Jump to content

Suspensii Sport


dragos_85
 Share

Postare recomandată

ultimu_neuron

Tot asa ceva as vrea si eu. Intre stock si sport. Daca se poate stabilitatea buna a unei suspensii sport si confortul uneia stock ar fi perfect.

Eventual adaugarea unei bare stabilizatoare deasupra amortizoarelor fata.

In legatura cu acel zgomot ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 341
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • dreamer

    24

  • cipriangolf

    15

  • ovidiu89

    13

  • sonnic53

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

geo_gee2005

O intrebare pentru cei cu suspensie sport care si-au montat apoi bara stabilizatoare deasupra amortizoarelor! Este vreo diferenta? Sta masina mai bine in viraje? Intreb pentru ca ma intereseaza o bara stabilizatoare si nu vreau sa arunc niste bani pe fereastra daca nu are nici un efect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalin_ucc

Suntem in a 9a pagina ?????????Cati dintre voi a-ti expirimentat suspensia sport????????????????????/

Pe bune????????????????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In legatura cu acel zgomot ce parere aveti?

Si eu am zgomotul ala pe spate daca se suie a 3-a persoana si eu am amortizoare+arcuri sport. Si eu credeam ca e de la toba,vreo garnitura ceva,sincer nu m-am uitat dar urmeaza cand am timp sa vad care-i treaba. Daca rezolvi ceva da de veste.

Mai este o posiilitate cu suspensia ta...sa cauti suspensie sport nu asa de rigida,depinde de firma,nu vreau sa vorbesc aiurea dar unele branduri fac arcuri mai tari,altele mai moi putin. Sa ne auzim de bine.

P.S. Cataline chiar crezi ca in 9 pagini toata lumea a aberat sau doar isi doreste suspensie sport? Hai sa nu ne pripim...

Salut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se aude doar cand ai greutate e posibil sa fie toba atinge de punte.Verifica colierul (daca e after-market) sa nu fie orientat cu piulitele spre punte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am idee daca e aftermarket pentru ca nu m-am bagat sub ea ... si nici nu incap la ce garda de 3-4 cm am pana la sol :))

sa vad unde o sui sa vad ce si cum,mai mult ca sigur e un colier ca altceva nu prea are ce sa bata asa la accelerari mai bruste...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colierele after-market arata ca cele pentru antenele de la rusi care se foloseau la tara acum 10 ani ^ ^ .

Aceeasi problema am avut-o si eu,acum 2 luni cand am schimbat toba i`am precizat la mecanic sa aiba grija cum pune colierul sa nu ma trancane la cap cand urc pe cineva in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare..din pacate ma-u lasat amortizoarele pe fata si am reusit sa achizitionez un kit sport reglabil pe inaltime la un pret rezonabil marca ta-technix(din cate am vz pe forumuri lumea spune numai lucruri bune despre ele) si urmeaza ca maine sa le montez pe masina si o sa va tin la curent despre cum se comporta.Am achizitionat si flanse noi marca Boge(cred ca e bine sa schimb si flansele odata cu amortizoarele).

post-29024-1275055629_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat te-a dus afacerea cu totul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare..aveti cumva idee daca exista flanse ptr amortizor poliuretanice sau numai bucse poliuretanice?Mrs frumos.*DREAMER* in afara de cat este pe site 225e kitul a mai costat transportul 50 ron si flansele Boge 130 ron set plus mana de lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

