Jump to content

Procedura Vanzare Masina


4abc
 Share

Postare recomandată

Salut.Hai sa ca spun cum am facut eu

Eu am cumparat masina pe firma sotiei, in leasing. Mentionez ca leasingul l-am inceput in 2004 si l-am terminat in 2007.

In 2009 a venit criza economica si peste firma sotiei (e asta este - noroc ca sunt eu mai norocos si nu simtim criza!) si a trebuit sa o bagam societatea in faliment. Masinuta mi-a vandut-o mie (persoana fizica care este) in baza a trei facturi - toate in valoare de 3000 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 180
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bossake

    11

  • InSecret

    11

  • Marius

    8

  • Clodius

    8

Nu cred ca putea sa-ti vanda masina(care este) in baza a trei facturi(caz in care ti-a vandut piese nu masina), poate o factura si trei chitante. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt inmatriculare e suficient

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Raven1: iti tb si fiscalul lui in original in care sa se specifice ca nu are datorii+datele de identificare ale masinii(serie motor sau sasiu) precum si fisa de inmatriculare intre el si tine, semnata de amandoi + viza de scoatere din evidenta de la directia impozite si taxe locale;

daca mai ai nelamuriri spune :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Alin, banuiam raspunsul, credeam doar ca au simplificat procedura. Daca cumperi masina duminica (majoritatea au doar fiscalul) nu ai de unde sa primesti stampila pe fisa de inmatriculare (din partea vanzatorului ma refer, eu fiind cumparatorul)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Npc; da,asa e, dar te poti intalni apoi;sunt situatii in tara unde iti cere mai multe decat prevede legea; vorba aia, "militieni" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! O cunostinta doreste sa cumpere o masina sh de la o persoana fizica. Ceea ce mi se pare ciudat este procedura de vanzare - cumparare a vanzatorului. El zice sa-i dea banii si el da masina, cheile si talonul, doar atat si apoi sa ne programam la rar pt autentificare pt ca dureaza si o luna si apoi in ziua cand merge la rar ii da si cartea masinii. Argumentul lui e ca nu da cartea pt ca el poate sa vanda masina mai departe si el ramane cu masina la impozit. Eu stiu ca mai intai facem act de vanzare - cumparare (trei exemplare), ii da banii si el masina, cheile, talonul si cartea masinii, vanzatorul merge cu fisa de inmatriculare sa puna stampila cum ca si-a platit imozitul la zi iar cumparatorul merge apoi la rar si la inmatriculare fara ca vanzatorul sa mai aiba treaba. Merci.

PS. Pe actul de vanzare-cumparare este trecut jos si un certificat de radiere, acela il completeaza atunci cand face actul cu vanzatorul sau la politie? Si

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neata,

La un sediu Rar Bucuresti, autentificare se facea ieri in jurul pranzului in 30 min (fara programare), deci persoana care nu vrea sa ii elibereze cartea pe acest motiv...minte

Nu ii da cartea...sa nu ii dea nici prietenul tau toti banii...mi se pare corect...dar in ziua de azi e mai bine sa te feresti de astfel de oameni... e tara plina de masini la vanzare

Nu va hazardati...inainte legile le faceau vanzatori... acum NU se vand masini, la rar inainte era cu programare, 1-2 saptamani...acum sunt mai multi ingineri liberi decat clienti (si vorbesc de un sediu din Bucuresti, in tara cred ca e si mai liber). Personal, daca vanzatorul ar face vreo "gluma" legat de acte i-as intoarce spatele imediat

ps: vanzatorul nu ramane cu masina la impozit, el o scoate cu actul de vanzare cumparare (partea de jos, fluturasul de radiere)...iar minte

respect

Modificat de Raven1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de raspuns. Tocmai a vorbit cu el dupa ce in prealabil a fost la un birou de acte si acum cica nu a mai zis nimic ca nu ar fi de acord. Era la un moment dat chiar aici pe forum (acum ceva ani) un link care te trimitea la un site unde puteai verifica masina prin seria de identificare (Vin-ul) ceva de genul, mai stie cineva ceva de acest lucru? Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin tot cu o nelamurire legata de procedura vanzare cumparare. Dupa ce se face actul de vanzare - cumparare noul proprietar trebuie sa isi faca imediat un nou RCA si o noua rovinieta chiar daca inca nu a inmatriculat-o si nu are noul certificat de inmatriculare? Ideea e ca doreste sa pastreze numerele actuale si ma gandesc ca in situatia asta se poate. Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Unde se fac in bucuresti contracte de vazare cumparea - preferabil cat mai aproape de drumul taberei?

