Jump to content

Bara Fata Golf 5 / Jetta


WooZie
 Share

Postare recomandată

Iata o sa atasez cateva poze cu bandoul cu probleme( astazi mi'a mai facut un nesimtit o alta bucurie si vad ca mi'a sters putin acelasi, sunday drivers!!)

p6100001t.jpg

p6100002k.jpg

credeti ca se poate rezolva fara sa vopsesc intreaga bara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 343
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kalu

    30

  • Bobo Chill

    13

  • andy_nr10

    11

  • WooZie

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

nici nu intra in discutie sa vopsesti intreaga bara...

se vopseste doar bandoul...si nici nu te costa mult... ;) asa ca nu te mai stresa degeaba...

cauta un service bunisor si du-l la facut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te costa maxim 50 lei sa vopsesti bandoul si vorba lui Kalu la un service bun si cu codul culorii nu are cum sa se mai cunoasca nimic.

Ptr colegul Alex care a postat mai sus, te anunt ca tocmai am montat o bara de jetta pe masina. Am vazut ca esti de la bacau si daca nu gasesti meseriasi buni la tine poti veni la focsani si pleci cu bara pusa. Mie mi-a taiat putin si din bara si din tragger si bara s-a prins la fix. plus ca apoi poti sa alegi si prelungire de jis mai sport decat cele de pe o bara normala.

numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Huh m'am mai linistit putin. Insa acum imi dau seama ca nu stiu codul culorii. Sa vedem cum fac rost de el. Este Black Pearl Effect culoarea, aveti idee codul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Huh m'am mai linistit putin. Insa acum imi dau seama ca nu stiu codul culorii. Sa vedem cum fac rost de el. Este Black Pearl Effect culoarea, aveti idee codul?

Salut,

Pe mine la Porsche Nord, cu tot cu bandou si vopsit m-a costat 150 RON.

Bafta

Si codul de culoare este LC9Z...

Modificat de andy_nr10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andy_nr10 sa inteleg ca ai fost nevoit sa il schimbi?

Confirm si eu ca LC9Z... este codul de culoare pentru Black Pearl Effect. ( posed culoarea asta de vreo 2 ani :) )

Acum referitor la pretul pentru vopsirea bandoului din bara, 50 de ron mi se pare un pret mai mult decat suficient.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

excelent, cred ca sapt viitoare ma duc sa rezolv aceasta problema ca ma stresseaza de ceva timp. Multumesc mult de raspunsuri baieti, va tin la curenti cu ce am facut si cat a costat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci ...daca nu trebuie sa inlocuiesti bandoul, trebuie sa te coste mult mai putin...:(

in principiu un 50 ron ar fi destul...daca e mai mare...incearca sa-l vopsesti "pe sub mana" :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:vaidecapulmeu: oricum, ptr viitor trebuie sa stii ca acel cod al culorii se gaseste si pe caroseria masinii si din ce stiu eu este la hayon sau pe unul din stalpi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vopsit un bandou pentru ca un ''sofer de duminica'' mi l-a rezolvat intr-o parcare si am dat 20 lei la un service respectabil! :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel am patit si eu cu bandoul de pe bara.a iesit cineva din parcare si l-a sters de i-a luat toata vopseaua,si bara zgariata foarte usor(iese la polish)

pret?50 ron.In legatura cu codul de vopsea,pt candywhite este LB9A,si se poate citi langa roata de rezerva pe hartia aia pe care mai sunt trecute si optionalelle de pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am o rugaminte pentru colegii care au efectuat operatiunea de schimbare a barii stock cu cea de GT.Ma pregatesc sa fac aceeasi operatiune,dar pe casco.Rog un coleg care stie,sa imi spuna cam cat costa un set (sau 1buc)de proiectoare de GT (stiu ca sunt diferite de cele de TL inclusiv la pret) Intreb asta,sa stiu cam la ce pret m-ar duce un set(daca e prea scump poate se sparge "din intamplare" odata cu bara)

In imediata perioada in care scap de serviciu,voi merge la o reprezentanta si voi lua toate preturile comparative GTvsTL/CL pentru bara fata ,grile,bandouri,fusta,etc si le voi posta ca sa se informeze si ceilalti colegi de forum asupra costurilor.

