Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

Dintre  urmatoarele uleiuri, lasand deoparte pretul,  care ar fi cea mai buna optiune pentru un motor cu norma VW507 00?
-VAG LongLife III 
-RAVENOL VMP SAE 5W-30 / 5W30 Mid SAPS
-Valvoline  SynPower, XL-III C3 
-Aral Super Tronic Longlife III 5W-30
-Mobil 1 5W30 ESP

Pe configuratorul Mobil.1, indiferent de tara selectata, pentru motorizarea mea, 2.0TDI, 150 cp, 4Motion, Variant, an fabricatie 2016, este indicat doar uleiul de motor 5W30 ESP.
Ma intereseaza calitatea.Pretul este pe planul 2.
Daca exista cu adevarat ulei de motor care poate fi folosit 2 ani, as prefera asa ceva deoarece ies mai ieftin decat sa merg in fiecare an la service sa platesc manopera, ulei+timpul alocat.Uleiul va fi cumparat din Germania si va fi un produs destinat pietei din Germania.
Multumesc frumos

PS:Anumite persoane din Germania afirma ca  uleiul OEM VAG este produs de Aral si este identic, ca si continut, cu produsul Aral Super Tronic Longlife III 5W-30.

Bidoanele, ca aspect, sunt identice.Difera doar culoarea si eticheta.

image.thumb.png.8671c384234936935e5307691a2592a0.png

 

 

 

image.png.5b8f7e02cc2b8a2102658e256c49134d.png

Modificat de florin71
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune Valvoline,Fuchs,Shell ca masina ta e sensibila are Dpf.Am inteles ca avand un ulei bun si un combustibil bun regenerarile.se fac la km mai multi,asta mai ales daca stai in DE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 8k km am schimbat uleiul original vw, chiar dacă am fost mulțumit de el. Am pus Total ineo ll. Voi reveni cu noutăți (când și dacă vor fi).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dorit sa încerci un produs nou. Data următoare vei încerca alt ulei, nu? Total Ineo ll folosit de tine acum este mai ieftin cu circa 8-10 euro fata de uleiul original. Probabil ca și calitativ ii este inferior. De regula, prețul reflecta calitatea unui produs în raport cu concurenta. 

Modificat de lupo_bv
Quote postare anterioară
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, mi-am propus să văd dacă este diferență între original și Total. Ca preț este diferență de 45 lei și nu țin cont de această diferență.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, florin71 said:

Dintre  urmatoarele uleiuri, lasand deoparte pretul,  care ar fi cea mai buna optiune pentru un motor cu norma VW507 00?
-VAG LongLife III 
-RAVENOL VMP SAE 5W-30 / 5W30 Mid SAPS
-Valvoline  SynPower, XL-III C3 
-Aral Super Tronic Longlife III 5W-30
-Mobil 1 5W30 ESP

 

Strict din ce ai pus mai sus: Mobil 1 sau Valvoline ar fi alegerile mele, exact in aceasta ordine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VAG LL III e acelasi ulei cu Aral Super Tronic Longlife III, asta pentru @florin71.

 

Ravenol e ok, dar scump, de asta nu vreau sa-l folosesc. L-am avut in motor schimbul trecut.

Mobil 1 s-a scumpit si el si au schimbat reteta de curand. Eu folosesc uleiuri mai ieftine cu fise tehnice bune, si rezultate bune in analize. Interval de schimb 10.000km sau 100-120ore functionare.  Acum am Shell 0w30 AV-L acelasi ulei cu Shell 0w30 C2/C3. 150 ron un bidon de 5 litri.

Le cumpar din Germania online, de exemplu acolo Mobil 1 ESP 5w30 este 220 ron-5 litri, de asta prefer Shell.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, florin71 said:

Anumite persoane din Germania afirma ca  uleiul OEM VAG este produs de Aral si este identic, ca si continut, cu produsul Aral Super Tronic Longlife III 5W-30.

Bidoanele, ca aspect, sunt identice.Difera doar culoarea si eticheta.

bidoanele, ca aspect, sint (sau erau) identice si cu cele de la Quantum, deci nu cred ca ne putem baza pe forma bidoanelor

 

quantum2.jpg

quantum1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On ‎28‎.‎08‎.‎2019 at 22:50, CristiALF a scris:

Strict din ce ai pus mai sus: Mobil 1 sau Valvoline ar fi alegerile mele, exact in aceasta ordine.

De ce ai opta pentru cele doua uleiuri, in ordinea mentionata de tine?

Cineva mi-a spus ca ar fi citit intr-o revista ca Mobil 1 5W30 ESP ar fi ok.O alta persoana, foarte bine documentata, a afirmat ca vechiul Mobil 15W30ESP Formula a fost un fiasco.Ma intreb daca actualul 5W30 chiar o fi avand alta formula sau schimbarea este nesemnificativa, din punct de vedere chimic si se limiteaza doar la ambalaj, de drakul marketingului.

On ‎29‎.‎08‎.‎2019 at 0:00, detinator a scris:

bidoanele, ca aspect, sint (sau erau) identice si cu cele de la Quantum, deci nu cred ca ne putem baza pe forma bidoanelor

Pe langa aspectul bidoanelor, si continutul ar fi identic, zic anumite persoane.

On ‎28‎.‎08‎.‎2019 at 23:30, deenman a scris:

Exista  fise tehnice bune, si rezultate  in analize pentru uleiurile mentionate de mine?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

continutul identic intre cine si cine? nu am reusit sa gasesc pe internet nici o colaborare intre Aral si Quantum

On 8/28/2019 at 11:30 PM, deenman said:

VAG LL III e acelasi ulei cu Aral Super Tronic Longlife III, asta pentru @florin71.

pe ce te bazezi cand spui asta? daca e doar forma bidoanelor, nu e suficient

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 hours ago, florin71 said:

De ce ai opta pentru cele doua uleiuri, in ordinea mentionata de tine?

