Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

Ok.Este prima data cand folosesti acest ulei sau il folosesti de mai mult timp?Stii cine il fabrica?Unii zic ca este un produs Castrol.Nu stiu cat de sigura este aceasta afirmatie.De multe ori multi vorbesc in necunostinta de cauza.

 

NU MAI DA QUOTE POSTĂRII ANTERIOARE

Modificat de lupo_bv
quote postare anterioara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf VII 2015 2.0 TDI 150 CP Euro 6 

Liqui Moly Top Tec 4200 5W-30 vs Liqui Moly Longlife III 5W30  vs Motul Specific 504.00-507.00 ??? 

 

image.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca se va considera ontopic, dar se pare ca putem vedea si nivelul de ulei in milimetri: 

oil1.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin71...

folosesc de mulți ani uleiul VW. Nu am ce-i reproșa, poate ca e mai scump decât unele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar cateva pareri despre Motul Specific 5w30 cu norma 504.00-507.00!Nu prea gasesc informatii  despre acest ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 hours ago, Afumatu said:

Florin71...

folosesc de mulți ani uleiul VW. Nu am ce-i reproșa, poate ca e mai scump decât unele

Ok.Din gama 5W30, uleiul VW ma atrage cel mai mult.Mi-ar fi placut sa existe un ulei VW si 0W40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Întrebarea este următoarea? Din întâmplare am fost acum câțiva ani la Brady auto in București cu o problema și am întrebat ce ulei folosesc la schimburi și mi au zis ca, Castrol 5w30 titanium fst ala?

De ce? Habar nu am

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@detinator  tot TBN de 6.6 are si asta deci pentru mine este slab ca putere de a combate aciditatea. Poate gasesti si un MSDS nou sa vedem din ce este facut de fapt si de drept.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf VII 2015 2.0 TDI 150 CP Euro 6 

 

Nu sunt colegi pe forum  care folosesc Motul Specific 5w30 cu norma 504.00-507.00 care sa ne ajute cu cateva review-uri realiste ???

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

flavyus1987

Castrol 5w30 LL vw507 la 5L

Anul acesta a fost mai scump cu 30lei fata de martie anul trecut.

Modificat de flavyus1987
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Să nu te sperii de voturile colegilor, am avut și eu acest ulei și nu mi-a consumat deloc în aproape 11k de km. Nu am fost atent la sunetul motorului atunci. Am pus Ravenol VMP (nu usvo) și a consumat aproape 800ml. Sunetul era într-adevăr foarte ok. Acum am original și în aproape 3k de km nu a consumat și se aude bine motorul (este totuși uleiul proaspăt).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, nicusan said:

 Acum am original și în aproape 3k de km nu a consumat și se aude bine motorul (este totuși uleiul proaspăt).

Adica ulei VW, nu?Motorul este silentios sau prea galagios?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, original. Sunetul scos este foarte în regulă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare ce este mai important? Consumul sau zgomotul? Nu prea am vazut uleiuri sa nu se consume si sa sune frumos motorul. Ca performante se presupune ca sunt toate fiid uleiuri aprobate/agreate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai un motor compatibil cu uleiul de motor Mobil 1 0W40 New Life , te rog sa il incerci.

Daca rulezi pe distante foarte lungi cu viteze de peste 140km/h, atunci motorul va papa ulei.

Modificat de florin71
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara , 

Detin o Skoda Octavia 2.0 TDI CR CEGA si am o nelamurire legata de ulei . Masina a fost achizitionata din Germania si la toate intrarile in service s-a folosit ulei Shell Helix Ultra Professional AV-L 0w30 .

M-am uitat de curiozitate in Auto Data si pe diferite motoare de cautare  si pentru tipul  de motor se recomanda ulei 5w30 cu norma 507.00 si nu e specificat nimic legat de 0w30 . 

Sa trec pe 5w30 sau sa continui pe 0w30 ?

Modificat de gmv97
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Shell Helix Ultra Professional AV-L 0w30 este 507.00,poti merge in continuare cu el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Angajatii VW din Germania folosesc la masinile lor VW, de serviciu,  doar ulei de motor Castrol 5W30.Si nu cred ca de tampiti.Nu folosesc alt ulei de motor, inclusiv uleiul original VW, despre care unii afirma ca este produs tot de catre Castrol,  decat cel mentionat de mine.Cunosc un caz concret in acest sens.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca macar in astea de serviciu nu ar fi castrol atunci in care? Eu ma gandesc ca fiind parteneriat il folosesc mai repede in baza aceasta decat a performantelor uleiului. Pe angajati sigur nu-i intereseaza ce ulei este in motor. Poate sa fie si floriol. Oricum service-ul este asigurat de VW cum si la noi firmele care iau flote in leasing si apoile dau la buyback tot ce le pune cel ce se ocupa de mentenanta baga.

Nu am nimic impotriva uleiului recomandat de ei dar imi place sa mai gandesc si out-of-the box. Daca doar Castrol ar fi recunoscut ce rost ar mai avea acele liste interminabile de uleiuri agreate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/5/2019 at 10:54 PM, valyemil81 said:

Pai daca macar in astea de serviciu nu ar fi castrol atunci in care?.

Ma asteptam sa foloseasca ulei original VW, insa culmea, ei au folosit Castrol.

On 6/5/2019 at 10:54 PM, valyemil81 said:

 

Nu am nimic impotriva uleiului recomandat de ei dar imi place sa mai gandesc si out-of-the box. Daca doar Castrol ar fi recunoscut ce rost ar mai avea acele liste interminabile de uleiuri agreate?

Iti ofera o alternativa la Castrol.Probabil la stimulentele financiare sau presiunea unor companii si state.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Bună ziua.Detin un golf IV 1.4 16v cu 185.000km la bord și urmează să-i fac skimbul de ulei .Ce ulei îmi recomandați.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

shell helix ultra ect c2/c3 0w30  foloseste cineva?as vrea sa-l incerc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da eu. Poti sa gasesti si UOA pe oilclub de sau ru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Știe cineva cam cat ulei ar manca un 1.4 tsi 122 CP, distributie pe lanț la 10.000 km? Și ce ulei ar fi bun pentru acest model? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intre 0 si 1 litru depinde unde circula masina, la rotatii multe si autostrada consuma mai mult ulei.

 

@RZF

Am folosit Shell 5w30 C2/C3 10.000km si s-a comportat foarte bine, chiar a prins iarna. Consum deloc, comparabil cu Mobil 1 5w30 ESP.

Saptamana urmatoare am programare la reprezentanta pt schimb ulei si filtre: Uleiul este Shell 0w30 AV-L care este fix acelasi ulei ca si Shell 0w30 C2/C3, aceasi fisa tehnica.

 

 

IMG_20190625_131422.jpg

IMG_20190625_131407.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!