Salutare tuturor!Astept raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu sa-ti spun o diferenta ptr ca nu stiu cat costa cele de confort,

in schimb, cele de GT / GTi incep de la aprox 250 lei bucata simple, pana la 500 lei bucata cele cu lupa ( preturi pe original bineinteles)

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos!

Eu chiar la cele de GT/GTI ma refeream :icon_thumright: o sa ma gandesc in continuare sa vad cum procedez.Pot sa schimb pe casco doar unul?si unul sa il cumpar eu?sau trebuie schimbate amandoua?(gen ca unul e nou si altul e de ceva timp pe masina si se vede diferenta intre ele)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Eu am pus aftermarket, si arata foarte bine. Nu se aburesc, nu intra apa in ele. Mi se par ok.

Le-am luat de la Augsburg, 140 ron bucata si le aveau pe stoc.

Salut,

Eu am pus aftermarket, si arata foarte bine. Nu se aburesc, nu intra apa in ele. Mi se par ok.

Le-am luat de la Augsburg, 140 ron bucata si le aveau pe stoc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, am terminat si eu cu bara de GTi...

post-17883-1246176928_thumb.jpg

post-17883-1246176936_thumb.jpg

post-17883-1246176944_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andy, bara e originala sau cea de care se vorbea pe aici aftermarket de 250 euro? am si eu aceeasi culoare si chiar ma gandeam sa-mi pun dar nu stiam daca va arata ok pe albastru. Arata super! cred ca in curand o sa fac si eu schimbarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bara este cea de 250 EUR facuta in Taiwan, dar este super buna si se potriveste perfect!! Si eu am ramas uimit de potrivire si fixare.

Singurele chestii care sunt cam slab calitative, sunt grilele de la proiectoare... Oricum eu am pus proiectoare de Golf 5 normal cu lupa nu din acelea de GTI si arata de 10x mai bine...zic eu..

Merita schimbarea!!

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai pe bara asta se pun proiectoarele normale? sau poti sa pui si de GTI si vin alte grile?

si inca ceva, da-mi si mie link sau tel de unde ai luat-o. si eventual un pret la vopsit+montat.

Modificat de strumf11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa zic cu proiectoarele....se potrivesc si cele de GTi si cele de Golf normal...cele de Gti nu se incadrau bine ramanea spatiu intre proiector si grila.

Grilele care vin cu bara sunt grile de GTi...

De vopsit am dat 300 lei iar montajul l-am facut singur...deja sunt profi la montat/demontat bara de Golf5...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu stiu ca sunt diferite proiectoarele de gti si nu poti pune pe bara de gti proiectoare de golf 5. Dar daca colegul Andi a reusit sa monteze si arata bine felicitari. Eu cand am montat bara de jetta am schimbat si proiectoarele. cu tot cu grile.

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil a taiat din grila,mai exact din cercul ala din jurul proiectorului...ca se vad putin iesite inafara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, dar de ce improvizatie cand proiectoarele cu lupa daca le vinde isi ia doua seturi de proiectoare de gti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am taiat nimic din grile... Am pus doar la urechile de prindere ale proiectoarelor cate un distantier de cauciuc.

Vin perfect acum, nu sunt nici strambe nici nu bat aiurea, nici nu a ramas loc intre proiector si grila..

Habar nu am de ce...

Cele de Gti/Jetta nu se potriveau..imi ramanea spatiu intre grila si proiector...

Oricum nu imi pare rau...mie imi plac mult mai mult cele cu lupa!

Intrebarea mea acum este urmatoarea: cum naiba se monteaza suportul ala de numar OE pe grila de GTI??

Intreb pt ca , grila are gauri iar suportul la fel tot gauri...in spatele gaurilor nu este nici un filet..

Ma apuc acum la sfarsit sa fac improvizatii??

Merci

Modificat de andy_nr10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suportul se prinde cu bumbi de plastic (cei de aparatori de noroi de Opel).

Daca ai cumparat suportul de nou trebuia sa fie in punga cu suport.

Daca nu, iti pot da eu patru bucati.

Modificat de popilam
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!