Jump to content

Probleme inchidere / deschidere usa


bibi91
 Share

Postare recomandată

intai, incearca sa bati in usa, in zona yalei si concomitent sa actionezi butonul de descuiat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur. Acum, sper ca ai si reconditionat yala.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta si normal ca da :),e ca noua yala. Merge perfect.

Cheers! :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

vin si eu cu o problema pe care am remarcat-o si inca nu am reusit sa o rezolv.

Telecomanda nu mai deblocheaza/descuie portbagajul daca apas doar butonul din mijloc(indiferent cat il tin apasat).

TIn apasat, se aprinde ledul pe telecomanda, clipesc semnalizarile dar de intamplat nu se intampla nimic.

Am schimbat bateria din telecomanda de zi cu zi, tot nu s-a intamplat nimic. Cu telecomanda de rezerva la fel.

Daca descui toata masina din telecomanda, se descuie toate usile, inclusiv portbagajul.

Vreo idee ce ar putea cauza aceasta problema? ca ma gandesc ca de era din yala, nu se deschidea deloc la deblocarea masinii.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica firele din mansonul de cauciuc ce face legatura intre hayon si caroserie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal. am G4 variant si am intampinat si eu aceeasi problema, mi sa blocat usa din fata dreapta, am urmarit postarile (pg. 9) si am reusit in cele din urma sa o deschid dupa ce am lovit usor usa in zona manerului, se pare ca motorasul si-a dat drumul si maine incerc sa desfac usa, desi marturisesc ca imi este cam groaza dupa experienta cu schimbatul clemelor de la macara pt. geam, dar asta este voi incerca sa intru acolo sa vad cum pot curata motorasul, sper sa reusasc sa postez si niste poze...

Modificat de manitoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...am reusit deci sa vin cu niste poze in urma interventiei mele la sistemulde inchidere, si vreau sa spun ca eu personal nepricepandu-ma la mai mult, nu am reusit sa-i fac nimic, decat sa-l scutur si sa-l suflu, acelui motoras, nu am putu avea acces la perii, deoarece este capsat si nush cum se poate desface, infine, merge acum si sper sa ma tina asa o vreme buna....

P.S.

pozele sunt asa ca sa va faceti o idee cam despre ce este vorba, nu am urcat decat pozele esentiale, asadar sper sa va fie de folos pentru demontare / elementele incercuite trebuie luate in vedere la demontare / nu uitati de suruburile din cantul usii de la incuietoare si pana acolo de macaraua care trebuie desprinsa de geam de la cele 2 gheare...

post-36968-0-98034500-1351862672_thumb.j

post-36968-0-83716700-1351862717_thumb.j

post-36968-0-88361600-1351862742_thumb.j

post-36968-0-80245000-1351862786_thumb.j

post-36968-0-39083200-1351862821_thumb.j

Modificat de manitoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia intai sa o demontezi de pe masina si abia dupa aia sa o desfaci.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te referi la motoras, caci ala l-am avut in mana si nu am stiut ce sa-i mai fac, cum sa ajung la perii ....??? :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma refer la toata yala....

simplu - indrepti cele doua urechi, care vin indoite peste partea de plastic.... si se desface.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai yala am desfacut-o si motorasul este capsat... cumva, nu am observat nici o metoda de desfacere a lui propriuzisa, eventual de mai face figuri il voi desface din nou si ma uit mai atent dupa acele urechi de care zici tu, mersi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

actuatorul sau motorasul din yala, in una din parti are un fel de capac de palstic prin care iese un ax ce are pe el o rotita dintata, da? acel capac are pe laterale doua urechi de metal indoite peste el.indreapta-le cu o surubelnita sau un patent subtire si asa vei ajunge la colectorul care trebuie curatat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe mine deja ma dispera usa stanga spate,cum vine frigul cum se deschide numai cand vrea ea...am desfacut de 3 ori yala,am curatato si am refacut lipiturile dar tot degeaba ... efectiv se aude un zgomot dar acel dipsozitiv de deblocare nu culiseaza (rosu in poza) si automat usa nu se mai deschide nici din interior si nici din exterior ... ce ma mai sfatuiti sa fac??? repet,doar cand este mai racoare afara incepe sa faca figuri si parca si la umezeala ridicata (ceata,ploaie,etc) ... de cate ori am desfacut usa nu am vazut urme de umezeala,apa sau rugina in interiorul usi !!!

orice sfat e bine venit !

post-29344-0-69791600-1351969581_thumb.j

Modificat de danny22tm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curata colectorul celor 2 motorase din broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curata colectorul celor 2 motorase din broasca.

multumesc de sfat, asta voi face maine ...cat mai persista caldura in Timisoara si yala se deschide !

adevarul e ca eu am refacut doar lipiturile,nu si contactele motoraselor ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, mersi si tie "kelu" m-am lamurit, sper totusi sa nu mai ajung la acea operatie pe cord deschis ;), iar daca da asa voi face

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curata colectorul celor 2 motorase din broasca.

Am desfacut pentru a 3-a oara usa,se pare ca de data asta cu succes !

Se pare ca una dintre acelel lamele care intra in motorasul care blocheaza usa,avea un mic joc...am intarit lamele de contact din motoras pentru a pune mai multa presiune pe lamela care intra in motoras si pentru a avea un contact mai perfect...yala arata impecabil de noua,in interiorul ei nici nu mai vorbesc,nu era nici urma de firicel de praf ...

Merci de sfat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cumnata mea a patit urmatorul lucru: cand a ajuns la Galati, usa soferului nu se mai inchide din telecomanda. Nici nu se deschide. Celelalte 3 inclusiv haionul se deschid si se inchid din telecomanda. Usa de la sofer se inchide/deschide manual cu cheia in broasca. Ce ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie demontata yala de pe masina si curatate colectoarele celor doua motorase din broasca precum si refacut lipiturile pe placa de circuite daca este cazul.ar fi bine sa o demonteze cat mai repede caci la un moment dat este posibil sa se incuie din butonul de pe cheie si sa nu se mai descuie(sa ramana blocata) si atunci e distractie mare caci nu ai cum sa ajungi pe interior la yala ca la golf4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Razvan. I-am dat numarul tau si sper sa-si gaseasca timp sa te sune sa rezolve problema inainte de a se bloca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

mi s-a intamplat ieri, pentru prima data, am deschis masina din telecomanda, s-au deschis toate usile mai putin cea din dreapta soferului. Nu a mers sa o deschid nici din interior. Dupa ce am inchis si deschis masina din telecomanda de 3-4 ori, s-a deschis si acea usa. Daca dau cu spray pe mecanismul de la usa, se va remedia problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. trebuie demontata yala cat mai curand posibil si curatate ambele colectoare ale motoraselor din interiorul broastei, refacute lipiturile pe placa circuitelor. Este o "boala" des intalnita. Problema la g5/jetta este ca daca ramane blocata este problematic caci nu se poate demonta prin interior nimic; fata de usa exterioara se da jos si cum are suruburi pe laterale si pe partea inferioara.....daca este inchisa nu ai cum sa ajungi la acele suruburi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care ar fi pretul unei astfel de "interventii" intr-un service, nu reprezentanta?

Doar desfacerea usii, curatarea si refacerea lipiturilor. Fara schimbarea yalei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca o sa iti faca asa ceva, in service. In cele mai multe cazuri, iti schimba yala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!