Jump to content

Praguri Gti


Dudu
 Share

Postare recomandată

iLL One Cum sa fie la fel cele de pe Jetta cu cele de pe Golf? :angry:

Uita-te langa roata spate la pozele cu Jetta si la oricare din pozele puse de mine cu un post mai sus! Se vede (klar, zic eu) ca le jetta ridicatura de dinaintea rotii spate este mai mica decat la golf!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 207
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Dudu

    28

  • nnw

    12

  • sebip

    10

  • ciupi_bc

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Administrator

ca se pot potrivi, e corect.... ca nu sunt la fel cu cele de GTI, iar e evident...

Insa trebuie verificate lungimea pragului si unghiul/arcuirea aripii (despre ce vb si rex)... cred ca se rezolva cu atentie si una bucata ruleta

Alte termene de comparatie:

post-3944-1223212750_thumb.jpg

post-3944-1223212786_thumb.jpg

post-3944-1223212853_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici mai multe poze cu un baiat care moteaza praguri de GTI pe o Jetta.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acestea sunt codurile pt pragurile montate pe Jetta din pozele indicate de Acidutzul.

pragjettaam5.pngcoduripragjettafv8.png

E posibil să fie pragurile montate pe JETTA GLI, care este un nivel de echipare oferit exclusiv pt piata americană.

Nu am verificat dacă codurile sunt identice cu cele de la GTI, dar o sa mai studiez problema. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Mi-am comandat si eu astazi la PBN praguri de GTI. Cred ca vor arata bine pe masina mea avand in vedere ca e rosie cu negru :) Au costat 148 ron/buc si vor veni lunea viitoare. Am decis sa le lipesc pentru ca nu vreau sub nicio forma sa gauresc caroseria, pentru ca nu am incredere ca cei de la service ar face asta cum trebuie. Sper sa tina lipite si sa nu existe sanse sa intre apa pe sub ele. Le voi monta odata cu revizia de 30 000km, probabil in vreo 2 saptamani, am sa revin cu poze :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Mi-au venit si mie pragurile de GTI si am ales varianta de montaj fara a da gauri. Cand am vazut forma pragurile am stat sa ma intreb daca la montaj nu am nevoie si de piesele de la pct.12? Si mai am o intrebare: respectivul mastic are vreo denumire specifica...sau pur si simplu mastic de parbriz? Va multumesc!

post-21103-1234021072_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Mi-au venit si mie pragurile de GTI si am ales varianta de montaj fara a da gauri. Cand am vazut forma pragurile am stat sa ma intreb daca la montaj nu am nevoie si de piesele de la pct.12? Si mai am o intrebare: respectivul mastic are vreo denumire specifica...sau pur si simplu mastic de parbriz? Va multumesc!

Sebip, le-am montat tot fara a da gauri in prag, am mai adaugat prin anumite locuri dublu-adeziv 3M pentru ca este de calitate. Iar despre piesele de la pct. 12 din foto, nu le luati ca le cumparati degeaba. Eu am cumparat tot kit-ul de montaj ,dar tipii de la firma de tuning din service-ul unde le-am montat mi-au garantat ca ajung cele 2 suruburi din capete+ dublu-adesiv. Atentie ptr cei care adaugati mastic ptr parbriz ! ( Se curata foarte greu si raman urme , asta in cazul in care vreti ca procesul de montare sa fie reversibil). Apropo oamenii de la service-ul unde le-am montat au zis ca tot in doua suruburi pe capete si dublu adeziv au montat si la alte marci de auto praguri EX-OEM si nu au fost probleme. ATENTIE! Cand va lipeste ornamentul de prag , acesta sa fie bine degresat cu un diluant de vopsea.Succes! :Driver: P.S. Cei 2 suporti de la pct 12 doar agata putin marginea pragului , asa ca nu mai gauriti nimic.

Modificat de lucianvw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si acum sa ma bag si eu in seama. La Variant or fi la fel ? ;) Si cum ar arata? Stiu ca Variant nu prea e sport dar zic si eu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uitati ceva rapid, asa, la botu' calului :icon_thumright:

dudu likes it! :)

sal scuza-ma ca te intreb spune-mi si mie de unde ai luat pragurile si cit ai dat pe ele imi plac f mult si mas mea e tot rosie si cred ca merg bine

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

cosmin74

daca ai fi avut curiozitatea sa citesti macar pagina aceasta de posturi ai fi aflat toate detaliile... dar se pare ca e mai usor sa dai quote unui mesaj de 1 an si sa pui o intrebare

Citeste Regulamentul si mai multa atentie!

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare. Am comandat si eu acum 3 zile praguri GTI gata pregatite pentru vopsire. Pret 605 lei fara sisteme de prindere. De abia astept sa le pun pe masina. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Azi am fost la Scorpion Galati si am dat comanda de praguri de Gti din acelea pregatite pentru vopsire(date in primer), si din ce mi-a zis tanti aia care le-a cautat pe calculator sunt de Edition. Codul lor a fost 1K4 853 860 D GRU si 1K4 853 859 D GRU si au costat 184 lei/bucata. Nu stiu cum a ajuns colegul Fanta la 600 lei/set :frigbaitata:

Pentru cine vrea codurile pentru praguri negre, nevopsibile codul lor este 1k4 853 859 B 9B9 si 1k4 853 860 B 9B9 si aveau acelasi pret ca si celelalte 184 lei/buc.

