Jump to content

Functie in plus la computerul de bord - Range


voinea
 Share

Postare recomandată

Salut!

Ce trebuie modificat la un VDO Immo 3 la adresa 0x1ED pentru a avea activa iluminarea ceasurilor la punerea contactului?

Din fabrica valoarea este 30.Aveam setarile salvate intr-un fisier .doc pe care din pacate l-am sters din greseala.Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune 3B .E cel mai frumos - ace si afisaje iluminate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

To enable lit pointers
the value at address $1ED need to be modified, in your standard cluster it will be 30, the value is changed to 3X where x represents the value in the list below:
x value
3 - displays only
5 - gauges only
7 - displays and gauges only
9 - needles only
B - displays and needles only
D - Needles and Gauges only
F - all lit up
39 is the most common choice but feel free to experiment
Pentru cei cu cluster RB8
numai
IMMO 3 (la IMMO 2 nu merge) pot modifica adresa 381 din 00 in 0B pentru range si in 06 pentru range+iluminare bord la punerea contactului.Din pacate nu se poate face selectie la luminare pentru ace, scala, display!
Modificat de max4ever
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Am incercat sa inteleg din commenturile de mai sus daca se poate adauga functia Range si in cazul meu, dar cred ca e mai sigur sa scriu si eu ce bord am si sa-si dea cu parerea un cunoscator...(e vorba despre masina din semnatura)

Instrument Cluster: 1J0920826A

KOMBI-WEGFAHRSP VDO V11

CODING 5113

Thanks anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si iti merge activata si functia de iluminare scala la punerea contactului ca la Audi ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor,

Unde se poate face o diagnosticare a BC pentru a vedea daca se poate adauga functia de Range?

Am BC mic dar nu am VAGCOM...

Si daca s-ar putea care ar fi costul :icon_cheesygrin: ?

Multumesc mult pentru raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic:

Vezi semnatura colegului e mai sus...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ cuiuda: Multumesc, nu vazusem... Dupa atatea pagini de forum....

Zi buna,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@BORA_2003 Si daca s-ar putea care ar fi costul ? :icon_cheesygrin:

Din pasiune baieti, doar din pasiune......

Modificat de max4ever
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as vrea din pasiune chiar daca il imbat pe meserias....eu nu am gasit nici cu bani sa rezolv problema....

Modificat de Nadiel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu scanarea astazi cum am promis si scrie asa.... kombi + WEGFAH RSP VDO v23 P/N: 1j0920826AX

ECU CODING:01113

Deci din cate am citit si eu pe tot acest topic , cred ca merge si la mine :D nu?

Multumesc !

Modificat de axel88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Al bundy... ma mir ca am instrumentele astea desi masina este din 23 dec 2001 :D.. se pare ca a fost printre primele serii care s au pus VDO :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca a fost printre primele serii care s au pus VDO :D

VDO s-a pus de cand lumea.....inclusiv pe G4, de cand a aparut. Doar ca la Golf 4, le-au tot amestecat - VDO, Motometer - RB8, BOO....

Important la tine nu e ca e VDO, ci ca e si immo3. Altfel, nu mergea.

In privinta norocului, da, e primul cluster VDO immo3, pus pe Golf 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si din producatori care sunt mai pacatoase referitor la slabirea pixelilor BC-ului ?

mie vara la temperaturi foarte mari, marginile BC-ului se vad mai sterse..

sau e o problema omniprezenta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omniprezenta, la VDO - e lider. Motometer sta mai bine, la acest capitol - mult mai putine defecte. In rest, ca piesa - cum e lucrat, luminozitatea si culoarea ledurilor, posibilitati de adaptare si de modificare - adaugare functii - VDO conduce - mai ales la immo3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cum iti dai seama man ca e immo3 sau immo2 ca eu nu am vazut sa scrie ceva acolo sau sa apara immo3 sau immo2. Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atasez dumpul meu

nu are legatura directa cu fnctia range fiindca am incercat si nu se poate

dar am activata functia aprindere iluminat la punere contact

acuma vreau sa intreb e soft?sau hard?

fiindca acest IC a fost la reparat la un coleg forumist fiindca aveam doar bucati din IC(fara carcasa si cu folia polarizatoare invers plus probleme la afisajul minidot)

Cu total commander schimbati extensia din txt in .eep

toate cele bune

1J0920822C A4 KOMBIINSTR VDO v25 pin 3538 bordu bun.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cum iti dai seama man ca e immo3 sau immo2 ca eu nu am vazut sa scrie ceva acolo sau sa apara immo3 sau immo2. Multumesc !

Salut

Eu stiam asa...

Intri pe 17-Instruments si in partea de sus ai 2 campuri "Extra". Daca e completat doar primul"Extra" atunci ai IMMO 2. Daca sunt ambele completate atunci ai IMMO 3. Sper sa nu gresesc. :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inseamna ca m-am bucurat degeaba.... ca degeaba e VDO V23 ca poate sa fie immo2, la chestia asta cu extra nu m-am mai uitat :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau pune contactul si vezi in ce parte iti apare martorul de la imobilizator (masinuta cu cheie). Daca e in turomentru - ceasurile sunt immo 2 - si nu merge range sau ilumimare. Daca apare in vitezometru - e immo3 si merge.

Oricum, daca ai codul de piesa 1j0920826 - merge, e immo3

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar gasisem faza cu turometrul si am tras o fuga acuma jos si vroiam sa postez dar vad ca sunteti mai rapizi ca mine la raspunsuri :)).... da am masinutza cu cheie in dreapta la vitezometru :D... Deci acuma trebuie sa vorbesc cu unul din baieti din Iasi sa ma ajute si pe mine :D.... Multumesc frumos Florin !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba ce ma dispera ca puteti voi sa va puneti ce vreti pe immo3 -ul vostru :P:P:P si noi astia mai napastuiti stam asa fara range si altele :((( na macar bine ca mi-am activat chimeul ala cool la portiere deschise :PPPP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!