Jump to content

Procedura Vanzare Masina


4abc
 Share

Postare recomandată

nu poate sa faca nimic.......el are obligatia ca in 30 de zile de la cumparare sa faca transcrierea.

in momentul de fata esti in avantaj ca poti face ce vrei cu actele, chiar sa radiezi masina sau sa o dai furata.

in dezavantaj, ca se ot intampla multe si vin pe adresa domiciliului.

parerea mea este sa luati o decizie cat mai repede si sa rezolvati problema intr-un fel sau altul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 180
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bossake

    11

  • InSecret

    11

  • Marius

    8

  • Clodius

    8

rovigneta am verificat si are....dar in cazul unui accident de exemplu ce se intampla?

dupa radiere ce se intampla? va trebui sa o inmatriculeze? acum taxa a ajuns la valoarea masinii...si nu vreau sa-i fac rau...dar nu intelege

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cazul unui accident se verifica in baza de date la politie, chiar daca masina nu are asigurare si vine pe adresa "domiciliata".

daca masina se radiaza, nu va mai putea sa faca nimic, pentru ca nu vor mai exista documentele masinii.

decizia va apartine....

Modificat de cridaia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu ar trebui sa o "incaseze" cel de la volan? adica el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic, da, dar practic trebuie sa dovedesti ca a fost el la volan si nu proprietarul legal al masinii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da...daca a fost un mic incident si a plecat...ma ia pe mine...

daca o face acordeon...si nu are cum pleca de la locul faptei l-ar luat pe el...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate cam da...deci grabeste intocmirea actului standard tipizat de vanzare-cumparare la orice birou de acte auto (fie el si una din rulotele alea de langa sau din targul Vitan) dupa care scrii pe talon "instrainat catre X", ii dai talonul si gata. Din momentul ala tot ce trebuie sa mai faci tu este sa mergi cu exemplarul tau de contract la fisc si sa radiezi masina de la financiar. Restul il priveste (identificare RAR, plata RCA, inmatriculare). Are 30 de zile pt asta, dupa cum spunea un coleg mai sus.

Apropo: cand faci actul de vanzare-cumparare se va intocmi si fisa de inmatriculare. Cu aia si cu exemplaru tau de contract mergi la fisc unde o radiezi. Aia iti aplica o viza si iti elibereaza un certificat de atestare fiscala. Fisa cu viza aplicata si certificatul trebuie sa i le dai lui ca sa poata inmatricula masina. Certificatul e cel ce exipra in 30 de zile. Fie le faceti pe tate in aceeiasi zi, fie te intalnesti cu el din nou dupa cateva zile timp in care rezolvi tu cu radierea.

Modificat de Cowboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun..perfect ...

am inteles sa traiti! multumesc mult!

nu mai vreau sa risc, asa ca ceva trebuie sa fac!

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie la fisa de inmatriculare sa nu ramana la el imediat dupa semnarea contractului pt ca fara aia nu o poti radia tu. Deci pasii astia sunt: contract + fisa de inmatriculare > fisc > aplicare viza pe fisa si eliberare certificat de atestare fiscala ca nu ai datorii la fisc > ii dai lui fisa si certificatul. De aici mai departe e treaba lui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

florinpbv

Nu poţi radia maşina, pentru că legea prevede foarte clar cazurile în care se poate solicita acest lucru, iar înstrăinarea acesteia nu se numără printre ele.

Când vinzi maşina, se transcrie dreptul de prioprietate, nu se mai radiază. Pentru a face acest lucru trebuie să ai un document valid care să ateste vânzarea maşinii (contract de vânzare cumpărare tip, factură etc.)

Având doar o înţelegere scrisă ("contractul de mână), nu poţi transcrie autoturismul nici din evidenţele DRPCIV şi nici de la financiar. Ai nevoie de contractul de vânzare cumparare pentru a face acest lucru.

Dacă cel care a luat maşina nu vrea să întocmească actul de vânzare cumpărare de bună voie, singura posibilitate legală e să-l acţionezi în judecată şi să soliciţi instanţei ca prin hotărârea ce o va pronunţa să constate vânzarea autoturismului şi să dispună transcrierea dreptului de proprietate.

Dacă vei asculta anumite sfaturi primite aici, nu vei face decât să iroseşti timp şi să faci drumuri inutile. Maşina nu "se dă furată" aşa de simplu cum cred unii, iar faptul că cel care a luat maşina de la tine circulă cu ea pe numele tău, poate atrage destule neplăceri (amenzi care trebuie anulate în instanţă, declaraţii la poliţie în cazul unui accident, etc.).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai copie dupa buletinul lui se face fara probleme contract de v-c mai ales ca ai semnatura lui de pe hartia aia care ati facut-o

Modificat de vw golf 2001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legal, actul de vanzare-cumparare trebuie semnat de ambele parti in original, atunci cand mergi la fisc sa o radiezi. Trebuie sa tii cont si de asta, daca ai o semnatura care nu este a lui (multi fac asa) poate sa iti faca ulterior probleme. Mergi cat mai repede si rezolva cu actul, eventual nu-i spune omului ca o radiezi, apoi scrii in talon "instrăinat catre" cu data ! Pe urma te duci si o radiezi la fisc si ii dai lui cele 2 exemplare din contract si e treaba lui. Cu taxa asta, e posibil sa o inscrie doar la financiar, dar o face pe barba lui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod sigur daca nu avea banii pentru o identificare la RAR nu va avea nici acum pentru taxa de inmatriculare (daca este inmatriculata inainte de 2007), deci el v-a dorii sa circule in continuare asa.

