Jump to content

Procedura Vanzare Masina


4abc
 Share

Postare recomandată

Problema mea e similara dar un pic mai complicata. Masina a fost pe leasing si am achitat in totalitatea contracutul, am obtinut actele de la firma de leasing si acum vreau sa o inmatriculez pe persoana fizica dar nu prea stiu cum.

Masina va fi cumparata de la frima de o persoana si revanduta mie eu fiind proprietarul. Ce pasi ar trebui urmati in vederea cumparari de la firma de catre terta ersoana, vanzarea catre mine si urmand eu sa o inmatriculez.

As fi foarte recunoscator daca m-ar putea cineva ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 180
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bossake

    11

  • InSecret

    11

  • Marius

    8

  • Clodius

    8

Salut, de curand am pus un anunt de vanzare pentru masina si dupa ceva zile am primit un email(in engleza) prin care o tipa imi mai cere ceva detalii despre masina si ultimul pret. I-am raspuns, bla bla. Urmatoarea zi primesc un alt email de la tipa si imi cere adresa la care sa imi trimita cecul pentru masina.

Sunt curios sa aflu care sunt pacalelile? Cum ar putea cineva sa cumpere o masina fara sa o vada si sa aiba incredere in vanzator ca ar trimite-o?

Multam mult pentru informatii!

Aici este si corpul email-ului:

I like to acknowledge your note and price for the car.

I shall make the payment for the sum of 10000 euros

This below details is required for the Cheque to be posted by mail ;

Name :

Address in full :

Phone(Home & Mobile ):

Now you may be asking why ? Its inclusive of the shipping charges from car from you to my preferred destination . In my latter mail you shall receive the beneficiary details of the shipper which you shall the rest monies to after the check clears in your bank .

However, if I do not hear from you, I will consider your cashing or depositing my check as confirmation that you accept my payment terms.

If within the next 7 working days you haven't received Cheque , you can sell the car to other interested customers .

Thank you in advance for your cooperation. I hope to continue doing business with you in the future.

Tind sa cred ca e o mare pacaleala la fel si cu tepele de pe mobile. poti primi un CEC care l-a cumparat in alb, iti completeaza datele tale insa acel CEC ,NU se va cash-ui never.DA poti primi cecul, il bagi in banca si dureaza undeva la 35 zile pana se cash-uieste.Deci eventual numai dupa aceea poti trimite masina! Te sfatuiesc sa iti vezi de treaba ta:)

Sau prin Spam, sa aibe anumite conturi Bussines de la banci cum ar fi Bank Of America,HSBC UK si etc prin care pot trimite anumite cec-uri la anumite adrese pe anumite nume, ele fiind inregistrate ca plati pt BILLS, defapt in cont cand te loghezi asta e si denumirea pay bills! cauta in continuare vanzator pt face to face si banu cash:) Succes

P.S Poate sa fie si adevarat, nu vreau sa te dezamagesc,insa NU cred.

Modificat de Alexx_22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

As vrea sa cumpar o masina, care a fost cumparata din Germania de catre o firma din Romania. Firma a luat masina la pret netto, adica fara TVA. Masina nu este inmatriculata inca in Romania.

Am auzit de la cineva ca daca cumperi o masina in felul acesta, la RAR iti cere un act doveditor cum ca s-a platit TVA-ul la masina respectiva. Este adevarat? Eu ca persoana fizica pot sa am probleme daca firma ce mi-a vandut mie masina nu plateste TVA-ul aferent sumei vanzarii?

De asemenea alta masina pe care am gasit-o, a fost cumparata tot asa fara TVA din Germania de catre o firma din Romania si apoi vanduta la o persoana fizica (patronul firmei). Pe factura respectiva dintre firma romaneasca si persoana fizica aparea ceva de genul: TVA nedeductibil, si nu se specifica nicaieri valoarea TVA-ului.

Am citit in ziar ca samsarii astia fac tot felul de teripuri pentru a evita plata TVA-ului si mi-e frica ca daca cumpar o astfel de masina sa am probleme pe urma la RAR sau la Finante sau cine stie unde.

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mai am o problema: nu stiu daca o sa am nevoie de de documente de la soc. de leasing. Daca da, ce documente?

