Jump to content

Probleme inchidere / deschidere usa


bibi91
 Share

Postare recomandată

stiti cumva, cele 2 suruburi cu care este prinsa incuietoarea de usa, ce tip sunt? am incercat T30 dar se invarte in surub. multumesc.

Modificat de nrobert13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

raspund tot eu, in caz ca mai cauta cineva informatii pe viitor :). suruburile sunt M6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti trebuie bit "M6''

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am schimbat incuietoarea si acum se inchide mai greu usa, si am observat ca nu e in plan cu usa din spate, probabil ca incuietoarea trage usa fata mai mult spre caroserie, si de aceea se si inchide mai greu. Se pate cumva regla din incuietoare? ca nu prea vad niciun reglaj pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din yala, nu prea.... pe stalp - acolo ai reglajul - slabesti cele doua suruburi si misti un pic de urechea in care vine yala de inchide usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am citit si eu cam tot ce s-a scris pana acum. Si totusi, vin cu o noua provocare! Masina este Seat Altea din 2006, motor BSE. Cam de vreo luna am observat ca usa din stanga spate nu se mai deschide din exterior, fara sa fi avut in prealabil vreun fel de interventie. Deci actionez butonul de pe telecomanda, toate usile se deschid, aceasta nu. Se aude inauntru cum trage motorasul, de doua ori (deschis/inchis). Din interior, de la maneta de actionare, se deschide fara nici un fel de probleme, iar odata deschisa, se deschide si din exterior pana cand incui din nou usile din telecomanda, sau din butonul din interior, sau la 15 km/h. Pe VAG-VOM nu da nici un fel de eroare. Daca incerc la advanced measurement, cand am masina deschisa, la usa stanga spate imi arata LOCKED. Daca inchid si celelalte usi, apoi deschid, la usa stanga spate imi arata, intr-o secunda, LOCKED-OPEN-LOCKED si ea ramane incuiata. Nu am incercat inca nimic pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o problema de ordin mecanic. Atat timp cat usa se deschide din exterior dupa deschiderea din interior, inseamna ca practic"trebuie ajutata" cu o deschidere din interior si nu ramane pe"safe". Tu"beneficiezi" de broastele model nou pe masina ta, care sunt foarte tampite fata de generatia anterioara. Trebuie desfacut si vazut ce nu este in ordine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eo problema electrica, cu motorasul de LOCK din broasca, Se desface (cu mare grija, sa nu rupi parghiile din ea) se curata colectorul si se remonteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Tu"beneficiezi" de broastele model nou pe masina ta, care sunt foarte tampite fata de generatia anterioara.

 

nu sunt chiar asa de urate.... cele de la modelele mai noi - Passat B6, Audi A6 4F (C6), Audi A3 8P.... alea sunt mult mai urate

 

Eo problema electrica, cu motorasul de LOCK din broasca, Se desface (cu mare grija, sa nu rupi parghiile din ea) se curata colectorul si se remonteaza.

 

corect - de aici e problema - nu are ce sa rupa in teorie, de desfacut e identic si la fel cu cele din generatia anterioara - doar la asamblat necesita mai multa atentie.

 

schimba si switch-ul, daca tot o demontezi.

 

cerbu, ti-am atasat o poza sa vezi cum este in interior..... motorasul mic - la acela trebuie sa-i cureti colectorul.

post-30007-0-36507000-1397193136_thumb.j

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit mai inainte ca au scufundat baietii motorasul in alcool tehnic, apoi alimentat. Pai nu e tot una cu alcoolul izopropilic, care nu e conducator electric. Nu as vrea sa risc cu alcool tehnic. Cum sugerati sa il curat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sugerez sa decapsulezi motorasul si sa folosesti un smirghel f.f. fin pentru curatarea colectorului, dupa care speli bine cu alcool. Asamblezi la loc si o sa functioneze cum trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la altea 2006 am gasit fix broasca de b6, d-aia am scris ce am scris. Daca seat-ul colegului este echipat cu broasca din fotografia ta florine, e parfum si e un om norocos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 Tu"beneficiezi" de broastele model nou pe masina ta, care sunt foarte tampite fata de generatia anterioara.

 

nu sunt chiar asa de urate.... cele de la modelele mai noi - Passat B6, Audi A6 4F (C6), Audi A3 8P.... alea sunt mult mai urate

 

Eo problema electrica, cu motorasul de LOCK din broasca, Se desface (cu mare grija, sa nu rupi parghiile din ea) se curata colectorul si se remonteaza.

 

corect - de aici e problema - nu are ce sa rupa in teorie, de desfacut e identic si la fel cu cele din generatia anterioara - doar la asamblat necesita mai multa atentie.

 

schimba si switch-ul, daca tot o demontezi.

