Jump to content

Ce motor aveti pe Fabia?


Akebono
 Share

  

887 voturi

  1. 1. Ce motor aveti pe Fabia?

    • 1.0 (40 kw) AQV/ARV/ATY
      1
    • 1.2 (40 kw) AWY/BMD
      66
    • 1.2 (47 kw) AZQ/BME
      202
    • 1.4 (45 kw) AZF
      60
    • 1.4 (50 kw) AME
      50
    • 1.4 (55 kw) AUA/BBY
      125
    • 1.4 (74 kw) AUB/BBZ
      115
    • 1.4 tdi (55 kw) AMF
      24
    • 1.9 sdi (47 kw) ASY
      65
    • 1.9 tdi (74 kw) ATD
      50
    • 1.9 tdi (96 kw) ASZ/BLF
      16
    • 2.0 (85 kw) AZL/AQY
      6
    • 1.4 (50 kw) AQW
      62
    • 1,4 tdi (51 kw) BNM
      31
    • 1,4 tdi (59 kw)
      18


Postare recomandată

daca voiai 4 pistoane iti luai un 1.4 hdi (si mai econom) si injurai in timpul depasirilor ;)

sau un 1,9 tdi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt nou pe forum...da zic si eu ce motor am 1,9 TDI 101cp ATD an fab.2002. Mai sunt multi cu astfel de motoare pt ca e bine de stiut pentru eventuale intrebari? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fabia, 1.4 MPI, ATZ, 50 kW, 68 CP, omologata in 16.11.2007, Vaslui, euro 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
sau un 1,9 tdi

mai degraba asa, creste un pic consumul (ca are un cilindru in plus fata de 1.4 TDI 80 CP), dar are turbina cu geometrie variabila ce se traduce intr-o plaja mai larga in care ai cuplul mare

revenind la topicul eui am o Skoda Fabia Sedan 1.4 TDI 80 CP, si singurul lucru care mi se pare mai ciudat sunt cei 3 cilindri, pt ca se pierde un tempo din cei 4 timpi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut! eu am o fabia 1.2 (47 kw) din 2005.am 105000km cu ea si se prezinta excelent.consum bun si e ieftin de intretinut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai degraba asa, creste un pic consumul (ca are un cilindru in plus fata de 1.4 TDI 80 CP), dar are turbina cu geometrie variabila ce se traduce intr-o plaja mai larga in care ai cuplul mare

revenind la topicul eui am o Skoda Fabia Sedan 1.4 TDI 80 CP, si singurul lucru care mi se pare mai ciudat sunt cei 3 cilindri, pt ca se pierde un tempo din cei 4 timpi

Care din cei 4 timpi se pierde? admisia, compresia, detonarea sau evacuarea? :D

Sau e din ciclul: frizer, dau lectii de mecanica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care din cei 4 timpi se pierde? admisia, compresia, detonarea sau evacuarea? :)

Sau e din ciclul: frizer, dau lectii de mecanica?

la motorul in 3 cilindri, la un moment dat nu ai sa ai un cilindru care sa faca detonare

cei 3 cilindri fiind, unul pe admisie, unul pe compresie si al treilea pe evacuare

momentul de rotatie al motorului il face sa nu se opreasca (cel mai usor e sa ai volant mai mare ca sa inmagazineze mai multa energie)

la motorul in 4 cilindri nu se "pierde" un timp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut! Cum facem sa adaugam pe lista cu motoare si un 1.4 74 kw BBZ, ca la Fabia mea din 2006 asta e motorul si nu se regaseste in lista!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor!

Dupa ce am citit despre fiecare si desi am votat de ceva vreme, m-am hotarat sa o prezint: o mica Fabia hatchback, gri metalizat, 1.4 MPI AQW, an 2001. O am de 2 saptamani si inca nu am schimbat nimic la ea. Aaaaaaa, ba da, aseara am luat huse, k asa a vrut nevasta!

Modificat de cristi v.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine-ai venit! Te rog insa sa renunti la limbajul de mircar ca sa avem o buna colaborare (ex.: "..am luat huse, k asa a vrut...").

S-o stapanesti sanatos si fara evenimente neplacute!

Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:banghead: neata domnilor fabiotzi.ca tot vorbitzi de motoare exotice ,ce ziceti de al meu 1.2 12v /47cp + GPL . eeeeeee super

consum benzina afara 8.5 cu masina 4 person si vit 120% k/h, in orasi 9% regim sport , Gpl afara 9% ,oras 11.5%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa imi prezint si eu skoaba. E un hatchback, 1.2 12v, 47Kw si o culoare care nu stiu cum se numeste :) . E albastru metalizat spre verde. Imi place consumul care e acceptabil in afara, in oras ia si 10 in orele de varf, dar sunt foarte multumit de masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am 1.4 16V 74Kw si sint multumit. pe partea electrica e mai problematic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt nou pe forum...da zic si eu ce motor am 1,9 TDI 101cp ATD an fab.2002. Mai sunt multi cu astfel de motoare pt ca e bine de stiut pentru eventuale intrebari? :salut:

Salut man, si eu sunt new pe forum. Eu am luat-o cumparat-o de curand : 1.9 TDI 101 CP 2002. Sper sa nu avem ce probleme sa ne impartasim. :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Poate cineva sa imi zica si mie cam ce euro am? :cheers: Am o Fabia 1.9 TDI-PD 101 CP an 2002.

Multam frumos. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai motor ATD

Euro 3

0.4 l/h la ralanti :D :cheers:

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

eu o am din noiembrie 2007 cu motor 1.4 tdi(destul de tractoras) si 70 de ponei agresivi(51kw). Am 31000km cu ea pana acum, 2 revizii si ca problema pierdut scut motor pe A2,care l-am inlocuit saptamana trecuta +pasaj stanga/dreapta cca 6mil. Consum bun, insa putin putoare... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

posed si eu o Skoda Fabia 1.9 sdi ASY din martie 2008 an fabricatie 2002,pana acuma sunt multumit de ea mai ales la consum ,in afara orasului 4,8%+-,a cam luat apa pe la usile din spate care din fericire le-am rezolvat cu putin silicon sanitar si ceva probleme cu geamul dreapta fata oricum sunt multumit de ea

Modificat de onishor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare.

Fabia mea (1.4 TDI 80 de CP, Elite) vine peste o luna. As vrea sa stiu daca motorizarea in trei cilindri este mult mai problematica decit cea in patru cilindri. Se reduce durata de viatza?

[/quote

Sunt in cumpararea unei skoda fabia 1,4 tdi. puteti sam spuneti daca sunteti multumit de masina? Daca ati avut probleme consum etc. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut , mai nou si eu pe aici:) cu citate, am un motor de 1.4 16V 101Cp si ca intrebare pentru cei care stiu:

Este diferenta intre motorul de 1,4 16V cu 101cp si cel de 70cp? inafara de caii inmultiti si discurile de pe spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o Fabia, motoru` de 1.9 SDI si ma sperie cat de galagioasa e .... :D Exista cumva vreo posibilitate de antifonare a motorului, sa nu se mai auda zgomotu` ala de tors... asa tare?

Mersi!

Modificat de Cupidon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

My car Fabia Combi classic

motor 1.4 MPI AQW.

deocamdata nu pot vota la poll.

Modificat de radudorurus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!