Jump to content

Functie in plus la computerul de bord - Range


voinea
 Share

Postare recomandată

O.T. - Trist, dar adevarat........ originala te scuteste de batai de cap. Restul, creaza mai multe probleme decat rezolvari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumpara o interfata de la cineva apropiat de tine care poate sa-ti garanteze cat de cat ca stie ce marfa are. Pe ebay iti vine ceva care poate sa aiba multe pb.

Interfata pe care o recomanda Cristi este pentru alti utilizatori care au alte pretentii nu sa faca o setare odata la 6 luni.

Iar daca nu te pricepi apeleaza la altcineva pentru ca si cu alea "originale" poti sa faci belele.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT Nici daca iei de la cineva apropiat, nu o poti verifica in amanunt. AM vazut interfete care nu stiau sa activeze CC pe engine, altele care raporteaza erori care nu au ce cauta pe masina.

Si mai ales, daca nu te pricepi si te bagi unde nu trebuie poti face mai mult rau decat bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Siguranta absoluta este sa nu faci nimic pe masina sau sa faca altul care stie si iti ofera garantie. Daca nu, si esti pasionat, risti si tu ca toti cei care astazi stiu sa faca. Si ei au riscat candva.

Mai ales nu cumpara ce gasesti mai ieftin. Sau cumpara si testeaza asa cum am facut si eu si multi.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

multumesc tuturor pentru sfaturi ... mai astept cu seriala, deocamdata o sa caut pe cineva sa-mi activeze doua chestii:

sa bipaie alarma cand inchizi masina si range-ul.

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Va rog sa-mi spuneti si mie daca la masina asta se poate activa functia range. Bora din 2001

Precizez ca masinuta cu cheia este in stanga (turometru).

Se poate sau nu?

Address 17: Instruments Labels: 1J0-920-xx5-17.lbl

Part No: 1J0 920 825 C

Component: A4-KOMBIINSTR. VDO V09

Coding: 01124

Shop #: WSC 00006

Part No: IMMO

Component: IDENTNR: VWZ7Z0Y2722194

IMMO-IDENTNR: VWZ7Z0Y2722194

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu - e immo2 clusterul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, ma poate ajuta si pe mine cineva din iasi sa mi activez mai multe functii??? printre care si range... am bord VDO cu immo3, am mai luat legatura cu cateva persoane dar nu se baga la range si la chestia cu ceasurile. Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci, pune-le la posta si le facem la Bucuresti..... :lol: sau mergi la cineva sa-ti citesca dump-ul clusterului, pune-l la mine pe mail si ti-l trimit facut. Dupa aia doar ti-l scrie pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@axel88

La ce alte functii te gandesti?

La modelul tau de masina ai putea sa activezi Range, iluminarea bordului la punerea contactului si, posibil, inchiderea/deschiderea geamurilor din telecomanda originala a masinii (daca ai asa ceva).

Daca ai drum prin BT pot sa te ajut eu. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam functiile astea man vreau sa le activez.....o sa incerc sa citesc dump-ul clusterului... sper sa reusesc :D Multumesc cuiuda si multumesc florin. Momentan nu am drum la BT dar cine stie :D Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Salut baieti, Masina mea are ceasurile astea pe ea. Presupun ca din fabrica... Tot bordul fiind modelul nou, cu airbag-ul pasagerului incorporat in consola.

Nu am nici o alta sansa sa vad ce tip e fara sa-l desfac ?

Ca softuri detin:

VCDS 908.0 ;

VAG EEPROM Programmer 1.18p,

VAG-CAN 5.5 + PIN READER

Am vreo sansa sa utilizez interfata de 908.0 pe softurile celelalte sau o prajesc ?

Stima..

post-46865-0-19802300-1324435414_thumb.p

Modificat de Ionut Maruta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ce tip de bord e cu vcds908.

Sigur e vdo v2.2

Cu softurile ce le-ai expus in postul tau , nu poti utiliza interfata vcds908

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca idee, daca te intereseaza daca merge sa activezi Range sau ace iluminate, la bordul tau - raspunsul e da.

In rest, clonele ofere multe surprize...asa ca nu prea stii ce merge cu ele decat testand. Nu arzi nimic daca incerci VAG EEPROM Programmer 1.18p, dar de obicei nu merge.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri. Zilele astea sau de sarbatori o sa bag testerul pe ea sa va spun precis.

Mai am un prieten care a zis ca are VCDS 10.6, poate reusim cu ala sa facem ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai ce sa activezi cu 10.6.(ma refer la Range, etc - ce tine de eeprom)

Doar diagnoza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai inseamna ca nu mai rezolv nimic cu ceea ce am :(

Ramane sa caut un baiat prin Tg-Jiu care poate sa activeze aceste functii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In teorie, exista unele (specific ..doar UNELE) VCDS clone, care pot lucra cu Vageep v1.18. Trebuie sa incerci sa debifezi "boot in inteligent mode", Test, Save - dupa aia inchizi VCDS-ul, deschizi vageep v1.18, bifezi optiunea USB, si dai Read - daca il citeste, ai noroc.......

VCDS-urile originale merg 100%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cred si eu ca merg, dar si 600$ sa dau pe unul, ma lipsesc :D

Mersi Florine. Am sa incerc zilele astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna baieti . Spunetim si mie va raog daca la un bora din 2003 cu seria:merge activata functia range cu VCDS sau mai trebuie sa am un program (SAU DE CE PROGRAM AM NEVOIE).Am inteles ca ar merge cu vag eeprom acesta se poate downloada de undeva si ca mearga tot cu interfata de la vcds.

VA MULTUMESC.

KOMBI WEGFAH RSP VDO1

SOFT 01113

SHOP WSC 00000

VW 77Z0B5 85858713

Modificat de nicu_nick
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reciteste topicul si afli cu siguranta raspunsul la intrebarea ta.

Iti garantez ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In teorie, exista unele (specific ..doar UNELE) VCDS clone, care pot lucra cu Vageep v1.18. Trebuie sa incerci sa debifezi "boot in inteligent mode", Test, Save - dupa aia inchizi VCDS-ul, deschizi vageep v1.18, bifezi optiunea USB, si dai Read - daca il citeste, ai noroc.......

VCDS-urile originale merg 100%.

Asa e, vreo doua posturi mai sus.

In rest. bordul tau permite activarea functiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la modelul meu merge activat vreo functie?

da-mi mesaj privat te rog

le: golf 4 din 2002

Modificat de remus_bt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La modelul tau merge sau nu merge .

Fa o scanare si vino cu ea aici.

Atunci iti putem spune exact

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!