Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

în urmă cu 2 ore, tarca_paul a scris:

Ce-mi mai place sintagma, era bun odată in trecut, dar îți aduc aminte Mihai ca Aral-ul este fabricat intr-o țara civilizata, care nu cred ca ar scădea calitatea in timp. Doi la mâna, anul trecut am cumpărat mașina din poza din Germania cu Aral in motor. 

Eu am spus doar ca stiu ca era bun in trecut, acum nu mai stiu daca a ramas asa sau nu pentru ca nu am mai auzit persoane sa il foloseasca. Atata tot. Faptul ca e fabricat intr-o tara civilizata nu are vreo relevanta, deoarece calitatea este dictata de alte criterii, prea putin de tara de productie. Pana la urma, si scandalul dieselgate a plecat tot dintr-o "tara civilizata"...  Iar total, de care si tu personal esti foarte multumit, e fabricat si in Romania, la Brasov. :)  Dar da, iti dau dreptate, daca respecti norma si alegi un producator bun nu ai cum sa dai gres. 

Mai putin cu motul, care pt mine personal a fost o teapa cat casa. A respectat norma, vascozitatea, adica ce trebuia pt motorul meu, si a fost mai slab decat castrol magnatec. Slab in sensul ca dupa 6-7000km motorul a devenit foarte galagios, si pana la revizie am fost nevoit sa mai cumpar 1 litru de ulei pentru a completa. Am trecut la valvoline urmatorul schimb si consumul de ulei a revenit la normal. 

Eu am ramas intre fuchs titan gt1 5w40 si rowe rsi 5w40 pt masina din semnatura, iar decizia o voi lua peste 2-3 saptamani cand voi face revizia in functie de disponibilitatea fiecaruia. 

Modificat de mihai.onu94
motul story
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/12/2019 at 11:17 AM, mihai.onu94 said:

Eu am spus doar ca stiu ca era bun in trecut, acum nu mai stiu daca a ramas asa sau nu pentru ca nu am mai auzit persoane sa il foloseasca. Atata tot. Faptul ca e fabricat intr-o tara civilizata nu are vreo relevanta, deoarece calitatea este dictata de alte criterii, prea putin de tara de productie. Pana la urma, si scandalul dieselgate a plecat tot dintr-o "tara civilizata"...  Iar total, de care si tu personal esti foarte multumit, e fabricat si in Romania, la Brasov. :)  Dar da, iti dau dreptate, daca respecti norma si alegi un producator bun nu ai cum sa dai gres. 

Mai putin cu motul, care pt mine personal a fost o teapa cat casa. A respectat norma, vascozitatea, adica ce trebuia pt motorul meu, si a fost mai slab decat castrol magnatec. Slab in sensul ca dupa 6-7000km motorul a devenit foarte galagios, si pana la revizie am fost nevoit sa mai cumpar 1 litru de ulei pentru a completa. Am trecut la valvoline urmatorul schimb si consumul de ulei a revenit la normal. 

Eu am ramas intre fuchs titan gt1 5w40 si rowe rsi 5w40 pt masina din semnatura, iar decizia o voi lua peste 2-3 saptamani cand voi face revizia in functie de disponibilitatea fiecaruia. 

Motul 5W30 cumparat din Germania si schimbat la VW la Berlin. Dupa 9000km acelasi nivel la ulei. Masina VW Passat  cu 82.000km. Nici un zgomot aiurea la motor, motorul toarce..ulei 2T in permanenta folosit, 250ml la un rezervor.

In rest numai de bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alexandru.popescu

Buna seara, am si eu un golf 5 1.4 benzina. Ati putea sa ma indrumati spre ce ulei sa cumpar ? 

 

Modificat de Alexandru.popescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul de la pagina 54 a topicului, al 6-lea post de sus in jos, alineatul 3.

Glumesc, desigur, dar ar fi de bun simț cred să citești postările anterioare. 

Topic-ul are multe discutii reusite, interesante, intrerupte periodic de intrebari puse de cei prea ocupati sa il citeasca.

