Jump to content

Bucse bascula si bara stabilizatoare


underground
 Share

Postare recomandată

Asa cum zice Aditu, te duci la orice dealer Seat, VW, Skoda sau Audi si sa comanzi acel surub folosind codul de produs:

N 101 418 01

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 172
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    40

  • Toma Aurelian

    16

  • underground

    16

  • Cornel.B

    15

Asa cum zice Aditu, te duci la orice dealer Seat, VW, Skoda sau Audi si sa comanzi acel surub folosind codul de produs:

N 101 418 01

eu am fost la reprezentanta la sibiu si mi-au spus de acol ca surubul acesta nu vine numai impreunacu jug-ul masinii sau cu brat...dar totusi era mai scump jugul deci cu jugul...la intrebarea mea daca nu vine cu jug-ul ce fac??imi raspunde mergeti la binalsib si sigur gasesti acol...sa nu mai zic ca tot atunci am intrebat de capacul la filtru de polen si ei imi cautau in compartimentul motorului...ce sa-i faci la toti ni greu... :offtopic: eu ma intreb cum sa mai ai incredere in ei???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tns, ai pus un post foarte greu inteligibil.

Mai citeste odata postul meu ca sa nu poluez iar: postul 125. Sau intra pe site-ul Nurvil VL si intreba-i daca il au si daca il pot aduce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu sigur ai fost la serviceul Seat din Sibiu?

Service PORSIB

Service - Adresa: Sos. Alba Iulia nr.59C, Sibiu

Mail: service@porsib.ro Telefon:

0269/228 558

Fax: 0269/228 55

Te duci cu codul de produs de mai sus si gata. Daca nu vor sa ti-l vanda separat te duci la reprezentantele VW sau Skoda, poti sa le cumperi si de acolo, pe baza codului de produs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la porsib am fost...am avut masina de servici la reparat si cu ocazia asta am intrebat si de problema mea... mi-am schimbat parerea despre ei;) asta este o sa vad eu ce fac

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu intelegi? Incearca la reprezentanta de la Valcea. Intra pe site (http://www.nurvil.ro/Haendler/R10161/?vw&id=96010&mc=1&smc=2) si suna.Ceri la service si intrebi consilierul de acolo daca te poate ajuta cu surubul ala.

Nu e asa departe de Sibiu si poate cand treci prin Valcea mergi la ei si cumperi. Eu asa l-am rezolvat. Il schimbi chair la ei ca nu te costa o avere cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aditu nu e vorba de distanta pana la valcea...o sa intru pe site si o sa-i sun sa vad daca ei ma pot ajuta cu surubul acesta...ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am citi toate paginile topic-ului.

Uite problema mea:

Masina seat Ibiza, diesel SDI (ASY) cu 2 usi, 2004.

Suspesia e cam rigida (cand e incarcata, e mai elastica). insa e stabila in curbe...

Problema: cand rulez in oras ( 30 -60 km) si trec peste denivelarile inevitable din asfalt, masina suna

de parca scap o lada de skule jos. Parca nu ar avea nicaieri nici o amortizare. Doar merg drept si parca

ma dau cu placa pe asfalt.

Verificat: Bucsele bara stabilizare, sunt noi, made in germany.

Bucsele spate de la puntea fatza (parca altfel se cheama pe aici, nu ma pricep): fisurate 50%.

Cu mecanicul in masina, am vazut ca alea fac sa scartie putin cand misc volanul, si sunt gropi.

Suspensiile: cam rigide, dar uscate.

CE SA II FAC?

totodata, as vrea sa o inalt ca sa pot merge pe drumuri rele. Sugestii va roog!

aa, era sa uit. motorul face zgomot de tractor ;-). pot sa il mai reduc? (zgomotu)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in primul rand schimba bucsele alea fisurate, de bascula se numesc :P

Pentru motor, daca e in stare buna fara alte probleme, baga-i un ulei de calitate si ai grija sa fie la nivel. Si motorina buna. Contribuie la sunteul lui si mai ales la sanatatea lui.

Apoi vezi ce se mai aude.

Verifica si bucsele de bara stabilizatoare. SUnt foarte ieftine si se schimba repede.

Bafta!