 

 

Pai ..pentru ca sunt uleiuri foarte bune cu care lumea in general este foarte multumita ? Eu am 3 schimburi la activ, folosesc doar Mobil 1 ESP , schimbat la aprox 10.000 Km. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@detinator am doua bidoane in bucatarie, si cu o lingurita am gustat din fiecare. Sunt la fel.

Cauta fisele tehnice la ele, si nu mai pune intrebari stupide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/28/2019 at 5:46 PM, florin71 said:

Dintre  urmatoarele uleiuri, lasand deoparte pretul,  care ar fi cea mai buna optiune pentru un motor cu norma VW507 00?
-VAG LongLife III 
-RAVENOL VMP SAE 5W-30 / 5W30 Mid SAPS
-Valvoline  SynPower, XL-III C3 
-Aral Super Tronic Longlife III 5W-30
-Mobil 1 5W30 ESP

Eu de cativa ani m-am imprietenit cu Mobil 1 de care sunt foarte multumit. Dar eu am mers pe M1 ESP 0W30. Momentan am mai bine de 10.000km, cu un BiTDI resoftat si rulat in conditii peste medie, doar luna asta am facut mai bine de 5000km, si nu a consumat nimic ( cel putin nu sesizabil, pe joja uleiul fiind acolo unde trebuie, adica la max )

Mobil 1 "Formula" sunt modele mai vechi, cu alta compozitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deocamdată voi folosi un ulei original VAG 5W30 ll, produs în luna iunie 2019.Voi folosi acest ulei pana anul viitor, luna septembrie. 

Data viitoare poate va fi noul Mobil 1 5W30 ESP sau Ravenol-ul menționat de mine. 

Filtrele sunt marca Mahle. 

Modificat de florin71
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am cumparat curand un golf plus automat, 2007, motorizare 2.0 tdi. Cod motor bkd. Si vreau sa fac revizia dar nu stiu ce ulei sa folosesc. Ma refer ce specificatii si ce vascozitate.  Ma puteti ajuta in aceasta privinta? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am un Passat B6 BMP cu DPF si din greseala s-a pus in el la revizie acum 7000 km ulei VAG G 052 167  5W40 502 00/505 01. Eu stiu ca trebuie neaparat 5W30 cu norma 507, din cauza DPF-ului, insa intrebarea mea este: e posibil sa fi stricat ceva din cauza ca am mers un schimb cu uleiul gresit? De la service mi s-a spus ca un schimb de ulei nu ar trebui sa fie probleme. 

Mentionez ca masina merge normal, martorul DPF nu s-a aprins niciodata, consumul de motorina e in regula, km ~277.000.

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!Am un Passat din 2003, motor 2.0, 8valve, 115CP, cod motor AZM si la primul schimb, mecanicul mi-a pus Castrol 10w40 din care mi-a papat cam 300ml, iar la al doilea schimb am trecut pe Ravenol 5W30 din care a papat 500ml in 5500km.

 

Pe ce sa merg in continuare.Va rog sa-mi dati o denumire exacta ca sa stiu ce cumpar.

Eu as merge tot pe 5w30 sau 5w40.

 

Multumesc!

Modificat de dan_ionut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vasiliu Petrică

Salut. Abia am achiziționat un Touran 1.9 105 . Aș vrea să schimb uleiul...ce îmi recomandați?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol sau OEM 

5w30 

sau 5w40 dacă ai pompe duse și nu ai filtru de particule

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5W30 Castrol folosesc la passat b6 1.9tdi, BLS cu pdf.

După ce se scurge tot uleiul și aspir și restul ramas in locașul filtrului pun direct 4.5L.pana la 12-13mii doar il verific periodic.

Si alerg masina...Dar nu scart de roti și ucis punioanele in treptele mici.ci cuplu crescut constant pe depășiri cu treptele 4 și 5.mers ....... întins unde se poate.totul numai pe plaja de cuplu.

Modificat de lupo_bv
eliminare viteza ilegala
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut.Ce ulei sa folosesc la un passat b6 2.0tdi CR cbab cu dpf.Pana acum am folosit Castrol si vreau altceva.Norma e 507 00 

Mobil 1 esp formula 5w30 sau liqui moly top tec 4200 long life 3? liqui e mult mai scump,merita diferenta? Am citit ca mobil 1 esp fara formula e cel bun dar pe net nu vad decat esp formula la vanzare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@yoloyo  mai cauta Mobil ca se gaseste ESP simplu ( noua formula). Am 8000 km cu el si a papat ca 100 g din ce pot sa estimez pe joja.

In alta ordine de idei pentru cei care isi doresc un ulei peste tot ce exista acum avem in sfarsit 

Amsoil Signature Series cu norma 504/507

Ce este extraordinar la el ?

TBN = 13,25    

Amsoil_SS_5w-30.thumb.JPG.0126ab73ba1f1143d36dd90bf9c4c8b9.JPG

 

 

Modificat de V.M.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Da este foarte important acest TBN mare adica indicele de bazicitate sau "rezerva de alcalinitate". Asta face uleiul sa fie long life si-l impiedica sa devina acid prea repede. Dupa parerea mea, TBN-ul asta mare foloseste doar celor care intr-adevar schimba uleiul dupa cum spune producatorul masinii, respectiv dupa indicatiile CB. La ce foloseste TBN-ul asta mare daca voi schimbati oricum uleiul la 1/3 sau 1/2 din viata lui? La intervale reduse de schimb de ulei face fata si un ulei normal care nu apuca sa devina acid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!