Daca nu il poti convinge sa vina de bunavoie sa refaceti contractul nu prea vad cum poti rezolva, ar fi totusi o solutie (inafara de instanta care poate dura ani) sa ajungi la masina si iei numerele, nu poate scoate altele fara tatal tau.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti intr-o belea destul de mare :(. Era IDEAL ca ala care a cumparat-o de la tine sa si-o fi trecut pe numele lui pana la 31 decembrie. Acum va trebui sa plateasca taxa de inmatriculare ca sa si-o treaca, asadar masina aia va ramane toata viata ei pe numele tatalui tau. Nu va plati nimeni sute/mii de euro ca sa si-o mai inscrie.


Deci ar trebui sa iei o decizie cu masina cel mai "safe" pt tine ar fi sa recuperezi masina. Ii dai omului banii inapoi si asta e. Daca nu vrea nici asa 100% legal nu ai ce sa faci. mai raman niste metode mai certate cu legea, gen sa ii iei numerele cand vezi masina si nu va mai putea circula cu ea.
Nu poti radia masina decat daca predai actele precum si numerele. ori tu nu mai ai numerele. poti eventual sa scoti altele (le dai pierdute pe cele vechi ;) ). Fara numere nu poti radia masina.

Daca radiezi masina sa anunti totusi si pe cumparator, ca e caz penal daca il va opri. Risca sa ajunga la inchisoare si macar sa stie la ce se expune.

Eventual poti sa il pacalesti ca ai radiat-o deja si poate se sperie si ti-o da inapoi, ca de inscris pe numele lui nu are cum din cauza taxei.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e suficient sa-l sune si sa-l anunte ca intentioneza sa scoata alte numere in vederea radierii...

De luat inapoi...naiba stie ce a facut ala cu ea in perioada asta...

Ar trebui consultat si un notar sau avocat pentru ca in unele cazuri si chitantele sau contractele astea de mana au o oarecare valoare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema care se incadreaza aici,anul trecut in august am facut un schimb de masini cu un ""cunoscut"am facut atuncia un contract de mana ca am schimbat masinile+ca el mia dat o diferenta de bani,am ramas cu el ca urmeaza pana la sfarsitul anului fiecare sa isi transcrie masina.

Eu dupa o luna am vandut masina lui cumparatorul a transcris-o,sa incheiat legal tot cu masina lui.

La insistentele mele in decembrie sa gandit si el ca ar trebui sa transcrie masina,dar desi am facut cu el toate actele in 8 decembrie el numai prin 15 ianuarie a mers sa transcrie masina cand deja a intrat legea cu timbru de mediu(masina pe care i-am vandut-o avea taxa recuperata 3000 de euro)

Acuma el nu o poate transcrie si vrea sa i fac imputernicire sa poata umbla cu masina pe numele meu,cea ce mie nu imi convine,i-am spus ca nu sunt de acord iar el a zis ca o sa ma de in judecata ca sa i platesc bani pe masina inapoi(noi facand schimb de masini)iar in contract am trecut suma de 3500 de euro valoarea masini.

Legal poate sa imi faca ceva sa i dau bani inapoi?cu tot ca am facut cu el contract de vanzare cumparare plus ca eu deja am si radiat masina de la impozit la primarie si e trecut pe numele lui acolo.ast sfaturile voastre

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu risti nimic.
Acum e dreptul lui sa te dea in judecata dar nu ai de ce sa iti faci probleme. In primul rand la data la care i-ai vandut masina nu avea legatura daca are sau nu taxa recuperata. El si-o putea inscrie anul trecut fara plata a nimic. Nu e problema ta ca el a asteptat atatea luni.

 

