Jump to content

Functie in plus la computerul de bord - Range


voinea
 Share

Postare recomandată

Se poate sa dai mai multe detalii despre cum pot activa functia cu interfata (cred ca te referi la cablu) de 908 ?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba se poate, cu aceasta interfata dar folosind un alt soft.

Salut

Stiam ca merge doar cu vag409...de fapt parca tin minte ca a mers softul asta si cu vagcom607... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deszab si snack . In cele 56 de pagini ale acestui topic, am pus de mai multe ori cum se face. in primul rand, la masinile voastre, nu merge activat la toate bordurile. Ca sa eliminam crearea a N posturi cu...nu merge, de ce...ce e de facut....si sa umplem aiurea topicul, hai sa va ajutam mai rapid si usor.

Cititi dump-ul clusterelor si puneti-l pe mail - ori la mine - florinkrs@gmail.com - ori la colegii care au raspuns mai sus....dupa care voi il scrieti pe masina.

Daca totusi vreti sa o faceti cu mana voastra, e de ajuns sa cititi posturile din acest topic.

Va doresc tuturor, o zi placuta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mii de multumiri pt Florin, am activat range, si iluminarea acelor.

A fost foarte promt, si intelegator cu un incepator in domeniu.

mersi, raman dator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt....am activat Range si Iluminarea acelor si afisajelor pe contact :icon_cheesygrin:

Sa te bucuri de ele ! iti place cum se vede acum, cu acele aprinse ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur ca imi place, mai ales functia range este de mare folos...

doresc sa precizez, ca nu am putut citi epromul din bord cu vag com si vcds 908. (nici cu vag com + vag eeprom 1.18 nu mergea)

am apelat la o cunostinta care a reusit cu un vag tacho.

si bineinteles modificarile le a facut Florin.

multumiri

pentru functia rollup/roll down este nevoie de alte interventii fizice, sau merge tot asa o modificare de "soft" ?

Modificat de deszab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

La golful 4 pe care l-am avut (cu VDO) am citit eepromul cu vagcom 409 USB si cu softul mentionat mai sus. Tot cu aceasta combinatie HW si SW am rescris si un modul de airbag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In dreptul la 000410 se modifica C1 cu E1 pentru range.

Am folosit interfata kkl seriala si VAG_EEPROM_Programmer_1.18. Poza este de la fisierul modificat.

Avem aici o serie de dump-uri. Dump-ul a care am aplicat aceasta procedura a fost de la un modul 1J5920826C adica cel atasat.

Toate astea sunt postate in scop didactic si nu am nici o responsabilitate pentru operatiune sau pentru daunele ulterioare.

post-48099-0-02221000-1316702238_thumb.j

1J5920826C__KOMBI_WEGFAHRSP_VDO_V05_WVWZZZ1JZ2W156753_____VWZ7Z0A3808719.bin.txt

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru functia rollup/roll down este nevoie de alte interventii fizice, sau merge tot asa o modificare de "soft" ?

Tot soft....dar e mai bine sa o faci cu masina....in persoana :lol: . E mai complicat altfel......

Adresa e 416...nu 420....si nu e asta la toate VDO-urile....sa nu mai zic de Motometer. Ideea e ca a fost postata procedura de o gramada de ori...si o repetam la fiecare user care vrea Range si nu vrea sa caute ?

Nu va mai postati dump-urile de la masinile personale, pe forum ! folositi mail-urile.....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru functia rollup/roll down este nevoie de alte interventii fizice, sau merge tot asa o modificare de "soft" ?

Depinde de ce part no. are controlerul de confort. In functie de acest numar activarea acestei functii poate fi usoara sau grea :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este simplu cu o interfata kkl seriala. Vezi ce modul ai apoi modifici niste adrese si cam atat.

Dar este off topic aici.

http://vwforum.vwfor...post__p__166374

Dump-ul folosit nu este de la o masina personala.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru functia rollup/roll down este nevoie de alte interventii fizice, sau merge tot asa o modificare de "soft" ?

Depinde de ce part no. are controlerul de confort. In functie de acest numar activarea acestei functii poate fi usoara sau grea :icon_cheesygrin:

:lol: da...... si asta a fost discutata de 1000 de ori.....daca nu, mai bine. Folositi SEARCH .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bordurile VDO merg citite si cu VCDS 11.8 si eeprom 1.18.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,la masina din semnatura se poate activa functia Range?am uitat sa spun ca am BC mic.

Modificat de keysersoze
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai VagCom, baga o scanare dupa 17-Instruments si abia dupa aia iti putem spune daca merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, am facut o scanare astazi si am aflat ce fel de instrumente am si imi zicea ceva cu VDO v23 sau ceva de genu, ceasurile de motometer si am computer de bord mic... aveti idee merge activata functia?? Multumesc frumos !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai eu am vazut ca apar amandoua acolo... apare ceva de genu VDO v23 si in alta parte la scanare , nush unde a intrat omu respectiv am vazut ca scria si motometer :-??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA adresa 17 instrument ce apare ? VDO sau motometer ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer nu mai tin minte... ma uit si revin cu raspunsu . Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VDO...vdo....dar da codul. Daca e immo3 merge, daca e immo2 - nu merge. Da codul clusterului...din scanare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut eu sunt din targu jiu, am un golf 4 1,4 16v edition din 2000 si as vrea sa activez toate extrafunctiile pt computerul de bord! Cine ma poate ajuta va rog contactati-ma!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Daca citeai topicul de la inceput vedeai ca la modelul tau din 2000 nu se poate face nimic in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!