Jump to content

Probleme faruri/stopuri Polo 9N/9N3 (schimb becuri, demontare, etc.)


kikimiki
 Share

Postare recomandată

Salutare, am o problema la masina si vreau sa cumpar un far.

Dintre cei care si-au montat faruri Angel Eyes, are cineva un far obisnuit de vanzare?

Masina e Polo 9n din 2002, am nevoie de farul din dreapta, am masina lovita si nu gasesc nicaieri la dezmembrari, am cautat...au numai cu urechile rupte, sparte si lipite.

Tel meu e 0727.893.210, ma numesc Florin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • Replies 163
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mihai60

    21

  • Michael_9N

    17

  • Aditu

    9

  • STC

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am o problema cu reglarea pe inaltime a unui far,cel din dreapta cum privesti masina din fata,nu mai functioneaza.Cred ca problema o am mai demult pentru ca tot primeam flash-uri noaptea ca si cum mergeam cu faza lunga si ii orbeam pe cei din fata si ma gandesc ca poate e ramas blocat in sus si de aceea. Am cautat pe schema cu sigurante si am gasit doar una pentru regalrea farurilor(numarul 6)si ma gandesc ca daca pe stanga merge nu are cum sa fie de la siguranta ci o problema la far.Am desfacut mufa cu cabluri ce intra in far dar nu pot sa imi dau seama care dintre fire(8 la numar) sunt alimentarea motorasului ca sa pot masura.Ma poate ajuta cineva cu o schema a legaturilor in acea mufa sau sa imi spuna care fire alimenteaza motorasul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica sigurantele: 6 (5A);43 (15A) - far dreapta si 54 (15A) - pentru farul stang. Poti incepe cu 54 si daca totul este OK mergem mai departe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de ajutor,azi am reusit sa il fac sa mearga. E impropriu spus pentru ca nu stiu ce a avut dar dupa ce am desfacut mufa de la motoras si l-am rotit vreo 30 de grade pana sa deblocat din pozitia de prindere in far si apoi l-am pus la loc si i-am pus mufa a inceput sa mearga. Cred ca se blocase mecanismul de reglare din far sau oxidase contactii din mufa motorasului.Toate sigurantele erau bune.

Am o curiozitate totusi. Cum se procedeaza pentru schimbarea motorasului pentru ca dupa ce am rotit de el si l-am eliberat din pozitia de prindere pe far am incercat sa il trag in afara de cateva ori dar nu a iesit si nu am insistat ca mi-a fost frica sa nu stric ceva.Trebuie scos geamul farului si toate lupele sa ajungi la vreo siguranta ceva ce nu ii da voie sa iasa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu, are o prindere intr-o nuca sferica pe mecanismul farului si o bila la capatul tijei motorasului.

Deci se aplica un mic mai multa forta la scoatere din nuca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna ziua,

De ceva timp nu merg luminile de pozitie pe spate stanga, plus farul fata stanga. Cred ca nu este becul de vina, ci siguranta. Nu am reusit sa gasesc care siguranta e defecta. Multumesc din inima cui ma ajuta

Cu stima, Dan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumpara un aparat de masura da-l pe continuitate si verifica sigurantele cu el . E mult mai simplu si nu da gres. Poti avea siguranta arsa si sa nu vezi daca te uiti la ea. Daca nu merge ai schema pe spatele panoului de sigurante si o poti identifica usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

sal am si eu o problema cu motorasul ce regleaza cum sa bat lumina am cand dau sa reglez pe pozitia 3 sa bata jos motorasul se aude ca merge in gol nu regleaza la farul din dreapta am incercat sa ajung la motoras da nu am gasit nici un surbu la capac :dry: :icon_confused: si nu stiu ce sa fac ca sa ajung la el. http://imageshack.us/photo/my-images/525/83551666.jpg/

Modificat de stanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

imi poate spune si mie cineva ce cod are motorasul de la polo 9n? Se intampla sa fie 1J0 941 295 B?

Tatalui meu nu-i merge reglajul pe dreapta si i-a zis mecanicul ca ar fi problema la piciorusul motorasului(ca ar fi tocit?!? si nu mai agata).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Posibil sa fie cam tardiv raspunsul meu dar daca te uiti pe prima pagina a acestui topic vei vedea codul de motoras regla pozitie far.

Problema este ca exista la Polo doua tipuri de motorase. Sunt diferite ( cod diferit, parca si alta fixare - unul Valeo si al doilea Bosch ).

Ce cod ai trecut tu am avut si eu. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ptr cine e interesat am 2 faruri polo 9n cu motorase functionale. Sunt "bebelus" si nu pot sa postez in Donatii. Farurile sunt plesnite, urechile de prindere sunt rupte si partea interioara sparta( am dat masina imprumut si a fost lovita) dar motorasele sunt functionale. Cine le vrea sa ma contacteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tatal meu are nevoie de cel de pe dreapta. Nasol este ca nu stiu cand o sa am drum prin Bucuresti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee se regleaza proiectoarele ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Nu se regleaza... Sunt fixe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BA se regleaza, chiar si la polo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 2 months later...

am luat un vw polo 2003 9n si nu gâsesc tabloul de sigurante VÂ MULTUMESC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ovidiu8m: Cum deschizi usa de la sofer, pe partea stanga a bordului (parte a bordului acoperita de usa cand este inchisa) este un capac mare cu o gaurica in partea de jos. Bagi o surubelnita acolo si scoti capacul din cleme (cu grija sa nu le rupi).

Sper ca te-am ajutat. Spor la schimbat sigurante :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Am o pereche de "..."

Ce ai vrut sa intrebi? Mi se pare mie ca tu nu ai citit regulamentul sau nu vrei sa il respecti; ori poate ambele. Te rog sa ai grija si sa revezi regulamentul vwforum. multumesc.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

S-a tot vorbit de faruri cu lupa si angel pe care ati pus xenon dar intrebarea este "SUNT LEGALE?"

As vrea si eu ceva in genul celor de la carpart.de poza in post#12

Modificat de tool
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi`am luat si eu faruri destea cu lupa de 9n dar nu stiu ce sa le fac sa nu se mai abureasca... nu stiu cum naiba sa bag dopurile alea acolo in spate ca au un sistem foarte prost de etansare... ceva sfaturi va rog frumos :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salutare,

Am gasit acesta discutie despre faruri de Polo 9N3 si am o problema la unu din faruri, respectiv cel de pe dreapta.

In urma unei extorsiuni :) , clema de prinde de sus (cum deschizi capota) s-a rupt si ma interesa daca exista posibilitatea de a o inlocui. Tot ce am auzit pana acum este ca trebuie schimbat tot farul ( doar pentru o clema????).

Masina este un Polo 1.4 Tdi cu motor BNV.

Va rog daca exista cineva cu un sfat.

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi si fa-ti comanda de kit reparatie prindere faruri si rezolvi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut, cine are  angel eyes  ,poate face o comparatie , in legatura cu calitatea luminii si a vizibilitatii noaptea,fata de farurile clasice ale masinii,fara xenon,binenteles.merita facuta o asa investitie?va rog astept ceva opinii,multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!