Jump to content

Faruri Touran


lucaflo26
 Share

Postare recomandată

Da, H7 e pe faza scurta.

Poti cauta si Osram Night Breaker (cele mai luminoase), sau Cool Blue Intense care imita bine culoarea xenonului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.Imi puteti spune,va rog,ce becuri trebuie sa-mi pun la proiectoarele de ceata,astfel incat lumina sa fie cat mai alba? Farul este cel din avatar - bixenon,adaptive,cu functie cornering. Le-as schimba si pe cele de la cornering(halogen),tot pentru lumina cat mai alba.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu sunt H11 ceva de genul asta daca e ok pentru tine..?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare. am si eu o problema cu farurile. am fost acu cateva zile sa o spal si am obs ca au inceput sa se abureasca. a mai patit cineva? cauze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La faruri n-am patit, dar la stopuri, pe lateral am observat ca mai face condens.

Nu cred sa fie problema, atat timp cat nu ajunge sa stea apa acolo. Farul are oricum o mica teava pentru aerisire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau capacele de la faruri din spate. verifica sa fie bine inchise. La fel si la stopuri eu am patit dupa ce am schimbat un bec abureau. Am verificat ai fortat sa se inchida mai bine acel plastic si e ok acuma nu mai abureste de vreo 2 luni

Modificat de flotouran95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua. am achizitionat un set de lupe bi-xenon pentru touranul meu de la cineva (mentionez ca sunt originale de pe faruri nu aftermarket). Dilema mea cea mai mare este la instalarea lor si aici ma refer la cum scot eu oglinda din jurul vechiului bec H7 si cum bag noile lupe acolo? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin spatele farului dar iti tre niste adaptori pentru ele. Uite ca si in poza astapost-19256-13641274296897_thumb.jpg

Sent from my note 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles flo dar vreau sa te intreb s epoate scoate oglinda de la vechiul far prin spate ? iar adaptorii acestia unde as putea gasi ?



adaptorii acestia sunt pentru fixarea lupei bixenon in far ? te mai intreb oglinda scoasa de la vechiul far e inlocuita doar de  bixenon ? nu mai trebuie pus ceva in jurul bixenonului? mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da se scoate oglinda prin spatele farului dupa ce desfaci reglaj de la far motoras etc 

in legatura cu suportu ptr lupa poate merge de la passat b5 ????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da se scoate oglinda si iti trebuie acel adaptor si leste lupe trebuie sa ai si acele inele cromate care acopera liosa oglinzii vechii ceva de genul asta

post-19256-1364150527173_thumb.jpg

Sent from my note 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru touranul meu din 2004 stie cineva pe langa ornamentele de la lupele bixenon mai am nevoie si de inelele cromate asa cum mi-i le-am prezentat flo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca si eu asa mi le-am montat eu zic ca asa e 100%

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da-mi te rog un pont de unde sa cumpar si cam ce dimensiuni sa fie? dar ornamentele din jurul lupei stii cumva ce dimeniuni au latime si adancime . mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu niste informatii privind instalarea bixenonului pe touran. Am lasat masina la cineva sa imi instaleze bixenon + kit bixenon pe masina. Am optat pentru mini morimoto H1 plus un kit bixenon de 35 w. Instalarea s-a facut cu datul sticlei de pe far jos (e normal?), mi-a spus el ca nu altfel nu se poate, plus de asta oglinda din jurul vechiului bec H7 a ramas acolo (e normal?). Dupa instalare mi-a spus ca , cursa lupei la reglajul pentru distanta e mai scurta, fiind lasata la pozitia 0 (maxima) ca sa fie o distanta ok pentru faza scurta la drum (nu am reusit sa imi dau seama daca e suficient de lunga bataia pentru faza scurta ca era ploaie). PLus de asta nu stie cum sa imi anuleze vechea faza lunga de la far (sa mi-i se aprinda doar lunga de la lupa). Dati-mi cateva sfaturi sau luminati-ma putin daca s-au facut ceva greseli aici -  - mi-i s-a parut aseara chiar daca era ploaie ca nu era albul acela de xenon (am optat pentru 6000k). Nu sunt bune lupele sau vremea a fost de vina? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ti-au facut acolo doar eii stiu dar nu exista sa nu se poata pune prin spatele farului doar eu stiu ce am desfacut si montat. Faza lunga ca si sfat cum am eu o legi la lunga de la bixenon asa te vei minuna ce faza lunga ai la masina. Eu am optat pentru culoarea de 4300 k care pe ploaie si ceata fac minuni. Daca o sa am vreme si se opreste ploaia maine iti fac si ceva poze sa vezi ce si cum.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

