Jump to content

Lumini Bord


boond
 Share

Postare recomandată

@ hotworm ai putea sa zici cum ai curatat lipiciul de pe foliile de la display'uri? eu m-am chinuit cu spirt si acetona de mi-a venit acru si tot n-am reusit :(

Modificat de SethBv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am sters lipiciul...am incercat si eu de m-am urat...Am lipit un scoci transparent peste...si am scos bulele de aer dedesubt. Sa se vada ok.

Am facut chestia asta si pt. ca la curatare am indoit un pic folia acea si nu mai statea ok, deci l'am fixat cu scoci :D

Poti sa-mi dai mai multe detalii legate de luminile de la blocul de aer?

Am incercat sa pun si eu lumini la blocul de aer dar nu se vede mai deloc. Ai pus mau multe, ai pus un bec mai mare? cum ai facut?

Eu nu am bec mai mare. Am 9 leduri si o chestie din plastic care conduce lumina in plus la butonul din mijloc.

Iti pun poze maine ca nu am acuma.

Modificat de hotworm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am sters lipiciul...am incercat si eu de m-am urat...Am lipit un scoci transparent peste...si am scos bulele de aer dedesubt. Sa se vada ok.

Am facut chestia asta si pt. ca la curatare am indoit un pic folia acea si nu mai statea ok, deci l'am fixat cu scoci :D

Eu nu am bec mai mare. Am 9 leduri si o chestie din plastic care conduce lumina in plus la butonul din mijloc.

Iti pun poze maine ca nu am acuma.

Multumesc pentru informare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.

cu putina rabdare, lipiciul de pe folia de la display se da jos daca dai cu degetul pe ea sub apa fierbinte. am rabdat dar am reusit sa indepartez cleiul.recomand rabdare la dat cu degetul pe plastic pana se duce.

o seara faina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare la cei care au desfacut ceasurile... ce tip de becuri sunt acelea care lumineaza ceasurile, din partea de sus? Sunt doua si arse amandoua si nu stiu cu ce tip sa le schimb. Am tot cautat in topic da zau ca nu am gasit.

Multumesc de ajutor,

Cristian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt aceleasi tip ca si cele de la martorii luminosi numai ca au 2w in loc de 1,2w

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. La mine cele de la martori au 1 ...Se gasesc si mai mari de 2W ? Sau leduri ceva? Ca eu am vopsit becurile alea normale cu spray rosu dar parca s-a facut portocaliu ca la BMW :)) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate ca la un Golf 3 1.6ABU din 93 sa nu am becuri la cele trei schimbatoare de la A/C?Eu de cand am masina nu s-a aprins nimic vreodata pe acolo :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai fi citit putin mai in urma ai fi vazut ca defapt e un singur bec, cu un "paianjen" de plastic ce imprastie lumina. daca e ars becu, nu se aprinde climatizarea. simplu, nu? :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

phun eu nu ma refeream la disply-urile de ora si km totaliam facut si eu operatiunea asta. app pune-ti foliile care le deslipiti de pe display in apa calduta 5 minute dupa care stergeti cu un servetel fin. eu ma refeream la lumina albastra care bate de sus. am incercat cu o folie dar a iesit cam naspa. in sensul ca era cam slaba iluminarea. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o mica intrebare. M-am pus sa imi schimb luminile de bord dar in timp ce desfaceam ledurile care lumina bordul, cele 2 de sus, mi s-a rupt soclul in care sunt ele fixate :(. Stie cineva de unde pot face rost de asa ceva, sau daca pot improviza ceva ? Acum merg cu masina dar nu vad decat afisaajul electronic.

Pentru cei care au patit asa ceva as avea nevoie de o parere a voastra.

M-am gandit sa merg la dezmembrari dar nu cred ca o sa ma lase aia de acolo sa iau eu doar acele 2 socluri/stative pentru leduri de care am eu nevoie.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti cumpara becurile noi-noute cu soclu, cu 1-2 ron bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii despre ce fel de soclu este vorba ?

Sigur gasesc asa ceva in magazine (led+soclu) ?!

Eu am gasit doar ledul cu 2 lei :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai citeste o data: BEC cu soclu(la piese auto). Ma mir ca ai avut leduri, ca normal sunt becuri (sper ca le deosebesti). Exista si leduri cu soclu la magazinele de componente electronice.

Din astea e normal sa ai (bec) :

nt10143.jpg

Asa arata ledurile (nu se pun din fabrica, la iluminarea generala) :

201017101945653.jpg

Modificat de GTI_85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit doar ledul cu 2 lei :)

E bataie de cap sa faci modificare . Ma refer sa lipesti leduri cu rezistenta...bla bla...mai bine cauti leduri cu soclul potrivit bordului, pana gasesti. Eu cel putin asa o sa fac sau...pana imi vine in minte o idee ce sa folosesc ca sa iluminez bordul. Ma gandeam la o banda d'aia de leduri dar dezavantajul este ca ma va orbi...cred. O sa fac o incercare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GTI_85 iluminarea bordului la mine se face cu leduri, ca in poza nr.2 afisata de tine putin mai sus. Are exact aceleasi cleme laterale pentru prindere si sus si jos, in partea de jos face contact cu o lamela de unde isi ia tensiunea si una pentru nul.

Masina este din '97 si poate de aceea are leduri deja si nu becuri asa cum credeai tu. Ca nu se face din fabrica cu leduri...uite ca la mine este cu leduri, nu stiu de ce.

Multumesc mult pentru informatii si o sa postez aici pe forum rezultatul obtinut in urma modificarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GTI_85 ledurile din partea de sus, cele 2, pe acestea vreau sa le schimb.

sany0033.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din 2 motive as spune ca alea nu-s leduri ci becuri !

1) vezi ca plasticul din jur e ingalbenit de la caldura - ledul nu degaja caldura

2) par sa fie negre = arse , iar un led ars ramane la fel ca si cand e nou

Deci daca asta e bordul tau real, alea-s becuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pana la urma sunt becuri...:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate am observat eu orice bec ai pune sau led/smd etc tot nu iti va lumina uniform temperatura si combustibilu , eu am montat 6 leduri de 12 v fara nici o rezistenta mai ramane sa montez inca 2 la un unghi diferit ca sa se vada si indicatoarele mici 100%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot pune 6-7 leduri normale la 12V daca sunt legate in serie, deci nu e nevoie neaparat de leduri de 12V care sunt mai scumpe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai am dat 1 leu pe un led de 12 v , nu mi se pare mult intradevar se poate pune si asa dar poate vreodata ai o tensiune mai mare de 13 V si se pot arde ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!