Jump to content

Praguri Gti


Dudu
 Share

Postare recomandată

poi si de ce sa dai 12 mil pe niste praguri care vin grunduite de la producator daca cu 220 de ron tot aceleasi praguri de la acelasi producator le iei negre si dupa le poti vopsi tu orice culoare vrei.....

1K4853859B 9B9 1K4853860B 9B9

Modificat de Yas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 207
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Dudu

    28

  • nnw

    12

  • sebip

    10

  • ciupi_bc

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Yas, codurile sunt pe Golf in 5 usi ? M-ar interesa si pe mine pragurile astea ca altele mai dragut nu am vazut si mai bine merg tot pe OEM

Modificat de lucian_90tud
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Scurt rezumat:

(...)am dat comanda de praguri de Gti din acelea pregatite pentru vopsire(date in primer)(...) Codul lor a fost 1K4 853 860 D GRU si 1K4 853 859 D GRU si au costat 184 lei/bucata.

Pentru cine vrea codurile pentru praguri negre, nevopsibile codul lor este 1k4 853 859 B 9B9 si 1k4 853 860 B 9B9 si aveau acelasi pret ca si celelalte 184 lei/buc.

Mentionez ca o sa le montez cu banda dublu-adeziva si suruburi in capete si ca un surub din acela costa 0,6 lei(6000 lei vechi) si am rugamintea la cei care si-au mai montat pe masina asa ceva sa imi spuneti de cate suruburi este nevoie. Referitor la banda dublu-adeziva daca puteti sa imi spuneti ce fel de banda ati folosit as fi recunoscator si daca pana acum au fost probeleme cu ea.

Coduri pt 4 usi, varianta pregatita pt vopsire (GRU) si cea normala.

Pentru montajul fara kit prindere GTI (care are deja din fabrica gauri), mastic sau dubluadeziva + 4 holzsuruburi/prag

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare .Doresc sa imi pun si eu praguri pe al meu golf.Vreau sa comand cele de aici: 1K3853860B 9B9 dreapta / 1K3853859B 9B9 stanga .

Aveti idee ,se potrivesc atat la 2 usi cat si la 4usi? Si daca da imi puteti da un VIN al unei masini ce are deja montate asemenea praguri.

Am vrut sa cumpar de la reprezentanta Ada Motors din Galati iar cei de acolo mi-au zis sa vin atat cu codul pieselor cat si cu un VIN al unei masini ce deja au fost montate pragurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

1. Nu se potrivesc - ai fi aflat daca ai fi citit acest topic

2. Pana la urma cate usi ai?! Intuiesc ca 2...

LE: iti tb VIN de GTI

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...2 usi am. Atunci reiterez rugamintea catre cei care au praguri pe golf in 2 usi sa imi ofere si mie codul si VIN-ul. Va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Pentru 2 usi, ETKA imi spune ca e acelasi format de cod doar ca inceputul este cu 1K3 in loc de 1K4 (pt 4 usi)

Deci codurile tale sunt bune

60182628.jpg

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alex, nu-ti trebuie nici un VIN.Cei de la reprezentanta unde-ai fost sunt absurzi.

Le dai codurile aratate de dudu si trebuie sa-ti faca comanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Tocmai mi-am montat si eu pragurile pe masina si am niste poze pentru interesati. Am folosit doar banda adeziva cu care au venit pragurile si cele 2 cleme de fixare.

Operatia a durat mai putin de o ora si am facut-o singur.

20110411192404.th.jpg

+

c36020110410185441.th.jpg

+

c36020110410185209.th.jpg

+

c36020110410185419.th.jpg

+

c36020110410185159.th.jpg

+

c36020110410185111.th.jpg

+

c36020110410185126.th.jpg

Modificat de ksian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kitul pe care l-am cumparat eu a venit cu 4, dar daca ma gandesc cred ca sunt suficiente 2, pentru ca pe capete sunt prinse in suruburi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ksian: acuma am vazut factura si ma intrebam de unde le-ai comandat! Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De aici. Dar trebuie sa mentionez ca acum sunt in Germania si a fost mai usor cu transportul.

Modificat de ksian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pana la urma cum e cu banda dublu adeziva?A trecut ceva timp de cand unii dintre voi si-au pus praguri folosindu-se de ea.Au aparut ceva probleme sau se prezinta ca in prima zi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Insist cu intrebarea.Mi-am comandat si eu praguri si se pare ca saptamana viitoare o sa ma apuc sa le montez.Deci...cum e cu banda dublu adeziva,isi face treaba in timp?Pragurile vor veni ele cu banda dublu adeziva sau aceasta trebuie cumparata separat?Daca trebuie cumparata separat ce marca de banda e cea mai buna?S-a mai descoperit si alta metoda de a le monta,fara a se da gauri?Mi-am comandat si 4 cleme de prindere(adaptoare),acelea cum vin montate ca din pozele puse de ksian nu imi dau seama cum si cu ce exact se prind adaptoarele acolo sub prag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

eu am mastic pus de 3 ani si e ca-n prima zi... cred ca s-au postat si pareri ale posesorilor care au folosit dublu adeziva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata am montat si eu praguri de GTI pe al meu tornado red ;) .Vor ramane negre mai ales ca eu am si bandourile de pe usi,manerele de deschidere a usilor si oglinzile negre.Am folosit banda dublu adeziva cu care au venit si cele 4 cleme( adaptoare)

Oricum trebuie neaparat sa ii pun jante de aliaj ca am roti pe 15 cu capace si arata tare nasol mai ales acum cu praguri.O sa ii pun jante aliaj pe 16(pentru comfort si mai putin stres cu gropile) dar ma tem ca tot nu o sa dea bine,pragurile astea cer jante pe minim 17 zic eu.Voi ce parere aveti?

