Jump to content

Ce motor aveti pe Fabia?


Akebono
 Share

  

887 voturi

  1. 1. Ce motor aveti pe Fabia?

    • 1.0 (40 kw) AQV/ARV/ATY
      1
    • 1.2 (40 kw) AWY/BMD
      66
    • 1.2 (47 kw) AZQ/BME
      202
    • 1.4 (45 kw) AZF
      60
    • 1.4 (50 kw) AME
      50
    • 1.4 (55 kw) AUA/BBY
      125
    • 1.4 (74 kw) AUB/BBZ
      115
    • 1.4 tdi (55 kw) AMF
      24
    • 1.9 sdi (47 kw) ASY
      65
    • 1.9 tdi (74 kw) ATD
      50
    • 1.9 tdi (96 kw) ASZ/BLF
      16
    • 2.0 (85 kw) AZL/AQY
      6
    • 1.4 (50 kw) AQW
      62
    • 1,4 tdi (51 kw) BNM
      31
    • 1,4 tdi (59 kw)
      18


Postare recomandată

Salutari,

Azi dupamasa merg sa-mi iau si eu Fabiuta. Combi, elite, 'tangerine orange', 1.4 TDI 59KW.

Cu aceasta ocazie ma alatur si eu membrilor vwforum, desi citesc de ceva vreme deja.

Istoric, vin de pe Dacia SuperNova, pe care am calarit-o 100.000Km in 5 ani, si Oltcit inainte de asta. Deci e primul meu diesel, si sunt nerabdator!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Q: Cum aflu codul motorului? Unde e scris?

10x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Q: Cum aflu codul motorului? Unde e scris?

este scris in talon la puntcul 17 :) sa o stapanesti sanatos si multi km

Modificat de fili_costi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Talon n-avem inca, dar a venit azi CIV, si am aflat: BNV

Acum, as vrea sa aflu cat mai multe despre el, tehnologii, constructie, etc.. Stiti pe unde sa caut? Ca-s tare multe variante de TDI...

Modificat de wolfskin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Q: Cum aflu codul motorului? Unde e scris?

este scris in talon la puntcul 17 :soothe[1]: sa o stapanesti sanatos si multi km

DAca nu cumva scrie ca si la mine in talon : Volkswagen ca atunci..... trebuie sa cauti in alta parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe acest topic se discuta depsre motoarele pe care le avem pe fabia, nu despre sfaturi de achizitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, se pare ca in viitor voi petrece ceva mai mult timp pe aria asta: tocmai mi-a venit masina de servici, da, o Fabie, 1,4 TDI, combi, de 70 cai (cred, da' o sa verific).

Avea 13 km la bord cand am luat-o acum 2 ore si cred ca am mai facut eu 1 sau 2 (de la garaj la birou).

Nu am apucat sa o sudiez prea bine, dar venind de pe un Seat Leon cam stramb din nas :ceuameni: o sa vad eu... cine stie poate ma obisnuiesc :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut!Eu am un motor de 1,4 mpi ,tip AQW , pe lant. Cica are 50 kw (parca 68 cp) si este construit de 2002.Are deja 102 000 km si merge bine!Sa-l tina Dumnezeu! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu sunt membru proaspat... am o skoda fabia 2002 motor azf, 60 de cai...si motorul trage bine pentru cei 165.000 km pe care-i am. sa mai dea dumnezeu inca multi inainte...cel putin cat o sa mai stea la minehttp://vwforum.ro/style_emoticons/default/Driver.gif

http://vwforum.ro/style_emoticons/default/Driver.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Proaspat Fabiot an 2004 AZQ 64 ponei :( am deabia 300 km facuti cu ea+26000 km ai ei sper sa mai merg 100 000 fara probleme ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutari.am o fabia de 1.2HTP(47kw) si sunt multumit de ea...desi incapea de mai bine la motorizari.deja cand sunt 4 persoane in masina...trebuie turata destul de mult saraca.O singura data am turat-o si eu la 6000rpm.S-a dus la 80km/h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Grecia se comercializeaza Fabia 1 Sport Edition cu motor pe benzina 1.4 de 116 cp la 6100 rpm, 142 Nm/4500rpm, viteza maxima 202km/h. Dupa cate stiu eu acest motor nu s-a vandut niciodata in Romania. Oare de ce? aveti un link aici:http://www.skoda.gr/models/fabia_sport/popup/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am vazut si la noi la reprezentanta de la Bacau: Skoda Fabia Combi Sport. E super!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma inscriu si eu cu un 1.4 16 V - vad ca sunt al 20-lea AUB-ist din zona. Asadar ...este Elegance, neagra cu tapiterie crem, si este ... a nevestei :Driver:.

