Jump to content

Bucse bascula si bara stabilizatoare


underground
 Share

Postare recomandată

Parerea mea e sa nu mai consideram chestia asta ca "defect" al masinii. Hai sa zicem ca e o "particularitate" a ei. Asa ne anunta ea ca se bucura ca pleaca la drum :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 172
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    40

  • Toma Aurelian

    16

  • underground

    16

  • Cornel.B

    15

Da.... dar e suspect ca la mine cand era noua ... nu facea asa..... acum tre' sa schimb prostiile alea ..... dar .... tre' sa mai fac rost de banuti .... abia am bagat 25 de mil in ea..... revizie 60.000, schimbat bucse si ... cam atat. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

25 mil. a fost revizia de 60.000 + schimbat bucse :) ... poate doar daca ai fost pana in Spania sa faci revizia, sau cum...!?!? ca nu inteleg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.... dar e suspect ca la mine cand era noua ... nu facea asa..... acum tre' sa schimb prostiile alea ..... dar .... tre' sa mai fac rost de banuti .... abia am bagat 25 de mil in ea..... revizie 60.000, schimbat bucse si ... cam atat. :)

Chiar asa: ce ti-au schimbat de banii astia? Poate ai facut revizie si ai schimbat distributia!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma stie cineva motivul real/tehnic pentru care trozneste ? Nu e niciun mecanic pe aici ?

Eu am fost cu ea la service si mi s-a spus ca e pefect normal. Dar fara alte explicatii...

fratilor, zgomotul de care cred ca discutati ar putea sa se auda de la planetare .Am patit si eu aceeasi chestie si mi-am suit masina pe elevator si am constatat ca burduful de la capul de planetara dreapta era sectionat si o buna parte din vaselina se imprastiase.Drept urmare am purces la inlocuirea burdufului ,moment in care am constatat ca ,capul de planetara nu este suficient de bine finisat incat sa-i permita sa suporte transmiterea miscarii de la motor la roti in conditii ideale.O perioada de timp zgomotul nu s-a mai auzit dupa care si-a facut simtita prezenta din nou.Am urcat din nou masina pe elevator si am constatat ca se dusese de asta data burduful de pe partea stanga.Inca nu l-am inlocuit dar dupa parerea mea zgomotul va dispare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toma Aurelian

am schimbat bucsele de la bascule cu bucse de cupra :P ... am o zi de cand le-am pus pe masina ...Au disparut o gramada de zgomote(au aparut altele :( ) dar nu sunt sigur de acesta pe care-l discutati in aceasta sectiune :P ... (am facut teste si nu am mai auzit nimic)

negut_adrian....de la planetare? cati km ai cu masina? cat te-a costat reparatia? ce alte zgomote mai ai la masina?(este curios faptul ca noi avem masinile noi si nu avem probleme cu burduful, cauciucul de acolo fiind mai "tanar")

Modificat de Toma Aurelian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa fac si eu operatiunea asta in cateva zile, sper sa scap si eu de multe zgomote. Aurelian, ai facut cumva si geometrie dupa ce ai schimbat bucsele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ne poti spune te rog si cat te-a costat? :( Nu de alta dar trebuie sa fac si eu operatiunea si sa stiu la ce sa ma astept.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucsele costa 65 ron amandoua, le cumparati de la orice dealer. Pretul pentru manopera e cuprins intre 150 si 300 lei, in functie de serviceul unde se face operatiunea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toma Aurelian

da...eu nu ma laud cu service seat. am schimbat bucsele la o cunostinta foarte priceputa care detine un service pret bucse+manopera 200 ron. L-am intrebat insistent de geometrie si a spus ca nu trebuie facuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu merg la service autorizat, de cand cu manopera uriasa la schimbarea ambreiajului am inceput sa ma gandesc daca merita sa mergi la un service autorizat doar pentru o stampila pe cartea de service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toma Aurelian

scriu cate un mesaj mai mare si nu se ataseaza...este unul din motivele pentru care de la ultimul update al forumului nu prea am mai postat pe aici. ma enerveaza :)

on topic: pe scurt merita schimbarea ;)

Modificat de Toma Aurelian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucsele costa 65 ron amandoua, le cumparati de la orice dealer. Pretul pentru manopera e cuprins intre 150 si 300 lei, in functie de serviceul unde se face operatiunea.

Multumesc de info :offtopic:

E vreo diferenta intre bucsele bascula spate de Ibiza/Cordoba normale si bucsele de Cupra? Intreb ca din ce am citit si in aria colegilor de la Skoda, in cazul puntii fata, am inteles ca bucsele de Cupra sunt mai bune si mai rezistente.

OT: Referitor la ce ai spus, parerea mea ar fi ca cel mai bine ar fi daca am gasi un mecanic in care sa avem incredere chiar daca are atelierul in "gradina", ca sa zic asa. Sa devina ceva in genul medicului de familie: mecanicul de familie. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e o diferenta foarte mare, cele normale sunt compuse din 2 brate, in timp ce cele de Cupra sunt pline.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat bucsele de la bascule cu bucse de cupra :lol: ... am o zi de cand le-am pus pe masina ...Au disparut o gramada de zgomote(au aparut altele :lol: ) dar nu sunt sigur de acesta pe care-l discutati in aceasta sectiune :lol: ... (am facut teste si nu am mai auzit nimic)

negut_adrian....de la planetare? cati km ai cu masina? cat te-a costat reparatia? ce alte zgomote mai ai la masina?(este curios faptul ca noi avem masinile noi si nu avem probleme cu burduful, cauciucul de acolo fiind mai "tanar")

am 34000 km.reparatia am facut-o eu.burduful nu este din cauciuc , ci dintr-un fel de plastic turnat si cred ca din cauza asta au cedat asa de repede.vreau sa mentionez ca nu sunt genul de sofer care sa-si solicite masinuta la limita,iar as ta este doar parerea mea, privind provenienta zgomotelor .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Toma Aurelian

ok..pentru ca "merge" forumul(deja ma enerva) o sa-mi mai dau si eu cu parerea pe aici =)) ... dupa 1500km de mers cu noile bucse am ajuns la urmatoarele concluzii. a disparut zgomotul care apare la urcarea bordurilor cu rotile bracate...dar au aparut altele. din pacate multe foarte multe alte zgomote mult mai puternice. m-am mai interesat si banuiala mea este ca normal ar trebui schimbate toate bucsele de la bascule cu unele mai tari.