geo_gee2005

dimy spre aceeasi suspensie m-am orientat si eu! Spune-mi si mie dupa ce o montezi daca e destul de rigida si daca coboara mult cu doua persoane in spate! sunt cam subtiri arcurile alea si mi-e a dau banii degeaba si tot imi atinge in pasaje pe spate. Stiu ca ti-ai luat si keskin de 9j spate si sunt curios daca iti atinge cu greutate pe spate! astept un raspuns de la tine bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce o montez o sa probez cu 2 persoane in spate sa vad daca atinge si iti dau un raspuns :) ...eu in general merg cu maxim o persoana in masina si nu ia-m dat importanta la acest lucru.Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi atinge ceva cand sui pe cineva in spate. (amortizoare FK+arcuri h&r cred)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Eu pe G3-ul meu am Raceland care e acelas lucru ca si TA-Tecnix, si nu am nici un fel de probleme.Unii din voi ati vazut cum am masina de lasata si nu imi freaca deloc, nici cu 4 persoane in masina.Sunt intradevar mai dure, dar cu cat masina e mai jos cu atat nu scutura asa de tare.Eu folosesc masina zilnic si cum am spus nu ma plang deloc.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuzati bagarea in seama, am cumparat acum 2 ani masina cu amortizoare Monroe...cica asa a fost adusa din Germany, ele bune mimic de zis nu zgarie dedesubt, nu atinge nici o roata asta dupa 2 ani si peste 25 000 km...faza e ca dupa vreo ora de condus spre Rep. Moldova si nu numai, imi vine sa abandonez masina :rolleyes: .Oare daca schimb actualele jante(r15/7,5j -cauciucuri 195/50)cu unele de r13 -cauciucuri 175/70 s-ar diminua zdruncinaturile astea groaznice??Optez pt. confort si nu dau 2 bani daca arata mai nasol....si ma doare la basca de curbe ca le iau cu 100 sau 80 fac mult drum extraurban si nu ma duc cu ea pana la scoala sau prin oras sa agat gagici...si asa am schimbat 2 randuri de bucse,rulmenti,pivoti toate de firma nu turcisme sau ciaina.

Intrebarea e va creste cat de cat confortul , se vor diminua vibratiile daca schimb jantele de 15?...daca nu stie careva suspensii ceva mai moi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai automat cand ai balonul mai mare la cauciuc creste confortul,nu mai simti asa rau gropile,dar nu mai ai nici aceeasi stabilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

este o bara stabilizatoare. exista una care se monteaza sus intre oale si exista una care se monteaza jos. aceasta e modelu care se monteaza jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As avea si eu o rugaminte la cei care si-au pus suspensii sport recent si la un pret mai rezonabil. Daca se poate sa imi spuneti si mie pretul suspensiei si cam ce s-ar potrivi? Nu le am cu astea. Sa imi spuneti de care arcuri si amortizoare sa cumpar. Multumesc :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am pus asa , si m-a ajuns 1200 lei (1050 lei suspensia +150 lei bucsele fata spate), plus 2 ore de munca , sunt multumit de ea ....., dar o intrebare se gasesc amortizoare reglabile sport? , ca simple am vazut , daca poate cineva sa imi dea un site ceva ...... multumesc

post-13282-1277908039_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gasesc amortizoare sport reglabile pe mai toate siteurile mari de tuning..un exemplu:http://www.kw-suspensions.eu/int/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuzati bagarea in seama, am cumparat acum 2 ani masina cu amortizoare Monroe...cica asa a fost adusa din Germany, ele bune mimic de zis nu zgarie dedesubt, nu atinge nici o roata asta dupa 2 ani si peste 25 000 km...faza e ca dupa vreo ora de condus spre Rep. Moldova si nu numai, imi vine sa abandonez masina :vaidecapulmeu: .Oare daca schimb actualele jante(r15/7,5j -cauciucuri 195/50)cu unele de r13 -cauciucuri 175/70 s-ar diminua zdruncinaturile astea groaznice??Optez pt. confort si nu dau 2 bani daca arata mai nasol....si ma doare la basca de curbe ca le iau cu 100 sau 80 fac mult drum extraurban si nu ma duc cu ea pana la scoala sau prin oras sa agat gagici...si asa am schimbat 2 randuri de bucse,rulmenti,pivoti toate de firma nu turcisme sau ciaina.

Intrebarea e va creste cat de cat confortul , se vor diminua vibratiile daca schimb jantele de 15?...daca nu stie careva suspensii ceva mai moi?

dece nu-ti pui caucicuri 195/60/ R15 ? asa am eu acum si crede-ma se simte diferenta , nu m-ai scutura asa tare , inainte asa aveam si eu ca tine 195/50/R15 si mi-au mancat zilele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o intrebare ... tocmai am dat comanda de suspensie sport fixa,pentru ca cea de pe masina(tot sport) s-a terminat,sunt curse amortizoarele, si eram foarte nelamurit in legatura cu montajul,adica pachetul contine arcuri+amortizoare,dar nu inteleg daca vine si cu piesa care tine arcul tensionat,adica direct montate sau nu. Si mai vroiam sa intreb ce piesa mai exact vine in capatul de sus al amortizorului de tine arcul comprimat si blocat la locul lui?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu zici de flansa? Asa se cheama piesa aia care tine amortizorul in "oala".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!