Jump to content

Praguri Gti


Dudu
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

sincer sa fiu sunt f multumit de cum au iesit... am asteptat cam 10 zile fara sa o spal, permitand masticului sa se usuce complet... maine o sa incerc niste close-up-uri...

azi eram prea bosumflat de zgarieturi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 207
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Dudu

    28

  • nnw

    12

  • sebip

    10

  • ciupi_bc

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Close-up-uri la ce? Nu au fost bine lipite sau ce? Ce vrei sa retusezi?

Cam asta imi doresc si eu in viitorul apropiat.

Modificat de TSI 122 ciupi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

cateva poze... degetu' nu sustine :lol:

pic015dt9.th.jpg pic017vq7.th.jpg

au ramas ceva urme de mastic insa vor iesi la primul detailing printr-o degresare competenta (si asa am 1 usa de polishat... :) )

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mergi linistit ca nu ai nici o problema si au iesit super... deja ai pus pe multi pe ganduri cu lucrarea ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu de abia astept sa vad pe viu lucrarea. vineri la party sau duminica. sau oricand ne putem intalni :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dudu, dupa cum a iesit lucrarea, crezi ca va tine numai cu mastic? Merita incercata si varianta cu fixare prin gaurire a pragurilor? Sa nu intelegi gresit. Imi place si vreau sa fiu sigur ca nu fac vreo prostie cand am sa le montez si eu.

Modificat de TSI 122 ciupi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

vom trai si vom vedea... insa cred ca mai degraba ii fac refurbish la 1-2 ani decat sa dau gauri... daca gaurile ar fi fost singura solutie, le-as fi dat :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este perfekta solutia fara gaurire... orice modificare a starii metalului duce la probleme de coroziune in timp avand in vedere ca nu va beneficia de tratare korekta in acele zone...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

i'auzi una:

You also need to buy the fixing kit too. Its £15 from VW dealer.

It consists of 4 plastic mounts that fit directly into the bodyshell once you have removed the rubber bungs from under the sill. The skirt then fixes into this mounting.

I hope you have all purchased these and are not relying on the double sided tape ?

Theres no need for drilling as all the holes are there from the factory.

din ce spune omul asta se pare ca mai nou vin din fabrica cu banda dublu adeziva si kitul 'gauri-less'. daca are cineva acces la un catalog de accesorii si e dispus sa ne comunice codul....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inseamna ca nu mai inteleg eu semnificatia "Theres no need for drilling as all the holes are there from the factory."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

cred ca se povesteste despre inlocuirea pragurilor unui GTI care are deja date toate gaurile necesare prinderii acelor suporti de care se fixeaza pragurile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

sunt prinse exact ca ale mele doar ca a folosit banda dubluadeziva in loc de mastic

(They are attached at both ends with existing fittings and some strong double sided automotive adhesive strips)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Comanda la praguri data. Astept programarea de pe 22. 04.

Intrebari: Sa le montez ca in fabrica cu toate gaurile si suporti originali? (pragurile au fost comandate cu tot cu sisteme de prindere suruburi si altele).

Care sunt riscurile si care sunt avantajele?

@tzakapaka - sorry man, dar codul nu-l stiu. Pretul este de 300 ron pe praguri + 130 ron sisteme de prindere, suruburi, suporti.

Manopera inca nu stiu cat poate sa ajunga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciupi, astia sunt banii care te costa la dealer? manopera nu cred ca te va omori, si daca vezi ca sar calul poti oricand sa o faci si in alta parte asa ca... eu o sa trec maine seara prin Bacau, dar din pacate tu de abia saptam viit le pui...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar o cafea putem bea inpreuna! Scuze de :offtopic:

Da atat costa la dealer piesele!

Modificat de TSI 122 ciupi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Preturile sunt corecte... exact asta am postat si eu

TSI_122_ciupi, stiu 2 golfuri (1 e al meu, recunosc...) care au pragurile prinse fara suporti si gauri suplimentare si deocamdata sunt fara cusur... Unele au chiar 1an juma fara nici o buba.... Sfatul meu (preluat de la mecanici) este sa nu gauresti caroseria atat timp cat ai alta solutie...

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa discut problema asta la fata locului si ma voi hotara atunci pe moment care varianta am s-o aplic. Multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bravo TSI 122 ciupi abia astept sa le vad

sincer eu inca sunt uimit de preturile pragurilor... asta e problema la VW... ba piese ieftine ba prea scumpe ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bai ce imi faceti mie... deja nu mai am stare sqa merg sa imi dau si eu comanda... off si am atatea altele de facut :( sunt in ceata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Montat si Acidutzul praguri GTI :(. Lipite cu adeziv de parbriz + banda lor autoadeziva + 1 surub prins de carenajul fata. Pretul: 2*150 lei (TVA inclus). Codurile pieselor sunt 1K4853859B 9B9 si 1K4853860B 9B9 (doar pragurile, fara kit-uri de prindere in caroserie care ar insemna gauri etc.).Arata excelent, dar cer NEAPARAT jante. Uf :( ... trebuie sa mai pun $ la ciorap.Va recomand si eu calduros sa nu dati nicio gaura pentru montatul pragurilor. Bafta..

post-13132-1208801159_thumb.jpg

post-13132-1208801177_thumb.jpg

post-13132-1208801186_thumb.jpg

post-13132-1208801253_thumb.jpg

post-13132-1208801259_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am tot uitat la pozele postate de voi si pot sa spun ca arata intr-un mare fel pragurile de GTI. Aveti idee daca difera codurile pragurilor pregatite pentru vopsire de cele normale? Ce diferenta de pret este ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Acidutzul :)

Bravos!

TSI_122_ciupi, tu ce mai astepti??!! :D

LE: Andretti, codurile pt cele pregatite de vopsire (primed) au codurile

- 1K4 853 859A GRU (pana-n a 4a 2006) si 1K4 853 859A GRU (dupa data respectiva) - stanga si

- 1K4 853 860A GRU sau 1K4 853 860D GRU - aceleasi date - dreapta

Sunt cele care vin pe R32

Ca pret banuiesc ca sunt o idee mai sus... e o simpla supozitie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Andretti - Diferenta este enorma, zic eu. Cand am intrebat de pragurile pregatite de vopsit, baietii de la service mi-au recomandat cu "caldura" cele negre. In jur de 2000 ron nu stiu exact si nici nu vreau sa dezinformez, poate stie altcineva mai bine.

dudu - maine domnu` :) promit sa revin cu poze.

Modificat de TSI 122 ciupi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!