Jump to content

Procedura Vanzare Masina


4abc
 Share

Postare recomandată

Buna ziua am si eu o problema de genul acestui topic.In vara anului 2011 am vandut o masina unei persoane care era asa de grabit sa i-a masina de a venit la orele 07.30 dimineata ,i-am prezentat masina actele inclusiv cartea si certificatul asigurarea tot ce tinea de acea masina mi-a zis ca nu putem face actele ca se grabeste si ramane sa ne gasim ulterior,mi-a dat suma pe care am ceruto i-am dat masina si toate actele pe care le-am specificat ceva mai sus.OK toate bune si frumoase la un interval de o luna am facut tot contract radiere certificat fiscal tot tot ce tinea de vanzare cumparare rugandu-ma sa nu scriu pe certificat instrainat lui X ca o sa inscrie masina .Pana aici bune si frumoase ma trezesc saptamana trecuta cu o plangere la parchet,adica in anul curent 2013 ca datele de pe certificatul de inmatriculare sunt modificate cu pixu in speta anul de fabricatie din 2001 facut 2004 iar cartea de identitate nu corespunde cu certificatul.Intrebarea mea este ce pot eu sa fac ca nu mai am nimic din vanzare cumparare decat o copie de pe cartea autoturismului.Va multumesc!



Am uitat sa mentionez ca el in acest timp a facut ITP la masina a facut asigurare tot ce-i trebuie unui auto sa fie in regula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 180
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bossake

    11

  • InSecret

    11

  • Marius

    8

  • Clodius

    8

Plangerea din partea cui este? Din partea cuiva care a cumparat autovehiculul de la persoana careia dvs l-ati vandut sau cum?

Cum de nu mai ai nicio copie dupa contract?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 am impresia ca respectivul client grabit era samsar,de asta te-a rugat sa nu scrii pe spate numele lui,sa poata trece el numele clientului. si posibil sa fi trecut cu carioca neagra cifra 4 in loc de 1, sa fie masina mai noua. 

 sau respectivul incearca sa te sperie cu politia sa-ti ceara niste bani sa-i returnezi, ca l-ai pacalit cu anul de fabricatie. uneori merge santajul, omul cinstit se sperie cand aude de procuratura si cedeaza, zice ''ia d-aici 300 euro si lasa-ma-n pace''.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci cine a venit la mine era barbat sustinea ca ia masina pt sotia lui el mi-a dat banii iar pangerea este a unei femei care cred ca e sotia din ce mi-a zis el atunci ca o ia pt sotia lui iar contractul de vanzare cumparare este la primarie ca l-am lasat acolo cand am cerut fiscalul si sincer cine mai credea ca o sa am asemenea problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit,asta e placa clasica, cu sotia. Nu te agita,asteapta sa vezi ce vrea. Daca era ceva real te cauta femeia, iti cerea explicatii....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@floryn34, nu aveai de ce sa lasi contractul original la primarie. Era de ajuns o copie. Incearca sa te duci ca sigur il mai au la dosar.

 

De asemenea incearca sa o contactezi pe femeia respectiva, fa un drum pana la adresa ei si vezi ce vrea. Ea nu a cumparat masina de la tine deci nici nu ar avea cum sa te actioneze pe tine in instanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Vreau sa vand o masina din 2001, omul mi-a zis sa facem procura la notar sa nu mai plateasca taxa, pot sa imi scot masina de la primarie sa nu mai platesc impozit la ea? are motor de 3.000.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Se face un contract de vanzare cumparare cu care iti scoti masina de la impozit. Lui ii trebuie procura doar pt situatii speciale, sa zicem daca ii ia politia talonul, (talonul ramane pe numele tau si el nu are cum sa il recupereze), sau pt cazuri de iesit din tara, cazuri de despagubire la rca si etc.

 

Ideea e sa faceti 2 chestii, odata contractul si odata procura. Strict pe baza procurii nu cred ca poti sa scoti masina de la impozit. Important e sa vrea si el sa faca contract, ca tu scotand masina de la impozit e posibil sa i-o bage lui direct la impozit ceea ce nu stiu cat ii va conveni(asta e o noutate, pana acum nu era asa). Pana acum daca eu cumparam masina de la tine nu mi-o baga direct mie dar acum cand tu te duci sa o scoti masina va aparea la mine chiar daca eu nu ma duceam sa o declar.


Atentie, ca masina aia va ramanele cu numerele tale si actele tale toata viata ei. Asa ca daca vor fi luate amenzi de rovinieta, camere radar sau alte intamplari cu masina ta, acea masina dupa numere si talon ramane tot a ta, deci vor veni pe numele tau.  poti avea unele neplaceri pe termen lung. Dar asta e, e singura sansa sa vinzi masina daca nu are taxa platita. Fiind motor de 3000 nu ii va mai plati nimeni taxa sa o inscrie pe numele lui. Ca sa o vinzi trebuie sa faci un compromis, si asta e compromisul ca poti avea unele batai de cap pe viitor. mai nasol e ca si masina daca se va vinde mai departe tot pe numele tau va ramane chiar daca va trece prin 10 maini. Incearca macar primul vanzator sa fie mai serios. Sau macar sa para :))

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cunostintele mele, de la Primarie nu ti-o va scoate nimeni "fara certificatul de radiere"...este singurul act care o poate face.

in rest, @bossake are dreptate.

