Jump to content

Lumini Bord


boond
 Share

Postare recomandată

ai idee daca aceste ce se potrivesc direct p axul motoraselor sau trebuie adaptate.....eu am gasit unele de peugeot 305 si nu prea vin deloc pe ax !!!

DAR DE LASAT NU MA LAS.....GASIM NOI O SOLUTIE Sal daca ii dai de cap sa ne spui si noua :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt MIHAI1 cred ca de aici am sa incep eu....defapt de aici am cam facut tot....acum inca nu am demarat lucrarea ca am un coleg cu aparat de incalzeste pt gsm service si cu el tre sa dau jos cesurile digitale jos de la bord....am mai facut-o de 2 ori da s-a cam scirbit si astept momentul oportun si o "canicula" puternica sa-l tenteze citeva beri reci...

ai aici linkul cu tot :

http://translate.google.com/translate?js=y&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&layout=1&eotf=1&u=http%3A%2F%2Ftachoumbau.com%2F&sl=de&tl=en

multa bafta :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Si eu mi-am schimbat ieri becul de la ventilatoare si se vede mai tare pe centru si mai slab pe cele laterale.Cum se poate monta led pe fiecare?Am cautat putin dupa acele becuri si pana la urma am gasit.Vreau sa intreb acolo la bricheta am vazut ca sunt 2 mufe.Pt ce sunt 2?Una merge la bricheta si cealalta la scrumiera?Eu nu am lumina la scrumiera.Nu stie nimeni cum sa fac cand bag in masalier sa se aprinda avariile?mersi

unde ai gasit becuri??? eu sunt din buza. am umblat la toate magazinele si nici unul nu aveau.imi trebuie si mie becuri p ceasurile din bord si pt cel de la ventilatoare.multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Rey18 - Cam la toate magazinele de piese auto gasesti becuri colorate pentru bord. Cel putin aici la mine....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti cumva care este siguranta pentru lumina din bord ? Vreau sa vad daca e ciupita sau ceva pentru ca lumina din bord ( la ceasuri si la temperatura ) nu ramane aprinsa , se aprinde si se stinge la loc . Luminie la becurile de la trapa functioneaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca trebuie sa scrie pe capacul de la sigurante....nu are cum sa nu fie......trebuie sa fie ceva de genu dash lights....sau ceva asemanator.....insa tind sa cred ca este siguranta nr.21....

Modificat de 2_Be3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti cumva care este siguranta pentru lumina din bord ? Vreau sa vad daca e ciupita sau ceva pentru ca lumina din bord ( la ceasuri si la temperatura ) nu ramane aprinsa , se aprinde si se stinge la loc . Luminie la becurile de la trapa functioneaza

daca se aprinde si se stinge fii foarte sigur ca nu are treaba cu siguranta caci daca ar fi fost siguranta dusa nu sar mai fi aprins deloc. daca vrei sa explici mai pe indelete ce se intampla,unde ai si unde nu ai lumina sau daca ai lumina la rozetele de la aerul cald/rece poate te ajut sati rezolvi problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma cam indoiesc ......daca ar fi asa ar trebui sa mai aiba si alte anomalii dar totusi se aprind si apoi se sting nu,nu cred altceva se intampla acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar acum am fost la masina si am tras toate sigurantele sa vad cand se stinge lumina la bord si culmea.... nu s-a stins deloc ,deci tins sa cred ca lumina la bord nu trece prin sigurante ceea ce e putin ciudat.totusi tu desfa borddul si reintrodu mufeke in el poate e vreun contact imperfect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar acum am fost la masina si am tras toate sigurantele sa vad cand se stinge lumina la bord si culmea.... nu s-a stins deloc ,deci tins sa cred ca lumina la bord nu trece prin sigurante ceea ce e putin ciudat.totusi tu desfa borddul si reintrodu mufeke in el poate e vreun contact imperfect

ha nu exista sa nu treaca prin siguranta lumina bordului asta numai in situatia daca nu sa intervenit niciodata asupra faptului cu vreo improvizatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

