Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

Nu m-am uitat cand a fost modificata...m-am uitat pe o lista din septembrie 2018. Ai dreptate ca pe siteul Ravenol inca apareca aprobare VW 505.01.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, stealther23 said:

Salutare!

Pentru 1.9 TDI AJM ce ulei ati recomanda. Momentan sunt la al 4-lea schimb cu Ravenol VPD 5w-40. Imi consuma cam 400 de grame la 10.000 de km. Masina are 285.000 km.

poti incerca asta desi e cam scump si nu se stie daca merita: https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/motul-production2/images/product_descriptions/technical_data_sheets/83155/8100_X-clean_EFE_5W-30_(GB).pdf?1517593324

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am intrat eu si vad ca ravenol vmo si vpd nu mai apar ca aprobate 505.01 in fisierul step_502_505_505.01.
Ele apar doar in fisierul step_r. Lista este actualizata in 7.3.19

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@moroenius, poti posta te rog  fisierul step_502_505_505.01 cu ultima actualizare si aici ? Merci !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai apare nici Aral, Addinol, Repsol Elite 50501 TDI, Valvoline DuraBlend Diesel etc...care o fi schema?

Modificat de enescuus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ! ce stiti de uleiul Polytron ? am cativa amici care il folosesc pe pasaat cc. Este OK ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aoleu ?!!!Au dat la tomberon Valvoline ,Repsol etc.Au scurtat lista,nu gluma.Parca nu mai stii ce sa crezi,e mai multa dezinformare ca informare coerenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ai incercat uleiul de la " Liquid Molly Longlife III 5W-30. Astept pareri, daca l-ati folosit, daca nu de ce ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, la masina din semnatura, 117000 km, trebuie sa fac schimbul de ulei 5w30 504 507. A vazut doar Castrol, schimbat in reprezentanta VW din LUX, ultimul schimb l-am facut in tara cu ulei Castrol cumparat de acolo. Trebuie sa fac schimbul inainte de calatoria spre LUX. Intrebare: Motul, Ravenol, Valvoline? Motul am folosit la doua schimburi pentru ALH. Am fost foarte multumit. Despre celelalte doua nu stiu nimic dar am vazut ca sunt folosite la Passat. O recomandare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, CristianH said:

 Intrebare: Motul, Ravenol, Valvoline? 

Valvoline zice un coleg mai sus ca a fost eliminat din lista de VW

Nu stiu de unde a luat el informatia respectiva, pt ca aici apare totusi:

https://erwin.volkswagen.de/erwin/downloadStaticFile/volkswagen/files/oil/step_50400_50700.pdf

Am atasat lista completa. 

step_50400_50700.pdf

Modificat de detinator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CristianH dacă te uiți la postările din urmă, nu multe, am pus o listă cu uleiurile 504.00-507.00 verificate la condițiile din România de mulți utilizatori. Alege de acolo ce îți place, nu vei da greș cu nici unul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am salvat lista, multumesc! Cred ca voi merge pe Motul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde iau un castrol original ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi poti recomanda ceva fara sa mai caut eu prin sutele de pagini ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@danpuf ca să te scutesc eu de efort, aici lumea folosește intens și cu mare succes uleiuri de la RedLine, Amsoil, Millers. Sau poți să comanzi online ulei de la Delticom, Carlson, Idemitsu, Xenum. Absolut excepționale! Păcat că nu ai vrut să citești, era foarte interesant! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, danpuf said:

imi poti recomanda ceva fara sa mai caut eu prin sutele de pagini ? 

cred ca Liviu glumeste mai sus, dar poti citi aici o lista f buna facuta tot de el, alege orice ulei din lista in functie de buget:

Poti consulta si lista de uleiuri aprobate de VW, aici (iti faci un cont, e gratis):

https://erwin.volkswagen.de/erwin/showApprovedOils.do

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/12/2019 at 2:14 PM, Andrevw said:

Salut ai incercat uleiul de la " Liquid Molly Longlife III 5W-30. Astept pareri, daca l-ati folosit, daca nu de ce ? 

Da un ulei FB

Liqui Moly , Shell, Castrol  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 hours ago, danpuf said:

de unde iau un castrol original ?

Din Austria, Germania  poate si Romania

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Timp de 12 ani am folosit numai LM si doua schimburi cu  Polytron.

As vrea sa incerc si altceva, ce ma sfatuti dintre cele de mai jos.

Valvoline, Fuchs si Ravenol.

Multam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!