Jump to content

Lumini Bord


boond
 Share

Postare recomandată

daca displayul de sub turometru nu mai afiseaza ora se poate face ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai umblat la el si apoi nu tia mai afisat ora... inseamna ca nu lai pus bine la loc.alea 2 parti de langa oglinda aia au niste conductori pe acolo numerotati... trebuesc pusi asa cum erau... ori nu e strans destul de bine pe placa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu iti mai apare nimic pe display?

incearca sa cureti contactele pe placa cu o radiera unde vin elastomeri de la display.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sebastian_alex

Stiu ca acele display-uri sunt foarte sensibile. In caz ca le-ai desfacut sau ai umblat la ele :(

Stiu de la cineva care a incercat sa schimbe ledurile aflate la display-uri si in prima instanta le-a stricat, desi a folosit un aparat pentru dezlipirea usoara a display-urilor.

Sfatul meu: dute la cineva specializat pt a rezolva problema sau schimba ceasurile de bord cu totul.

Sper sa scapi ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat ceasurile de pe un golf din germania, e modificata lumina, e albastra, dar e modificata si lumina displyurilor deci a fost umblat la ele.Voiam sa stiu daca pot face eu ceva, sau sa fie dus displayul :blink:

Modificat de Florin..
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt doua modele de display-uri la bordurile de g3,la cele mai vechi display-ul face contact cu placa cu circuite printr-un cauciuc,la celalalt model display-ul e lipit de placa prin niste pini,acum depinde ce model ai tu,daca e primul model trebuie desfacut si curatat,daca e al doilea model si cel care a facut modificarea la lumina nu a fost un pic meserias ca acolo trebuie mai multa atentie ar fi putut distruge diaplayul,cel mai bine desfaci si vezi ce este acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sebastian_alex

Mare atentie cand desfaci.

Eu te-as sfatui sa nu mai umbli la lumina de la display-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare. am si eu o intrebare pentru cei care aveti acele de la bord iluminate. de pe ce masini se potrivesc pe golf3?

Modificat de MS88NFS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am inteles eu, de la Renault 19 si Cielo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cele de pe golf 4, si eu caut dar fara vreo sansa sa gasesc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok. mersi. o sa caut si eu. sa vedem poate poate gasesc ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dupa multe modificari, am ajuns pana la urma tot la varianta originala/stock icon_wink.gif .

La consola de aer am folosit un bec BOSCH de 2W in loc de 1.2W si am curatat paianjenul cu apa si sapun, rezultatul este pe masura icon_biggrin.gif .

La geamurile electrice am pastrat modificarea pe alb, totusi vreau sa le schimb cu unele originale, daca exista cineva interesat de schimb, cu cea mai mare placere.

post-43351-0-77152400-1295288010_thumb.j

post-43351-0-87594100-1295288026_thumb.j

post-43351-0-45049000-1295288030_thumb.j

post-43351-0-43193100-1295288034_thumb.j

post-43351-0-49397800-1295288037_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@thorium232 ce ii chestia acea cu termometru/ceas. ceva extra de golf 3 de care nu stiu eu ? :P

O poza pe lumina se poate ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MS88NFS : acele de la Audi 80 stiu eu si renault mai vechi .practic nu sunt limbi luminate sunt transparente si punand un bec in spate se lumineaza . am vazut facuse cineva pe 3 culori in functie de viteza si turatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@thorium232 - faina treaba ai facut tu acolo! :)Eu unul, desi as putea sa`mi trag totul in verde, prefer sa raman la VW, sa nu o dau in skoda! :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MS88NFS : acele de la Audi 80 stiu eu si renault mai vechi .practic nu sunt limbi luminate sunt transparente si punand un bec in spate se lumineaza . am vazut facuse cineva pe 3 culori in functie de viteza si turatie.

acele de audi 80 nu se potrivesc. golfu 3 are axu mult mai subtire decat la audi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Teoretic orice limba transparenta se poate adapta pe golf 3. cat despre ace de audi 80, am folosit, e mai mult de munca dar merita efortul depus. Atasez o poza, bord de golf 3 cu limbi de audi, beneficiarul lucrarii este din Baia Mare.

O zi buna

Modificat de MKA III
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arata super. imi poti da niste datalii / instructiuni? mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deoarece mie lumina imi vine de sus, ca si la MK III, intreb care e sistemul de iluminare ale acestor ace?...

se monteaza sub ele LED, sau vin cu asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Ca informatie ar fi: "butonul" acului de golf 3 intra perfect in interiorul "butonului" de la acul de audi. Doar l-am lipit unul peste altul. In prealabil am scos tot ce se putea din acul de audi, mare atentie insa ca limba sa fie paralela cu cadranele altfel o sa aveti surprize gen: sa ramana acul "intepenit" la 130 Km/h asta daca sunteti pe autostrada. Cat despre led-uri eu am folosit la vitezometru si turometru cate 4 leduri de 3 mm cu lupa dispuse in forma de patrat iar la ceasurile mici 3 leduri dispuse in triunghi toate in jurul axului motoraselor. Ledurile recoman da fie pilite pana la limita filamentului astfel incat in limba sa fie o lumina continuua si difuza. Mare atentie la infigerea acelor sa nu fie prea adanc infipte, sa fie blocate de led-uri, rezultatul: adio motoras dupa primul contact la 12 v. Daca mai sunt alte intrebari? in limita timpului o sa raspund.

O seara placuta

Modificat de MKA III
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate gasi pe internet becuri gata pregatite pentru bord?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@ MKA III am auzit din cautarile mele pe internet ca ceasurilor 20 - 200, adica cele "MOTOMETER" (pe parghie) nu li se pot adapta ace luminate. Asa este?

Pun si un link pentru cei ce intreaba si nu cauta pe forum. Un DIY

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@phun: se pare ca tu nu urmaresti forumul, acest DYI a mai fost pus de nenumarate ori. o zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!