Mentionez ca o sa le montez cu banda dublu-adeziva si suruburi in capete si ca un surub din acela costa 0,6 lei(6000 lei vechi) si am rugamintea la cei care si-au mai montat pe masina asa ceva sa imi spuneti de cate suruburi este nevoie. Referitor la banda dublu-adeziva daca puteti sa imi spuneti ce fel de banda ati folosit as fi recunoscator si daca pana acum au fost probeleme cu ea.

Modificat de Auras
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca imi mai aduc eu bine aminte suruburile din capete deja le ai...sunt aceleasi care prind aparatorile de la roti. Eu am folosit la prinderea pragurilor mastic de parbriz (mi s-a parut ca ar proteja mai bine impotriva apei decat banda dublu adeziva).

Au un pret bun....eu pe cele negre am dat 231 de ron pe bucata!

Modificat de sebip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am prins pragurile cu silicon sanitar...:D stiu ca suna funny dar altceva nu am avut la indemana atunci..

Ideea este ca s-au lipit perfect si nu se cunoaste absolut nimic...

Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Eu(de fapt un prieten bun) le-am prins tot cu mastic de parbriz si pentru mai multa siguranta am , a confectionat doua cleme care sunt prinse cu nituri de prtea din spate a pragului in care am bagat 2 suruburi.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa dau si eu comanda zilele urmatoare de pragurii :) si sa inteleg ca prinderea se face cu dublu adeziv , sau mai bine cu mastik?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am cumparat masina cu praguri de gti si de curiozitate dupa ce am citit aici m-am uitat cum sunt puse, la mine sunt prinse de cantul ala din spatele pragului cu o clema si clema prinsa cu un soricel de pragul de gti...nu stiu daca e o metoda buna dar asa am luato, in curand cand o sa am o rampa o sa o urc sa ii dau jos clemele si soriceii sa vad mai bine cum sta treaba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am montat praguri pe masina mea de aproximativ 6 luni si nu am avut nici o problema cu ele.se prind cu suruburi la contra-aripa si au banda adeziva cu care se lipesc de prag si nu pica.exentual se pot pune optional si suruburi,dar eu consider ca nu este nevoie deoarece rezista foarte bine cu banda adeziva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Eu le-am pus cu mastic de parbriz si nu au moarte.

O problema o sa fie daca va trebui sa dau jos vreunul, dar sper sa nu fie cazul.

Spor la treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toata lumea recomanda banda dublu-adeziva de f buna calitate insa nimeni nu zice nume de produse care se preteaza la operatia asta. Asa ca rugamintea mea ar fi sa spuneti ce ati folosit pe masinile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O dubla adeziva de buna calitate este cea 3M.

Mastic de parbriz, eu am folosit Teroson.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Mi-am "tras" si eu praguri pe Jetta. Sunt cele care se monteaza pe GLI in SUA.

Coduri 1K5 853 859 A SI 1 K5 853 860A ( cod de pe factura - cost 158,05 fara TVA bucata ).

In plus am cumparat si adaptor ( 4 buc = 80 lei cu TVA). Acestea se monteaza in praguri in lacasul unde sunt acele dopuri de plastic.

Montarea nu necesita gaurirea pragurilor, se prind in 4 suruburi pe fiecare parte, 2 suruburi in adaptorul fixat in prag, respectiv cate un surub in fata in aparatoarea de plastic, iar in spate este un surub tot in aparatoarea de plastic, dar chiar sub prag.

In plus pragurile au o banda dubla adeziva, care, chiar daca pare anemica prinde OK ( mai ales daca e cald afara si ati degresat cum trebuie pragul masinii).

Mare atentie la prindere, daca le prindeti corect nu trebuie sa aveti nici macar un mm distanta fata de pragul original. La mine cel din parta soferului l-am ridicat mai sus cu vreo 5 mm si la mijloc pe o portiune de 30 cm nu s-a imbinat perfect, am distanta vreo 2 mm fata de prag.

Odata lipit daca vreti sa-l dati jos se rupe banda adeziva, m-am chinuit vreo ora sa-l readuc la normal.

Imi place cum arata masina cu ele si cred ca si protejeaza eficient pragurile.

Modificat de power
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti de pragurile din poza? Mie imi plac f mult, dar nu stiu de unde le as putea cumpara.

Scrierea cu

post-17717-1252398069_thumb.jpg

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si eu mi`am pus praguri de GTI

M-au costat 400 RON

250 RON vopsirea ( in culorea masinii )

Le-am fixact cu banda dubla adeziva pe care le au ele si o dunga subtire de mastica de parbriz, dintr`un capat in altu pentru o mai buna fixare si rezistenta in timp! Le-am prins si cele 2 surubele din capete ( unu in fata, celalat in spate sub prag )ca`ci oricum le avem acolo.

Arata foarte bine si nu am nici`o problema deocamdata ( aprox 1 luna )

post-34922-1256161852_thumb.jpg

post-34922-1256161870_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!