Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

Ia-l pe cel mai scump dintre ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vsw 0w-30 nu ti-l recomanda? ? ca la mine ala e primul recomandat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Va rog o recomandare pt un ulei, motor CFJA, 170cp, stage 1 (200cp),140k km,dar am softul diselgate ca nu s a putut face rollback,considerand ca pana acum reviziile au fost facute la reprezentanta la 30k km , dar am renuntat la schimbul flexibil si vreau sa il fac la 15k km si ma gandesc sa pun un ulei ok(TOTAL QUARTZ INEO LONG LIFE 5W30 504.00/507.00 ) cu Archoil 9100 decat sa pun Ravenol care e dublu la pret,si fac schimbul la max 8k.

Va multumesc .

Modificat de Rekynopotu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din descrierea uleiului de mai sus (Total Quartz):

"Mareste actiunea Filtrului de Particule Diesel si prelungeste durata proprie de exploatare, prin evitarea infundarii premature (detine cu 50% mai putini compusi cu continut de metale decat un ulei obtinut prin tehnologia traditionala)."

Intrucat in ultima vreme am studiat cum se produc reziduurile permanente din DPF (oil ash) care nu mai pot fi eliminate prin regenerare, intr-adevar se pare ca metalele din ulei contribuie mult.

Ar fi interesant daca am compara cantitatile de metal din fisele tehnice ale uleiurilor uzuale.

Pt Total Quartz LL 5w30: http://www.lubs-products-database.total.com/gallery/ORIGINALS/visuels/23000/23446

Apropo de Total Quartz Ineo, Passatul meu a venit din Germania cu acest ulei, schimbul efectuat la ceva Bosch Service Center

 

 

Modificat de detinator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci mult detinator ,ar mai fi fost si varianta de ulei Mobil 1 Esp  ,masina merge numai in oras si doar la 3-4 luni vede si autostrada, regenerarile sunt dese ,si nu stiu daca ar trebui sa pun si Archoil ca deja uleiurile au aditivi lor si sa nu fac mai rau decat bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu inteleg de ce lumea pune atata accent pe incarcarea DPF (in romania) si mai putin pe fiabilitatea si intretinerea motorului.

DPF-ul atunci cand ajunge la o incarcare mare de oil ash (foarte greu daca il folosesti cum trebuie), se poate scoate si curata la service-uri specializate cu masinarii speciale pentru curatare DPF ( se scoate de pe masina, dar nu e fizica spatiata ).

Rezulta din acel proces un DPF 99% garantat ca nou (daca nu are alte probleme gen sa fie topit etc), cu o garantie de minim 1 an etc.

Costul este foarte ok pentru ceea ce ofera, parerea mea.

Scuze de offtopic, dar deja subiectul incarcare DPF apare peste tot posibil (forumuri, facebook etc), si zici ca se termina lumea si pamantul cand se intampla asta ? 

PS: se poate merge cu DPF si in oras daca nu schimbi in 1500 de ture ca sa economisesti pe partea de combustibil, fara sa ai probleme de regenerari si incarcare mare.

Modificat de bubu182
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Rekynopotu si eu sint dintre cei care nu prea cred in aditivii de ulei, desi poate ca o data in viata motorului m-as risca, dar atat, nu la fiecare schimb.

Chiar daca conditiile de exploatare sint grele in Ro, schimbam des uleiul si cred ca e ok orice ulei decent cu normele potrivite si din sursa decenta. 

Total Quartz Ineo e fix 1/2 din pretul Liqui Moly de ex, eu am pus Liqui Moly acum, dar in viitor o sa merg pe Total, Valvoline etc si voi schimba mai des. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12.02.2019 at 11:17, mihai.onu94 a scris:

Eu am ramas intre fuchs titan gt1 5w40 si rowe rsi 5w40 pt masina din semnatura, iar decizia o voi lua peste 2-3 saptamani cand voi face revizia in functie de disponibilitatea fiecaruia.

Până la urmă am mers pe total Quartz 9000 energy 5w40 fiindcă analizele lui arătau bine iar prețul era cam la jumate fata de restul. Însă, cam regret alegerea. În comparație cu valvoline synpower 505.00 cu 12.000km, total e mai gălăgios la rece iar la cald cam la aceleași nivel. Vedem cum se comporta peste câteva mii de km dar se pare că între ineo 5w30 de care lumea e foarte mulțumită și ce am luat eu e diferență mare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și eu m-am înțepat la phaeton cu 10 L ulei OEM vw, data viitoare merg pe altceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, mihai.onu94 said:

Până la urmă am mers pe total Quartz 9000 energy 5w40 fiindcă analizele lui arătau bine 

Acela este un ulei pt motoare FARA DPF!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbat inapoi de la Ravenol VMP in Shell ECT C2/C3 ghidat de consumul de ulei (inainte cu Shell era 0) si de pretul foarte mare al VMP USVO care nu poate fi explicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. 

Tot la LM am ramas, sper ca am facut alegerea buna cu acest tip de ulei.

Astept cateva pareri.

Multam.