Modificat de cridaia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU mai exista certificat de radiere. Odata completata fisa de inmatriculare si pusa viza primariei si se elibereaza fiscalul, masina se scoate de la impozit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te contrazic putin........nu demult am intocmit un contract de vanzare/cumparare facut pe calculator si din greseala nu mi-a iesit la imprimanta si partea cu certificatul de radiere....la Politie la Timisoara, nu l-a luat in considerare din aceasta cauza, iar la Primarie nu a vrut sa radieze masina, pana nu se preda partea cu radierea din contract.

 

deci.....ori mai este valabil, ori nu se aplica peste tot la fel "legea".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bundy a spus corect, autot. nu se mai radiaza de ani buni!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa vand o masina din 2001, omul mi-a zis sa facem procura la notar sa nu mai plateasca taxa, pot sa imi scot masina de la primarie sa nu mai platesc impozit la ea? are motor de 3.000.

 

Multumesc

   Oare nu ai putea sa incerci sa vinzi masina in alta tara unde nu sunt asa de persecutate masinile cu motor mare? Pusa pe un site din Bulgaria de ex.? A mai facut cineva asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Am o intrebare care sper sa nu para prea stupida: La vanzarea unu autovehicul cine trebuie sa pastreze certificatul de inmatriculare ? Vanzatorul sau cumparatorul ?

Intreb pentru ca eu stiam ca trebuie predat cumparatorului, doar ca spre surprinderea mea vad ca pentru radierea masinii e nevoie de certificatul de inmatricualre.

Deci cum sa pot radia masina eu (fostul proprietar) daca predau certificatul cumparatorului, care stiu ca are nevoie de el pentru a inmatricula masina pe numele lui ?

Va multumesc pentru eventuale raspunsuri !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se radiaza doar de la impozit. Ca sa o radiezi de la politie trebuie sa "pastrezi" si numerele, cartea, talonul. Dar nu mai e nevoie sa o radiezi de la politie. Se radiaza doar de la impozit si asta se face pe baza contractului de vanzare cumparare plus evident copii xerox dupa carte, talon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihaibzgica

Am citit recent intr-un articol ca sunt blocate inmatricularile masinilor SH (http://www.gandul.info/auto/inmatricularile-masinilor-second-hand-in-romania-sunt-blocate-10906249). Fiind in prezent in procesul de inmatriculare a unui auto (am vandut unei rude), sunt putin ingrijorat.

Cumparatorul a fost ieri la ANAF sa ceara dovada ca nu a fost recuperata taxa pt emisii poluante, a facut cerere si i s-a zis sa revina peste 2 saptamani. In articolul respectiv se mentioneaza faptul ca cei de la ANAF nu au trecute toate incasarile din acele taxe...ar fi oare vreo problema in conditiile in care cumparatorul are absolut toate actele in original, inclusiv chitanta cu plata taxei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Revin, am primit dovada si am inmatriculat auto fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Buna ziua, as avea nevoie urgent de cateva sfaturi avizate pentru care multumesc anticipat. Situatia se prezinta astfel - am un autoturism inmatriculat RO pe numele meu, cu toate taxele la zi (taxa ANAF nerecuperata, impozit, rca rovignieta etc), autoturism pe care doresc sa-l instrainez. Am primit o oferta acceptabila dar, posibilul cumparator imi propune urmatoarele - incheierea unui act de vanzare cumparare in baza caruia sa scad/radiez autoturismul de la Primarie (impozit) si sa-l inscrie el la Bucuresti la Primarie si, motivand ca trebuie sa ajunga in Italia repede si ca nu are timpul necesar sa o inmatriculeze pe numele sau, formalitatile din Bucuresti presupunand mai mult timp, sa  incheiem un contract de comodat pentru autoturism ca sa poata iesi cu el din tara, valabil cel putin 1 an de zile. Intrebarile mele sunt urmatoarele:

1. Se poate face asa ceva? Legal nu prea este avand in vedere ca o data ce am instrainat autoturismul nu-l mai pot si imprumuta, kiar si cu titlu gratuit, nu?

2. Ce riscuri presupune toata intelegerea pentru mine? Eventualele amenzi de circulatie, rovinieta, etc vor veni pe adresa mea si o sa trebuiasca sa ma judec cu cumparatorul?

3. Mentionez ca nu-l cunosc personal pe cumparator; daca acesta va fi implicat in diverse activitati, sa zicem mai putin legale, la ce riscuri ma pot expune?

Sper ca nu v- am plictisit dar am preferat sa expun toate datele problemei pentru a intelege sitautia.