P.S-urmeaza si poze dupa ce voi spala masina ca acum e tare murdara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Trebuia sa citesc topicul acesta inainte sa-mi repar pragul dreapta la Porsche Tm. Desi era usor infundat in partea din fata (probabil de la un cric) am zis ca daca tot sunt cu masina in service si am CASCO, sa o repar si pe asta. "Profesionistii" mi-au indreptat pragul (nu stiu prin ce metode), dar nu au mai reusit sa de aceeasi textura stratului de protectie din partea de jos. Se vede cu ochiul liber unde au terminat de "suflat". Au promis insa ca "repara". De pe pragul din stanga s-a cojit vopseaua - fara nici un ajutor din partea mea :). Ca sa-l vopsesc la ei mi-au cerut 800RON. Punand cele 2 probleme la un loc, ma gandesc la solutia cu praguri de GTI negre mai ales ca la mine si bandourile laterale si manerele de la usi sunt negre. Stie cineva unde se pot monta in Tm si cam la ce pret? Multumesc frumos!

PS: am atasat o poza cu pragul vopsit: diferenta de textura intre partea din fata si partea din spate

Reparatie.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in sfarsit am montat pragurile GTI care dau o linie masinii

pentru montaj am folosit cele 2 suruburi din capete si mastic pentru lipit parbrize

am folosit tot batonul de mastic pentru cele 2 praguri(raspund la orice intrebari suplimentare legate de montaj si nu numai)

post-53418-0-29195300-1315389045_thumb.j

Modificat de Teo91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata foarte bine si pe gri (al meu to gri este). Intrebare: ai folosit cele 4 (sau 2) cleme despre care vorbesc baietii mai sus? Am studiat si un post din pagina anterioara unde sa-u montat aceste cleme (cate 2 pe fiecare parte) dar nu am inteles exact cum se fixeaza pragul cu ele. Pretul nu e mare asa ca nu asta e problema, daca ajuta sigur o sa le cumpar. Am verificat ieri ceva preturi. Le postez mai jos (sper sa nu fie problema):

Nurvil VL

1K4 853 859 B 9B9 - 1pcs - 222,58

1K4 853 860 B 9B9 - 1pcs - 222,58

1K0 853 493 - 4pcs - 25,23/buc

MANOPERA -160 RON

TOTAL

706.08 RON

Porsche TM

1K4 853 859 B 9B9 - 1pcs-233,72

1K4 853 860 B 9B9 - 1pcs-233,72

1K0 853 493 - 4pcs-26,5/buc

MANOPERA - 250 RON

TOTAL

823.44 RON

Modificat de Robert_VL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am folosit decat suruburile deja existente din capetele pragurilor si mastic pentru lipit parbrize

nu cred ca ajuta acei suportei daca nu iei si prinderile din prag adik trebuie sa gauresti pragul masinii si nu stiu cat de mult renteaza asta

la serpico mi s-a spus ca nu pot fi fixate altefel pragurile decat cumparand tot kitul

se pare ca pot fi montate usor cu putina inventivitate fara a da aiurea gauri in caroserie

inainte de a ma apuca de treaba am degresat si curatat bine pragul masinii

masticul se poate lua de la oricare centru de parbrize,vine sub forma de baton

cu ajutorul unor manusi chirurgicale (se lipeste de orice masticul) am taiat putin din acel baton si am inceput sa pun ca niste bile masticul pe suprafata interioara a pragurilor

am pus la vreo 3 cm de capete apoi din 5 in 5 cm cate o bila.apoi am fixat partial pragurile in suruburi,am dezlipit banda dublu adeziva si am lipit pragul de masina.am folosit un scoch de hartie de buna calitate si am lipit pragurile de caroserie ca sa stea fix,dupa cateva ore am dat banda de hartie jos si ala a fost rezultatul final(cel din poza)

Modificat de Teo91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cu mastic facut bile ai sanse sa intre apa intre pragul masinii si cel de plastic, si nu stiu daca ii chiar bine in timp...sau iarna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu va intra pentru ca are banda dublu adeziva pe margini(pentru mine masticul a fost suport de prindere ca sa nu gauresc caroseria)

si la pragurile montate pe GTI-uri nu intra ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pragurile de GTI se vopsesc montate pe masina sau inainte de a fi montate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!