicul mi-a spus initial ca ar putea fi dus computerul din usa (vreo 10 milioane zicea el pe atunci), dar apoi s-a uitat in in burduf si era plin de umezeala, ia din cauza multiplelor deschideri ale usii s-au uzat firele si s-au rupt. Bine ca nu mi-a facut si vreun scurt. Tinand cont ca la tine functioneaza intermitent s-ar putea sa fie aceeasi problema.

Sper ca am fost de ajutor.

Modificat de dogslayer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

Am citit aceasta problema ,si am si eu una asemanatoare doar ca nu e usa dreapta ci cea stanga(usa de la sofer)

problema este:

-usa nu se mai deschide din telecomanda masinii,celelalte se deschid

-se poate deschide doar cu cheia bagata in butucul usii

-usa pare putin iesita in afara,foarte putin ,nu pare la acelasi nivel cu cea din spate(aici posibil sa ma insel..in fine.)

-mai mentionez k am avut la usa asta problema cu gheata din coltul usii,colt starmbat.

Avetii idee cum se poate rezolva?

Multumesc!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica firele din mansonul dintre usa si stalp. Fa o diagnoza si vezi ce erori apar,.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!