 

 

IMG_20190415_194905.thumb.jpg.dd1f2e53d72c696138e097cc89912f9e.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Sunt proaspat posesor de "utilaj" din grupul VAG, pana acum fiind insurat cu Opel. La Astra J am folosit cu real succes, si fara niciun consum de ulei Mobil 1 ESP 0W40, de care am fost foarte multumit!

Ma intereseaza un ulei compatibil cu un 2.0 BiTDI (CUAA), tot in specificatia 0W40, dar n am prea inteles cum e cu normele VW (504, 507?! Pt diesel cu dpf), intervalele de revizii, etc. Eu oricum fac schimbul de ulei la 10k km.

Neamtul a zis ca 5W30 e foarte bun, si il cred pe cuvant, dar mi se pare cam "light" pt clima din RO. Iarna e frig, vara e cald... imho un ulei 0W40 s ar potrivi cel mai bine climei din RO, adica ar fi un allrounder complet.

Va multumesc anticipat pt informatii si sugestii.

Modificat de ska
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din 157 de pagini sigur trebuie sa intelegi ceva , informatia exista trebuie doar sa cauti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In 157 de pagini sunt uleiuri pt benzina, pt motorina, pt tsi, pt tdi, pentru... etc... adica... shaorma cu de toate, fara suparare :)

Crede ma, am cautat ( e drept, nefiind foarte familiarizat cu formul vw, poate n am cautat cum trebuie ). Oricum majoritatea posturilor sunt referitoare la uleiul pt benzinare ( gen Mobil 1 FS sau New Life... ) si sunt pre 2014/2015 cand a aparut BiTDI (CUAA)

Informatiile pot veni si sub forma de sugestii ( poate 0W40 nu e un ulei potrivit pt CUAA... de ex) :)

Modificat de ska
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca si sa citesti este greu atunci incearca la un service sau la reprezentanta sigur o sa te umple cu sugestii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosiți Rowe și nu o sa regretați! Părerea mea personala! După ce am incercat 4 schimburi cu Castrol și 3 cu Valvoline, sunt la al 2-lea cu Rowe și chiar pot sa îl laud că este un ulei fantastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Va rog  o recomandare de ulei pentru motor CR cod CJCB  de 2.0l , sunt la primul schimb pentru acest tip de motor , mentionez ca s-a mers cu Mobil 1 ESP formula, este OK in a continua cu el sau gasim ceva mai bun?

 

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ska tie iti trebuie norma 507.00 iar 5w30 e ceea ce trebuie pt motorul tau, chiar si in conditiile de la noi. Daca vrei sa nu ai probleme cu el, il schimbi la 15.000 (sau chiar si mai devreme) nu la 30.000 cum recomanda vw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@calin.g Mobil Esp fără Formula este mai bun.

@MyKe Rowe este un mic producător Neamț care are o fabrică foarte șmecheră. Pe forumurile germane este foarte apreciat, eu am avut 5 schimburi cu el și am făcut și o analiză pe care am postat-o pe topicul dedicat.

@ska  dacă cauți în paginile din urmă vezi că este postată lista Erwin de câteva ori cu uleiurile aprobate 504.00-507.00 (e sub forma unui link și descarci un pdf). Alege de acolo în funcție de preferințele tale. Dacă vrei consiliere pentru motorul tău intră pe www.oil-club.de , cred că sunt topic-uri deschise pentru motorizarea ta sau poți să deschizi tu unul, acceptă și în engleză. Cred că e cel mai ok așa. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Myke, atât timp cât și eu am tot căutat și am cerut sfaturi pentru un ulei bun acesta este cel mai silențios si chiar îmi place cum merge motorul cu el, nu știu ce baga in el dar este foarte bun, plus că Liviu a făcut și o analiza la acesta și a ieșit foarte bine. Daca la celelalte după un anumit număr de km motorul începea să se audă urat, cu acesta vreau sa zic că este ceva normal, fara zgomot după 12.000 km chiar daca depășesc 3000rtm.

De asta am și spus că este un ulei fantastic fata de Castrol și Valvoline.

De restul nu știu ce sa zic, fiecare ar trebui să vadă diferența la mașina lui când schimba firma de ulei, diferența se simte sesizabil in cazul meu și de aceea am zis să împărtășesc și pe grup. Când aveam Castrol, sincer îmi era jena sa trec de 2500rtm că se auzea rău de tot motorul, după ce colegii mi-au atras atenția că am o mașină nouă dar se aude ca un tractor... Acum nici nu se mai aude motorul și mie sincer îmi place asa.

Daca o sa mai apară intre timp Liviu cu niste analize la uleiul Total și o să arate mai bine ca Rowe o sa mă mai gândesc și o să vad dacă îl voi schimba, dar până atunci mă bucur că am găsit un ulei silențios și recomandat de multi experți din Germania și de Liviu bineînțeles care chiar s-a implicat în chestiile astea cu uleiul... Chiar merită atenție acest ulei! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum 1 an recomandai valvoline. :) nu conteaza numai firma ci si sortimentul ales. de la rowe banuiesc ca ai pus "dpf 5w-30".

 

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!