Jump to content

Probleme inchidere / deschidere usa


bibi91
 Share

Postare recomandată

salut, am si aceeasi problema (usa stanga fata nu se mai descuie din telecomanda).am citit tot ce sa postat in legatura cu aceasta problema.in vara am incercat sa desfac si sa ajung la yala dar nu am reusit.ma poate ajuta cineva contra cost de pe acest forum?din pacate eu nu pot face aceasta lucrare singur avand un handicap locomotor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

usa se poate deschide doar cu cheia, dar acum ca a venit zapada e si mai greu(uneori ingheata si nu pot baga nici cheia)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

usa se poate deschide doar cu cheia, dar acum ca a venit zapada e si mai greu(uneori ingheata si nu pot baga nici cheia)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

de 2 zile nu mai pot deschide usa de la sofer (Golf mk6), din interior se deschide fara probleme.

Trebuie desfacuta fata exterioara, sa ajung la broasca ? ce sa verific ?

Ma gandesc ca poate fi de la frig (masina a fost spalata), dar atunci de ce se deschide din interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ingheata pe la maner.... mergi cu ea intr-o parcare subterana, las-o cateva ore si vezi dupa aia, daca se deschide ori nu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate nu a rezolvat problema.

Scriu mai detaliat ce am observat.

Daca cobor geamul pe la jumatate scoate un zgomot puternic (ca o lovitura de ciocan) si usa se deschide automat fara sa-l actionez din clanta.

Dupa ce coboara mai jos de jumatate, clanta se blocheaza si nu mai pot sa trag de ea, totodata exteriorul usi se "umfla" si usa nu mai poate fi inchisa, cred ca geamul apasa de vreu-n elemnt din usa care deformeaza fata exterioara a usi.Dupa ce ridic geamul, totul revine la normal, doar ca nu se poate deschide usa.

Modificat de tuchbr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, desfa si vezi ce se intampla acolo, pana nu strici si altceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot asa se desface fata exterioara ca la golf 5 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, e pe interior.

La modelul in 3 usi - dai jos capitonajul usii si are capac de acces.

La modelul in 5 usi - dai jos capitonajul si fata de usa de metal - de pe interior - cea cu macaraua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

capitonajul l-am dat jos usor, da nu inteleg cum dau jos fata exterioara (am modelul cu 5 usi), am citit pe un forum ca cica partea exterioara ("skin"-ul) este sudat.

deci nu inteleg cum ajung la macaraua geamului si la broasca.

este cumva un tutorial, ceva, poate sa fie si in engleza, din pacate eu nu gasesc.

Modificat de tuchbr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e pentru golf 5 , eu am golf 6 (trebuia sa deschid un nou topic in aria golf 6 ? - daca da, rog un moderator sa mute postul,multumesc)

Nu reusesc sa scot macaraua, am scos acele plastice albe , am scos cele doua suruburi de sus, dar nu reusesc mai departe.

Tot ansamblul se misca , dar am senzatia ca daca-l fortez sparg geamul.

Cred ca si geamul trebuie scos, dar nu-mi dau seama cum, l-am coborat pana la jumatate unde apare un fel de surub pe la gaura marcata (poza 2) dar nu este piulita , ceva.

abjejl.jpg

wjjr69.jpg

Modificat de tuchbr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie ridicat geamul, din clemele de prindere - slabesti suruburile de prindere si ridici cu mana, geamul.

Calculatorul de usa - motorasul de geam - nu ai de ce sa-l demontezi de pe fata de usa - pune-l la loc.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti multumesc pentru ajutor, dupa cateva ore de stat in frig (-11C) am reusit sa remediez problema.

Postez o imagine cu defectul, daca mai are cineva aceeasi problema, sa vada despre ce poate fi vorba.

an0dc2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare tuturor. Socrului meu nu i se mai deschide usa stanga spate la Vw Jetta, 2008. Am parcurs aceste pagini insa nu m-am lamurit daca pot demonta fata de usa interioara, atat timp cat usa este blocata? Ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu te ajuta cu nimic - ca asa ajungi la yala, trebuie demontata fata de usa exterioara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu te ajuta cu nimic - ca asa ajungi la yala, trebuie demontata fata de usa exterioara.

Ok. Si totusi cum deschid portiera inainte de a demonta fata de usa exterioara? multumesc.

Modificat de gogu200
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Variantele sunt destul de sumbre daca nu se va deschide sub nicio forma"din senin". Fie la repreentanta iti taie fata de usa exterioara, fie la un service demontezi tapiteria interioara si faci cu flexul un "buzunar" in dreptul broastei cat sa ai acces la ea. Usa este "plina" in spatele capitonajului. Tai in forma de "u", indoi fasia de tabla, fie bati in broasca concomitent cu apasarea butonului de deschidere si sunt sanse sa se deschida, fie distrusa broasca. |Mai e varianta sa desfaci toate suruburile la care ai acces pe broasca si fiortezi cu lera pana sare cuiul de pe limba plasticului actionat de actuator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-mi vine sa cred ce imi scrii. Mai nou face figuri si portbagajul. Nashpa rau. Vreau sa va mai intreb daca la deschiderea usilor cu cheia(introducerea acesteia in broasca) se deschide numai usa soferului sau ar trebui sa se deschida toate? Ms.

Modificat de gogu200
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici mie nu imi vine sa cred cum au gandit ei accesul la broasca si macara. Au fost prea siguri ca sistemul de inchidere este "no damage"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se deschid toate usile la descuierea cu cheia. Doar daca nu ai baterie la masina, se incuie/descuie doar cea de la sofer.

Nu prea vad cum se poate scoate fata interioara de la usa ca nu prea ai acces la suruburi.

Modificat de lucian_90tud
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca usa este blocata cum o deschizi cu cheia?? Singurul surub cu"cantec" este cel din partea inferioara dar cu grija si torx 20 lung reusesti sa-l scoti si pe acela. Si sa admitem prin absurd ca acel surub nu poate fi scos....ce este mai ieftin? Sa faci praf fata de usa exterioara sau sa sacrifici capitonajul interior?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai 3 suruburi in partea de jos si unul sus la oglinda , langa tweeter. Hai ca poate pe alea de jos le scoti, dar pe ala de la tweeter nu prea cred.

Modificat de lucian_90tud
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gogu200-inainte de a te apuca sa tai si sa strici mai multe, incearca varianta urmatoare (la mine a mers). Tii tras de manerul interior de deschidere a usii blocate si in acelasi timp apesi succesiv pe butonul de deblocare/blocare a inchiderii centralizate aflat pe usa soferului. F IMPORTANT, APESI SUCCESIV NUMAI PE DEBLOCARE.O sa simti cum se relaxeaza manerul de deschidere a usii blocate. Incearca, nu te costa nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!