Jump to content

Probleme faruri/stopuri Polo 9N/9N3 (schimb becuri, demontare, etc.)


kikimiki
 Share

Postare recomandată

Nu stiu cum se schimba becurile din stopuri dar si cele care lumineaza numarul de inmatriculare. Stie cineva? Multumesc!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 163
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mihai60

    21

  • Michael_9N

    17

  • Aditu

    9

  • dan 48

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

la cele de la stopuri ai un surub floare pe interior, il desfaci si pe urma tragi usor de stop si iese cu totul.

iar la cele pentru nr. de inimatriculare sunt prinse in doua suruburi mici, le desfaci si ies din locasul lor...

succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
la cele de la stopuri ai un surub floare pe interior, il desfaci si pe urma tragi usor de stop si iese cu totul.

iar la cele pentru nr. de inimatriculare sunt prinse in doua suruburi mici, le desfaci si ies din locasul lor...

succes

Sal

Referitor la becuri. Sti cumva daca in tara au ajuns becuri de pozitie, numar, si altele cu led-uri ?

http://www.polo9n.info/img/anleitungen/anl...leuchtung02.jpg

http://www.polo9n.info/img/anleitungen/anl...leuchtung01.jpg

Merita sa schimb becurile originale din faruri ? Daca da, cu ce ?

Multumesc.

Mihai

PS. Felicitari pentru masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merita sa le schimbi, astea se vad altfel, eu le-am schimbat...si am schimbat si cele de pozitie cu unele exact cum e primul link (pe alb) se vad dragutz, daca nu, poti sa mai pui philips...

p.s. mersi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merita sa le schimbi, astea se vad altfel, eu le-am schimbat...si am schimbat si cele de pozitie cu unele exact cum e primul link (pe alb) se vad dragutz, daca nu, poti sa mai pui philips...

p.s. mersi :)

1. Inteleg ca ar fi frumos sa schimb becurile interioare si de pozitie cu cele cu led-uri. OK.

2. Pentru becurile de far ? Merita sa le schimb ? Inca sunt cele originale ( doi ani are masina ). Sunt patru faruri = 2xFS, 2xFL. Mai albe, mai galbene, FL, FS, ??????

Nu vreau sa patesc ceva la blocul de lumini sau la faruri.

Bordul are in spate leduri albastre ? Sau sunt becuri normale cu o folie albastra peste ele ?

Am vazut ca la Passat culoarea bordului este alba !!!

Multumesc

Mihai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merita sa le schimbi si pe cele de la faza scurta, eu le-am schimbat cu ceva blue vision :) se vad frumos...

iar bordul sunt leduri SMD...uite spre exemplu bordul meu ca am schimabat culoarea la el.

post-1911-1173270646_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci mult. Asa ceva am vazut la un Passat la un stop. Bordul era alb.

Ref. la faruri. Vechiul Passat l-am vandut cu becuri Blue Vision luate de la Meteor.

Sa cumpar toate patru sau doar doua ( interior sau ext ).

Mihai

Modificat de Michael_9N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai ca nu inteleg ? la ce te referi 4 sau 2 ?

doua sunt la pozitii si inca doua la faza scurta. iti schimbi ce vrei acuma...

si interior exterior ??? la ce ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK. mai pe larg.

1. As dori sa schimb in interior becurile din plafoniera cu ceva cu led-uri.

2. In faruri sa-mi pun pe pozitie tot ceva led.

3. In faruri sa schimb becurile ? Merita sa schimb toate patru ? Faza lunga si faza scurta. Pot sa investesc in asta.

4. In spate la placuta cu numerele de inmatriculare la fel cu LED.

5. Acum nu investesc in stopuri. Poate mai incolo. Mai am de crescut un pic calutii :P

As dori sa-ti mai pun o intrebare. Please.

Unde sau la cine trebuie sa merg pentru a-mi schimba iluminarea din bord ?

Sa trec pe ALB. Se poate schimba si in casetofon ?

Persoana respectiva da instrumentele si casetofonul ( VW-Beta ) jos ?

Cu deosebit respect.

Mihai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. poti sa le schimbi, am mai vazut la cineva plafoniera pe leduri albe si se vedea foarte frumos in interior.

2. idem

3. ai putea sa pui mai bine un xenon :)

4. idem1 :)

5. succes.

eu am schimbat ledurile la zextar. de casetofonu nu stiu daca le schimba, cel mai bine vorbesti cu omu...

http://www.zexstar.com/kontact.php?PHPSESS...353c99def867c36

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam mult

Ai si o persoana de contact ?

Mihai

Modificat de Michael_9N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am facut ledurile la dany 0723264207

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o data merci.

Nu mai deranjez pentru problema asta.