Modificat de livachef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. A folosit cineva ulei Redline ? Am vazut ca este si pt 504 00 507 00

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În primul rând Red Line face niște uleiuri senzaționale. Dar cu norma 504.00-507.00 nu le-a ieșit. Inițial au scos Euro Series unde au băgat mulți esteri (specialitatea lor sunt uleiurile esterice de performanță). Pasionații au fost foarte entuziasmați, proaspăt arăta extraordinar de bine pe hârtie dar când au apărut primele rezultate care erau modeste s-au dezumflat. Apoi ca să dreagă busuiocul au scos Professional Series care este un ulei mai normal. Dar acesta deja intră în concurență cu multe alte uleiuri normale iar prețul mare la care ajunge în Europa îl scoate din cursă și nici nu oferă niște rezultate senzaționale care să îl justifice. Nici americanii care și-au luat mașini din grupul VAG nu se dau în vânt după el chiar dacă prețul la ei este mai omenesc. 

Celelalte uleiuri Red Line pentru mașini care nu solicită norma 504.00-507.00 sunt realmente foarte bune, au un 5w40 de excepție. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de informatii , o sa raman la liqui moly top tec 4200...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Absolut de acord cu Trofin. Norma 504.00-507.00 a dat batai de cap multor fabricanti. Si eu umblam dupa un ulei mai exotic dar m-am linistit si am ales Mobil 1. Am doar 1000 km cu el si astept sa vad cum se va comporta in timp. Pentru cine vrea ceva mai bun si urmatorul pe lista mea este Millers Oils EE Longlife 5W-30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal baieti eu am un golf4 1.6 105 cai cod motor BCB ce ulei ma sfatuiti sa bag am folosit motul 10.40 si motorul este m ai zgomotos nu mananca ulei 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Dolfin said:

Acest ulei nu este aprobat de vw....

Aici este lista cu uleiuri aprobate pe norma 504.00/507.00 

https://erwin.volkswagen.de/erwin/downloadStaticFile/volkswagen/files/oil/step_50400_50700.pdf 

3 hours ago, V.M. said:

Absolut de acord cu Trofin. Norma 504.00-507.00 a dat batai de cap multor fabricanti. Si eu umblam dupa un ulei mai exotic dar m-am linistit si am ales Mobil 1. Am doar 1000 km cu el si astept sa vad cum se va comporta in timp. Pentru cine vrea ceva mai bun si urmatorul pe lista mea este Millers Oils EE Longlife 5W-30.

Eu am cautat Millers dar singurul aprobat de vw este XF Longlife iar acesta nu este pe piață. La importator nu era și pe la alții nu îl aveau.

Uite lista cu aprobări 504.00 / 507.00.

https://erwin.volkswagen.de/erwin/downloadStaticFile/volkswagen/files/oil/step_50400_50700.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@K Millers Oils EE Longlife 5W-30. Are aprobare. Nu îmi place la el TBN ul de 6.5. Fapt pentru care am ales Mobil.

Screenshot_2019-02-22-15-33-51-127.jpeg

Modificat de V.M.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@V.M. Nu te supăra că te întreb, de ce folosești Mobil și recomanzi Millers? L-ai avut în motor? Ai experiență de utilizare cu el?

Eu când foloseam Rowe Multi Synt Dpf 5w30, îi făcusem o analiză și apoi l-am recomandat, l-am folosit 5 schimburi. Îl recomand și acum, se găsește online de vânzare. 

Apoi mi-a sărit în ochi Total Quartz Ineo LL 5W30. La finalul schimbului îi fac o analiză, pentru mine o fac și pentru a vedea dacă motorul meu s-a ales cu vreo suferință pentru că l-am cam torturat, nici nu sunt hotărât dacă o postez aici. Dar pot să zic, da e foarte ok uleiul, îl recomand. 

Dar la celelalte uleiuri unde nu am o experiență directă încerc să mă limitez la ce îmi oferă datele culese și feedback-urile primite de la alții. 

