Jump to content

Faruri Touran


lucaflo26
 Share

Postare recomandată

  • 1 month later...

Salutare, ma puteti ajuta cu o informatie?

La masina mea, un Touran 2.0 din 2004, mi s-a ars un droser, l-am inlocuit provizoriu cu ceva aftemarket ca sa am lumini, insa vreau sa cumpar acel droser si nu stiu ce cod are, ce sa caut mai exact.

Becurile sunt d2s, am gasit prin dezmembrari drosere pt d2s insa imi cer codul ca sa fie siguri ca imi trimit ce trebuie.

Nu am apucat sa dau farul jos ca sa aflu informatia.

De cand s-a ars acest droser, nu-mi mai merg nici spalatoarele de far, e normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai posta in mai multe locuri aceasi problema. O scanare ai facut la masina? Sigurante ai verificat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, nu mai postez si in alte locuri.

Scanare nu am facut, doar am verificat sigurantele si sunt ok, ma interesa droserul ala sa-l cumpar, dar nu stiu ce sa iau.

Acel droser comanda si stropitorile de la faruri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigurante/releu/pompa

 

verificare in blocurile de masura si codare centrala - sa fie totul ok.

 

nu are legatura cu droserul... stai linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am rezolvat stropitoarele din faruri, dupa scanare pe xenon am urmatoarele erori:

Address 55: Xenon Range Labels: 1T0-907-357.LBL

Control Module Part Number: 1T0 907 357

Component and/or Version: Dynamische LWR 0001

Software Coding: 0000001

Work Shop Code: WSC 01324 785 00200

VCID: F4ED420997A08E9

2 Faults Found:

01539 - Headlights Not Adjusted

005 - No or Incorrect Basic Setting / Adaptation

01535 - Control Circuit for Right Headlight Range Adjusting Motor (V49)

010 - Open or Short to Plus

Ceva sfaturi pentru remediere?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci, ce au avut stropitorile ?

 

vezi ce are motorasul de la farul din dreapta, dupa care se face setarea de baza la faruri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveam motorasele blocate, releul si sigurantele erau ok.

Trebuie sa dau bara jos si sa scot farul ca sa umblu la motoras sau merge umblat daca scot capacul de la far?

Am incercat sa fac setarea de baza dar imi da eroare.

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal ca iti da eroare, atata timp cat motorasul nu lucreaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie dat jos bara sa scoti farul. Daca ai putina dexteritate nu dureaza mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat bara jos, am scos farul, motorasul pare intepenit, nu culiseaza in niciun fel, ar trebui sa lucreze inainte si inapoi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut oameni buni,am touran 2004 si as dori sa pun lupe la far,ma poate ajuta cineva ?

Sunt din Bucuresti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste pagina anterioara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Touran 8437DVF

Salut. Sititi daca farurile Dayline sunt omologate ? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din penultima mea experienta la rar cu un passat b5,5, am aflat in primul rand ca e foame mare si in al doilea rand ca tot ce schimbi pe masina, trebuie omologat la ei ... se leaga de leduri, de xenon, de faruri, de stopuri, de tot ce e aftermarket . Ca sa trec de ei, a trebuit sa pun pe masina farurile vechi fara xenon, cu becurile normale, eu avand faruri cu dayline si xenon.

Poti discuta cu cel care le vinde, daca iti da un certificat de omologare si de calitate, ar trebui sa fie in regula...

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sunt pentru model 1T nu vei primi certificat de omologare pentru ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Am un touran 2005 cu xenon original si spalare far. De cand am luat-o nu mi-a mers spalarea la far dar descoperisem ca era arsa pompa. La o revizie recenta am schimbat si pompa aia dar tot nu merg. Am cautat siguranta pentru acea pompa pare sa nu fie intrerupta. Stie cineva unde pot gasi sigur siguranta (poate nu m-am uitat la cea care trebuie) sau daca mai sunt si alte sigurante sau relee la care ar trebui sa ma uit? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce erori ai la  scanare ?

 

releul este pe centrala electrica, aflata sub bord, in stanga pedalei de ambreiaj.

 

trebuie vazut - in afara de siguranta si releu - daca nu cumva este dezactivata din codarea centralei electrice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am pus o diagnoza sa vad ce erori ar fi, de cand am schimbat pompa dar, asta vroiam sa verific intai, sigurantele si circuitul. cat despre codarea centralei electrice nu stiu nimic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
marian_nicolae1970

salut flotouran95,

Am si eu o intrebare la tine, daca esti amabil.

Am un touran 1T (2005)si vreau sa stiu si eu ce tip de bec este pe original, din fabrica: D1S sau D2S?

Tu ce imi recomanzi ca producator? Mentionez ca  am faruri cu lupa originale si vreau sa montez kit xenon. Farurile au fost puse ulterior pe masina (pana sa o cumpar eu). Nu am instalatie xenon pe ea dar intentionez sa imi pun :). Recomanzi original sau aftermarket? Dar un kit original de pe un Mercedes C200 ar merge (cu becuri D2s)?

Mersi anticipat de raspuns!

Modificat de marian_nicolae1970
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare, nu stiu daca postez unde trebuie dar rog un admin sa mute postul unde trebuie. De curand mi-am cumparat de pe ebay http://www.ebay.co.uk/itm/371310827264?_trksid=p2057872.m2749.l2649&var=640429192700&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT, problema este , pot lega de la pozitie si semnalizare aceste lumini fara sa ard ceva? atasez niste poze https://goo.gl/photos/nvXEMGghWpRiyALW9

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca cel mai bine e sa mergi la un electrician bun. El stie ce are de facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Vreau sa va intreb daca Touranurile fara faruri cu lupe pot avea spalator far?  A mea are far normal, locasul spalatorului, adica capacelul exista (am vazut turanuri la care nu era acel acoperis). La tabloul cu sigurante in locasul 48 (dupa cum am citit acesta este siguranta pentru spalare faruri) era o siguranta dar era arsa, l-am scos si am pus unul nou. In momentul cand am incercat sa trag maneta spre mine siguranta sa ars din nou. 

 

Intrebarea mea ar fi, inainte sa ma apuc sa dau jos bara sa vad, ce parere aveti, ar putea sa am spalator far cu ceva defectiune, sau siguranta sa ars din alta cauza?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am cautat pe-aici cu funcția "search" dacă cineva dintre voi și-a modificat farurile în stil Joey Mod și nu am găsit nimic. Asa ca o sa deschid un topic nou și as vrea sa va întreb dacă vvreți sa faceți asta la mașinile voastre? Adică dat farul jos, dat sticla(plasticul) jos de pe far și vopsit cu negru sau curățat cromul de pe plasticele din interiorul farului. Eu am făcut operațiunea asta la Golful 4 din semnătura și a ieșit foarte bine. Exista și tutoriale pe internet (majoritatea pentru Golf 4) unde este explicat pas cu pas ce trebuie făcut.... Exista de asemenea și faruri OEM pentru Touran sau Caddy cu interiorul negru, dar sunt rare și destul de scumpe fata de celelalte. Io am de gând sa fac lucrul, pentru ca arata mult mai bine cu farurile negre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!