Jump to content

Lumini Bord


boond
 Share

Postare recomandată

  • 2 weeks later...

Salut . Ma puteti ajuta si pe mine sa imi pun si eu leduri la blocu de lumini la display si la ce mai este . Vreau sa stiu ce leduri trebuie sa cumpar si rezistentele de cat sa fie. Ms .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu nevoie tot de aceleasi informatii de la cineva care stie. Eu vreau sa pun lumini noi pentru panoul de comanda al aerului, cand am cumparat masina ledurile erau deja arse si as vrea sa pun ceva acolo pt ca atunci cand nu este lumina afara trebuie sa aprind lumina de interior daca vreau sa schimb de pe dezaburire pe incalzirea picioarelor de exemplu. Trebuie sa iau doar leduri, de care, si trebuie sa iau si ceva rezistente sau altceva.

Ma poate ajuta cineva?

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in principiu se pot gasi leduri de 12 V, dar masina nu era prevazuta cu leduri, ci cu un simplu bec. daca ai sa desfaci, ai sa vezi, pe capacul din spate la ce ma refer

daca nu gasesti leduri de 12 V, ai grija ca la ledurile de 2,7-3 V trebuie sa pui si o rezistenta pe "+", mi se pare ca de un kilo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in principiu se pot gasi leduri de 12 V, dar masina nu era prevazuta cu leduri, ci cu un simplu bec. daca ai sa desfaci, ai sa vezi, pe capacul din spate la ce ma refer

daca nu gasesti leduri de 12 V, ai grija ca la ledurile de 2,7-3 V trebuie sa pui si o rezistenta pe "+", mi se pare ca de un kilo

Multumesc mult si pentru atat. :))

Stie cineva mai multe, ma refer la faptul ca e pe aici cineva care a schimbat iluminatul de la panoul de comanda al aerului ??? Cineva care sa fie si pe faza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era un tutorial despre asta, ai citit toate cele 70 de pagini?:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da asa e. si de nu m-am chinuit sa gasec iar site-ul. am gasit un ceas de audi b3 defect si o sa folosesc limbile de la el. sa vedem cand am timp iar de custom si o sa revin cu poze. app ar merge sa pun autocolant alb sau albastru si sa scriu de mana cifrele astept sugestii ca inca stau in balanta si tre sa fac ceva si la cadrane nu doar la limbi. ms mult. o zi buna

pentru cadran te poti duce la o firma de autocaolante ..laris cum ar fi si ii duci un sablon dupa forma ceasurilor si le spui exact cum sa arate scrisul si culoare la autocolant si il pui in locul celui vechi sau peste el ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aa SI INCA O INTREBARE . cE ACE POTRIVESC PE GOLF 3 ? DE LA CE MASINA ? MA REFER SA FIE LUMINATE ASA FRUMOS . MS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite ..eu am pus leduri colorate in spate la blocul de aer..la butoane rosii albe si albastre cu rez de aproape un kilo pe fiecare led...dar problema e ca daca vrei sa pui mai multe sa se vada mai tare lumina nuo sa iti mai incapa capacul la locul lui..si asta e o problema //daca pui numa 2 3 led incape..da nu se vede lumina uniform..daca vrei ceva detalii ...ast intrebari

Modificat de taz21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca poti pune niste poze sa vad . aa si inca o chestie , ledurile ce sunt deja acolo trebuie inlocuite cu ce culoare vrei tu si pusa o rezistenta? sau cum le pui? ms

Modificat de taz21
Nu mai da quote la mesajul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor, s-au scris in urma zeci de pagini, cu poze, detalii, explicatii.....tot ce vreti voi. Nu inteleg de ce reluati topicul asta de la zero, pentru ca n-aveti chef sa va uitati cu cateva pagini in urma.... :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai zimi tu atunci cum faci tu sti macar? sau tiai facut>?

Modificat de taz21
Nu mai da quote la mesajul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, stiu cum se face si mi-am facut....citind doar ce s-a scris pe topicul asta si fara sa mai intreb a mia oara cum se face. Spor la treaba ! Adica la citit !

Modificat de GTI_85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce rau esti GTI_85 :D

Eu am schimbat becul de la blocul de aer dar este mult prea slab. Acolo este doar un singur loc unde pot instala un bec si din pacate nu e suficient pentru a face o lumina acceptabila. Acum, noaptea, se vede ca acolo a fost schimbat ceva dar este mult prea slab si in plus de asta in dreptul butonului de selectare treptelor lumina nu isi face efectul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:P Nu cred ca e rau dar nu are rost sa incarcam inutil un topic cu lucruri care deja s-au discutat si care sunt cat se poate de detaliate. Acest topic chiar poate raspunde la aproape orice intrebare legata de iluminatul bordului, tebuie doar putina munca de cercetare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. vreau sa schimb becurile din spatele display-urilor de km totali si ceas. cele originale sun t de 1,2w iar cele pe care vreau sa le pun sunt de 2w. trebuie facute ceva modificara sau le pot pune fara sa ard ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din experiența mea iți zic ca nu arzi nimica.aceeași operațiune am făcut-o și eu,ba am mai băgat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as vrea sa fac si eu iluminarea ceasurilor din bord sa se vada din spate. cum as putea sa fac acest lucru am ceasuri model TRW

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as vrea sa fac si eu iluminarea ceasurilor din bord sa se vada din spate. cum as putea sa fac acest lucru am ceasuri model TRW

Citeste topicul acesta si topicul "ceasuri bord" si o sa afli solutiile propuse ca s-a discutat si rasdiscutat aceasta problema. Nu e chiar atat de simplu...dar aca iti doresti neaparat se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un update la luminile mele :)

Poti sa-mi dai mai multe detalii legate de luminile de la blocul de aer?

Am incercat sa pun si eu lumini la blocul de aer dar nu se vede mai deloc. Ai pus mau multe, ai pus un bec mai mare? cum ai facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[quote name='hotworm'

cum ai facut lumina albastra de pe cadrane? din ce fel de plastic ai facut filtrul? te rog pune o poza daca poti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din nici un fel de plastic. A intors folia originala invers. Derulati un pic topicul si vedeti cum se face fiecare operatiune. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!