Jump to content

Procedura Vanzare Masina


4abc
 Share

Postare recomandată

Doresc sa imi inmatriculez masina pe persoana fizica adica pe numele meu aceasta fiind achizitionata pe persoana juridica.Am cautat insa nu am gasit nicaieri procedura....adica ce am de facut.Maine se va elibera factura fiscala de societatea respectiva...de aici ce pasi mai sunt...?? :huh: :)

Mentionez faptul ca voi pastra numerele de inmatriculare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 180
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bossake

    11

  • InSecret

    11

  • Marius

    8

  • Clodius

    8

  • Administrator

din cate stiu eu, sunt pasii standard ce tb urmati... respectiv intocmirea contractului de v/c la un birou de gen, declararea masinii la impozit (parca primarie sau oficiul local de impozite si taxe) si apoi mergi la politie pentru declararea aceste schimbari... inainte sa mergi la politie imi aduc aminte ca tb sa faci si o vizita la RAR pentru autentificari si nebunii... pentru asta nu bag mana in foc, nu mai tin minte dar parca zic ca asa e...

La politie declari ca vrei sa pastrezi numerele si cam asta e...

Rog completari sau corecturi daca e cazul...

PS: simt ca uit ceva si nu stiu ce... :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu gasesc nicaieri o descriere a procedurii standard pas cu pas(pentru din astia ca mine :angry: ).Daca are cineva idee unde poate fi gasit rog sa scrie si aici...poate ne va fi de ajutor. :(

As vrea sa le stiu pas cu pas si ordinea ca sa rezolv totul in timp util...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa cumpar o masina din 2004 de la o firma din Romania care a avut leasing la Porsche Bucuresti. Firma a a spus ca inchide leasingul la Porsche si face factura pe numele meu. Nelamuririle mele sunt urmatoarele: trebuie sa mai achit taxa de prima inmatriculare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Masina a fost deja inmatriculata, desi cu numere provizorii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gone_in_59sec

trebuie sa faci contractul de v/c ,persoana juridica trebuie sa-ti dea in termen de 7 zile (parca) fisa de inmatriculare semnata la taxe si impozite si un certificatul fiscal

apoi te duci cu copie dupa contract /buletin /cartea de identitate a masinii/factura/cerere(pe care o gasesti acolo) sa o iei in evidenta

in timpul asta iti faci programare la R.A.R

iti faci asigurare obligatorie pe numele tau

te duci la R.A.R...ei iti elibereza cartea de identitate cu numele tau pe ea

te duci la CEC platesti taxa de talon si de inmatriculare

si cu toate actele astea te duci la politie le depui si in termen de 24 ore iti elibereaza talon cu numele tau pe el...acolo mai platesti o taxa pt numere...si gata

sper sa nu fi gresit nimic.......daca am sarit ceva ...scuzele de rigoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce mai este necesar contractul de vanzare-cumparare, daca ti-a fost emisa factura ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai este necesar....saptamana viitoare ma ocup de asta.O sa revin cu detalii complete pas cu pas :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu, o factura indeplineste si rolul unui contract comercial.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o masina cumparata de la o firma din Romania care a avut leasing la Porsche Bucuresti, cum (cine) radiaza numerele de leasing?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Eu as dori sa stiu exact ce mai am de facut ca vanzator dupa ce am incheiat contractul de V-C :frigbaitata:

Cumparatorul e din alt judet. Radierea masinii se mai face la vanzare ? Daca e din alt judet e ceva in plus de facut ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gicaskoda: Singurul lucru pe care trebuie sa-l faci e sa scoti masina din evidenta la finante pentru a nu mai plati impozit pentru ea. Teoretic ai nevoie de certificatul de radiere pe care-l elibereaza politia noului posesor, cu specificatia de a ti-l retransmite. Cum de multe ori nu se intampla asta scoaterea din evidenta se face si pe baza contractului de vanzare-cumparare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Readuc in actualitate acest topic pt ca ma gasesc intr-o situatie similara cu draganuta, adica o sa cumpar o masina al carei leasing va fi inchis de catre firma de la care o cumpar.

Eu am domiciliul in Craiova, asa ca o s-o inregistrez acolo, desi stau in Bucuresti. Dupa ce firma respectiva imi elibereaza factura (inteleg ca nu mai este nevoie de contract v-c), eu fac plata, imi dau actele masinii cum procedez?

