Jump to content

Bucse bascula si bara stabilizatoare


underground
 Share

Postare recomandată

Salutare!

Am constata ca Ibiza mea scoate o troznitura cand cobor o bordura cu rotile maxim bracate stanga sau dreapta. Viteza de coborare este minima. Se aude ca si cum as lovi cu burta masinii ceva pe dedesubt. Initial m-am injurat pentru lipsa de indemanare dar am constatat ca zgomotul este acelasi si cand cobor o bordura de 5 cm sau de 10 cm iar masina de fapt nu loveste nici un obstacol.

Are cineva idee ce se buseste si pe unde ? Masina nu a fost lovita sau stresata in vre-un fel. Are 6.200 Km.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 172
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    40

  • Toma Aurelian

    16

  • underground

    16

  • Cornel.B

    15

Acelasi zgomot il am si eu, masina mea are ceva mai multi km decat a ta, aproape 39.000. E posibil sa fie de la bucsele de la bara stabilizatoare sau de la bascula... dar poate fi o problema si mai grava, si anume caseta de directie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi se pare normal ca la o masina "netrantita" si la 6000 de km sa se auda asa ceva. O sa ma programez la service sa verifice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e cel mai bine, masina banuiesc ca e in garantie. Sa ne tii la curent cu ce constata cei de la service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca si eu am zgomotul la bracarea la maxim a rotilor, dar numai la dreapta, si apare sporadic. Am 46.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine, la bracare maxim stanga doar.

parca atinge roata ceva.

Modificat de wsc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi s-a intamplat si mie o singura data...e din ciclul "asa face toate" :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu face la bracare!!! Face la bracare + coborare bordura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa e, mie mi-a facut la bracare + groapa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci m-am linistit :(

Cand ma uit in jur nu sunt singur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am avut aceeasi problema la vw polo, n-a reusit sa-i dea de cap nimeni :( !

Cineva care a rezolvat ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cautati ca s-a mai discutat, e o problema comuna a platformei ibiza, polo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar fi de la caseta ar trebui sa faca si pe loc drept zgomotul respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine cand misc de volan stanga dreapta pe loc, foarte putin, se aude un trancanit in partea stanga jos. Desi s-a schimbat pe garantie bieleta de directie de pe aceasta parte, zgomotul nu a disparut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cumva e bara stabilizatoare ? Aia bate aleator la coborarea bordurilor si pe denivelari dar nu in ritmul rotilor care intra in gropi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar putea fi bara. Dar ce anume sa trozneasca la ea ? Sau freaca ea ceva ?

Modificat de underground
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am studiat problema mai fin si am constatat ca de fapt nu are nevoie de soc ca sa aud zgomotul.

E suficient sa cobor super usor (deci fara soc) bordura cu rotile bracate ca sa aud zgomotul. Bine ca pot reproduce zgomotul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact. Si eu am incercat ieri, am coborat foarte usor bordura si cand roata stanga fata coboara de pe bordura se aude un scartait sinistru. Am schimbat acum o luna bieleta de directie stanga si bieleta antiruliu dreapta. Inclin sa cred ca bucsele sunt de vina, daca nu e asta mai mult ca sigur e o problema la caseta de directie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bataia de la bara stabilizatoare se aude mai mult ca si o lovitura de frecventa medie care se transmite si prin bord dinspre una din roti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toma Aurelian

bucsele mari de la bascule sunt sigur...bucsele alea au cea mai mare uzura penturu ca sunt goale pe interor si permite basculei un joc foarte mare. de la 20000km am si eu acelasi zgomot... nu-i problema :P ( la ibiza se poate face ceva :D )

La mine cand misc de volan stanga dreapta pe loc, foarte putin, se aude un trancanit in partea stanga jos. Desi s-a schimbat pe garantie bieleta de directie de pe aceasta parte, zgomotul nu a disparut.
toate fac la fel..verificata de mine in showroom, in service si la cordoba si ibiza unui prieten... :icon_thumright: este de la sistemul servo -nu-i problema :D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat si eu ca faceau mai multe Ibize asa, am verificat in service toate Ibizele care erau pe acolo, se uitau proprietarii uimiti la mine.

Oricum am programat in 2-3 luni schimbarea bucselor de la bascula si a celor de la bara stabilizatoare. Pana atunci ma plimb cu bucsele de bascula in portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut proba la masina de servici (Seat Cordoba 2007, 1.9 TDI, Fever, 25.000 Km), adica am suit-o pe bordura si am coborat-o incet.

Zgomotul este aproape identic cu cel facut de ibizica mea. Deci se pare ca e un defect de fabricatie/conceptie ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu inca mai sper ca odata cu schimbarea bucselor sa scap de zgomotul asta. Poate bucsele de bascula de Ibiza Cupra vor imbunatati cu ceva comportamentul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desi sint pline ma cam indoiesc; am pus bucse noi pe polo si tot zici ca se rupe in 10+ bucati dar acum cu zgomote din alte parti (am verificat restul articulatiilor si sint ok)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!