Jump to content

Procedura Vanzare Masina


4abc
 Share

Postare recomandată

Din moment ce nu exista un act de vanzare cumparare mergi la Politie si depune o plangere pentru furt sau inselaciune. Trimite-i si lui o copie a plangerii cu numarul de inregistrare de la Politie.

Modificat de AkaManah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 180
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bossake

    11

  • InSecret

    11

  • Marius

    8

  • Clodius

    8

Teparul este un tigan care din cat il duce pe el mintea nu prea cred ca se semnaleaza la treaba asta deoarece telefonic in seara schimbului dupa ce am facut trocul i-am spus ca ma duc la politie si a zis ca pot sa ma duc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca i-o fi rusine la tigan sa faca un act v-c fals  si sa vanda mai departe masina - are si toate datele tale. Fiscalul i l-ai dat? il ai pe al lui sau prop a4?

 

Cand o sa se ajunga la politie o sa fie cuvantul tau impotriva cuvantului lui. O sa zica ca ai aruncat contractul tau. Probabil o sa vina si cu cativa martori falsi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti sa depui plangere pt furt pt ca nu ti-a furat masina, este abuz de incredere sau ce o fi, dar nu te apuca sa depui plangeri false ca apoi te ancheteaza pe tine pt fals in declaratii. Oricum, i-ai dat si actele,cheile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iertare sa-mi fie parerea.. dar cum naiba sa te duci in alt oras sa faci afaceri duminica noapte cu tigani ? adica na...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu are absolut nicio legătură poliţia în acest caz, pentru că acest litigiu e unul de natură civilă, iar competentă pentru soluţionare e doar instanţa de judecată. Trebuie să-l acţionezi în judecată.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are treaba si politia pentru ca nu este doar o intelegere (asa zis troc) deoarece in primul rand ne-a pus viata in pericol inselandu-ma cu erorile automobilului. Daca preciza toate problemele care le avea si daca nu ma pacalea ca are procura, eu nici macar nu ma mai deplasam. Te mai contrazic deoarece astazi am depus plangere la BCCO si dansi au incadrat-o la inselaciune, abuz de incredere (cnf noului articol penal revizuit in 2014 legea 286/2009 art. 238), iar inselaciunea se pedepseste de la 6 luni la 12 ani sau de la 10 la 20 de ani in cazul in care inselaciunea a avut consecinte deosebit de grave. Deci minim este 9 luni maxim este 22 de ani. Sunt decis sa merg "pana ïn panzele albe" pentru a recupera Golful si pentru pedepsirea lui.

 

 

Nu poti sa depui plangere pt furt pt ca nu ti-a furat masina, este abuz de incredere sau ce o fi, dar nu te apuca sa depui plangeri false ca apoi te ancheteaza pe tine pt fals in declaratii. Oricum, i-ai dat si actele,cheile...

 

 

iertare sa-mi fie parerea.. dar cum naiba sa te duci in alt oras sa faci afaceri duminica noapte cu tigani ? adica na...

 


@megamotoreta Pot depune plangere acum pentru ca in urma sesizarii mele la politie se dovedeste ca nu sunt de rea credinta si incerc sa "ma fac" si cu Audi si cu VW

@soila aceasi intrebare mi-o pun si eu ce a fost in capul meu. Oricum daca stiam ca e tigan nu ma duceam....

Modificat de InSecret
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Serios? Ai depus plângere la BCCO?
Habar nu ai despre ce vorbesti. Câţi ani ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai omule atata timp cat ati facut schimbul de buna voie, atata timp cat nu ti-a luat masina cu japca, atata timp cat cu buna stiinta i-ai dat toate actele nu are politia ce sa faca.

poti sa il dai in judecata pe cale civila dar e extrem de greu de rezolvat ceva si dureaza ani de zile.