Mie-mi zice cineva ca mi-ar trebui si copie dupa declaratia vamala si copie dupa op de inchidere a declaratiei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma tot eu am gasit raspunsul

Cea mai cuprinzatoare informatie privind inmatricularile pe care am gasit-o este pe site-ul prefecturii Dolj

Asadar in cazul meu, in afara de documentele uzuale imi mai trebuie:

- fisa de inmatriculare in original, cea veche dintre firma de la care cumpar masina si soc de leasing

- certificat de atestare fiscala de la soc de leasing

- dovada de efectuare a formalităţilor vamale de import definitiv,

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se mai adauga si copie dupa factura de incheiere leasing intre Porsche si firma de la care am cumparat eu masina (pe care trebuie sa fie mentionat "conform cu originalul" si semnat si stampilat).

Probleme intampinate de mine, pt care a trebuit sa mai fac un drum pana la Bucuresti:

- nu aveam stampila firmei pe fisele de inmatriculare

- pe factura eliberata mie de catre firma nu era scrisa seria sasiului masinii

- pe copia de pe factura de incheiere leasing intre Porsche si firma nu era mentionat "conform cu originalul"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Redeschid topicul acesta pentru ca :

Vreau sa cumpar o masina (eu persoana fizice) de la o persoana juridica. Masina este inmatriculata, nu exista leasing, deci nu e aceiasi problema descrisa mai sus.

Vreau sa va intreb ce trebuie sa primesc de la proprietar (persoana juridica).

Trebuie sa-mi dea fisa fiscala? Trebuie sa puna vreo stampila pe fisa de inmatriculare?

Trebuie sa-mi dea vreo factura ceva? Sau e de ajuns contractul de v-c?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiu ca trebuie sa-ti dea factura care tine loc si de contract v/c si pe certif. de inmatriculare trebuie sa completeze la rubrica"instrainat catre"si sa puna stampila

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce pasi am de urmat in a radia masinile inmatriculate pe numele unui decedat?

Avem certificatul de mostenitor pe care este trecuta doar una din masini, celalalta vanduta cu multi ani in urma de catre defunct nu stim la cine a vandut-o dar avem toate actele in original. Se merge la Politie si se radiaza pur si simplu din circulatie? A doua masina vrem sa o vindem, se poate transcrie direct pe cumparator fara sa o mai transcriem pe noi?

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Readuc si eu in discutie acest subiect :)

In zilele urmatoare o sa vand ibiza unui coleg de pe forum (Cornel). El nu este din Bucuresti si ar vrea sa vina sa ia masina si sa poata merge pana acasa cu numerele actuale ale masinii.

Cum ar trebui sa procedam ca sa facem aceasta tranzactie cat mai usoara pentru amandoi?

Va multumesc anticipat pentru orice sfat!!! Eu chiar nu am mai vandut niciodata masina si citind discutiile din acest topic m-au facut si mai confuz :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faceti contract de vanzare-cumparare iar pe certificatul de inmatriculare, pe dos se completeaza de catre tine "instrainat catre.... la data de....".

Tu iti radiezi masina de la finante, nu te mai intereseaza politia. El merge pe urma la inmatriculari in localitatea de domiciliu (in termen de 30 de zile), daca e in alt judet atunci ii schimba si numerele, daca nu, le pastreaza pe cele de B.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca doresti sa-ti pastrezi numerele, fata de cele prezentate mai sus, trebuie sa platesti la politie o taxa de rezervare de 30ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru raspunsuri, nu voi pastra numerele, doar doresc sa pot ajunge inapoi acasa cu masina fara a fi sanctionat in cazul unei opriri a SPR-ului... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Radu si Victor pt sfat :))

Nu vreau sa pastrez numerele.

Contractul de vanzare cumparare se face la vreun notariat ceva sau acolo la administratia finaciara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Cluj, langa sediul inmatricularilor sunt o multime de firme care fac contracte de V-C, dosare de inmatriculare si tot ce tine de asta. Unele au si ghiseul de la Consiliul Local acolo ca sa poti plati taxele.

Banuiesc ca si in Bucuresti trebuie sa fie asa ceva, tot in apropierea biroului de inmatriculari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt in urmatoarea situatie:

-doresc sa cumpar de la o societate un autoturism,insa acesta face parte din capitalul social al acesteia(sau cam asa ceva),si i se amortizeaza in timp(cativa ani).Daca o vinde acum valoarea este de 20.000 euro,in evidentele contabile,si nu poate sa o vanda cu mai putin,iar dupa ce ar vindeo, societatea trebuie sa mai plateasca si tva-ul de 19%(3800 euro),ramane efectiv in mana cu 16200 euro.Astea sunt din spusele patronului acestei societati,care mi-a propus urmatoarea varianta:

-sa ramana masina pe numele societatii lui,insa eu sa circul cu numerele si talonul pe numele acestei societati ,pana la anul in decembrie cand o radiaza de pe societatea lui ,si o inscriu pe numele meu.Totul e facut pentru a mai scadea masina in valoarea de amortizare in timp si a plati tva mai putin dupa vanzare,asa zice patronul.

