Jump to content

Functie in plus la computerul de bord - Range


voinea
 Share

Postare recomandată

Terrabyt, cu ce se face aceste functii? Mai bine zis cu ce model de cablu si ce soft. Vreau sa fac si eu asa cevaTerrabyt, cu ce se face aceste functii? Mai bine zis cu ce model de cablu si ce soft. Vreau sa fac si eu asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici topicu initial in care se vorbeste despre acelasi lucru(apropo poate un moderator uneste cele 2 ca de la coduri login s-a degenerat acolo la alte chestii :offtopic: ). http://vwforum.ro/index.php?showto...st&p=603552

:icon_thumright:

Modificat de terrabyt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

orice interfata OBD ce citeste EPROMul bordului permite sa faci modificarea. Sunt mai multe astfel de interfete (din pacate activitatea lor principala nu este "hai sa modificam functii" ci manarit km la masini :lol:

Eu probabil voi vinde VAG CAN-COMMANDERUL meu original foarte curand.. il foloseam in mod special la facut counterul de programari ECU in zero la masinile EDC16 dar am gasit altceva mult mai bun si voi scoate dracia asta la vanzare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cineva spunea aici pe forum urmatoarele :

Cum stiu daca am bord immo3 ? "daca pe cheie scrie "w" si la adresa 17 linga immo id nu iti apare vin-ul masinii, ai immo 2...daca pe cheie scrie"w3" si la adresa 17 linga immo id iti apare vin-ul masinii,ai immo 3...daca e vb de masina din semnatura e putin probabil sa ai immo 3...cam din 2002 sint cu immo 3...la ce te ajuta sa stii?"

Chestia cu W de pe cheie este litera de lege sau se poate sa ai IMMO 3 chiar daca pe cheie am litera W si nu W3???

Deja m-am intristat cand am vazut ca eu am W pe cheie :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu din cate stiu W insemna immo3, oricum tu in 2002 ai sigur immo3 :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Timisoara se poate? Stie cineva cumva pe cineva in Timisoara care poate sa faca!? A mai intrebat cineva aici! Nu de alta da vreau si eu :icon_thumright: Si cred ca sunt mai multi ca mine in TM :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de contact

Curios ! Eu n-am gasit nici un W pe cheia de contact !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am pe cheie W...dar nu mi-a mers, asa ca treba cu litera de pe cheie nu cred ca e valabila...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca e adevarata chestia cu litera W pe cheie, m-am intalnit azi cu Dragos Voinea si nu mi-a mers :beerchug:

Asta e, Dragos e super de treaba, recomand

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E adevarata in ce sens? Adica daca ai W pe cheie merge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci. Functia range merge activata la bordurile VDO immo3 (din 2002 incoace) si la unele borduri RB8 dar nu la toate. Sunt 2 tipuri de bord care se gasesc pe golf/bora dupa 2002: VDO si Motometer/Bosch . Cele cromate sunt VDO, celelate pot fi VDO si RB cel mai bine se identifica cu un vag-com. De asemenea sunt modele de borduri VDO cromate si generatie 2001 , dar acelea sunt immo2 si (cel putin eu nu am reusit ) nu se poate activa optiunea range.Ca sa nu o mai lungim, toti care aveti bord cromat si masina dupa 2002 (inclusiv) se poate activa functia. Pt ceilalti e discutabila treaba daca e VDO merge, daca e RB depinde de norocu fiecaruia( @claude ceva noutati ? ).

Treaba cu W am observat-o la majoritatea cu immo3 dar nu am facut o regula ca sa spun sigur ca asa e. W vine de la Wegfahrsperre care inseamna imobilizare.Poate are alticineva mai multe detalii despre W asta :icon_thumright:

@G30 ce tip de bord ai? ai salvat ce a citit Dragos?

Modificat de terrabyt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestia cu W pe cheie nu-i adevarata adica eu nu am W pe cheie si mi-a mers am postat pe la pg 5 poza,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
@G30 ce tip de bord ai? ai salvat ce a citit Dragos?

da am salvat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

ai BOSCH RBx (nu VDO)

De ieri dupa amiaza nu mai am VAG Commanderul . Mi-am vandut interfata pentru ca am gasit alta care sa faca contorul programarilor de ECU la EDC16 si alte treburi de tuning. Commanderul era mai spre kilometrii, borduri, immo , chei etc... Nu pentru mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

pai cu ce sa fac ? Am dat interfata respectiva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Visul frumos s-a terminat :beer: Bine ca eu am apucat :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

hai ma ca sunt si alte persoane pe forum care o fac si daca nu pe doua sticle de nectar poate pe cativa RONi (cred eu)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Dragos, deci activarea Range ului nu se mai poate face de catre tine?

Ai putea sa ne recomanzi pe cineva, care sa o faca contra cost?

:icon_thumright:

multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) ...si eu care abia asteptam sa ajung la Fintinita Haiducului cu cele doua sticle de nectar... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!