 

sfatul meu este sa ii spui ca ii dai 200-300-500euro sa faceti schimbul inapoi, el o sa gaseasca alt "fraier" unde sa plaseze audiul, tu ramai cu paguba si invatarea de minte.

poate ti se pare aiurea sa ii dai o suma de bani dar gandeste-te ca tu nu o sa vezi certificat fiscal pt masina aia in mod aproape cert, deci problema poate fi mult mai grava. in general genul asta de oameni daca scot repede cateva sute de euro sunt multumiti si iti vor da golful inapoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai omule atata timp cat ati facut schimbul de buna voie, atata timp cat nu ti-a luat masina cu japca, atata timp cat cu buna stiinta i-ai dat toate actele nu are politia ce sa faca.

poti sa il dai in judecata pe cale civila dar e extrem de greu de rezolvat ceva si dureaza ani de zile.

 

sfatul meu este sa ii spui ca ii dai 200-300-500euro sa faceti schimbul inapoi, el o sa gaseasca alt "fraier" unde sa plaseze audiul, tu ramai cu paguba si invatarea de minte.

poate ti se pare aiurea sa ii dai o suma de bani dar gandeste-te ca tu nu o sa vezi certificat fiscal pt masina aia in mod aproape cert, deci problema poate fi mult mai grava. in general genul asta de oameni daca scot repede cateva sute de euro sunt multumiti si iti vor da golful inapoi.

 

Da e buna si aceasta idee, nu m-am gandit la ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

in general genul asta de oameni daca scot repede cateva sute de euro sunt multumiti si iti vor da golful inapoi.

 

Asta in cazul fericit in care Golful este inca la el.

S-ar putea sa-l fi "maritat" (prin aceeasi metoda) deja si atunci... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tot caut anunturi pe net poate il gasesc.... Dar daca nu mai am nici o cheie si fac cerere la reprezentanta sa-mi dea alta exista vreo sansa sa imi poata face ? E cam absurd stiu, dar intreb si eu...

Modificat de InSecret
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Eu tot caut anunturi pe net poate il gasesc...

Si daca-l gasesti pe net... ce???

Adica ce faci?

 

 

Ai editat intre timp postul, asa ca

Dar daca nu mai am nici o cheie si fac cerere la reprezentanta sa-mi dea alta exista vre-o sansa sa imi poata face ? E cam absurd stiu, dar intreb si eu...

am inteles, raspunsul la prima mea intrebare e deja aici postat de tine.

Bag de seama ca... te mananca undeva sa faci asa ceva.

Avand in vedere ca singur ai instrainat auto (chiar daca nu exista documente legale, martori se pot gasi usor avand in vedere ca respectivul e rom si samsar de asa ceva), ceea ce-ti trece prin cap cu... a 3-a cheie de la reprezentanta se numeste clar FURT!

Se pare ca nu vrei cu niciun chip sa accepti ca ai facut SINGUR si deplin constient o greseala si acum vrei s-o repari facand o ilegalitate. Pana acum ai demonstrat un singur lucru: ca esti o victima a propriei inconstiente si atat. Daca faci chestia cu cheia devii din victima un posibil inculpat.

Nu te juca cu lucrurile astea ca sa nu ajungi sa te caute Politia pe tine!

 

 

PS:

Da-i Doamne romanului mintea cea de pe urma... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu inteleg intocmai doar ca imi caut o cale rapida de a recupera autoturismul, nu vreau ca el sa circule cu masina si  sa fie la administratia financiara tot la mine, ce fac ii platesc amenzile eu acum ? Si daca nu il voi recupera, cum as putea sa anulez amenzile ce vor veni ?

Modificat de InSecret
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

:D

Se pare ca tot nu intelegi: in acest moment acel autoturism NU iti mai apartine!

Actele sunt la el TOATE in original + copia CI-ului tau date de tine.

Tu incerci acum sa gasesti/afli o metoda sa furi un autoturism care ti-a apartinut dar pe care l-ai instrainat singur si de buna voie!