 

cerbu, ti-am atasat o poza sa vezi cum este in interior..... motorasul mic - la acela trebuie sa-i cureti colectorul.

 

Florine, ala nu e de alteea, la seat generatia de care vorbim sunt ca cele de A4 B7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la altea 2006 am gasit fix broasca de b6, d-aia am scris ce am scris. Daca seat-ul colegului este echipat cu broasca din fotografia ta florine, e parfum si e un om norocos

 

depinde de fabricatie - cod sasiu ca sa vedem pe care o are.

 

Eu am facut Alteea 2005 si avea yale modelul de G5.... se pare ca sunt ambele tipuri montate pe ea.... trebuie vazut ce are colegul nostru - vezi poza atasata.

 

de G5 e asa https://www.google.ro/search?q=3D1837015AB&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=JtxIU9mdL-v_ygOHjYDwCg&ved=0CAYQ_AUoAQ&biw=1366&bih=603

 

cea care este mai complicata, dupa seria sasiu ............ 6-000-001 este asa https://www.google.ro/search?q=1P1837015&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=kNxIU8_iI8j-ygPE2YGABQ&ved=0CAYQ_AUoAQ&biw=1366&bih=603

post-30007-0-51183000-1397284125_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In weekend-ul urmator ajung la parinti, unde am si garaj, si o sa demontez broasca cu pricina. Atunci se poate lamuri totul. Oricum, colegul Florin are dreptate, pentru ca la brostele de pe fata, pe care le-am schimbat din dezmembrari, a fost nevoie de model, pentru ca la inceputul lui 2006 au montat doua tipuri diferite de broaste.

Oricum le mai mai am inca pe cele doua de pe fata, asa ca daca o sa am vreo problema cu motorase sau switch-uri, o sa am de unde piese de rezerva. Revin cu feedback.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut la toti in primul rand .Am montat interiorul la portiera gresit si nu se mai deschide nici pe exterior nici pe interior.ce ar trebui sa fac fara costuri majore.cred ca firul e tensionat dar nu stiu cun sa-l desfac , masina e un golf 5 , 4 porte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tine tras de manerul exterior si cu o penseta sau o surubelnita subtire scoate cablul de pe rizurile manerului si lasa-l sa se duca inauntru cat are nevoie. Si daca se va duce de tot, nu e bai, ca se va deschide din interior si poti demonta totul fara probleme apoi. Daca nu vrea nici asa, decat sa tai fata de usa exterioara, dai totul jos pe interior si cu un flex sau fierastrau special de tabla tai u buxunar in forma de u in dreptul yalei cat sa ai acces la ea.. la g5 e dlicata problema cu usa blocata din pacate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuza-ma dar in partea stanga a manerului mai este o continuare din plastic ,aia trebuie scoasa ca nu am loc sa ajung la acel fir, sau trebuie sa ma descurc asa cum este ? Multumesc pt raspuns.

post-133071-0-70966700-1397473844_thumb. de continuarea aia din plastic vorbesc se poate scoate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trage de maner ca si cum ai deschide usa - cand e tras la maxim, vezi dopul mic - capatul cablului. Te chinui cu o surubelnita f subtire.....cum poti.Nu poti scoate continuarea.... adica capacul care vine in locul butucului, deoarece e prins cu surubul torx si inelul de fixare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scos cablul care duce la manerul exterior dar nici asa nu se deschide, care este procedura , a da jos interiorul la portiera chiar daca aceasta este blocata, pt ca nu am acces la suruburi. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai ce sa mai demontezi ca sa te ajute la deblocare..... chiar aseara am deblocat doua usi la un G5.... una m-a chinuit un pic, dar am pacalit-o pana la urma....

 

loveste in zona yalei si concomitent actioneaza butonul de descuiat.

 

daca tot nu se deschide, suna-ma si vad cum te pot ajuta la telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am reusit sa deblochez portiera , imi poti spune cum pot pune cablul de la manerul exterior inapoi, sau cum trebuie sa procedez? Iti multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cablul mai este atasat de yala (in interior ) ? daca da, atunci trebuie doar pus la loc in maner - pt asta trebuie sa scoti butucul - e prins cu un torx in lateral.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare.am si eu aceeasi problema la un golf5 variant din 2008.se blocheaza portierele de pe dreapta.le pot deschide oricand doar tinand de clapeta de pe interior a portierei blocate si apasand pe butonul de deblocare de la sofer de 10-20-30 ori.am deschis portierele,am dat cu spray de curatare pe yale si apoi pot deschide si inchide portierele de cate ori vreau.problema e ca daca inchid si deschid din telecomanda iar raman blocate si trebuie sa o iau de la capat...ce ma sfatuiti sa fac?...(daca este cineva din iasi care a rezolvat astfel de probleme si care se pricepe sa dea un mesaj.)multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!