Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

Nu trebuie sa stai sa numeri, dar poti sa-ti faci o idee. La cum folosesc eu masina, echilibrul schimbului ore/km mi se pare cel mai ok la 10.000km. Eu unul nu ma iau dupa indicatiile CB-ului. Pana acum, la cele 3 masini detinute in aproape 19 ani, nu am avut probleme la niciuna cu motor/turbo cu acest interval de schimb. Si asa cum am specificat, cel mai multumit am fost de Mobil 1 ESP 0W40, care din pacate nu indeplineste normele VAG...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ska Dacă este vorba de uleiul acesta, sta binișor la sulf. Dacă ți-a plăcut și ai date că face treabă bună nu cred că va sughița mașina. 

Mobil1 ESP x3 0w-40.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, mihai.onu94 said:

Calculatorul tine cont cat de cat si te trimite cu 2-3000km inainte de cei 30.000km. Daca treci pe interval fix, adica 15.000km, nu se mai modifica nimic. Asta doar la modelele mai noi... 

Ba te trimite si mult mai devreme pe interval flexibil daca e cazul, nu doar la 25k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Trofin Liviu Acel ulei pus de tine este varianta noua ( cu X3 in specificatii ). Cea veche era doar M1 ESP 0W40. Eu l-am pus pentru ca respecta normele impuse de Opel ( Dexos2 si ACEA C3 pentru diesel si DPF ). Nu m-as risca sa-l bag in Passat. Voi merge pe ce este aprobat, si anume ESP 0W30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off Topic: Intr-un an de zile am facut 12.500km si un total de 500h de functionare al motorului. Voi schimba tot pana in 300h indiferent de ce spune CB sau altii. Nu am bani sa iau alta masina zilnic si prefer sa arunc pe partea de ulei 300lei in plus anual pentru un schimb suplimentar decat ulterior pe alte si s-o protejez cat mai bine. Concluzionand ma pregatesc pentru un viitor schimb.

Daca voi trece pe electric (trotineta) atunci sigur intervalul exprimat in km si luni/ani se va mari .

On: La ultima vizita in service la verificarea uleiului mecanicul a decis sa complecteze si a pus 300ml. Asta dupa 5.000km de la schimb. Masina nu a cerut prin CB nimic iar eu la verificarea uleiului nu constatasem ca ar fi scazut nivelul. De la inceputul schimbului de ulei acesta a fost pus pana la jumatatea jojei ca si nivel. Uleiul actual este Rowe Hightec Multi Synt DPF 5w30 cu norma 504/507

 

Modificat de valyemil81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa-l tii aproape de maxim, nu la jumate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine e la jumatate de peste 5000 km. Se comporta foarte bine. MOTUL specific 504.000/507.00.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, valyemil81 said:

Uleiul actual este Rowe Hightec Multi Synt DPF 5w30 cu norma 504/507

Vad ca ai TSI. Normele 504/507 nu sunt pentru diesel? sau sunt norme general valabile benzina/diesel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt unele  uleiuri care îndeplinesc atât norme pt diesel cât şi pentru benzină. 504 este norma pt. benzină, 507 pt. diesel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ska Mi-a luat-o inainte @lupo_bv

@jag Am inteles. e mai greu ca masina este in panta mai mereu parcata si ma fura la ochi. Cand e pe plat cam uit sa-o verific.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 2 ore, lupo_bv a scris:

Sunt unele  uleiuri care îndeplinesc atât norme pt diesel cât şi pentru benzină. 504 este norma pt. benzină, 507 pt. diesel

Eu am și o Skoda 2.0 TDI pd și am norma 505.01 și cei de la reprezentanta mi au zis ca in 504-507 este inclusă și norma 505.01

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, valyemil81 said:

De la inceputul schimbului de ulei acesta a fost pus pana la jumatatea jojei ca si nivel. Uleiul actual este Rowe Hightec Multi Synt DPF 5w30 cu norma 504/507

Pana la jumatea jojei inseamna exact un bidon de 4l (in loc de cei 5 necesari pt 4,3l cat e recomandat sa pui). Vezi mai jos indicatiile:

 

joja2.jpeg

joja1.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@detinator Pe site-urile variilor producatori de uleiuri (oil find) cat si in cartea masinii se specifica 4l service fill sau 4.5l dry fill

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gândește te ca mai intra și in filtru niște ulei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu când schimb la a mea il dau jos pe la busonul de golire si apoi scot filtrul de ulei si de acolo scot de prin oficicii cu pompa de ulei cat mai mult ulei,cand completez cu ulei intra4.2-4,3 litri.Il tin nivelul pe maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/30/2019 at 1:13 PM, valyemil81 said:

@detinator Pe site-urile variilor producatori de uleiuri (oil find) cat si in cartea masinii se specifica 4l service fill sau 4.5l dry fill

in Elsa este indicat 4.3 litri, nu prea e nimic de dezbatut aici. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23 hours ago, techmaster34 said:

eu când schimb la a mea il dau jos pe la busonul de golire si apoi scot filtrul de ulei si de acolo scot de prin oficicii cu pompa de ulei cat mai mult ulei,cand completez cu ulei intra4.2-4,3 litri.Il tin nivelul pe maxim.

mare greseala. 

cam 0.5 litri sunt in carcasa filtrului.. de asta se desface intai filtrul de ulei, pentru ca tija lunga din mijloc deschide returtul de ulei catre baie, astfel ca se scurge tot uleiul in baie.

Daca intai scoti uleiul din baie, apoi desfaci filtrul..   o sa ramai mereu in baie cu aprox 0.5 l de ulei uzat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De uleiul asta ce Spune-ți? A folosit cineva? Impresii?

48BA03C2-CC5D-4912-93B5-7F6756081F6B.png

FCAA9CF9-9E18-4F84-8412-6CE9EC2E18A0.png

6D7ED110-E891-4A46-AA9C-98A20A7AD8FA.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat astazi 1l de ulei pentru completare. 

Am gasit la raft "varianta noua"(bidonul din stanga) de la Mobil 1 ESP FORMULA 5w30. 

20190502-210002.jpg

Modificat de b34life
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e invers. Cel cu Formula e varianta veche.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cât te a costat un litru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E f interesanta formularea de pe noul bidon: "Maintains fuel economy", deci mentine, nu imbunatateste nimic, nu protejeaza nimic

Pe cel vechi se faceau niste afirmatii: "Emission system protection" (protejeaza sistemul de emisii)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ESP asta înseamnă: emission system protection

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am luat din Selgros? cu 45 lei. 

Am completat cu 100ml doar, mai mult pentru linistea mea. Azi am facut aprox. 600km in regim de autostrada si am vrut sa fie totul ok. 

Zicea un baiat pe youtube ca uleiurile formulate pentru "reducerea consumului" ar avea un  HTHS mai mic. 

Daca am gasit fisele tehnice bune, atunci varianta ESP FORMULA Emission System Protection ar avea HTHS 3.68, si cel cu eticheta noua 3.6, iar vascozitatea la 100° ar fi scazut de la 12,1 la 11,6; repet, nu sunt sigur de date.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!