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa toate astea, fa-i si geometria ca sigur vei avea probleme dupa schimbarea bucselor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ASY -ul e gălăgios prin natura lui, mai ales după 7-8k de la schimbul de ulei. Dă-i un ulei bun şi schimbă-l la timp, la 10000. Caţi km are maşina? Completezi ulei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cererea mea, cei de la Metrotehnica mi-au verificat articulatiile si mi-au comunicat faptul ca trebuie sa schimb bucsele de la bascule, bara stabilizatoare si biletele antiruliu. :angry: :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bara stabilizatoare sau bucsele de la bara stabilizatoare? Iti recomand sa pui bucsele de bascula de Cupra, sunt mult mai rezistente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu,doar bucsele de la bara stabilizatoare, am scris repede sunt la munca si ma cam grabesc.

Oricum as vrea bucse de Cupra, fiindca am inteles din posturile voastre ca sunt bune, insa vreau sa le cumpar eu si sa le montez altundeva, ca mi-au zis la service cat ma costa si era sa lesin. :blink: :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai grija cu montatul altundeva. Eu am facut-o si am patitmit mai mult cand am cosntat ca mi-au stricat consola de aluminiu de pe dreapta. Infiletasera aiurea suruburile. (vezi retarile mele de la postul 123 in jos pe topicul asta, mai sus :blink: )

Se poate intampla oriunde, dar ai grija cum ii pui sa iti stranga bratul in consola dupa ce ti-o schimba.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cornel, bucsele in sine sunt ieftine, cam 70 RON. Costa mult manopera pentru ca include si o reglare a geometriei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, cam nasol.

Pai atunci sa va zic care a fost devizul initial: 1.200 Ron+tva bucse si bielete, manopera inclusa, fara geometrie, asta se plateste separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cornel, iti recomand sa mergi la un service independent. Bucsele de bara stabilizatoare costa foarte putin, cam 60 RON, eu le am cumparate de cateva luni. Se schimba foarte usor, nu implica decat desfacerea unor suruburi de la clemele care tin bucsele, dureaza 10 minute si o poti face si tu. Schimbatul bucselor de bascula costa cam 200-250 RON la un service independent. Despre bieletele antiruliu nu stiu prea multe amanunte despre pret si manopera, insa stiu ca se schimba foarte usor si nu dureaza decat o jumatate de ora. Daca vrei, suna-ma sau vorbim pe PM sa-ti recomand niste serviceuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la un service autorizat costa 250-300 ron + geometria care e foare mult cam 270 ron. Deci nu e diferenta mare decat la manopera geometrie in rest e cam acelasi lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un vecin care si-a deschis service auto, masini straine la un bloc distanta.

o sa duc la el masina pentru o reverificare si apoi daca e cazul o sa fac lucrarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geometria costa 150 RON la Autosoft.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am fost la Sama sa imi pun anvelopele noi.

Fac si schimb de bucse si bielete, iar pretul manoperei + geometria este 450 RON.

Maine imi comand (sau iau daca au pe stoc) bucsele iar saptamana viitoare fac lucrarea.

Vecinul meu de care am pomenit mai sus, inca n-are scule profi si face treaba cam pe genunchi.

Modificat de seat_cornelius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte bun pretul... daca ai nevoie de cod pentru bieletele antiruliu da-mi pm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal...Am bataie pe fata stanga dreapta...mi-am schimbat rulmentii si flansele din capul amortizoarelor o parte din batai au disparut (zgomotele lor erau mici) dar mi-au ramas bataile mai mari care provin de la aceaste piese. ele leaga bara stabilizatoare de bratul amortizorului :D ... se strica repede ....impartasesc aceste experiante sa nu vi se intample si voua sa aruncati cu banii pe fereastra cum imi place mie sa fac :lol:.

Modificat de Toma Aurelian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am zgomote, in afara de scartaieli la limitatoarele de viteza, pentru care suspectez bucsele de la bara stabilizatoare, mai am zdranganeli si trancaneli, pentru care sunt sigur ca vinovate sunt tot bieletele anti-ruliu, cele din linkul tau.

Codul de produs pentru acestea este 6Q0 411 315 M, iar pretul lor e in jur de 100 RON cu tot cu tva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!