Jump to content

Probleme inchidere / deschidere usa


bibi91
 Share

Postare recomandată

O sa incerc tot ce s-a scris aici. Pana acum i-a zis telefonic socrului meu sa faca toate aceste, insa el zice ca nu au avut succes. Dupa ce am sa le incerc si eu vedem ce facem in continuare. Ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Azi am observat ca usa stanga fata(usa soferului) se inchide mai greu, in sensul ca trebuie sa o imping de mai multe ori si mult mai puternic pana se inchide. M-am uitat putin la yala si am vazut ca agatatorul din yala care se prinde de carligul montat pe stalpul caroseriei are pozitia din imaginea alaturata(incercuit cu rosu ), in sensul ca ramane putin ridicat si nu ramane la nivelul liniei galbene desenate de mine., asa cum se intampla la celelalte portiere si fiind ridicat loveste de fiecare data in agatatorul de pe caroserie. Ce pot face? Va rog sa ma sfatuiti si pe mine daca stiti..

post-55828-0-00624200-1360085361_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca impingi tu cu degetul inelul pana la dunga galbena, se inchide ok usa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca imping cu degetul, da, se inchinde usa din prima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si io o problema cu usa dreapta spate. 

 

Insa prin actionarea repetata a manerului din interior, si inchiderea/deschiderea din telecomanda de la inchiderea centralizata o ia pina la urma. Chestia e ca uneori reusesc, alte ori nu. Si atunci cand reusesc, uneori cred ca mai am putin si o innebunesc.

 

As putea face ceva atunci cand reusesc sa o deschid? Sa dau cu ceva "vaselina", vreo alta manevra ceva? Masina a stat numai in garaj la subsol, teoretic n-ar trebui sa fie afectata de temperatura ceva, acolo mai jos de 10 C nu prea sunt. Ma cam supara sa am masina in 3 usi... Plus ca mi-e frica mare ca o data si o data nu o sa se mai deschida, si atunci sa vezi bucurie....

Modificat de T@V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am incercat in zadar sa o deschid prin toate metodele descrise aici. Nu vrea deloc. Praf. Au fost idioti rau nemtii cand au gandit chestia asta, ori nu stim noi inca cum se face. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Pedy_golf 5 ... poza pe care ai atasato este de la yala mea si este de pe stanga spate ,acea pozitie este normala ... poate ai altceva care obstructioneaza inchiderea portierei din prima incercare (cheder,tija din stalp deplasata,etc)

 

@gogu200 si T@V ... confirm cele spuse de kelu,doar ca la mine dupa juma de ora de incercari cu masina intr-un loc mai cald (garaj,parcare subterana,etc) yala se deschidea ! Am dat jos yala de vreo 2 ori,am refacut lipiturile,am verificat cablajul,motorasele si firele...dar nici o schimbare,mergea doar cand vroia ea si doar la cald ! Dupa a treia demontare i-am dat si de cap .... o tija mica care intra intr-unu din cele doua motorase avea un mic joc si probabil la temperaturi scazute se contracta si nu mai facea contact cu motorasul ... ce pot sa spun,de cateva luni am scapat de probleme,nu am dat nici cele 10-12milioane pe care le-au cerut cei de la reprezentanta pentru spargerea portierei si inlocuirea yalei ... cu putina dibacie si ambitie cred ca poti rezolva problema !

Modificat de danny22tm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poza ta e perfecta pentru a arata exact pozitia carligului de la yala portierie fata stanga(usa soferului). Nu stiu cum e normal sa fie, dar la celelalte, agatatorul e la nivelul dungii galbene desenate de mine,numai cea de la sofer difera. Cel putin asa e la mine.

Modificat de Pedy_golf 5
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am patit-o si io azi cu portiera din partea soferului. Dimineata, deschid din telecomanda, sare tumburusu in sus si dau sa deschid usa si nimic. Am intrat prin dreapta, am tras de maner si nu se intampla nimic, nu se simte nimic la mana, merge in gol. Am mers pana la munca, s-a incalzit masina, dar nimic, usa a ramas blocata.

Precizez ca zilele astea a inceput sa se inchida mai greu, dupa 4-5 incercari, sa se fi rupt ceva la sistemu de inchidere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie desfacuta si vazut despre ce e vb.... daca nu se descuie deloc dar partea electrica lucreaza - tamburusul reactioneaza la comanda de descuiere/incuiere - atunci problema este la partea mecanica - sau intre cea mecanica si electrica.

 

oricum, pana nu desfaci, nimic nu e sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc sa merg la un service azi, dar mi-e frica sa nu zica din prima ca e Yala si sa zica ca nu se poate repara, decat inlocui cu una noua. Tumburusul functioneaza de fiecare data cand incerc sa inchid sau sa deschid.

Mersi de raspuns Florin.

