Jump to content

Praguri Gti


Dudu
 Share

Postare recomandată

Bine si indicat ar fi inainte!

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • Replies 207
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Dudu

    28

  • nnw

    12

  • sebip

    10

  • ciupi_bc

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut,nu am citit toate posturile dar sper ca nu a fost cineva pe-aici care si-a dat gauri in caroserie sa prinda niste plasticuri.

La gti se dau gauri in caroserie din fabrica inainte ca aceasta sa intre in baia de tratare si vopsire si se protejeaza acele gauri astfel incat sa previna aparitia ruginii,nu e ca gaurile date in parcare cu bormasina.

Eu personal mi-am cumparat aceste praguri si totul se poate cumpara separat,fiecare are cod de piesa. La reprezentanta mi-au spus si ei ca trebuie sa cumperi si acele bare metalice care sa le prinzi de masina prin gaurire dar nu le-am luat. Mi-am luat doar pragurile de plastic si cei 4 suporti care au deja locas pregatit sub masina. Pragurile vin cu banda dublu-adeziva si o puteti folosi cu toata increderea ca nu se va dezlipi. Astfel,pragul de plastic va veni fixat in banda dublu-adeziva + 2 suruburi in capete la pasaje + 2 suruburi sub el in suporti. Se lipesc tun,eu le am pe masina de un an si nu dau nici un semn ca s-ar dezlipi,le-am supus si la jet puternic la spalatorie si coafura rezista. Si daca nu mai rezista le dau frumos jos,curat veciul adeziv si pun altul nou. Cine si-a lipit cu mastic de parbrize,nici nu vreau sa-mi imaginez ce-o sa faca daca va trebui sa le dea jos pt vopsire sau relipire sau ca nu le mai vrea.

Spun asta pt. ca la gti,eleronul dupa hayon este lipit de fabrica pe margini cu adeziv de parbriz iar eu am dat unul jos si in urma lui vopseaua dupa tabla ramane oarecum distrusa,nu se poate curata si va necesita reparatii,acelasi lucru valabil si la prag, in schimb banda dublu-adeziva se curata f. simplu impingand cu degetul in ea si vopseaua ramane intacta.

Nu stiu ce preturi au la noi pt. ca eu le-am luat din germania,acolo era 44 eur. bucata,deci 88 eur. amandoua si 22 eur. cei 4 suporti (va sfatuiesc sa-i luati si pe aceia,ajuta destul de mult,a se vedea in poze acele urechi ale pragurilor,cate 2 pe prag,in ele se prind suportii cu suruburi) preturi feb. 2011.

Interesanta manopera la colegul de mai sus,de 250 ron.Asta e jaf pe fata.Atat costa un schimb de ambreiaj,unde e munca si se da cutia jos,pe banii astia iti montez eu 10 seturi de praguri :lol:

Atasez poze cu ale mele si cu procedura montarii in ETKA (barele taiate cu rosu sunt cele pe care nu are rost sa le luati)

Cred ca poza din ETKA este destul de explicativa in ceea ce priveste montajul si nu mai are nevoie de alte completari.

post-46547-0-46398700-1327481502_thumb.j

post-46547-0-77963900-1327481512_thumb.j

post-46547-0-20460200-1327481526_thumb.j

Modificat de roby vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

cel mai bine ar fi ca pragurile sa fie cumparate originale sau aftermarket???

is suuupeeeerrrr...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

clar originale, am cumparat eu de la reprezentanta vw in decembrie si sunt 450 ron amandoua cele gri care nu sunt pregatite pt vopsit si zic eu ca merita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

stie cineva cam cat ar mai fii pretul pentru un set ?!?! din cate am citit, cativa le-au achizitionat cu 300ron sau 400 ron...dar din cate stiu la reprezentanta sunt alte preturi .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cel mai simplu: i-a codurile care le gasesti in topicul asta si da un telefon la o reprezentanta sau ceva distribuitori de piese!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o intrebare pentru care nu am gasit un topic specific (mentionez ca am cautat, daca exista imi cer scuze) si cred ca aici se potriveste cel mai bine:

Daca pragurile si partea de jos a barii au fost vopsite in culoarea caroseriei, exista posibilitatea de a le aduce in starea initiala, adica negre, cum au venit din fabrica? Sau singura modalitate este schimbarea lor?