La ce riscuri ma supun daca o iau ,si ce acte sa fac cu societatea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu spun sa nu te risti.

In primul rand in momentul cand societatea a cumparat masina a dedus TVA-ul de pe factura de achizitie , deci nu ar trebui sa planga acum cand factureaza mai putin decat valoarea de intrare in contabilitate.

Peste un an jumate valoarea in contabilitate va fi de 14000 de euro si sigur tot mult i se va parea TVA-ul de pe factura de vanzare.

Masina intre timp ar putea fi pusa sub sechestru de fisc sau alt creditor si tu neavand act de vanzare-cumparare o sa ramii pagubas 100%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

gabimok in plus fata de ce a scris florin-vw, sa nu uiti ca asigurarea obligatorie (RCA-ul) este mult mai scump cand masina este inmatriculata pe societate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ii va face un contract de vanzare-cumparare ca doar nu o da 20000 euro pe vorbe.

E destul de periculos si din care ai zis nu il cunosti pe patron. Eu unul nu m-as baga. Adica risc/beneficiu e disproportionat.

PS doar daca iei la 20000 eu M3 nou si nici atunci ca ai mai da bucuros 3000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Ce e de facut in situatia urmatoare:

Se da o masina pe firma, si proprietarul firmei care vrea sa o vanda. Din cate am inteles, sunt niste probleme, de genul daca ar fi sa o dea pe persoana fizica direct catre cumparator, masina va trebui sa fie evaluata de contabil, va trece prin mai multe tva-uri si banii care se vor obtine vor fi mult prea putini fata de valoarea masinii. Alta solutie ar fi vanzarea masinii de pe firma catre proprietarul firmei, la o suma simbolica, si acesta sa o dea mai departe, insa am inteles ca asta ar fi ilegal.

Cum se poate face acest lucru pana la urma, legal?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In evidentele contabile ale firmei masina este trecuta cu o anumita valoare. Aceasta valoare se diminueaza cu un coeficient de uzura de la an la an. Din cate stiu nu se poate vinde sub pretul rezultat. Consulta un contabil autorizat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, corect. Insa daca se vinde direct catre cumparator dupa o evaluare, se trece prin urmatoarele:

- se scade tva-ul din pret, 19%, care este platit de firma.

- se scade 16% impozit beneficiu

- se scade 16% impozit pt dividenta

- se scade 16% inca o data cand se vor scoate banii;

Deci dupa toate taxele astea, sper ca le-am zis bine, mai ramai cu aproape nici jumatate din valoarea masinii..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut.

am si eu o intrebare, daca cineva a trecut prin asta sau stie procedurile sa ma ajute.

vanzator: firma timisoara

cumparator: p.f. bucuresti

intaricularea la politite s-a facut in regula. pentru inmatricularea d.p.d.v fiscal am urmatoarea problema:

fisa de inmatriculare trebuie completata cu datele vanzatorului si cumparatorului, stampilata de primaria timisoara si apoi de primaria bucuresti. problema e ca cei din tm nu mai pun stampila pe fisa de inmatriculare din 2007. in loc de asta mi-au dat o adresa de la primaria tm catre primaria bucuresti din care rezulta ca masina a fost scoasa din evidentele fiscale si ca nu are datorii. aceasta e semnata si stampilata (wtf?).

intrebarea e simpla. cumparatorul o sa aiba vreo problema atunci cand se duce la primarie? de ex. ca primaria buc sa nu recunoasca aceasta procedura sau sa nu faca inscrierea pana nu are stampila pe fisa de inmatriculare, etc?

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a cui a fost masina din 2007 pana azi? E luat in evidentele fiscale la vreo primarie?

Masina la TM a fost radiata din circulatie in 2007? De ce au scos-o din evidentele fiscale?

Mai multe detalii daca ai putea sa ne dai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

@Champion: daca nu ai rezolvat inca, scrie aici sau da-mi un pm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!