Jump to content

Ce motor aveti pe Fabia?


Akebono
 Share

  

887 voturi

  1. 1. Ce motor aveti pe Fabia?

    • 1.0 (40 kw) AQV/ARV/ATY
      1
    • 1.2 (40 kw) AWY/BMD
      66
    • 1.2 (47 kw) AZQ/BME
      202
    • 1.4 (45 kw) AZF
      60
    • 1.4 (50 kw) AME
      50
    • 1.4 (55 kw) AUA/BBY
      125
    • 1.4 (74 kw) AUB/BBZ
      115
    • 1.4 tdi (55 kw) AMF
      24
    • 1.9 sdi (47 kw) ASY
      65
    • 1.9 tdi (74 kw) ATD
      50
    • 1.9 tdi (96 kw) ASZ/BLF
      16
    • 2.0 (85 kw) AZL/AQY
      6
    • 1.4 (50 kw) AQW
      62
    • 1,4 tdi (51 kw) BNM
      31
    • 1,4 tdi (59 kw)
      18


Postare recomandată

jumatatea de sus sau cea de jos?

Jumatatea de sus.. :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal nu cred ca este off topic [parerea mea] dar as vrea sa stiu ce euro are motorul de 1.4MPI 50Kw din oct 2002

pls :offtopic: :sick:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Din 14.12.2006 Fabia Combi Elite 1.9 SDI 64 CP.

Ai luat in calcul o crestere a puterii? Am auzit ca se pot castiga 10 CP si 20 Nm. Stii ceva despre asta? :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca 10, dar cu 6-8 cp tot se inmulteste herghelia ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fabia sedan charm 1,4 TDI din 23 nov 06 :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut tuturor. Din pacate inca nu sunt posesor fabia, dar s-ar putea sa ma convingeti.

Intrebarea mea ar fi daca are cineva un tabel sau un link cu lista motoarelor montate pe fabii, care sa contina si normele de poluare respectiv data inceperii fabricarii acestor motoare.

Din pacate, de ex. pe mobile.de nu sunt specificate la toate anunturile norma de poluare si cu taxa noastra de inmatriculare.....stiti voi....nu e tot una daca platesti 300 EU(EURO4) sau 1000 EU(EURO3) resp. la diesel 1600 EU(EURO3).

Si inca o intrebare. O masinuta sedan 1.2 ar ajunge pt. o familie de 4 pers (nu am pretentii in leg cu puterea motorului, eventual consumul)? Este cineva cu familie? Tare as dori sa o incerc macar pentru cateva ore inainte sa-mi iau. Dar asta numai daca as inchiria de la un "Rent a car".

Mersi anticipat.

Cluj-Napoca, 14.03.2007

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca toate masinile noi comercializate de dealerii Skoda din Romania se incadreaza in norma EURO4, fiind scoase toate acele motorizari cu EURO3: 1.9 TDI - 90 CP si 1.9 SDI - 64 CP.

Sunt si posesori de Fabia 1.2 HTP familisti, cel mai bine pretandu-se variantele Sedan si Combi, insa nu trebuie sa ai pretentii de sportivitate de la acest motor. Poti citi mai multe detalii in topicul dedicat acestei motorizari !

Cateva ore nu o poti incerca, dar cativa km cu o asemenea masina poti face la un drive-test la orice dealer Skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi. Istoria motoarelor tot m-ar interesa din punct de vedere al normelor de poluare pt. ca, as dori sa-mi cumpar o masina second, din 2000-2002. Oare au existat pe atunci motoare cu EURO4? Are cineva ceva date concrete?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor. Din pacate inca nu sunt posesor fabia, dar s-ar putea sa ma convingeti.

Intrebarea mea ar fi daca are cineva un tabel sau un link cu lista motoarelor montate pe fabii, care sa contina si normele de poluare respectiv data inceperii fabricarii acestor motoare.

Din pacate, de ex. pe mobile.de nu sunt specificate la toate anunturile norma de poluare si cu taxa noastra de inmatriculare.....stiti voi....nu e tot una daca platesti 300 EU(EURO4) sau 1000 EU(EURO3) resp. la diesel 1600 EU(EURO3).