Inteleg ca trebuie sa-mi dea si un certiticat fiscal de la administratia financiara, nu?

Stiu de asemenea ca sunt probleme cu programarile la RAR. Ce fac pana cand ajung acolo, imi iau numere rosii? De unde, din Bucuresti sau Craiova? Am pe acasa niste numere rosii de la masina prietenei mele, pe care n-am apucat sa le returnez. Le pot da pe acelea la schimb sau cum?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Factura inlocuieste contractul de vanzare cumparare, nu mai e nevoie de acesta. Trebuie sa primesti si o chitanta dupa ce achiti factura.

De asemenea trebuie sa-ti dea toate actele masinii (cartea de identitate, certificat de inmatriculare si o adeverinta ca masina a fost achitata integral), iar de numere provizorii nu va mai fi nevoie. Acum s-a schimbat regula si nu se mai radiaza, pt a se inmatricula din nou de noul propietar. Vei cicula cu numerele de pe masina pana o treci pe numele tau.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WNS, multumesc

Ok, dar se inchide un leasing asa ca o sa trebuiasca sa renunte la numerele de leasing, nu? Sau pot sa circul cu ele asa cum ai zis tu, pana cand o inmatriculez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce fel de numere are masina.

In cazul leasing-ului masina poate avea numere normale (permanente) eliberate din judetul unde isi are sediul firma de leasing, sau numere temporare ( din cifre cu fractia pe banda rosie unde se mentioneaza data expirari inmatricularii).

In cel de al doilea caz, nu vei mai putea circula cu masina avand acele numere, dar poti obtine numere provizorii (cele formate din cifre scrise cu rosu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ma regasesc in al doilea caz, numere de inmatriculare formate aproape doar din cifre (B xxxxxx). Multumesc frumos pt informatii.

Sa vad totusi daca pot folosi vechile nr. rosii de la Ibiza. Daca nu, sper macar sa le pot returna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma indoiesc ca vei putea refolosi vechile numere provizorii.

Pe cele vechi daca le returnezi vei primi contravaloarea lor inapoi, sau cel putin asa se proceda inainte. Numai ca intelesesem ca nu mai este posibila returnarea lor. Dar nu stiu sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici nu se pot folosi, nici nu se mai returneaza=nu se mai dau bani pentru a le duce inapoi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Adeverinta ca masina a fost achitata integral cine trebuie s-o elibereze? Firma de leasing sau cea de la care cumpar eu?

De asemenea mai trebuie si un certificat fiscal. Ce trebuie sa contina, sau mai exact ce sa le zic/cer?

Aah si inca ceva, pt a-mi lua nr rosii unde trebuie sa ma duc, ce trebuie sa platesc si ce acte-mi trebuie?

Multumesc

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Nu mai este necesar....saptamana viitoare ma ocup de asta.O sa revin cu detalii complete pas cu pas :vaidecapulmeu:

Ai rezolvat cu inmatricularea? da-mi un DIY :D

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Aah si inca ceva, pt a-mi lua nr rosii unde trebuie sa ma duc, ce trebuie sa platesc si ce acte-mi trebuie?

Vezi aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unisorsebastian

Salut, de curand am pus un anunt de vanzare pentru masina si dupa ceva zile am primit un email(in engleza) prin care o tipa imi mai cere ceva detalii despre masina si ultimul pret. I-am raspuns, bla bla. Urmatoarea zi primesc un alt email de la tipa si imi cere adresa la care sa imi trimita cecul pentru masina.

Sunt curios sa aflu care sunt pacalelile? Cum ar putea cineva sa cumpere o masina fara sa o vada si sa aiba incredere in vanzator ca ar trimite-o?

Multam mult pentru informatii!

Aici este si corpul email-ului:

I like to acknowledge your note and price for the car.

I shall make the payment for the sum of 10000 euros

This below details is required for the Cheque to be posted by mail ;

Name :

Address in full :

Phone(Home & Mobile ):

Now you may be asking why ? Its inclusive of the shipping charges from car from you to my preferred destination . In my latter mail you shall receive the beneficiary details of the shipper which you shall the rest monies to after the check clears in your bank .

However, if I do not hear from you, I will consider your cashing or depositing my check as confirmation that you accept my payment terms.

If within the next 7 working days you haven't received Cheque , you can sell the car to other interested customers .

Thank you in advance for your cooperation. I hope to continue doing business with you in the future.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!