Daca o tii tot asa vei ajunge ca tu sa fii cautat de Politie si pe buna dreptate.

Incearca sa-l "momesti" cu cateva sute de euro asa cum te-a sfatuit colegul Bossake sau... da-l in judecata/gaseste o cale legala de a-ti recupera (?!) auto dar nu facand o ilegalitate.

 

Si totusi... fabulezi sau... ?!

Personal cred ca fie fabulezi fie... nu stii despre ce vorbesti si ti-ai gasit aici un playground cu fraieri care sa iti tina hangul.

 

Vad ca ai lasat in urma plagerea de la BCCO ( :))  ) dupa ce te-a luat Marius "la rost"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din moment ce nu ai facut nici un act de vanzare cumparare "tranzactia" nu are temei legal poti sa mergi linistit sa o iei inapoi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D

Se pare ca tot nu intelegi: in acest moment acel autoturism NU iti mai apartine!

Actele sunt la el TOATE in original + copia CI-ului tau date de tine.

Tu incerci acum sa gasesti/afli o metoda sa furi un autoturism care ti-a apartinut dar pe care l-ai instrainat singur si de buna voie!

Daca o tii tot asa vei ajunge ca tu sa fii cautat de Politie si pe buna dreptate.

Incearca sa-l "momesti" cu cateva sute de euro asa cum te-a sfatuit colegul Bossake sau... da-l in judecata/gaseste o cale legala de a-ti recupera (?!) auto dar nu facand o ilegalitate.

 

Si totusi... fabulezi sau... ?!

Personal cred ca fie fabulezi fie... nu stii despre ce vorbesti si ti-ai gasit aici un playground cu fraieri care sa iti tina hangul.

 

Vad ca ai lasat in urma plagerea de la BCCO ( :))  ) dupa ce te-a luat Marius "la rost"...

 

 

Din moment ce nu ai facut nici un act de vanzare cumparare "tranzactia" nu are temei legal poti sa mergi linistit sa o iei inapoi

@aryes13 Nu vreau sa fiu considerat gresit, disper atata tot si de aceea iau in calcul fel si fel de metode. Ok am instrainat auto dar nu exista nici un act in acest sens, in acte posesorul este acelasi, deci in acte nu imi poti spune ca NU mai imi apartine. Legat de BCCO nu vreau sa dau mai multe detalii. M-a ajutat cineva de acolo si atata tot.

 

@GTD La fel am gandit si eu ...

 

 

Totusi cu eventualele amenzi, aveti o parere ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

GTD eşti sigur?

Chiar nu înteleg, cum de nu vă e ruşine să postati aici sfaturi din închipuiri ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe tine ce te intereseaza sa iti iei autoturismul inapoi sau de amenzi? Omul iti mai raspunde la telefon? Zici ca masina lui are probleme, tu cum ai testat.o inainte sa faceti schimb? In parcare???? Daca tot ai vrut sa faci schimbulmsi ai acceptat inseamna ca ti.a placut audi al lui, incearca sa il inscri pe numele tau si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma intereseaza ambele dar inteleg ca e aproape imposibil sa-mi mai recapat golful, in acest caz doresc sa stiu ce pot face cu eventualele amenzi. Nu, individul nu-mi mai raspunde. Ceva de genul am testat-o dar auto are si foarte multe vicii ascunse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

De ce nu consulţi un avocat şi recurgi la tot felul de metode mai mult sau mai puţin legale şi morale?

Pentru a recupera maşina trebuie să-l acţionezi în judecată pe cel căruia i-ai înstrăinat maşina, pentru că numai printr-o hotărâre judecătorească definitivă poate anula înţelegerea dintre voi. Înţelegerea iniţială dintre voi îmbracă forma unei promisiuni de contractare ce este prevăzută foarte clar în Codul civil, iar aceasta se poate anula pentru anumite cauze întemeiate (ex: vicii de consimţământ, cauze imorala, etc.), nu doar pentru că s-au răzgândit părtile şi asta numai cu o hotărâre a instanţei de judecată.