vw golf 5 are bucsele de la bascule asemanatoare cu cele de la ibiza dar... "aripioarele" sunt doua... in X :lol:. Nu stiu cate tipuri de bucse de bascule exista real pentru ibiza.

In cazul meu dupa schimbarea bucsilor noile zgomote sunt atat de tari incat imi vine sa vand masina.

stie careva toate codurile de la bucsele care apar in zona basculei? (bascula are 3 bucse) si variante de bucse.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toma Aurelian

hmmm...nelamuriri :) stiti cumva de cate tipuri sunt basculele la seat ibiza?

am cautat pe internet tipuri de bucse pentru bascule si am dat de un site.. cred ca destul de util pe viitor pentru toti.

exista mai multe tipuri de bascule valabile pentru ibiza IBIZA IV (6L1).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toma Aurelian

mi-am comandat bucsele bascula(2 bucse pe bascula) de la volksman. ieri le-am primit prin curier.

bucse normale(cum vine masina din fabrica) - pret bucsa bascula fata 45 ron bucsa bascula spate 30 ron.

schimbarea o sa o fac in aceasta saptamana.

Modificat de Toma Aurelian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ceva rezolvari baieti? Si eu cred ca ma "bucur" de simptomele astea...

Eu am schimbat bucsele de bascula acum 8000 km si masina era ca noua, ferma si solida si fara sunete aiurea. Acum mi-a zis mecanicul de la ITP ca sunt cam moi. Oricum masina nu mai e ca atunci cand le-am schimbat. S-a lasat, si acum cand accelerez brusc sau franez brusc, din cauza inertiei bat un pic, se simt niste hac-uri.

Oare de la ele sa fie sau poate s-au tasat alea de la bara stabilizatoare. Eu am 145.000 si nu cred ca au fost schimbate vreodata.

Si mai am o problema, pe autostrada am o vibratie mica in volan, la peste 110km/h si in plus trebuie sa cam tin de volan ca ba se duce intr-o parte maisina, ba in alta - trebuie sa corectez mereu din volan cate putin. In plus oricum cam drage dreapta, fara sa fie din cauza inclinarii soselei.

Ce ati rezolvat voi deci? si ce parere aveti despre problema mea?

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problemele pe care le-ai descris vis a vis de viteza sunt clasice la orice masina: pasii de urmat sunt asa: 1. echilibrezi rotile ,2 reglezi unghiurile 3. dc nu s-a imbunatatit nimic sigur jantele sunt de vine (deformate, descentrate etc) si nu se rezolva decit prin schimbarea lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat...echilibrat, facut directie 2 ori in 2 locuri diferite, jante ok, inversat roti fata cu spate. Anvelopele sunt noi...3000km.

Desi am facut cele de mai sus pr se mentine.

In mers, la viteza mica cand fac usor st-dr din volan , simt cum pe o cirsa de cateva grade volanul merg parca sacadat.

Help ca ma tine asa de 2 luni jumate, parca doar vibratia din volan s-a mai accentuat dupa ultima geometrie la roti.

si mai am cand si cand si o trosnitura pe fata cum descrieti voi aici.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca varianta cea mai pesimista ar fi sa iti fuleze roata din capul de planetara. Se intimpla mai ales daca a avut un soc puternic (trotual izbit cu rotile bracate ) sau ceva de genul asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se simte mereu la fel... alteori se simte mai slab alteori mai tare. Ma gandesc la falnse, sau mai exact la rulment sarcina, care poate e gripat sau turtit (contine plastic, nu e ca la golf). La fel daca ar fi joc in caseta ar fi smucitura la fel mereu,nu cand mai evidenta, cand mai putin evidenta. La fel, daca ar fi din bilete directie ar fi mereu la fel. Ori rulmentul depinde cum se roteste, si probabil ca are o zona deteriorata pe circumferinta. Cand se inatmpla dupa mai multe bracari sa ajunga in zona aia, face beleau respectiva.

S-o ia naiba! Nu exista mecanici. Ia la VW mi-ar lua 190 lei pt o diagnosticare si sunt convins ca or za zica ca nu e nimic. Plus ca cica tre sa fac o lista cu simptomele ca eu nu am voie sa stau cu ei sa le zic. O fac eu pe bucati cred :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Azi am reusit sa schimb bucsele de la bascula. A durat destul de mult, sunt multe suruburi care trebuie desfacute, in plus bucsele se introduc destul de greu in locasul lor.

Ca prima impresie, au disparut multe zgomote ciudate, masina e mult mai silentioasa, mai ales la trecerea peste denivelari si sine de tramvai. Consider ca a meritat modificarea, mai ales ca de o luna si cateva zile bucsa de pe partea dreapta era rupta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin si eu cu o problema, din pacate!

De ieri aud un zgomot ciudat cand misc volanul, undeva de la directie...de afara nu se aude, doar din interior,un carait asa mai fin, dar e un zgomot pe care cred ca nu l-am mai observat acum. Cineva mi-a zis ca poate e o bucsa care suna cand virez, mai ales pe loc sau la viteze mici. Ce ar trebui sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!