Jump to content

Ce motor aveti pe Fabia?


Akebono
 Share

  

887 voturi

  1. 1. Ce motor aveti pe Fabia?

    • 1.0 (40 kw) AQV/ARV/ATY
      1
    • 1.2 (40 kw) AWY/BMD
      66
    • 1.2 (47 kw) AZQ/BME
      202
    • 1.4 (45 kw) AZF
      60
    • 1.4 (50 kw) AME
      50
    • 1.4 (55 kw) AUA/BBY
      125
    • 1.4 (74 kw) AUB/BBZ
      115
    • 1.4 tdi (55 kw) AMF
      24
    • 1.9 sdi (47 kw) ASY
      65
    • 1.9 tdi (74 kw) ATD
      50
    • 1.9 tdi (96 kw) ASZ/BLF
      16
    • 2.0 (85 kw) AZL/AQY
      6
    • 1.4 (50 kw) AQW
      62
    • 1,4 tdi (51 kw) BNM
      31
    • 1,4 tdi (59 kw)
      18


Postare recomandată

Am luat in sfarsit masina.... :blink: Primul drum cu ea Bacau-Bucuresti a fost o placere ,desi am menajat-o fiind in rodaj. Cum am intrat in Bucuresti imi venea sa ma intorc...nasoale drumuri...Oricum sunt super multumit de ea si arata bestial culoarea neagra pe ea mai ales ca are si geamurile din spate si luneta fumurii. Motorul de 64 de cai face fata si nu te lasa la greu :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am Fabia dar in schimb inainte de cumpararea masinii mele am avut de ales intre mai multe optiuni.In acestea se incadra si Skoda Fabia RS care are un demaraj demential si se poate compara mai bine tunata cu un Renault 5.Intrebarea mea este unde se incadreaza RS-ul in lista de (poll?,...) de mai sus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 1.9 tdi (96 kw) cod motor ASZ

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept si eu o Fabia Combi Charm 1,9 SDI dar la mijlocul lui decembrie ajunge. Probabil ajunge cu ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ieri am ridicat fabia 1,2 64 CP Tour de France.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

1.4 16V 101 CP. 74 kW AUB AUto Buburuza atomica. Imi place la nebunie!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. 1.2 HTP, ala micu', vine in 3 saptamani :)

Intrebare: caut de ceva timp detalii despre acest motor: teste, poze, etc. Poate cineva sa ma ajute cu un link?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spil : astept cu interes impresii despre motorul tau fabricat in Cehia. Legat de HTP-ul meu "made in Germany", sunt multumit. Si inca ceva. Daca masina ta e echipata cu jante R13, atunci te compatimesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista fabii echipate cu jante R13? Si 14 sunt mici... dar 13??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista, junioarele alea cu spoilere negre au jante pe 13 tzoli

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare!

Nu-ti face probleme pentru cei "doar" 55 CP ai masinii tale. Putini stiu ca si Loganul (cel de 1.4 L), chiar daca are 75 CP, nu-i obtine decat la turatii foarte mari. In intervalul 2000-3500 rot/min, "curbele" de putere sunt aproximativ IDENTICE. La fel sta treaba si cu motorul de 1.2 HTP de 64 cai de pe fabia, care pana pe la 4000 de ture nu-l deosebeste nimic de al tau.

Daca aveau acel motor disponibil cand mi-am luat eu masinuta, sigur ca optam pentru varianta de 55 CP, fiind mai ieftina cu ~ 700 euro.

s-auzim de bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor, din pacate optiunea 1.4 (44KW) AZE nu e in lista de vot :lol: ... un update se poate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acest topic si poll-ul exista de mult timp...

In lista este 1.4 (45 kw) AZF. Care sunt diferentele intre acesta si 1.4 (44kw) AZE? Daca sunt diferente majore, facem inca o pozitie in poll :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu fabia, tot motor AZE. Din ce am gasit pe net, nu e nici o diferenta intre ele. Si amandoua au 44 kW. Diferenta daca nu ma insel e ca unul e euro 2 si celalalt euro 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am gasit pe net, nu e nici o diferenta intre ele. Si amandoua au 44 kW. Diferenta daca nu ma insel e ca unul e euro 2 si celalalt euro 4.

corect, m-am mai documentat, difera doar norma de poluare... am trecut deci AZF :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Fabia 1.2 HTP 55CP. Am facut prima rezivie la 12000 km si se comporta excelent. Viteza maxima atinsa 170 Km/h. Un defect daca ii pot spune asa este ca la ralanti cand este incinsa trepideaza toata caroseria. La revizie s-a mai corectat din trepidatie. Nu mai trepideaza toata... doar jumatate :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jumatatea de sus sau cea de jos? :rolleyes: Bine ai venit pe forum!

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1,4 TDI pd 70 cp

in asteptare inca vreo2 sapt (max) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!