Jump to content

Faruri Touran


lucaflo26
 Share

Postare recomandată

Nu neaparat. Daca ai ceva cunostinte de putina mecanica le poti schimba si tu . Dar iti tre rabdare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salutare tuturor! Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi. vreau sa schimb farurile halogen la un Touran 2008 cu unele xenon cornering dar vad ca sunt diferite mufele. Puteti sa imi spuneti de unde pot cumpara cabluri adaptoare si unde sunt situati senzorii de reglarea nivelului?

Modificat de methos1979
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai nevoie de 

- faruri, mufe plus modificare cablaj

- calculator de leveling

- senzorii de pe bascule - spate si fata stanga.

- centrala ta sa suporte faruri cu xenon

Modificarea este destul de complexa, nu este vorba doar de mufele adaptoare - acestea le gasesti peste tot, e plin netul de ele.... o simpla cautare, returneaza o gramada de rezultate https://www.google.ro/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=mufe adaptoare xenon vw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am doua touran-uri unul cu xenon si unul cu halogen si vreau sa iau instalatia de la cel cu xenon si sa o montez pe cel cu  halogen si invers ... ma gandeam ca se inlocuiesc farurile si se pun cabluri adaptoare dupa care activez functia xenon. ce nu inteleg eu este ce trebuie sa modific la cablaj daca pun cabluri adaptoare. Multumesc pentru raspus si astept alte opinii despre aceasta problema.

 

Edit. nu mai da quote la postul de deasupra 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. cel care nu are xenon - are sistem de reglaj faruri manual = nu va mai functiona, trebuie sa montezi sistemul de leveling, sa nu bata farurile in pamant.

2. cel care are xenon - nu are reglaj la faruri manual - nici la acesta nu se vor mai regla farurile....si trebuie sa treci la mufa de 10 pini.

Foloseste functia search si o sa gasesti foarte multe discutii/opinii despre acest retrofit

De facut eu am facut/fac aceste retrofituri - la toata gama VAG - deci, te pot sprijinii cu informatiile necesare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc foarte mult pentru informatii. Sincer este cam greu de realizat ma gandesc acum poate ar fi mai bine sa iau doar partea cu becul si droseru xenon deoarece am lupe la masina cu halogen. Nu am dsfacut capacul si nu stiu ce implica asta dar o sa incerc.

Modificat de methos1979
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Revin si eu cu retrofitul la faruri. 

Daca tot nu avea masina lupe si xenon deloc , m am gandit ca ar avea nevoie de lumina si am pus 4 lupe bixenon.

received_1093976737305313.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU mai bine faceai retrofit la lupe originale bixenon. Sti cum vad?  Nu se compara nici o lupa after. Dar na fiecare cu gusturile lui. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 minutes ago, lucaflo26 said:

NU mai bine faceai retrofit la lupe originale bixenon. Sti cum vad?  Nu se compara nici o lupa after. Dar na fiecare cu gusturile lui. 

Nu avea rost sa ma complic cu cele originale. Si decat sa fac retrofit la niste lupe imbatranite chiar nu. Asa toate 4 sunt noi...deci cele de fabrica imbatranite , nu o sa faca lumina la fel de buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si noi lupele.  Eu am facut si am avut si OEM si after. Crede ma ca stiu ce vorbesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare colegii. de cateva saptamani sunt posesorul unui vw touran si as avea nevoie de putin ajutor. as vrea sa imi pun si eu lupe cu xenon si nu prea stiu de unde sa comand si parca nu m-as incumeta sa ma apuc singur..ma poate ajuta vreun coleg cu eventuale sfaturi sau chiar ajutor la montare? sau niste faruri cu lupe la un pret modest :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut,stie cineva cum pot desface stopurile la un touran din 2009 pentru a schimba un bec?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare!

 

Am o rugăminte la dumneavoastră!

 

Imi spune si mie cineva ce rol are acest (senzor nivel xenon auto leveling far) il am rupt, nu stiu cum am reusit performanta asta :( 

Mai exact ce face cest senzor, am observat ca sare din 300 lei, merita schimbat sau merge si fara?

 

133931647_2_1000x700_vand-senzor-nivel-xenon-auto-leveling-far-vw-audi-seat-skoda-fotografii.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Efta vezi ca este topic pentru stopurile la touran

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@FLOrinValy: regleaza inaltimea farurilor functie de incarcarea masinii, ca sa nu-i orbesti pe cei de pe contrasens.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact ! VDragos a explicat perfect. Am avut si eu probleme cu el,se intepenise.Imi statea aprins martorul in bord(imaginea unui bec) iar farurile bateau foarte jos,fara sa-si mai regleze inaltimea.

Trebuie sa-l schimbi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 hours ago, FLOrinValy said:

Salutare!

 

Am o rugăminte la dumneavoastră!

 

Imi spune si mie cineva ce rol are acest (senzor nivel xenon auto leveling far) il am rupt, nu stiu cum am reusit performanta asta :( 

Mai exact ce face cest senzor, am observat ca sare din 300 lei, merita schimbat sau merge si fara?

 

133931647_2_1000x700_vand-senzor-nivel-xenon-auto-leveling-far-vw-audi-seat-skoda-fotografii.jpg

Flo - la dezmembrari, maxim 100 lei - cumpara unul SH si ai rezolvat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat in jur de 600 lei,nou.Asta acum 2 ani.Vine numai pe original.

Codul pentru al meu este : 1T0 907 503B 

Modificat de ted_cm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 hours ago, FLOrinValy said:

Pai la dezmembrari l-am gasit cu 300 lei :(

mai cauta - trebuie sa fie in jurul la 100 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 11/12/2011 at 10:34 PM, jordan.john said:

ok

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, stie cineva daca se poate schimba doar plasticul exterior de la far la un touran din 2009? In cel mai rau caz, daca nu gasesc doar plasticul cumpar un far ieftin...dar oare se va potrivi doar plasticul peste farul original? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se gaseste separat, sa cumperi doar plasticul farului.

Nu recomand sa iti cumperi far after market, in speranta ca il desfaci (dezlipesti) frumos si pui sticla (plasticul de fapt) la al tau. Mai bine iti cauti un far SH - bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut. Acum cateva zile am cumparat un touran din 2007 facelift. Problema este ca lumina de intalnire(faza scurta) , are o intensitate foarte scazuta. Se poate modifica intensitatea s-au trebuie schimbate becurile? Mersi pentru raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Intensitatea nu poate fi modificata, incearca sa schimbi becurile cu unele de calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!