Mihai

p.s. nu stiu daca ai observat dar ti-am editat de fiecare data postul, nu mai cita mesajul anterior. Michael_9N

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut

deschid un nou topic dupa cautari intense pe forum cu o curiozitate

azi am discutat cu cineva despre posibilitatea achizitionarii unor piese din dezmembrari din germania la niste preturi frumoase

si mi-a incoltit o noua idee cu care sper sa nu deranjez...

are cineva idee stopurile de la noul model se potrivesc la dimensiuni cu stopurile de la modelul anterior cel cu 4 faruri in fata ?

ma gandeam ca ar fi o combinatie draguta .... pentru masinutza mea un polo fun din 2004

multumesc mult pentru pareri ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am acasa un set de stopuri, daca vrei putem incerca daca se potrivesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult te sun zilele astea inainte sa stabilim cum ne vedem....

multumesc mult inca o data

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate,dar trebuie un pic umblat la cabluri.Informatia o am de pe site-ul polo9N.info.Exista si lamuriri cum se realizeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum difera plansa cu instalatia de becuri intre cele doua modele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dpolo ai idee daca sunt modificari majore ca nu cunost germana si nu inteleg din pacate nimik de pe site-ul acela

multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar fire schimbate:

[url="http://polo9n.info/page.php?p=anleitungen/anl_rueckleuchten9N3&s=Der%20Polo&pn=%20Kabelbelegung%20

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Faruri Angel Eyes cu lupa montate in Polo 9N.

Cum arata si ce probleme am intalnit la montarea lor.

Farurile sunt Depo. Am gasit siteul. Ar fi taiwaneze.

Ce probleme am descoperit.

- Becurile care se monteaza nu sunt asa cum scrie pe carcasa lor ( H1 + H7 ). Ambele sunt H7. Neavand la mine H7 bune pentru faza lunga, am pus ce am gasit in service. Voi cumpara altele.

- Pozitia este cam galbuie. Posibil sa scot becurile de jos si sa las doar cercul. Sunt cinci sus si patru jos.

- Reglajul brut ( mecanic ) este dat la maxim. Adica nu nu pot sa ridic mai sus decat este ( distanta de bataie a lor ). Poate se va schimba cand voi monta becuri cu xenon.

- Lupele sunt retrase destul de mult in interiorul farului.

- Montarea lor a durat destul de mult. Multe fire. Totul este foarte inghesuit la Polo. Setul vine cu prelungitoare / adaptoare ( pozitie ) pentru fiecare far. Este un releu care alimenteaza cu curent mare pozitia celor doua faruri ( 18 becuri de 2.3W ).

- Acum seara am depistat ca unul din becuri faza lunga este montat gresit. Bate foarte aproape. Acest bec a fost montat de mine -_- Posibil ca am zbarcit-o cu ceva.

Ce este OK.

- Reglajul electric functioneaza ( eram speriat ca nu va functiona )

- Lumina este impecabila. Chiar si cu becuri normale - halogen. Farurile vechi nu erau defecte. Parca nu luminau asa. Stand la perete se vede cum lumina nu difuzeaza in sus.

- Mutarea motorului a fost simpla pentru cineva care a mai facut acest lucru. Nu pentru mine. Trebuia demontat din farul nou partea de reglaj manual si in locul lui se monteaza motorul. Asta nu am inteles eu la inceput.

Chiar daca sunt probleme cu ele ( sper sa se rezolve ) sunt ale mele si sunt multumit :angry:

Mihai

post-5732-1206218093_thumb.jpg

post-5732-1206218100_thumb.jpg

post-5732-1206218111_thumb.jpg

post-5732-1206218194_thumb.jpg

post-5732-1206218209_thumb.jpg

post-5732-1206218223_thumb.jpg

post-5732-1206218242_thumb.jpg

post-5732-1206218247_thumb.jpg

Modificat de mihai60
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stii cam cat coasta motorassul pt far , am lovit masina , si trebuia sa schimb un far , iar motorasul original nu se potriveste pe aceasta lampa , asa ca ma intereseaza cam ce pret are un motoras ??? motorasul meu este diferit de al tau , arata asa

ffff.bmp

Modificat de wortex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este de loc diferit.

Este acelasi motoras care este si in farul meu. Vezi ca ai cod in pozele mele de mai sus. Pret afara ~ 25 euro.

Mihai

post-5732-1206285141_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut

Un pret aproximativ pentru faruri poti sa ne dai?. Arata foarte bine, il face mai "rau" pe polo :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

200 euro ( ambele faruri fara motorasul de reglare sus - jos ) cu transport in Bucuresti.

http://www.carparts-online.de/

Mihai

PS. Luate prin cineva de pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!