da cursa este putin mai scurta ptr reglaj dar este ok,si eu am tot lupe morimoto h1.

de ce vrei sa anulez faza lunga?daca lupa este cu bixenon sa o lege de faza lunga a masini si este ok ai lumina beton

eu la becuri am optat ptr cele de 5300k sant mai bune fata de cele de 6000k care pe ceata sau ploaie nu vezi asa bine.

daca vrei lumina mai alba ca cele originale ia de 4000k.

am avut si de 6000k si pe ploaie a fost cam noapte in fata mea

sa le folosesti sanatos

 

 

bine zici floturan dar probabil ca era la alti bani manopera si de ce sa nu zica ca a trebuit data sticla jos?

manopera la ora nu?

Modificat de scotian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara baieti...a iesit treaba ok...cum a lucrat tipu cum nu a lucrat a iesit super....atata tot cu cursa scurta ptr reglaj...dar este super ok...sunt foarte multumit.....ma refeream la beciul bec de faza lunga sa il anulez ca atunci cand dau lunga sa se aprinda doar lupa...a rezolvat-o pan la urma...e super...imi place revin maine cu poze ....asa sunt si eu multumit ...respectul pentru participanti la trafic...jos palaria....sa ma fi vazut in seara asta ...cum  le dadeam voie la toti sa intre sau sa iasa de pe o strada sau alta...blitzuind...fain ...misto...manopera 200 ron

 

ps:  doar o intrebare -- se mai pot ridica din vag pozitia lupelor? acum vreau sa imi montez proiectoare....am nevoie de grila proiectoare, proiectoare, comutator bloc lumini si cu 150 ron mi-a spus un electrician ca ma rezolva el.....chiar daca nu am nici firele trase ....voi v-ati montat ?

 

mersi de sfaturi flo si scotian..revin maine cu poze...seara faina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu le poti ridica cu vag com

proiectoare+grile mi am luat eu acuma 400 ron din dezmembrari si vreau sa le montez cand am timp.

cam greu le gasesti in dezm le vand cu bara complecta.. grile 130/buc,proiector 150 pe original

revin dupa montare

Modificat de scotian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din vag com se regleaxa doar daca sunt originale din fabrica unde ai mai multe componente pe instalatia de xenon.

Sergiu renunta la scrisul cu puncte te rog .

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok. am inteles. o intrebare baieti-daca voi instala proiectoare, voi pune cablaraia si blocul de lumini cu functia pentru proiectoare, oare kitul xenon pentru proiectoare trebuie sa fie canbus? mentionez ca am aceasta functie pentru becurile exterioare. Pot pune comutator bloc lumini si cu functia AUTO si sa fie functionala pe touranul meu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gradinarutouran

salut as vrea sa mi montez si eu lupe  pe un touran  ma poti ajut cu un sfat



ma poti asuta si pe mine sa mi montrez lupe bixenon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi puteti recomanda un kit xenon bun pe faza scurta pentru un touran din 2009,mentionez ca am lupa(cu bec halogen)+spalator faruri . merita sa pun kit xenon AM? sau imi puteti recomanda niste becuri bune care sa imite xenon fara eroare. Voi ce ati alege?

Modificat de Knight34
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!