Jump to content

Bucse bascula si bara stabilizatoare


underground
 Share

Postare recomandată

Cand ma duc la revizie le pun si problema asta pe tapet. Sa vad daca ei sunt de acord sa puna bucse de cupra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 172
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    40

  • Toma Aurelian

    16

  • underground

    16

  • Cornel.B

    15

Cristi sa inteleg ca si la noi se misca bara stabilizatoare? :D ... Mi se pare ciudata rau problema asta.

Am masina cumparat in aceeasi perioada cu a ta daca schimb doar bucsele se rezolva problema permanent? sau pentru o perioada scurta de timp? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In topicul din linkul pus de mine unul din posesorii de Fabia se plangea ca bucsele sunt ok, bara stabilizatoare e conceputa prost.

Daca mi-ar spune cineva ca daca montez bara stabilizatoare mai mare (de Ibiza Cupra sau Fabia RS) scap de zgomotele ciudate care apar de fiecare data cand trec peste denivelari as face-o. Probabil ca aceasta operatiune, impreuna cu cea de schimbare a bucselor de bascula, vor imbunatati comportamentul masinii. Cel putin asa sper...

Underground, nu cred ca o sa fie nimeni de acord cu asta, pentru ca bucsele alea nu sunt pentru masina ta. In plus, vor spune toti ca nu recomanda, pentru ca se vor strica mai repede, desi eu cred ca e exact invers, sunt mai rezistente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aruncat un ochi cu un mecanic la bara stabilizatoare de pe masina mea, nu stiu ce model este, masina am cumparat-o in decembrie 2006, am 40000km si nu s-a miscat de la locul ei nici macar 1 mm.

Singurele bucse pe care trebuie sa le schimb sunt cele de la bascule, mai pot umba cu ele, nu sunt stricate dar vreau eu pline :).

Modificat de Toma Aurelian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

logic,din compunerea fortelor ele ar trebui sa fie paralele cu solul.

cele vechi care le-am schimbat erau perpendiculare, dar roata inca mai are un joc care apare de acolo.

daca sunteti draguti, aruncati un ochi pe la voi pe la bascula si spuneti-mi exact cum sunt montate.

multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:sbine: cred ca toate au joc cu tipul asta de bucse. ar trebui upgrade la 6LL407183. daca esti atent, in pozele tutorialului, se vede pozitia initiala a bucsei.

Modificat de Toma Aurelian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot cam cu asa dispozitive "ingenioase" a montat mecanicul bucsele si s-a chinuit destul de mult desi se pare ca e mai simplu sa desfaci jugul de pe masina (info obtinuta dupa schimbul bucselor :sbine: ) deoarece e destul de incomod de lucrat cu tija in zona pedalierului; logic e sa fie pe verticala pozitia aripioarelor pt ca bascula lucreaza pe verticala (de aia face ca toate visele cind sint rupte aripioarele)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am masina programata luni la ora 8 la aviatiei pentru aceasta problema...sa vad ce zic cei de acolo! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-au lamurit cei de la pba din aviatiei..m-au condus in showroom la o masina noua, facea la fel ca a mea, nu stiu ce sa mai zic, stiu doar ca inainte nu imi facea..mai bine ne vedem noi cu ibizele noastre sa vedem ce si cum face la voi :)

Modificat de B-78-TDI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca au abordat problema prea romaneste - "asa face toate". Practic trebuie stat pe capul lor pana la rezolvare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

bucsele au un semn pe ele,un mic mot din cauciuc, care trebuie aliniat cu semnul existent pe cosola in care se moneaza.

Pe o cosola semnul este in partea de sus, iar pecealalta in partea de jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

underground

Referitor la troznitura. Am o colega cu polo - motorizarea 1.2 benzina. Are aceiasi troznitura ca a mea. Polo e luat deodata cu ibiza mea si cam aceiasi km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine, cand aveam Ibiza, se audea zgomotul descris, in momentul in care viram cu rotile infranate, si coboram bordura (Ibiza 2007).

E problema de constructie, amortizorul si celelalte sustineri ale rotii miscand in prinderi din cauza blocajului facut de frane (frana nu lasa roata sa se mai rostogoleasca, iar fortele care apar determina miscarea amortizorului in fata - spate - roata infranata, din cauza ca nu se rostogoleste, trage inapoi tot sistemul de sustinere a rotii).

Va puteti obisnui, ca nu este o problema care sa determine altele decat stress - ul proprietarului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

underground

La mine si pe la cine am mai vazut problema s-au efectuat coborari si cu rotile franate si nefranate. Cateodata (cred ca 80%) si daca plec de pe loc drept dar virat maxim trozneste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestia cea mai tare e ca la mine nu am remarcat acest zgomot pana nu am citit acest topic, acum face mai mereu in scenariul descris mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
sebastalian

A rezolvat cineva problema pe garantie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am iesit din garantie... dar am fost la Alto pentru a rezolva alta problema si mecanicul, la rugamintea mea, a verificat si bucsele de la bara stabilizatoare, bucsele de la bascula, bara stabilizatoare si flansele de la amortizor. A zis ca sunt in regula toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

underground

Pana la urma stie cineva motivul real/tehnic pentru care trozneste ? Nu e niciun mecanic pe aici ?

Eu am fost cu ea la service si mi s-a spus ca e pefect normal. Dar fara alte explicatii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut... eu am fost acum 2 zile in service .... mi-a depistat rulmentii de la amortizor.... poate e si la tine aceeasi chestie. Vezi daca se aude acelasi lucru pe loc cu viraj maxim stanga-dreapta.

Salutare!

Am constata ca Ibiza mea scoate o troznitura cand cobor o bordura cu rotile maxim bracate stanga sau dreapta. Viteza de coborare este minima. Se aude ca si cum as lovi cu burta masinii ceva pe dedesubt. Initial m-am injurat pentru lipsa de indemanare dar am constatat ca zgomotul este acelasi si cand cobor o bordura de 5 cm sau de 10 cm iar masina de fapt nu loveste nici un obstacol.

Are cineva idee ce se buseste si pe unde ? Masina nu a fost lovita sau stresata in vre-un fel. Are 6.200 Km.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Ca sa-mi vars si eu oful... La Cordoba din semnatura am observat aceeasi problema la plecarile din parcare. Nu e nevoie sa cobor borduri. Chiar si pe loc drept se aude cand virez sa ies din parcare. Si parcand odata pe o strada cu sens unic pe partea stanga a strazii am observat ca si la virare maxim sau aproape maxim dreapta se aude un dong. Deci nu ma las nici eu mai prejos ca restul :icon_thumright: Noi sa fim sanatosi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Ca sa-mi vars si eu oful... La Cordoba din semnatura am observat aceeasi problema la plecarile din parcare. Nu e nevoie sa cobor borduri. Chiar si pe loc drept se aude cand virez sa ies din parcare. Si parcand odata pe o strada cu sens unic pe partea stanga a strazii am observat ca si la virare maxim sau aproape maxim dreapta se aude un dong. Deci nu ma las nici eu mai prejos ca restul :icon_thumright: Noi sa fim sanatosi

Aceleasi simptome.... rulmentii ... cu totul la o ibiza am inteles ca ma duce la 600 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

subscriu si eu la postul lui @adilabv

azi dimineata dadeam cu spatele sa ies din parcare (loc drept fara denivelari sau borduri) si la un mom dat a trebuit sa trag stanga la maxim. surpriza!!! s-a auzit si la mine troznitura care o reclama multi posesori de ibiza... asta e, ne resemnam ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca trebuie sa-l consideram zgomot tehnic :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!