I-ai scris pe talon ca masina a fost instrainata? Daca i-ai scris e nasol pentru el ca trebuie sa nu arate niciodata talonul la control. Sa zica ca l-a uitat acasa. Daca il prinde cu talonul scris ii ia talonul si in obliga sa inscrie masina.
Daca nu i-ai scris e bine pentru el ca poate merge linistit cu masina. Chiar nu are de ce sa isi bata capul, poate doar sa aiba grija sa nu ii fie ridicat ca nu poate s al mai ia inapoi. Dar e nasol pt tine ca masina aia va ramane inca ani buni de aici inainte pe numele tau si poti avea pbme cu amenzi de rovinieta si alte nebunii. De inscris nu o sa o mai inscrie nimeni la 3000eur cat e taxa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina e euro 2 de la 3000 cat a fost taxa,acuma e 800 de euro timbru,nu am scris pe talon,problema e ca nu mai gasesc nici una din contractele de vanzare...ma tem ca ala din decembrie a ramas la el.oricum daca ma da in judecata,el trebuie sa prezinte contractul de vanzare din decembrie,de schimbat nu il poate schimba pt ca la primarie am primit o hartie ca masina a fost radiata in baza contractului.imi pare rau ca nu gasesc acea hartie de mana ce am facut-o in august,eu tot am insistat si am umblat dupa el sa il transcrie dar nu la interesat,iar cand a vrut nu a mai putut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca ai radiat-o fiiscal esti patron. Poate sa ia si 10 amenzi, ele vor fi trimise de la fiscul tau la adresa lui. Numai sa nu faca accident si sa fuga de la locul faptei ,sa te salte mascatii la 12 noaptea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact de asta nu am vrut sa i fac nici imputernicire,ca nu stii niciodata ce poate face el,eu nu as putea sa umblu cu o masina care nu e pe mine sau a familiei,uni au curaj,dar mai ast un pic si daca vad ca nu aduce cert de radiere ca la transcris o sa ma duc la politie,poate o sa iau o amenda ca nu i-am completat in certificat...sa vad ce o sa fie si de amenintarea lui cu procesul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu i-ai scris in talone foarte nasol pentru tine ca el poate merge linistit toata viata lui. Tu daca nu ai niciun contract e chiar nasol pt ca singura metoda sa il obligi sa inscrie masina era in instanta. Tu daca nu mai ai contract nu poti sa faci nici asta.


Daca iti vine vreo amenda de rovinieta (camere rovinieta)nici pe aia nu poti sa o contesti daca nu mai ai contractul. Apropo de amenzi, amenzile de rovinieta vin direct pe numele tau. Nu mai verifica daca o mai ai la impozit, aia de la rovinieta verifica doar la politie numarul masinii. iar la politie masina e pe numele tau pana o baga el pe numele lui. Singura sansa sa o scoti de pe numele tau este sa il dai in judecata si sa il obligi.

 

Daca el nu are scris instrainat pe talon nu prea are de ce sa aiba nevoie de procura. Isi face in continuare rca pe numele tau, are cartea sa ii faca itp-ul etc. El e in regula la orice control. Nu stie politistul ca masina e a lui varusu si i-a imprumutat-o sau ca el a cumparat-o si nu a inscris-o.

In orice caz fa-ti probleme ca masina o sa ramana toata viata pe numele tau, el cand o sa o vanda o vinde 100% legal mai departe. Ca o are deja la fisc deci poate scoate fiscal la ea. Si ala care o sa o cumpere probabil o sa mearga la fel cu ea, fara sa o mai bage la politie (ca sa nu plateasca taxa). La asta sa iti faci probleme nu la faptul ca te da ala in judecata ca vezi Doamne trebuie sa plateasca el taxa.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca ma duc eu la politie,si le povestec ce sa intamplat,nu o sa fie oprit in trafic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te duci la politie si il reclami o sa fie oprit in trafic si ridicate actele. deci in cazul asta chiar nu va mai putea folosi masina.parerea mea e ca chiar de te da in judecata nu are sorti de cistig absolut deloc.in actul ala de mina facut nu se specifica expres ca tu trebuie sa ii achiti taxa de inmatriculare si cu atit mai mult faptul ca el a lungit termenul legal de incheiere a actelor. acum cauta sa te tromboneasca cu judecata ca sa ii dai o procura la mina si sa foloseasca asa masina de la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt sfaturi,acuma in mare parte am rezolvat,cand am facut cu el actele la biroul de copiat au batut pe certificat ca a fost instrainat,data tot,si am si semnat(doar ca am uita)iar contractul nu l-am gasit pt ca era doar intru-un singur exemplar...am mers cu frumosul,am vb despre o posibilitate de a face procura...i-am cerut contractul sa fac si eu o copie,am vazut si ca in certificat e trecut ca e instrainat,a realizat si el ca nu are sanse in instanta,actele de vanzare alea tipizate au fost facut in 12.12.2012,si la instrainare scrie data asta,acuma el nu mai are drept de circulatie...ramane doar o chestiune de timp pana va fi oprit si actele ridicate,ce ar mai trebui sa fac eu acuma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa ii faci rau du-te cu copie dupa contract (ti-ar trebui si copie dupa talonul pe care scrie instrainat) la inmatriculari de unde apartii si ii instiintezi pe aia de la Politie ca masina s-a vandut. Ei o trec in baza lor de date ca masina este instrainata.

Daca nu faci lucrul asta el poate sa NU arate talonul cand e oprit (zice ca l-a uitat acasa) si merge mult si bine cu masina.

Daca tu ii anunti pe aia de la Politie, daca el nu arata talonul automat o sa il verifice in baza de date si o sa apara ca ai declarat tu ca masina a fost vanduta si ii vor ridica numerele, ii suspenda talonul si gata. Nu mai are ce sa faca daca mai vrea sa mearga cu masina e obligat sa o inscrie. Nu mai exista alta solutie.

 


De asta voia el procura de la tine. Ca daca nu avea scris instrainat pe talon nu cred ca avea de ce sa il intereseze de procura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!