Jump to content

Functie in plus la computerul de bord - Range


voinea
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

Am facut in acest moment la doua masini . Rudolf si Bamse . Masinile lor aveau bord computer dar nu afisau restul de km ce ii poti parcurge cu ce mai este in rezervor (functie existenta la Audi cu bord similar si acelasi an sau la modele mai noi de Golf IV).

E cu o mica doza de risc dar se foloseste o interfata originala ce nu mi-a dat gres in alte functii importante pentru care am luat-o eu . Se citeste memoria respectiva si se editeaza in ea cele necesare. Cine nu are aceasta functie si este interesat poate trece pe la mine cu o cutie doua de nectar granini pentru a pune functia in practica.

Atentie ca ma bag doar la useri ce sunt membri nu doar inscrisi.

Cum nu stiam de treburile astea voi incerca sa mai aprofundez poate mai descopar si alte lucruri ce pot fi aduse in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

daca nu ai functia range si ai BC atunci va merge activata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am range...dar nu am altele de pe golf Iv, cum ar fi consum instant pe loc, sau last trip, sau un consum intermediar..etc.

crezi ca poti face ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge super-ok, multumesc pe aceasta cale, din nou, lui Dragos, "nasul" :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astia care nu sunt din Bucuresti ... e vreo sansa sa "inveti" un provincial cum se face ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut . m-ar interesa si pe mine aceasta functie..... Cum pot sa stiu daca ar merge si la mine? Am computer de bord mare.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e chiar asa usor ... iti trebuie niste scule :)

iti trebuie doar o scula care sa citeasca si sa scrie continutul eeprom din instrument cluster...cind stii, parca nimic nu-i greu....cind nu stii,parca totul ti se pare sf....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am inteles, nu stiu eu prea multe, de fel sunt mai greu de cap (deh, marfa romaneasca), costa ceva bani sa cumperi tot ce iti trebuie pentru citirea implicit scrierea in instrument cluster. La asta m-am referit in afirmatia de mai sus. Ironic pot fi si eu, daca este cazul, insa nu cred ca este de cuviinta sa ne luam peste picior...

Modificat de .:bamse
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Intradevar trebuie ceva ce citeste eepromul din instrument cluster.

Eu folosesc VAG-CAN Commander (original desigur desi exista si varianta prin care sa cumperi si clone la astfel de aparate , nerespectand munca celui ce-l produce si platind 1/10 din pret ... dar riscand multe pe masinile celor pe care se intervine)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut . as vrea si eu sa activez functia asta . se poate ? cum putem sa ne intanlim ? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut . m-ar interesa si pe mine aceasta functie..... Cum pot sa stiu daca ar merge si la mine? Am computer de bord dar mic...........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am inteles, nu stiu eu prea multe, de fel sunt mai greu de cap (deh, marfa romaneasca), costa ceva bani sa cumperi tot ce iti trebuie pentru citirea implicit scrierea in instrument cluster. La asta m-am referit in afirmatia de mai sus. Ironic pot fi si eu, daca este cazul, insa nu cred ca este de cuviinta sa ne luam peste picior...

mea culpa daca te-am jignit si imi cer scuze...le faza cu stiutul nu m-am referit la tine(chiar credeam ca stii din moment ce i-ai raspuns userului cristip),era o remarca asa in general pe care o stiu din proprie experienta...cind am vazut prima data un continut de eeprom de bord sau o harta de avans, am zis ca nu voi intelege niciodata...dar vorba din popor:"mai bine sa te trezesti mai tirziu, decit niciodata"...inca odata scuze...cred ca-s off-topic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kloudy la tine se poate activa.

@B_85_DIZ din ce an e masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pe mine ma intereseaza sa activez fnctia!am coputer mare!astept detalii cum ne putem intalnii sa rezolvam situatia!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Dragos, foarte interesanta faza cu activarea Range -ului...Vreau sa incercam si la mine te rog. Cum facem? Joi la intalnire sau in alta parte?

Multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@maumau scuze si eu ca am luat-o personal :icon_cool:

Scuze de :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

alec > suna-ma pe zi. In general ajung zilnic pe la ora 10 la birou si plec pe la 15-16 . Telefonul inainte e cel mai sfant (de exemplu stiu ca maine trebuie sa ajung si pana la Porsche Nord apoi la volksparts pentru niste piese). Alerg dar stiu tot timpul agenda cu o zi inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nasule, stiu ca sunt proaspat pe aci, si ai zis ca nu te bagi decat la "Membrii", dar la mine un Mk4 din 2000 AJM 116 CP se poate? Am computer de bord ce imi afiseaza km parcursi, consumul instantaneu, consumul mediu si temp de afara. Ms anticipat.

LE: Care sunt riscurile la aceasta interventie?

Modificat de Vitezomanul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Vitezomanul Din pacate la tine nu se poate activa. Riscurile..., depinde de cine iti face operatia. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Activarea functiei asteia depinde de ceva an de fabricatie, TDI/benzina, sau doar daca ai BC sau nu?

Masina mea e din decembrie 2000, 1.6i. Se poate activa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

azi am facut la inca doua masini. Un 1.9TDI 101CP si un 1.6 FSI (de fapt nu conteaza motorul ci bordul :( )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am range...dar nu am altele de pe golf Iv, cum ar fi consum instant pe loc, sau last trip, sau un consum intermediar..etc.

crezi ca poti face ceva?

:( ceva in plus se poate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!