Jump to content

Lumini Bord


boond
 Share

Postare recomandată

@ Changeme mi-ai explicat cum e cu displayul. Dar nu am timp sa ma apuc din cauza serviciului. Acum...una peste alta numai imi incarca. Sa rezolv intai asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in sf pot sa zic si eu ca am terminat cat de cat astazi cu ledurile albastre.. aproape pt ca inca mai am alea pt geamuri e chiar mai greu pt ca e spatiu f mic.. si cum tre sa le bag si rezistenta.. o sa vad ce improvizatii fac pe acolo

uitati aici o poza

mai am putin si de umblat daca vedeti la ledu ala din stanga si poate si ala de la dezaburire.. sa le pun o folie ceva albastru in fata.. e cam puternic

post-64363-1279227245_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

frumos .. Tine-o tot asa

cum ai procedat la blocul de lumini ? ca desi pui alt led are verde pe sub plastic mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da stiu era niste verde acolo.. da sincer chiar nu am scos nici o folie verde nik.. am dat in schimb jos un plastic negru.. alea care este deasupra la plasticele alea in interior care conduc lumina si pur si simplu am inlocuit ledu cu asta albastru.. si cand am pus sa vad cum a iesti era albastru :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca ceva lasati partea acea alba acolo la display ceas deoarece eu am pus led si imi dadea acel punct luminos enervant Acum cu doar o bucatica mica de coperta :blink: mie drag sa merg noaptea afisajul la km ( acela mic)se vede uniform -adika rosu :rolleyes: Urmeaza lumina pe cele 2 ceasuri--dar parerea mea ca un verde mai inchis si puternic da bine cu rosu lucrez la asta si incerc ceva simplu dar de efect fara multe modificari :icon_thumright:

revin cu poze

sal

---

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dac vrei sa nuti mai faca becu punctu ala sau cum ii zici u.ia o bucata de hartie abraziva si freaca becu cu ea si atunci no sa mai focalizeze lumina pe centru ci o sa o imprastie uniform.eu asa am procedat si a mers.bafta

Modificat de claus_tazz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-am reusit sa schimb ledurile la alea de geamuri ( de unde deschizi/inchizi geamul ).. prea mic locul nu stiu .. am luat leduri de 3mm.. dar nu stiu ce rezistenta sa bag.. am incercat tot cu dalea 750-790 care am pus si la bord si restu dar sunt f mari si abia am loc..

voi cum ati reusit ? ati cumparat alte rezistente mai micute ? de cat daca e ? ms

mai am asta de facut.. cu ledurile la astea de geamuri.. si sa inversez folia pt display sa pun un scotch albastru ceva sau rosu sa vad cum vine.. deci doar trebuie sa inversez folia de pe displayu ala cu grija, s-o intorc si pe urma banda de scotch vine in spate nu ? pe partea cealalalta lipesc?

Modificat de earthquakero
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat acum doua zile bordul jos. Asa cum m-a invatat Changeme. Mi-a luat ceva timp ca mi-era frica sa nu rup vreun plastic (si asa am demontat aproape tot) Si cum spuneam, l-am dat jos, si cum nu am avut alt model de ceasuri le-am lasat tot la fel numai ca i-am schimbat folia aceea verde care lumineaza. Am decupat un dosar de plastic albastru si dupa cea originala am croit-o pe aia albastra. Ce e drept...nu lumineaza chiar asa puternic deoarece am lasat becurle originale (2W) din cauza ca nu am avut altele . Zilele astea cand voi face rost de bani imi voi cumpara 2 becuri mai puternice.

Tin sa precizez ca lumina bordului este una linistitoare, nu tipatoare ca sa te orbeasca. Mie unu' imi place mai mult pe albastru. Poze nu am de unde sa pun pentru ca nu am camera digitala, iar cu telefonul va dati seama cum se vede noaptea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-am reusit sa schimb ledurile la alea de geamuri ( de unde deschizi/inchizi geamul ).. prea mic locul nu stiu .. am luat leduri de 3mm.. dar nu stiu ce rezistenta sa bag.. am incercat tot cu dalea 750-790 care am pus si la bord si restu dar sunt f mari si abia am loc..

voi cum ati reusit ? ati cumparat alte rezistente mai micute ? de cat daca e ? ms

la comuatoarele pt. geamuri am folosit rezistente smd de 1k.

