Jump to content

Faruri Touran


lucaflo26
 Share

Postare recomandată

prisecariu.bogdan

salut flotouran! imi explici mai amanuntit te rog cum demontez farul?am scos suruburile alea 2 de sus ....dar mai e prins in ceva pe partea de jos?alea sunt suruburi sau ce sunt?cum le desfac?cum ajung la ele?trebuie sa scot grila sau spoilerul? multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da tre data jos si bara din fata ca ai acolo sub far inca 2 suruburi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am instalatia de fabrica cu xenon pe faza scurta, si tocmai m-i sa aprins martorul in bord de bec ars. Cand am coborat sa vad care era ars am observat ca era tocmai xenonul de pe dreapta.Nu prea ma pricep dar din ce am auzit eu parca instalatiile cu xenon aveau tocmai acele protectii ca sa nu se arda ca si becurile obisnuite. Ce poate fi? Au instalatia comuna sau separata cele doua faruri?O sa ma uit sa nu fie vreo mufa care poate nu e intrata bine.Una peste alta daca va fi ars becul imi e teama sa nu fie din instalatie si daca voi lua altul sa nu se arda ca si asta.

Voi ce ma sfatuiti? multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becul este un consumabil,mai devrema sau mai tarziu se arde.Verifica daca este din el sau din balast,altceva nu vad.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primul lucru schimba-le intre ele si asa te vei convinge daca e becul sau altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da asa am sa fac!

Va mai deranjez cu o intrebare: Cum se schimba ?; la fel ca cele cu halogen, pentru ca nu am mai umblat la xenoane si nu vreau sa stric ceva?

Va multumesc ptru sfaturi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha pai daca nu ai macar habar cit de cit ar fi bine sa mergi la cineva care a mai facut asta.Pentru mine nu e greu dar na pentru cine nu a mai facut recomand pers experimentata sau service,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina o am de putin timp(cea din semnatura) si pana acum nu am mai avut cu xenoane .Am mai schimbat dar pe un golf4 dar cele normale , nu xenon si ma gandeam sa nu fie ceva prea diferit.Dar o sa incerc totusi! O sa mai caut prin manualul de reparatii poate gasesc ceva ca si asa e Duminica.

Va multumesc oricum!O dupa amiaza placuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu mare placere si nu deranjezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am avut putin timp liber si m-am uitat sa vad cum as putea sa scot becul cu xenon, dar este foarte ingust si trebuie sa mergi pe bajbaite(am cautat prin manualele de reparatii dar nu am gasit despre modelul acesta de far-facelift 2008).Am reusit totusi sa fac o poza si va intreb ce trebuie sa fac mai departe ptr ca nu am vruta sa fortez nimic deocamdata

post-36983-0-65942500-1354548969_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca masina ta are xenon din fabrica?

Din poza mica de la avatar, arata a fi halogen.

In plus, la modelul facelift, incepand din 2007, exista doar bixenon cu shutter. Deci nu exista xenon doar pe faza scurta.

HALOGEN:

$(KGrHqN,!n8E8VDqiT6kBPQ4iqb(+w~~60_35.JPG

XENON:

far-dreapta-xenon-vw-touran-b9cdc10798a7056cd1-220-220-2-95-1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din poza ta cred ca ai D1S becul pe far

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc frumos baieti!

Cu ajutorul vostru am rezolvat problema.Ai dreptate 'Adrian 80' ca sunt halogene.Am scapat de problema cu un H7 halogen. Eu am vazut lupa la exterior si am zis ca sunt cu xenon si din cauza asta nu mi-am bagat nasul fara sa ma documentez un pic.Va multumesc pentru ajutor! :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut colegi

am reusit sa mi pun lupe pe al meu taran asa ii spun eu cu ajutoru unui coleg multumesc.

lupele sant maxi morimoto

postez poze inainte si dupa montare.

cine vrea sa si puna il ajut cu placere

post-58554-0-26106100-1355676545_thumb.j

post-58554-0-05376400-1355676572_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

lupe 240 ron

becuri h1 60 ron set

balastu la xenon leam avut eu.

manopera 0ron dureaza cam 8h cu bara jos +montare in apoi

pret la lupe si becuri a fost la prima mana fara intermediari[discaunt]

fascicolul de lumina este ok am sa pun poze pe timp de noapte

Modificat de scotian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa le folosesti cu placere si fara probleme.Alta viata si pe ceata si pe ploaie ai sa vezi. Sper ca ai legat si faza lunga la clapeta de la bixenon.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

da sant legate si la faza lunga .am fost astazi diminiata la 4 plecat din oras si am prins ceata se vede bine .dar cel mai bun lucru este ca nu ii orbesc pe alti din trafic

recomand si la cei care au numai xenon fara lupa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru niste faruri cu lupa, ce becuri mi-ati recomanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Xenon sau halogene?

Sent from my iPhone 4S using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ti-as recomanda din astea Philips Xtreme Vision

Modificat de flotouran95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!