Multumesc!

Modificat de cris.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Nu stiu care e diferenta intre pragurile de la masina cu 2 usi sau 4 usi (daca e vreuna). Dimensiunea (lungimea) e aceeasi. Dupa cum am mai spus (mai sus pe undeva) s-ar putea sa difere ridicatura dinspre spatele pragului. Pana acum nu a reusit nimeni sa infirme sau confirme presupunerea mea!

Nu se potrivesc - ai fi aflat daca ai fi citit acest topic

Eu am citit intreg topicul dar nu am aflat daca se potrivesc sau nu. Stie cineva? Baietii de la piese-porsche nu stiu nici ei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pragurile(cel putin cele cu cod 1k3 853 859 D) se potrivesc atat pe versiunea in 2 usi cat si pe versiunea cu 4 usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
victor.alexandru

In jur de 456 Ron acum 3 saptamani cumparate de la PBN.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

se pot monta astfel de praguri si pe jetta am vazut pe net jetta gli de usa si parca ar fi cam la fel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pragurile(cel putin cele cu cod 1k3 853 859 D testate de mine) se potrivesc atat pe versiunea in 2 usi cat si pe versiunea cu 4 usi.

si se potrivesc si pe golf 6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pot monta astfel de praguri si pe jetta am vazut pe net jetta gli de usa si parca ar fi cam la fel

Nu sunt la fel. Difera la partea din spate.

Poti comanda din reprezentanta praguri de GLI .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie careva codul pentru praguri de jetta (gli), sa imi iau pragurile si acele 4 adaptoare,si banda dubla adeziva 3m ,si gata treaba. :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Roaga-l pe colegul kirkus sa ti le dea. Cred ca le mai are .

Pragurile vin din fabrica cu banda dublu adeziva pe ele (cel putin astea de GTI asa vin), iar adaptoarele nu stiu daca e necesar sa le pui. Eu nu le-am montat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegul kirkus nu le mai are :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

va salut ! sunt posesorul unui gt 1.4 170 cp si as vrea sa caut o prelungire bara spate de gti , intentionez sa iau si pragurile le am gasit dupa cod la 240 buc , pe fata am deja bara de gti , m-ar interesa codul de la prelungire bara spate gti multumesc stima!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. trebuie sa intrebi pe alt topic, adica aici:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sola_tdi

stie careva codul pentru praguri de jetta (gli), sa imi iau pragurile si acele 4 adaptoare,si banda dubla adeziva 3m ,si gata treaba. :icon_cheesygrin:

Erau cu trei pagini mai in spate codurile de care ai nevoie.

http://vwforum.promo...ost__p__1081803

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Vreau sa montez si eu pragurile de GTI si as folosi totusi si adeziv pe langa acea banda dubluadeziva. Asadar ce adeziv de parbriz ati folosit voi? si ce cantitate? am cautat pe net dar am gasit ca unele au nevoie de primer...unele sunt la tub..altele la baton....as fi curios ce ati folosit voi concret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Eu am folosit silicon de parbriz pilkington la tub se prezintă f bn îţi trebuie pt montare şi 4 suporţi care vin prinşi în pragurile maşinii şi nişte bandă adeziva de hârtie că sa îţi stea pe poziţie până se întăreşte

Sent from my LT15i using Tapatalk 2

Modificat de pit90
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg rostul de a lipi pragurile cu altceva in afara de banda dublu adeziva cu care vin ele. Oricum nu sar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o rugaminte la cei care si-au montat praguri de Gti sau Gli.Daca cumperi doar pragurile si cele 4 adaptoare, primesti si suruburile de la adaptoare?Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut ...eu am cumparat o pereche de praguri si nu am primit nimic...adaptoare ,,suruburi,,etc doar pragurile....asa ca va rog sa-mi spuneti cu ce le pot lipi ,fara sa GAURESC masina ...ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pot monta aceste praguri de GTI si pe octavia 2? Aveti idee daca se potrivesc? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!