Ca un fapt divers am întâlnit un ulei modest pe hârtie dar cu rezultate excepționale. Este vorba despre Texaco Havoline Pro DS 5w30 (504.00-507.00). Nu tu esteri, mai puțin de 20% PAO, o compoziție foarte asemănătoare cu a Lukoil Special VN 5w30 (504.00-507.00). Adică genul de ulei de trecut cu vederea. Și culmea, compoziția lui s-a dovedit a fi câștigătoare. Atât de câștigătoare că mi-a dat peste cap toate noțiunile și principiile legate de uleiuri. Iar chestia asta îmi face subiectul mult mai complicat. M-a dezumflat foarte tare încât nici nu îmi mai vine să vorbesc despre uleiuri. Până la urmă ce face cu adevărat bun un ulei? Calitatea componentelor? Vreun ingredient secret? Hârtiile nu îți pot da informațiile acestea. Și atunci? Doar vorbim... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

26 minutes ago, V.M. said:

@K Millers Oils EE Longlife 5W-30. Are aprobare. Nu îmi place la el TBN ul de 6.5. Fapt pentru care am ales Mobil.

Screenshot_2019-02-22-15-33-51-127.jpeg

Dacă ai timp să verifici lista de la vw pentru ulei aprobat https://erwin.volkswagen.de/erwin/downloadStaticFile/volkswagen/files/oil/step_50400_50700.pdf

Atunci o să vezi că ceea ce este aprobat pentru Millers este doar xf long life și nu cel menționat de către tine....adică ee long life.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Trofin Liviu Folosesc Millers de ani buni la Nubira după ce am trecut cam prin tot ce înseamnă ulei pe piata. Este singurul care rezista 10000 km pe GPL cu un consum de 200-300 de grame. Restul celor probate de la 6000-7000 km până la 10000 km completam cu 1-1,5 litri.Este un simplu Dexos 2 ca norma care depășește cerințele motorului. Și drept urmare bun la pret

 @KAi dreptate și nu ai dreptate as putea spune după cum se poate vedea. Eu unul am încredere în ce spun cei de la Millers. Daca am greșit cu ceva îmi prezint scuzele de rigoare.

Screenshot_2019-02-22-17-09-15-514.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, V.M. said:

@Trofin Liviu Folosesc Millers de ani buni la Nubira după ce am trecut cam prin tot ce înseamnă ulei pe piata. Este singurul care rezista 10000 km pe GPL cu un consum de 200-300 de grame. Restul celor probate de la 6000-7000 km până la 10000 km completam cu 1-1,5 litri.Este un simplu Dexos 2 ca norma care depășește cerințele motorului. Și drept urmare bun la pret

 @KAi dreptate și nu ai dreptate as putea spune după cum se poate vedea. Eu unul am încredere în ce spun cei de la Millers. Daca am greșit cu ceva îmi prezint scuzele de rigoare.

Screenshot_2019-02-22-17-09-15-514.jpeg

Eu doar am verificat lista de uleiuri aprobate de vw.

Îți poți face și tu un cont gratuit aici https://erwin.volkswagen.de/erwin/showHome.do

Apoi pe partea dreaptă jos ai approved oils 

Acolo o să găsești toate mărcile de ulei aprobate de către vw pentru mașinile lor. (În funcție de categoria folosită pentru mașină)

Așa o să vezi că nu au aprobate toate produsele de ulei de la Millers (ci doar unul) și nu numai....mai sunt și alte mărci care nu au aprobarea lor / vw pentru toate produsele vândute.

Nu se supără nimeni ci doar ne împărtășim părerile ? 

Nu trebuie să îți ceri scuze ??

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum am folosit Ravenol VMP, la un passat b7. As incerca Total Ineo long life. Ce ziceti? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de Liqui moly top tec 4200 long life ce ziceti ? merita banii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru 1.9 TDI BXE ce recomandati?

POLYTRON FULLSYNTETIC 5W-40 sau Ravenol VMO 5W-40? Pana acum cred ca am vreo 5 schimburi cu ravenol si am fost multumit. Mi s-a recomandat Polytron si nu stiu ce sa fac..

Am vazut multi experti pe aici :D

Multam!

LE : "Multumesc" celui care a dat downvote, la mai multe!

Modificat de 16MAW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polytron e petarda in comparatie cu Ravenol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vă rog să menţineţi discuţia On topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!