Consultă un avocat specializat în litigii civile dacă vrei să faci ceva, altfel pierzi timpul şi e în defavoarea ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cel mai intelept sfat cel de mai sus: consulta un avocat! Nu vreau sa mai pun si eu paie pe foc si sa-ti spun ca am ramas efectiv masca citind ca ai facut acest schimb noaptea, fara sa ai in fata proprietarul masinii, fara procura si fara sa semnezi niciun act si pe desupra si cu un tigan...Nici nu vreau sa ma gandesc la ce alte scenarii ar mai putea aparea...unul din ele poate fi acela in care proprietarul acelui Audi sa se duca la politie si sa declare masina ca fiind furata...Nu conteaza ca tu ai cartea si talonul masinii respective..pt ca el poate sa spuna ca a fost stupid si le-a lasat/uitat in masina eventual si cu cheia in contact cat s-a oprit la un magazin sa-si ia un pachet de tigari... Cu atat mai mult cu cat tu nu cu proprietarul masinii ai facut "tranzactia" ci un un altul care avea o procura ce poate bine merci sa NU existe (chiar tu ai spus: "sustinand fara a prezenta un act doveditor, ca este imputernicit prin procura notariala") . Te trezesti ca ramai si fara masina aia asa cum o fi ea...Intr-un caz si mai sumbru masina aia ar putea fi chiar furata...Vorbeste obligatoriu cu un avocat si el te va sfatui ce sa faci mai departe..probabil va trebui sa mergi la politie sa verifici statusul acelei masini, si sa cauti proprietarul real al masinii...

Cat despre Golf...problema e la fel de spinoasa dupa cum deja s-a mai explicat mai sus...pt ca teoretic ar fi simplu s-o declari furata daca nu ai semnat niciun act, dar daca ala vine cu martori falsi care spun ca i-ai dat-o de bunavoie...se complica treaba. Ar mai fi o cale sa declari ca ai dat-o de buna voie dar sub amenintare, insa revenim tot la avocat..el e singurul care-ti poate spune ce variante pot sta in picioare si care nu...

Modificat de Cowboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De Audi m-am interesat si nu este data furata, cat despre discutia cu un avocat citez din ceea ce mi-a scris " Din moment ce nu ati incheiat contractul de vanzare-cumparare, legal inca sunteti proprietarul masinii. Puteti formula o plangere penala impotriva acelei persoane. " ... Acum sincer nici eu nu stiu ce sa mai interpretez, mi-e ca depun plangere si daca pierd in instanta ca unii colegi de aici zic ca nu mai am ce face ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

Pentru ce motiv ti-a spus un avocat ca poti formula o plangere penala?

 

Ce plangere sa depui si ce sa pierzi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De Audi m-am interesat si nu este data furata, cat despre discutia cu un avocat citez din ceea ce mi-a scris " Din moment ce nu ati incheiat contractul de vanzare-cumparare, legal inca sunteti proprietarul masinii. Puteti formula o plangere penala impotriva acelei persoane. " ... Acum sincer nici eu nu stiu ce sa mai interpretez, mi-e ca depun plangere si daca pierd in instanta ca unii colegi de aici zic ca nu mai am ce face ....

plangere penala pentru ce infractiune? furt?

voi ati facut un schimb, daca ii faci plangere ala are toate actele si spune ca si-a schimbat nr de telefon.

 

sa nu mai spun ca situatia este cu atat mai imbarligata cu cat tu ai "vandut" masina mamei tale si ala a "vandut" masina altuia, tu nici macar nu te-ai intalnit cu proprietarul.

incearca sa ii dai sms ceva ca ii dai 500 euro sa faceti schimbul la loc. sunt sanse bune sa functioneze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!