Jump to content

Bara Fata Golf 5 / Jetta


WooZie
 Share

Postare recomandată

:ceuameni: da exact, nu intereseaza pe nimeni, zici ca vorbim de chestii super rare la masina.

apropo ca mi-am adus aminte acum cand am dat bara jos am vazut cat de senvish sunt facute radiatorul, ac-ul si intercooler-ul :screwy: n-ai loc sa scapi o scobitoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 343
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kalu

    30

  • Bobo Chill

    13

  • andy_nr10

    11

  • WooZie

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu a raspuns nimeni pentru ca nu e o schimbare f mare :scratch:, e un touch de finete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am profitat de vremea frumoasa si mi-am demontat bata fata de pe masina si m-am apucat sa vopsesc fusta fata, ca pre imi statea pe ochi neagra.

Cu calm, rabdare si lasata la soare s-a vopsit :scratch:

...iar eu l-am ajutat sa-l monteze la loc.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ooo sa traiesti :scratch: ce cuminte ai stat tu n-ai zis nici pss ca ai treaba cu forumul. Merci de ajutor, ca s-o zic public :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EU trebuie sa o dau jos si sa tai din scartul de sub bara ca altfel nu pot prinde si jos grila centrala :emthup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am adaptat bara si scartul din spatele barii este prea gros si tine bara un pic fortat.

Grila centrala intra putin mai in spate la prinderile de jos, iar acolo nu poate sa ajunga de scart.

Trebuie "ras" din partea din fata a scartului pe toata lungimea lui cam 2 cm ca sa se pupe perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi decat sa strici ceva , mai bine intrebi inainte la reprezetanta cat e o scartzaietoare din aia pt bara ta :D cat poate sa coste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am "ras din scartul de sub bara" :) nu are ce sa strice...:)

sa nu mai spun ca eu nu l-as mai fi pus deloc , insa nu m-a lasat baiatul de la service..:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sault,

Azi am dat si eu bara fata jos sa ii mai montez un claxson.Vreau sa spun ca e prima data cand demontez ceva de pe masina si mi-a cam fost frica sa nu stric ceva.Am observat DIY de la voi dar diferta la la TDI.

Pasii pe care i-am urmat sunt urmatorii:

1.desfaci cele 2 suruburi de la grila aia cu silga apoi tragi spre tine cele 2 cleme dupa care scoti grija

2.am virat roata sa pot desface acele 4 suruburi de pe carenaj,doar ca am mai dat de inca un surub in partea de sus chiar la coltul cu aripa si inca unul sub barape spoiler unde sunt fantele alea pt discurile de frana

3.sub grila data jos la punctul 1 se vor vedea f usor inca alte 4 suruburi mai mari,s spre far si 2 cir pe centrul barei

4.Cu o surubelnitza mai lunga si lata am apasat pe cele 2 cleme ce se vad in grila centrala aia de jos dintre cele 2 proiectore,apoi bara pur si simplu iti vine in mana

La asamblare e si mai usor ca bara se ghideaza singura pe niste sine,apesi jos sa intre si cele 2 cleme,mai asezi dintii aceai de fixare intre scut si bara,iar dupa ce totul vine ca la inceput incepi sa strangi suruburile.

Toata operatia de demontare nu a durat mai mult de 15 min si nu a existat nici un fel de risc sa stric ceva....

Spor la cei ce vor sa dea bara jos.Sper ca v-am fost de folos

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce diferente ai vazut tu...dar eu am tdi si fata de DIY-ul care l-am postat in afara de 2 suruburi pe grila care sunt cap stea in loc de torx, totul e la fel. Poate diferenta consta in bara ta (care presupun ca e normala) si cea de gt gti gt sport etc...

Oricum...nu e atat de greu pe cat pare :lol: (asta e un fel de nu mai mergeti la sevice pt ce puteti face acasa...daca aveti scule)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca as vrea sa demontez doar grila incadrata cu rosu?Cum are suruburile?Ms!

dsc00585rsz.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

grila aia nu e demontabila,nu ai de ce sa o dai jos.Daca insisti ea va iesi dar vei pune alta ca are cleme din plastic ce se vor rupe.Cand dai bara jos pe colturile dinspre jos vei gasii 2 cleme din plastic ale barei de protectie.le lasi in jos ,scoti bara si o sa vezi ca nu e demontabila grila

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E masina unui prieten,i-a sarit o piatra sau ceva si s-a rupt o portiune destul de mica din grila,si se gandea sa o dea jos separat si sa o lipeasca.

Mersi pentru info.

:Driver: Safe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am gasit la cineva o bara fata de R32 cu tot cu grila centrala si cica are la ea si tragerul, dar problema este ca este un pic crapata pe o laterala. Intrebarea este la bara de R32 pusa pe un Golf 5 tdi normal mai trebuie ca si la cea de Jetta sau Gti si trager sau merge direct, sau varianta low cost sa modific pe interiorul barii este si ea buna.