Multzam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La directia Impozite Taxe Locale sector 6. La Orizont. Este un ghiseu acolo cu dactilografie chiar la intrarea din fata de la impozite. Bafta

O noapte buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

am si eu o nelamurire, unde pot suna pt informatii ? problema este in felul urmator: am cumparat o masina. in carte si talon e trecuta o femeie, care a facut contract de vanzare cumparare cu cel de la care am luat eu masina, ea a radiat-o de la financiar , el a luat-o la impozit. eu am facut contract de vanzare cumparare cu baiatul , dar el n-a radiat-o de la financiar, are impozitul neplatit de 2 ani si 2 amenzi. eu , om de buna credinta, vreau s-o trec pe numel;e meu. cum procedez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baiatul trebuie sa-si plateasca datoriile si sa-ti elibereze certificat fiscal+viza pe fisa de inmatriculare. Mai ai nevoie si de contractul de vanzare cumparare dintre femeie si baiat.

Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baiatul nu prea da semne ca ar vrea sa-si plateasca datoria. contractul dintre el si femeie il am , am toate actele dintre el si femeie si dintre mine si el . daca nu are de gand sa le plateasca voi merge asa cu masina , ii fac itp si asigurare si gata. am inteles ca daca nu plateste , pana la urma i se va pune oprire pe cont .

am crezut ca mai trebuie sa iau legatura si cu femeia pe numel;e careia e autoturismul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti circula cu masina, dar daca femeia a scris in talon ca masina a fost instrainata catre.....respectiv baiatul cum l-ai numit tu, la un control al politiei poti ramine fara talon.

Teoretic poti circula cu masina 30 de zile de la data instrainarii, timp in care trebuie sa perfectezi actele pt inmatriculare, dupa cele 30 de zile organul iti ridica talonul pt ca nu ai inmatriculat masina.

Daca nu e scris in talon ca masina a fost instrainata e mai bine pt tine pt moment, dar incearca sa obtii certificatul fiscal si sa inmatriculezi masina pe numele tau, posibil ca mai tirziu "baiatul" sa aibe si mai multe datorii.

Nu i se pune oprire pe cont, dar nu poate instraina nici un bun inregistrat pe numele lui.

Modificat de GOLFISTUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pt informatii Cornel!

pe talon nu scrie instrainat. si da, datorai creste in fiecare zi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Vreau sa cumpar o masina adusa din Germania de o firma. Eu fiind persoana fizica, as dori sa stiu daca cumva risc sa platesc eu TVA-ul, si as mai vrea sa stiu ce acte imi trebuie in plus cand e vorba de cumparare auto cu proprietar pers juridica.

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce a patit colegul Liviu, de aici, iti recomand inainte de toate o vizita la RAR cu masina si actualul proprietar pentru eliberarea unui certificat de autenticitate. Chiar daca nu o cumperi tu, acel act ii va fi de folos vanzatorului pentru ca are o perioada de valabilitate de 90 de zile (parca).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare dragi colegi!

Am o problema pe care sper ca cineva care se pricepe sa imi dea un sfat bun...

Prin oct 2012, avand la vanzare o masina (fara prea mare valoare) , ma suna o persoana care mi-a spus ca a vazut-o, il intereseaza si acum vine sa stam de vorba si sa o ia.

Vine omul foarte hotarat, eu ii explic ca masina e pe numele tatalui meu si ca nu putem face nimic pana nu vine el (aprox o saptamana). Pana la urma cadem deacord sa imi plateasca masina, sa facem un contract de mana, cu martori cum ca el mi-a dat banii, iar eu lui, masina..

Nu i-am dat absolut nici un act, nici talon, nici carte ..nimic...ramanad sa rezolve problema cu tatal meu peste o saptamana...

De atunci, omul se scuza intr-una ca sa-l mai lasam o luna...si inc-o luna.ca nu are inca bani de acte...si deja e februarie.

Eu trebuie mereu sa am grija sa ii amintesc ca nu mai are rovigneta...masina nu mai avea nici asigurare la momontul 'vanzarii'...

Ce sa facem sa nu ne trezim cu niste amenzim sau alte probleme...

Ce se poate intampla? daca circula fara asigurare e problema lui?

Sa o radiez? O mai poate inmatricula dupa?

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe spatele talon-ului la instrainat catre... ai scris numele cumparatorului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...nu i-am dat talon...

in ce sens m-ar ajuta instrainarea?

va raspunde de tot ce se va intampla?

nu e o problema sa ma intalnesc cu el...atat timp cat nu ii cer sa bage bani in acte s.a.m.d.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca daca ai trecut pe talon instrainat catre si mai apoi te-ai dus si ai radiat masina de la finante nu mai ai nici o problema. El va circula pe propria raspundere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, si eu dc o radiez acum ...si el o sa mearga la politie avand contractul de mana inchieat intre noi in octombrie, nu ma poate baga la belele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!