Modificat de Malmsteen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La service ? posibil... oricum, indiferent ce are yala, se repara - se poate schimba partea mecanica, etc... doar ca yala se vinde completa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Hai ca am facut-o si io de oaie. Tot am lasat-o si am amanat-o din lipsa de banuti, si nici nu am mai incercat sa o deschide de peste o luna de zile. Si ieri cand mi-am facut curaj sa ma duc la un service, nu am mai putut sa o deschid. Am frecat-o o ora jumate, blocat/deblocat, fortat, nimic. N-a vrut si pace. Nu stiu ce sa-i mai fac...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

batut in yala... daca nu se desface... nasol moment. oricum, inainte de toate, m-as chinui mult pe langa ea ... ca sa nu ajung la decuparea fetei de usa interioare.

 

SFAT - nu lasati pe ultimul loc, reparatia yalelor - cum dau semne de blocat, cum pe ele ----- in final o sa va coste mult mai mult.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu nevoie de un sfat...ieri a venit randul usii dreapta fata pt insonorizare. Am demontat fetele interioara si exterioara ale usii...am lipit insonorizant..burete..etc...totul a mers fara probleme. Dupa terminarea operatiunii am inchis si deschis usa de multe ori...fara a o incuia insa electric. Am observat ca usa s-a lasat parca putin..cativa mm . Am mai impins eu in ea..sa incerc sa o fac sa stea mai bine...si am incuiat masina..apoi seara..vrand sa deschid usa am observat ca este blocata. Dupa multe incercari s-a deschis normal, mergea totul normal..insa daca o incui din telecomanda aceasta se blocheaza. In mers am incercat si functiona normal...apoi iara..am incuiat...si nu se mai deschide...am facut azi o scanare si am gasit eroarea aceasta:


 

00097 - Front Passengers Central Locking (Safe) Motor (V162)



            012 -
Electrical Fault in Circuit



00121 - Outside Warning Light/Door exit Light Passenger Side


 

            012 -
Electrical Fault in Circuit - Intermittent



CE sa fac? cu ce sa incep? Ma tem sa nu stea cumva yala in alta pozitie si sa fie blocata din cauza asta....

Modificat de catalinmiti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata..am rezolvat...citisem pe undeva ca ar putea fi de vina cablul de actionare al yalei, montat pe manerul exterior....si mi-am adus aminte ca l-am montat cam tensionat...m-am dus la usa...am impins putin in manerul exterior si s-a deschis....apoi am desfacut si montat cablul mai larg putin...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gogu200-inainte de a te apuca sa tai si sa strici mai multe, incearca varianta urmatoare (la mine a mers). Tii tras de manerul interior de deschidere a usii blocate si in acelasi timp apesi succesiv pe butonul de deblocare/blocare a inchiderii centralizate aflat pe usa soferului. F IMPORTANT, APESI SUCCESIV NUMAI PE DEBLOCARE.O sa simti cum se relaxeaza manerul de deschidere a usii blocate. Incearca, nu te costa nimic.

Mersi pe aceasta cale pentru acest sfat. DOAR asa am reusit sa deschid usa dreapta fata. Ramane de desfacut yala si verificat pe acolo una alta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie curatate colectoarele din ambele actuatoare si refacute lipiturile de pe placa cu circuite din interiorul broastei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Dupa o zi de lupta si un pachet de tigari am reusit sa deschid usa! Personal am reusit sa o deschid tragand aproape simultan manerul interior si cel exterior. Nu mi-am batut capul sa curat colectoare si mai stiu eu ce circuite, am cumparat alta yala nou nouta, third party ce-i drept, de pe ebay. Prea multe arcuri ...

Mersi baieti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare..

Am fost la mare si masina a stat in soare zile in sir nemiscata si de de atunci capota la portbagaj nu se mai deschide decat de la butonul din mijloc al telecomenzii. Daca descui masina de la butonul care are pe el "lacatul deschis" portbagajul nu se descuie. :( 

Are cineva idee ce trebuie sa-i fac sa functioneze normal...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Un raspuns ar fi de mare folos si pentru mine, am aceiasi problema de cateva luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

firestorm1312

Cred ca ar fi de folos o scanare cu VCDS-ul sa vezi ce erori ai. Din cate spui pare o problema de inchidere centralizata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e o problema de codare VAG

 

vorbiti cu un coleg care are si se rezolva prin recodare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare,

Am si eu o problema la usa soferului, la Golf 5, 1.9 TDI, 2005.

Deschid masina din telecomanda si apoi deschid doar usa de la sofer. Apoi, dupa 1 minut masina se inchide automat - ca si cum usa de la sofer nu ar fi fost deschisa. Pe deasupra, daca deschid usa, plafoniera nu se aprinde - nu o vede ca e deschisa.

Imi cer scuze daca s-a mai dezbatut problema, dar eu nu am gasit printre topic-uri...

In afara de a schimba incuietoarea, care costa cam 600 lei, ce varianta ar mai fi?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

switch-ul care citeste daca usa e deschisa sau inchisa. pe display nu iti arata daca ai usa deschisa sau inchisa?

florin sau albundy cred ca te poate ajuta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!