Si inca o intrebare. O masinuta sedan 1.2 ar ajunge pt. o familie de 4 pers (nu am pretentii in leg cu puterea motorului, eventual consumul)? Este cineva cu familie? Tare as dori sa o incerc macar pentru cateva ore inainte sa-mi iau. Dar asta numai daca as inchiria de la un "Rent a car".

Mersi anticipat.

Cluj-Napoca, 14.03.2007

Sunt familist si am o Fabia Sedan cu motor 1,2 HTP 64 CP. Multumit, si de capacitatea de incarcare(persoane si bagaje) si de motor daca nu ai pretentii prea mari. La drumuri mai lungi consum de cca 6 litri. Fiabila si stabila la drum chiar si in situatii mai dificile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi. Din pacate eu am vrut sa intreb despre hachback (am gresit, le-am confundat). Este cineva familist cu 1.2 hatchback (varianta cea mai scurta)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca 1.2 HTP rules, cei mai multi dintre noi au 1.2 HTP 64 CP. Exact asa am si eu o masinutza si sunt multumit de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hello.

Fabia...masina excelenta cu motor excelent de 1.9 Sdi.

Fiabilitate in tot sensul cuvantului.Da-i ulei bun,filtre,motorina buna si....Go Planet!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu imi iau saptamana asta Fabia Combi Charm 1,2l 64CP Si sper sa nu am probleme cu motorul... Unii m-au sfatuit sa iau diesel ca sunt mai fiabile. Credeti ca motorul pe benzina nu face fata? Nu fac raliu pe sosele.... Diferenta intre 1,2 HTP 64 CP si 1,4 TDI 70 CP este de 2000 euro. Cum merg putin cu masina (nici 10000km pe an) am facut un calcul...

Diferenta de pret intre motoare... 2000 euro adica 6800 ron

Diferenta de consum este de 2 la100km

20 la 1.000

200 la 10.000

2000 la 100.000 Benzina e 3,20 ron/litru X 2000 litri = 6400 ron

ADICA SCOT DIFERENTA DE PRET DINTRE DIESEL SI BENZINA IN 100.000 KM ?!?

CAM ASA CEVA... THINK ABOUT IT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A... si am aflat ieri ca imi dau un voucher cu 100 litri de benzina, plus ca e o tombola pana in mai parca si imi pot castiga masina, adica Porsche leasing sa o plateasca... Doamne Ajuta !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Skodita mea are numai 1.9 SDI - ASY 47 KW. Dar niciodata nu e prea tarziu.

He .... ar fi bine sa mai introduceti si motorul 1.9 SDI, ASY ..... de 53 kW valabil numai la neghinitza mea ..... :huh: :D

Acum serios .... mai e un motor 1.4 16V, 55kw - 75 CP, BBY care nu a fost introdus si uite ca tocmai avem un nou membru ce il forjeaza la fabiutza lui si nu poate sa voteze ..... http://vwforum.ro/index.php?showuser=12222

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am bagat si BBY langa AUA (la 55 kW).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ASY de 53 kW? .... nu l-ai bagat? :huh:

Modificat de horgarban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut!

Fabia 1.2, 64 testoase, AZQ, si inca ceva: e EXCEPTION! Nu ma intrebati ce inseamna asta, treaba e ca am un abtipild cu Exception pe portbagaj in partea stanga :somnmare:. Tare, nu??

Modificat de Andrey_sxg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca la iesirea de pe banda de productie la controlul final al calitatii se pune de obicei "OK". Pe cele care mai au ceva probleme si nu trec controlul, se pune "EXCEPTION" :) :)

Scuze de :) si sper fara suparare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D :( :D Hm, uite de curiozitate maine ma duc la dealer si intreb dar mai mult ca sigur nu ai dreptate. PS: rectific, nu scrie Exception scrie Xception. Daca stie cineva poate sa intervina :D

Modificat de Andrey_sxg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mai avetzi completari va rog sa precizatzi. Voi incerca sa completez si tipurile celorlalte motoare.

Sunt menbru incepator. Am si eu o Fabia de 1.2 HTP - 40 kW (03.2007) cu un nou tip de motor "BMD".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 96kw(130 hp) mai exact versiunea RS.

Asta da motor , putere, multi caluti si toti sanatosi!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!