buna dimineata.va rog mult daca eate cineva din zona cluj-ghela-dej care ar dori sa ma ajute si pe mine sa-mi schimb culoarea bordului (cesuri,consola ventilatie,bloc de lumini).am citit toate posturile si cel mai groaza imi e de consola de ventilatie.va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca ai citit. Daca citeai vedeai ca cineva explica cel mai simplu mod de a schimba lumina consolei. Dai jos "masca" aceea care are 3 gauri pentru ventilatie, desfaci cele 4 suruburi si ii pui un bec alb de pozitie . Daca vrei sa iti lumineze rosu, albastru sau mai stiu eu ce culoare pui pe interiorul "mastii" din plastic izolier cu culoare dorita. Nu iti fie frica pentru ca nu ai ce sa strici daca esti un pic atent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intradevar.. doar ca.. sunt 6 suruburi (mai sunt doua sub scrumiera).. iar la butonul din mijloc.. daca-l desfaci.. plasticul care conduce lumina e verde.. trebuie sa mergi in dezmembrari sa gasesti un plasticel d-ala transparent.

post-34876-1285768836_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:blink:

N-am mai vazut asa ceva . E cumva de pe modelul ala cu motor electric ? golf city stromer ?

sau are sirocou OEM ?

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu conteaza...mie imi trebuie doar simbolurile astea: apa, ulei, faza lunga, baterie, frana de mana! atat!...eu am 2E pe a mea, benzinar!

So, daca aveti careva asa ceva...nu conteaza de la ce: VW, Renault, blablabla, mie imi trebuie astea 5 simboluri iluminate din spate, ca pe passat-ul meu, sunt desenate si au deasupra un LED!...iar eu vreau sa fie iluminate simbourile!

Apropo, mai exista useri pe aici cu 2E? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo, mai exista useri pe aici cu 2E? :D

da eu am tot 2E ,2.0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off: am deschis eu un topic la "Passat B4 si mai vechi", unde mai caut useri cu 2E!

sa revin la subiect, nu are nimeni "panglica" aia cu martorii, nu?! :(

Si in legatura cu luminile de la rotite, la mine erau 2 LED-uri ce iluminau picioarele, cand am cumparat masina! Alea le-am atasat in spatele cerculetelor care disperseaza lumina(unul la nivelul de ventilatie, in capatul cercului, partea superioara, iar altul tot in partea superioara, la pozitile de ventilatie), si am mai adougat unul de la o bricheta(albastru), tot pe capatul cerculetului de la pozitile de ventilatie, insa partea inferioara, ca e rupt de jumatate si nu mai circula lumina prin el!

Tin sa precizez ca paianjenul, l-am dat jos, iar pentru luminile din capatul rotitelor, am LED-uri Rosi! Atasez doua poze!

post-53150-1285879479_thumb.jpg

post-53150-1285879485_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
daca se aprinde si se stinge fii foarte sigur ca nu are treaba cu siguranta caci daca ar fi fost siguranta dusa nu sar mai fi aprins deloc. daca vrei sa explici mai pe indelete ce se intampla,unde ai si unde nu ai lumina sau daca ai lumina la rozetele de la aerul cald/rece poate te ajut sati rezolvi problema

nu mi se aprind luminile de la ceasuri si cele de la caldura ! Cele de la trapa se aprind .

Daca apas tare cand invart butonu pentru faruri se aprind becurile dar dupa un timp se sting la loc . Cateodata se aprind si fara sa apas tare

post-72516-1286991046_thumb.jpg

post-72516-1286991051_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e defect blocul de lumini!

Fi atent, exact asa am patit si eu: desfa blocul de lumini si fa o legatura intre firul albastru si cel rosu parca! nu mai stiu exact intre care am facut eu. Apoi am pus un intrerupator pe acel fir, pana imi cumpar alt comutator de lumini, ca nu am chef sa dau 75RON pe unul nou!

Maine dimineata, am sa iti zic exact culoarea firelor!

SAU: desfa bricheta si leaga cele doua fire intre ele, sa vezi ca o sa ai lumini la ceasuri, ventilatie, bricheta!

Cele de la trapa si cele de la geamuri, nu au treaba cu cele mentionate mai sus, ele se aprind doar pe contact!

Numa bine! dimineata iti zic exact ce fire trebuie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa faci si o poza maine la firele alea ? Ca nu prea inteleg ce trebuie sa fac :D . Este prima mea masina si mi-e frica sa ma bag in din'astea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!