Jump to content

Functie in plus la computerul de bord - Range


voinea
 Share

Postare recomandată

Ba da Florine. Am debifat "Boot inteligent mode", am dat TEST, SAVE, dar nu stiu cum sa citesc dump-ul :icon_redface:

Iar in Vageep 1.18 am selectat pe USB si am dat Read, imi da mesaj ceva de genul "Baud rate" este prea mare...

Merge, interfata - VCDS- face figuri.

sa schimbe Baudrate ....si sa incerce....maine

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine ma duc si incerc cu noua versiune VAG EEPROM Programmer v1.19g :)

E in limba romana, e mai noua, poate rezolv ceva :)

Modificat de Ionut Maruta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai reusit sa o activezi pe calc tau ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o interfata vag com 11 si n-am stiut ce versiune de soft sa folosesc ca nu am avut niste indicatii inainte, si am folosit ultima versiune si acum nu mai imi vede interfata calcul.o vede ca device cu "ffffffffffffffffffffffffff"" ,Cum pot sa o repar sau ce trebuie sa fac?Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foloseste search. Discutiile despre clone sunt interzise.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da sigur, dar pe noua versiune imi da mesaj "No ECU found" :(

Nu fac nimic cu ceea ce detin. Cred ca ma las pagubas si o sa caut printre prieteni pe cineva ca poate sa-mi activeze cele doua functii.

Oricum va multumesc pentru informatii si oricum o sa-mi strag niste $$$ sa-mi iau si eu o interfata OEM :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cand te chinui cu cablurile mai bine demontai IC si citeai memoria eeprom... :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mai complexa treaba , statie , programator ...

E mai usor sa activeze pe mufa OBD , mai ales ca se poate in cazul lui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam ca poate gasea pe cineva ca sa-l citeasca si dupa aceea il ajuta cineva de aici cu modificarea fisierului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta imi aduce aminte de discutia, ca toate VCDS-urile merg cu Vageep1.18... sper ca s-au convins cei care sustineau asta, ca nu merg toate.

A a nu stiu cata Vcds - clona, e adevarat, care nu merge.....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da, asa e.

Eu oricum am VCDS de vreo 2 ani, dar l-am tinut mai mult pentru anumite adaptari si verificarea erorilor la fosta masina si la prieteni.

Acum la noua masina mi se puse mie o dambla sa imi activez eu aceste doua functii (RANGE + ROLL UP-ROLL DOWN).

Voi sunteti draguti, dar imposibilitatea dispozitivelor mele ma fac, ca eu sa nu pot ajunge la voi :icon_redface:

Asta e...., mai vorbim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine, pana la urma tu stii daca merita sa-ti cumperi tot ce e necesar, doar sa-ti activezi doua sau trei functii, sau mergi la cineva de pe langa tine si in 3 minute sa le ai gata activate......

Oricum, telefoanele noastre sunt in semnatura, si toti care ne-au solicitat ajutorul, au fost rezolvati - mail, telefonic.... fax :lol: sau Posta Romana.....glumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A a nu stiu cata Vcds - clona, e adevarat, care nu merge.....

Asa e ... cu HEX-CAN (clona) de la versiunea 8xx in sus nu prea ai noroc. Eu am reusit odata cu versiunea 607 sa citesc un VDO cu softul asta. Cu 704 si 805 nu am reusit.

Ionut

Cauta o interfata vag-com 409 pe USB si vei putea activa ambele functii (range si roll...).

Modificat de cuiuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAi vorbim de clone? Era un user care a spus ca, cu 2 versiuni diferite de soft si aceeasi interfata, i se sugerau 2 codari diferite pentru calc de coloana de volan....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit cu un prieten de-al meu cu un Golf 4 de are si el cont aici si astept raspuns zilele astea. Mi-a zis ca are pe cineva cu 409.1 sau sa facem rost de un laptop mai vechi cu seriala pe el....

Maine imi iau al 2-lea rand de nr. rosii ca sa ma pot deplasa cu masina, deoarece mi-au expirat sambata :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a zis ca are pe cineva cu 409.1 sau sa facem rost de un laptop mai vechi cu seriala pe el....

Mai sus, eu am spus ca merg activate ambele functii cu vag-com USB. Ce treaba ai cu laptop cu serial?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cand voi avea, voi incerca sa rezolv problema. Pana atunci, nu am cu ce si ma las pagubas :icon_redface:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut azi am reusit sa activez inchiderea\descchiderea usilor la 10km\h si alarma(claxon) la inchis\deschis masina cu vag com 409.1 ,dar nu reusesc sa-mi activez ranger-ul si roolup\down al geamurilor.daca ma puteti ajuta va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste topicul acesta si o sa reusesti si rollup/down ...daca ai toate cele necesare ,

Succes !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ionut Maruta: La tine activarea Roll-Up merge si cu cablu KKL si mkm. E cam ciudat softul asta si e in ceha, Search pe forum ca gasesti tot ce-ti trebuie. Pentru Range nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uraaaa ! :)) Am RANGE pe masinuta :) Mi-a facut-o un baiat mai devreme... Toata operatiunea 5-10 min (20 RON).

Ca bonus am notat si PIN-ul + Fisierele binare copiate pe stick :P

Roll-up + Roll-down nu a mers pe USB.cu programul ala in ceha, Cica dupa codul de la modul confort (1C0 959 799 B) care-l am eu, merge numai cu seriala. Interfata are, dar nu are laptop cu serial. Trebuie sa fac rost de unul si ma duc la el :)

Modificat de Ionut Maruta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul stiam ca e invers, cele cu IC0 merg cu konfort manager.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asa este Cristi:

1C0 959 799 B merge cu Konf. Manager

Restul se fac cu VDS PRO

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

am un cablu vag-com 409 USB(cumparata de la @cuiuda) si am reusit sa activez functia range la un golf din anul 2006, dar la masina mea(golf,anul 4/2002),cu IC RB8 nu am reusit, se poate cu cablul asta sau trebuie un vag-tacho?si functia roll se poate activa cu vag-com USB?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!