Bara fiind putin crapata pe lateral unde a luat si o lovitura oare se poate repara cu putin chit?

Instalatia de spalare a farurilor de pe bara mea se poate muta pe bara asta, cum se face acest lucru, are sistem special de prindere?

Ce parere aveti sa o iau sau nu? Astept raspunsuri cat mai repede ca sa pot sa ma hotarasc si nu cumva sa gaseasca sa o dea respectivul.

Multumesc.

post-11369-1242065167_thumb.jpg

post-11369-1242065199_thumb.jpg

post-11369-1242065205_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

instalatia se poate muta .. daca vrei sa schimbi si tragerul poti sa il schimbi ..dar din cate am inteles ar trebui schimbate si radiatoarele:D nu stiu sigur doar asa am auzit .. dar cel mai simplu si mai economic tai putin din partea centrala de pe interior ;) nu se cunoaste nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

1. Nu pot sa-ti spun sigur insa sunt >95% sigur ca nu se va potrivi fara sa o modifici pe ea sau sa schimbi tragerul

2. De asemenea, trebuie verificat daca merge inlocuit doar bandoul unde vin capacelele de la spalatoare... un coleg cu soft adecvat ne poate ajuta

3. De ce vrei grila de R??!! Strici toata masina daca nu modifici si bara spate, tipsurile evacuarii si, de ce nu, suspensiile...

Va arata lup din fata si mielusel din spate... Parerea mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci ... se potriveste 100% doar daca tai putin din ea.. in partea unde e grila ..partea centrala se taie putin ...

spalatoarele se potrivesc 100% doar trebuie alte capacele .. daca nu ma insel se potrivesc cele de gti gt jetta... daca nu costa in jur de 40 lei bucata

Modificat de 31RZV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc celor care au intervenit cu cate un sfat.

@31RZV-Intr-adevar cea mai simpla metoda e sa tai pe interiorul barii putin.

@Dudu-Daca te uiti la prima poza se vede clar ca bandoul se poate inlocui, adica se vede ca pe partea stanga cum te uiti la poza este scos bandoul.

Macar de as strica toata masina daca as reusi sa o cumpar pana la urma si reusesc sa o montez :) si cine stie poate pe viitor urmeaza fusta spate de R32 si praguri si suspensie.

Initial vroiam de Gti dar vad ca apar din ce in ce mai multe Mk5-uri tdi cu bot de Gti si m-a orientat catre bara fata de Jetta, dar daca a picat asta, cine stie poate am noroc si ma inteleg cu omul si o sa o iau si personal mi se pare clar cea mai reusita bara fata cea de pe R32, chiar si peste Gti, Jetta, Gt sau orice bara aftermarket care oricum ar fi mai joasa.

Urati-mi succes ca azi e decizia finala, sper sa am noroc.

Tot nu a zis nimeni daca intr-adevar se poate chitui, lipi sau repara crapatura aia, asta care o vinde sustine clar ca e foarte simplu si se face destul de usor si ca un meserias o scoate calumea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

crapatura se lipeste si se aduce la normal cu chituiala...insa in locul ala...scade cu mult rezistenta...

si daca nu e facuta cum trebuie , ai oricand ocazia sa iti crape vopseaua...

bara se rezolva cu mici taituri pe interior...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci as vrea sa ajung la senzorul de temperattura care in in spatele grilei de jos....trebuie sa dau toata bara jos?grila aia nu are cleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=58078

http://vwforum.ro/index.php?showto...80&start=80 -> Postul #96

Aici este situat. Si din cum arata in poze, chiar daca ai putea sa dai jos grila, nu te-ar ajuta. Cel mai sanatos, da jos bara, sa nu fortezi ceva pe acolo, si sa strici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai din cate cam vazut cand am dat bara jos nu prea poti sa o scoti fara a o rupe pentru ca pe partea cealalta,pe interior,are niste cleme ca o ancora ce nu ii permite sa iasa.Cel mai probabil grila centrala iese tot cu bara data jos ca poti vedea clemele si le poti apropia.

Cel mai simplu e sa dai bara jos.S-a scris foarte mult despre cum se demonteaza si e foarte folositor.Eu am citit cum se da jos,am dat-o am si specificat cum se da...Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc colegi ,am reusit sa dau senzorul jos prin grila, :rolleyes: ,iese usor din locas si firul ajunge sa il poti scoate afara si apoi mufa din el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vin si eu cu o intrabare....

tocmai am luat o buza de gt.gti de la o colega de a noastra de pe forum...

incercand sa o pun pe tdi-ul meu am vazut ca nu se potriveste....se poate adapta in vreun fel.ma gandesc la orice tip de modificari,inclusiv taieri , frezari...etc etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!