Modificat de b-66-six
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a ok deci smd de 1k o sa caut maine.. sunt mai mici nu ? ca astea care le am eu.. sunt cat ledu :lol: sau chiar mai mari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit sa fac si alea de la usa :rolleyes: cu rezistente smd 1k cum mi ai spus.. au iesit bn .. mai am de inversat folia aia de display si pe urma mai dau o poza :blah_: ms de ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-am reusit sa schimb ledurile la alea de geamuri ( de unde deschizi/inchizi geamul ).. prea mic locul nu stiu .. am luat leduri de 3mm.. dar nu stiu ce rezistenta sa bag.. am incercat tot cu dalea 750-790 care am pus si la bord si restu dar sunt f mari si abia am loc..

voi cum ati reusit ? ati cumparat alte rezistente mai micute ? de cat daca e ? ms

mai am asta de facut.. cu ledurile la astea de geamuri.. si sa inversez folia pt display sa pun un scotch albastru ceva sau rosu sa vad cum vine.. deci doar trebuie sa inversez folia de pe displayu ala cu grija, s-o intorc si pe urma banda de scotch vine in spate nu ? pe partea cealalalta lipesc?

Eu la geamuri am bagat ledurile in butoane si am legat rezistenta direct pe firul de plus care vine in mufa si alimenteaza ledul. Merge perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal,

ca tot suntem la lumini de bord,am si eu o problema care a aparut recent si anume:

am obs ca in momentul in care pun contactul se aprind si pozitiile sau luminile de interior(bloc lumini,butoane,)in cazul in care iau contactul se sting la loc dar cu efect de FADE-OUT...fapt ce-mi spune ca este un scurt sau un contact imperfect....mentionez ca fara contact pus pozitiile se aprind si de la butonul lor dar parca si acolo la stingere au acelsi efect...

ce ziceti de unde sa incep ????

va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

di pacate nu am cu ce sa fac poze iar cu telu nu ies bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la orce vw sw aprinde ledul de la lumini cand pui contactul(ca sa vezi unde este butonu) nu cred ca est cev ain neregule.dac ar fi scur sau contact imperfect nu sar mai aprinde.parerea mea.iar cat despre stinsu .nu cred ca este vreo masiana la care sa se stinga instantaneu cum iei contactu.dac gresesc sa ma corecteze cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dati-mi niste idei cu ce pot inlocui folia aceea verde care lumineaza ceasurile. Am pus o folie dintr-un dosar de plastic dar nu trece lumina prea bine prin ea. Se vede ca si cum ar fi lumina originala data la minim din variator. La inceput nu ma deranja dar acum am vazut cand esti mai obosit...parca te oboseste si mai rau ca te uiti mai ca orbetele :huh: . Daca pun banda izolier se schimba ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea nu cred ca va lumina mai tare pt ca este la fel de incolora ca si coperta. incearca sa o dai jos detot si sa pui leduri colorate.eu asa am direct leduri si se vede desturl de bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ clauss_taz m-am gandit prima data sa pun leduri colorate dar unde le gasesc? Pentru ca am cautat si din contra...erau normale si plus de asta aveau 1.1W fata de cele originale de 2W. Deci erau mai slabe. Alte idei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alea de 1.1W de care zici tu sunt tot becuri, nu sunt leduri. Leduri de toate culorile si intensitatile gasesti la magazinele de piese electronice de pe str. Maica Domnului din Tei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa mentionez ceva, sper sa nu mi se ia in nume de rau dar am vazut ca se mai fac anumite confuzii intre led si bec..si de aceeia as mentiona ca becurile sunt ASTEA

si ledurile ASTEA

Modificat de Darkgrin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Darkgrin GRESIT! Becurile de bord nu arata asa. :D Aceste becuri prezentate de tine se gasesc in plafoniera si la pozitie din cate am vazut eu. Becurile pentru bord sunt altfel...nu am unul la indemana sa-i fac poza. Si sa inlocuiesc becurile originale cu leduri sa fac tiganie nu imi place. Vad eu ce folie gasesc . Bafta si numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am gresit cu nimik daca te uiti mai atent :icon_cheesygrin: eu doar am dat exemplu asa: ce este un BEC si ce este un LED pentru a nu se mai face confuzii (nu neaparat de tine, poate unii chiar nu stiu diferenta, si nu este nimic grav in asta)... NU CORECTA LUMEA AIUREA.. nu am scris nicaieri ca acela este un BEC DE BORD...doar un simplu bec

Modificat de Darkgrin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu ledurile se gasesc la aproape orice magazin de piese auto.in special la cele de"tuning"si sunt cam toate culorile.si cunt chiar mai puternice decat orce alt bec de bord.acum dac nu vrei sa mai pui coperta sau altceva nu ai ce face decat sa cauti prin magazine.bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Darkgrin nu te mai crispa asa si nu e neaparata nevoie sa scrii cu bold. Care este diferenta dintre led si bec si cum arata acestea...ne-au mai povestit niste "stiutori" asa ca te rog frumos...nu am zis-o cu rautate si nu incerca sa o scalzi ca intentia ta aia era. Oricum te-ai bagat aiurea in discutie.

Bafta si imi cer scuze daca ti s-a parut mai "intepat" la adresa ta postul precedent.

P.S ....pe viitor poate vei da si tu niste explicatii calde si clare cum dau alti baieti de aici de pe forum.

Modificat de phun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!