Va rog, dati-mi un sfat urgent

Multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca ai o masina cu taxa platita si nerecuperata, nu are rost sa te complici cu asa ceva. Riscurile sunt maricele si extrem de diverse. Daca  vindeai o masina cu taxa neplatita poti spune ca asta era singura sansa sa o vinzi, sa accepti asa ceva, dar daca vinzi o masina cu taxa platita chiar nu are rost sa te complici cu asa ceva. Trebuie sa gasesti pe cineva care sa isi treaca masina pe numele lui, fiind o masina cu taxa platita nu cred va fi foarte greu.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK ,multumesc frumos pentru raspuns deci....daca vrea vanzare-cumparare, eu radiez masina de la Primarie si mai departe...treaba lui ce face dar eu nu-i fac comodat. Corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa-i faci si comodat, nu are nicio importanta.

 

Important este doar sa te asiguri ca domnul cu pricina si-a inscris autovehiculul pe rolul DGITL si ca si-a efectuat inmatricularea la Politie!

 

Deja argumentatia domnului mi se pare cel putin suspecta si tradeaza intentiile lui reale cu masina ta.

 

Daca respectivul nu isi inmatriculeaza autovehiculul pe numele sau la Politie tu vei primi acasa urmatoarele : tot felul de amenzi de circulatie, in special amenzi in urma rovinietelor, posibile implicari in accidente si in general tot ce poate rezulta din aspectul ca atunci cand un organ de politie face o interogare in baza de date oficiala asupra numarului de inmatriculare respectiv, tu vei aparea, nu domnul cumparator.

 

Mare grija. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos tuturor pentru raspunsuri, o sa evit orice fel de "intelegeri" fiindca si mie mi s-a parut suspect. O zi frumoasa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut,

 

Am si o intrebare va rog. Dupa ce imi cumpar masina sh, trebuie sa merg obligatoriu la autentificarea RAR ? Masina e inmatriculata in RO si are ITP valabil. 

Vreau sa plec in concediu, si as vrea sa finalizez inmatricularea dupa ce ma intorc. Se poate circula cu ea fara sa fac autentificarea RAR, anume 30 de zile ?   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare colegi, am nevoie de sfatul vostru, nu ma pot calma si am o mare problema. Mai intai scuze ca postez aici dar patania este asemanatoare si nu deschid topic nou deoarece sunt prea nou pentru a putea. Intamplarea mea este asa:

 

In data de 08.02.2015, m-am deplasat in orasul Tecuci judetul Galati pentru a vinde autoturismul Volkswagen Golf V, inregistrat cu nr. B-702-TZC, proprietate mamei mele, asa cum am convenit telefonic cu domnul escroc. La randul sau acesta din urma in calitate de intermediar, sustinand fara a prezenta un act doveditor, ca este imputernicit prin procura notariala de catre numitul Moga Constantin Urma sa-mi vanda autoturismul Audi A4, proprietatea lui Moga Constantin. Schimbul urma sa fie intre autoturismul Volkswagen Golf V,. Astfel, am verificat masinile si am constatat ca automobilul ce urma sa il achizitionez avea mici defecte, dar cu toate acestea am acceptat schimbul intre cele doua autoturisme mentionate. Dat fiind faptul ca trocul a avut loc la orele 22:00 (seara de duminica), ne-am aflat in imposibilitatea de a incheia intr-o maniera legala schimbul, respectiv de a intocmi un act de vanzare-cumparare pentru fiecare dintre cele doua autoturisme. Am stabilit de comun acord cu escrocul sa incheiem cele doua contracte de vanzare-cumparare in prima zi lucratoare urmatoarei schimbului, si anume 09.02.2015. Tot de comun acord am stabilit fiecare dintre noi sa intre in posesia autoturismului ce urma sa faca obiectul contractului mentionat. Fiind de buna credinta am preluat autoturismul Audi A4, si am plecat spre Bucuresti. Pe drum am constatat mai multe defectiuni la autoturism si anume probleme cu sistemul de franare, probleme cu sistemul de iluminare si cu stergatoarele imi mergeau dar nu stropea cu apa pe parbriz. Astfel m-am ingrijorat destul de mult in privinta drumului pana la Bucuresti in regim de siguranta. Aceste fapt m-a facut sa ma razgandesc in privinta schimbului. Prin urmare am incercat contactarea telefonica, intr-un final reusind sa o stabilesc. I-am adus la cunostinta ceea ce am constatat, precum si decizia mea de a reveni asupra hotararii initiale, solicitandui sa-mi inapoieze autoturismul Volkswagen Golf V, urmand ca si eu sa procedez la fel. Acesta mi-a refuzat solicitarea.

In data de 09.02.2015 am incercat din nou sa iau legatura cu escrocul prin nenumarate apeluri si mesaje telefonice, in care ii precizam ca doresc finalizarea tranzactiei in mod oficial, respectiv prin incheierea contractelor de vanzare-cumparare. Pana la acest moment nu am nici un raspuns din partea lui. Precizez ca i-am inmanat impreuna cu golf-ul si cartea talonul asigurare si o copie dupa buletin si el la fel mi-a dat cartea talonul copie dupa buletin asigurare si copie dupa buletinul proprietarului in acte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!