Ma simt dator sa multumesc celor care au postat pana acum, o parte din nelamuriri si micile probleme i le-am rezolvat deja citind "din umbra". Oricum eu sunt insarcinat cu partea de intretinere, asa ca voi reveni cu detalii interesante cand va fi cazul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am fost in piata de masini si am vazut 4 fabii la vanzare proaspat aduse din Germania,toate erau 1.4 16v?De ce?Sunt euro 4 sau?ca ma gandesc ca sunt ieftine la taxa de inmatriculare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutari

E vorba despre o Fabia 1,9 TDI 74Kw care nu va mai sta mult pe dreapta deoarece mai am cateva zile si-mi recuperez abcdaru' :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tzucul se aduc mai mult motoarele 1.4 16V exact pe motive de taxe. Diferenta intre EURO3 si 4 la prima inmatriculare este foarte mare. Exemplu concret pentru masini din 2000 - 2001:

- motor 1.4 EURO4 - taxa este aprox 300 EUR; motoarele 16V pe Fabii sunt majoritatea EURO 4

- motor 1.4 EURO3 - taxa 1000 EUR (de peste 3 ori mai mare); aici sunt incluse MPI-urile si unele 16V

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Fabia mea am un benzinar de 1.4 MPI - 101 CP, BBZ, care ma satisface si am depasit cu el multe masini similare din marci de renume.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am uitat acum peste acest topic, si desi nu sunt chiar asa nou, am uitat sa ma prezint.

adica sa o prezint

skoda fabia combi, adusa din germania in mai 2007, fabricata in 2003 si inmatriculata in 2004.

moto 1.4 16V, BBY, 75 CP.

avea cand am primit-o 99.000 km.

acum are 105.600 km.

nu a venit cu carte de service, si nici nu am testat-o electronic, dar i-am schimbat distributia de cand am adus-o si mecanicul(un om de incredere) mi-a zis ca nu s-a umblat in ea. si ca km ar fi reali. nci nu ma gandeam altfel, dar el a zis ca i-au trecut destule prin mana cu km dati peste cap.

deocamdata, desi sunt incepator, si am condus mai cu teama, am ajuns sa o indragesc, si sa ma descurc foarte bine cu ea.

singurul lucru care m-a nemultumit era ca nu are AC.

dar pana la urma m-am obisnuit desi intr-un timp doream sa o dau.

masina merge super, si parerea cumnatului meu, care are carnet de vreo 12 ani a fost ca am facut o alegere buna.

desi poate am dat putin mai mult pe ea. mi-a iesit cu tot cu taxe in jur de 7100 euro.

oricum, va salut pe toti. si daca o schimb, parca tot skoda mi-as lua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
@tzucul se aduc mai mult motoarele 1.4 16V exact pe motive de taxe. Diferenta intre EURO3 si 4 la prima inmatriculare este foarte mare. Exemplu concret pentru masini din 2000 - 2001:

- motor 1.4 EURO4 - taxa este aprox 300 EUR; motoarele 16V pe Fabii sunt majoritatea EURO 4

- motor 1.4 EURO3 - taxa 1000 EUR (de peste 3 ori mai mare); aici sunt incluse MPI-urile si unele 16V

Vezi ca 1.4 MPI - model AQW e Euro 4 - si asta e destul de comun pe la noi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Salutare

O prezint cu intarziere desi am votat demult.... 1.4 mpi AME 50 kw, an 2001 (model 2002). Am cumparat-o prin iunie din Bucuresti(fara sa stiu nimic despre Skoda - in schimb era de la cunoscuti) la 48000, acum am 65000 km. Am schimbat distributia imediat cum am luat-o (facea zgomot). Am aflat de pe forum ca distributia pe lant este un lucru bun, dupa ce am trecut prin toate starile de spirit afland ca e pe lant (veche). Nu am ce reprosa masinii, poate doar drumurilor din orasele patriei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare.

Intru si eu cu o Fabia 1.9TDI - 101CP, an 2003

Sunt super multumit de ea pana in prezent.

Sper sa nu ma dezamageasca. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

si eu am luat in martie 2007 din belgia o fabia din 2002 motor 1.4, 44kw, AZF cu 32000km parcursi, reali, carte service, de la doi batranei si deja am 52000km dar in afara de 2 bucse si un rulment nu am pus nimica pe ea. Motorul merge foarte fin nu trepideaza.....in schim ma deranjeaza becul de check motor dar cred ca am sa il scot de acolo cat mai curand posibil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!